FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 13:20 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 września 2022, 23:07 - sob 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 10 września 2022, 00:13 - sob
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznan
Hej :)
Po nauce teorii nadszedł czas na praktykę,
zakupiłem 5 uli wielkopolskich korpusowych z miodarką.
Okazuje się ze teoria a praktyka to są dwie różne rzeczy :pala:
Po zakupie postanowiłem pozmniejszać gniazda na 6 ramek w jednym zostawiłem 7, włożyłem maty słomiane.
Miałem 19 ramek 3 zasklepione zmagazynowałem do odkładów reszta to takie 1/3 zasklepiona i dużo nakropu czyli teoretycznie nie nadaje sie na przechowywanie bo sie zepsuje. Pytanie pierwsze ile mogę trzymać takie ramki z nakropem w magazynie i co sie stanie jak powiedzmy, mam ramkę prawie całą zasklepiona a 2 może 3 cm od dołu to nakrop czy jeżeli przechowam do wiosny taką ramkę to mogę ją podać do odkładów ?
W każdym ulu dałem po 1 albo 2 ramki za mate. na ule położyłem pół korpusy otworzyłem środkowy pajączek i położyłem po jednej ramce po skosie tak zeby nie dotykała dna. Minoł tydzień prawie nic sie nie zmieniło, po odsklepiałem te ramki dłutem. Minoł kolejny tydzień wycofałem 2 ramki były osuszone z nakropu reszta naprawiona i rozniosły nakrop po tych ramkach, dziwne powinny wszystko znieść do gniazda bo tam ramki do połowy puste. Teraz myślę ze lepszym sposobem byłoby odwirowanie tych ramek dolanie trochę wody i w podkarmiaczki :x Jak wy wycofujecie ramki na zimę ?
Po poprzednim właścicielu dostałem trochę ramek w kilku było wydaje mi się odchody motylicy taka pajęczyna z małymi czarnymi kropkami mam oko na te ramki chce potraktować je odkurzaczem 8) a w kilku jest trochę skrystalizowanego cukru/miodu. Pszczelarz powiedział ze pszczoły sobie z tym poradzą i oczyszczą plastry na wiosnę jedną ramkę znalazłem z bardzo młodym czerwiem który zrobił sie czarny, nie ma tego dużo, ale mimo ze jest nowiutka węza to pójdzie do przetopienia.
Kończę kamienie ale mam jeszcze trochę czerwiu kiedy mam odymiać ? Tydzień temu wyjąłem paski były w ulu 3 tyg.
Nie wiem czy dobrze zrobię ale mam w planach podać jeszczę z 2 może 3 razy syrop odymić, po tygodniu jeszcze raz odymić, poczekać do rana żeby sie uspokoiły przesunąć gniazdo na środek wyjąć mate słomianą (boczną) przełożyć korpus na pusty półkorpus zdezynfekować dennice cagroseptem (taka zwykła niska bez siatki) i i włożyć ten półkorpus z korpusem na dennice. Wylotek otworze na maxa zabezpieczę przed myszami nie wiem co z pajączkami w powałkce otwożyć jeden ? Poprzedni pszczelarz dawał maty bocznę i poduszkę ale czytałem ze poduszkę daje sie na wiosnę w okolicy lutego i zmniejsza wylotki. Co wy o tym myślicie wiem ze taki trochę misz masz, ale się dopiero uczę . W książkach nie ma wszystkiego a w :google: każdy robi inaczej :thank:


Ostatnio zmieniony 11 września 2022, 10:00 - ndz przez baru0, łącznie zmieniany 1 raz
Edycja czcionki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2022, 21:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
rodzyn18 pisze:
na ule położyłem pół korpusy otworzyłem środkowy pajączek i położyłem po jednej ramce po skosie tak zeby nie dotykała dna

Moim zdaniem półkorpus należało położyć pod gniazdem czyli na dennicy.
Aby pszczoły wybrały pokarm z ramek, ramki muszą być dokładnie odslepione co do komórki. Z zasklepionych nie wybiorą. No i pokarm musi być płynny.
rodzyn18 pisze:
Po poprzednim właścicielu dostałem trochę ramek w kilku było wydaje mi się odchody motylicy taka pajęczyna z małymi czarnymi kropkami mam oko na te ramki chce potraktować je odkurzaczem
Przyznam, że nie znałem tego sposobu na motylicę ;)
Proponuję ramki, na których była motylica, przemrozić ewentualnie potraktować kwasem octowym.
rodzyn18 pisze:
Tydzień temu wyjąłem paski były w ulu 3 tyg.
Co to za paski?
Bocznych mat bym nie usuwał. Przy wylotku otwartym na całą szerokość ula nie otwierałbym pajączków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2022, 22:17 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 10 września 2022, 00:13 - sob
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznan
janek_sz, Dzięki
Nie mam na razie tyle mat mogę zostawić do boku ??
Nie wiem jakie paski założył poprzedni właściciel :cry:
Rozmawiałem z takim pszczelarzem powiedział ze jeżeli nie wiem jakie to są paski to radził wyciągnąć po 3 max4 tyg.
A ten odkurzacz to tak bardziej do estetyki trochę oczyścić żeby nie wkładać do ula zafajdanych ramek no i jeżeli będzie sie cos działo to będę widział.
Ramki przeglądam co jakiś czas jedna sztuka motylicy trafiła pod buta poprzekładałem korpusy liśćmi orzecha włoskiego. W tym roku musi starczyć Nie mam takiej zamrażarki dużej niestety, a kwas ponoć niszczy druty a nawet rzeczy metalowe w pracowni a moja pracownia jest wydzielona w garażu gdzie jest dużo metalowych rzeczy i często sie tam chodzi po co sie truć oparami. Słyszałem ze niektórzy spryskują każdą ramkę zwykłym octem kuchennym ciekawe jak to sie sprawdza. Zakupiłem drut nierdzewny, jak wymienię ramki to nie wykluczam stosowania tej metody z kwasem. Niektórzy korpusy owijają streczem jeszcze ale nie wiem czy to jest dobry pomysł zero przewiewu czy to nie spleśnieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2022, 10:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Ocet kuchenny to taki 10% kwas octowy i po jego stosowaniu druty też rdzewieją.
To że nie widzisz motylicy nie znaczy, że nie masz problemu. Problemem są jaja motylicy, z których w odpowiednich warunkach wylęgną się larwy i to właśnie one robią najwięcej szkód. Dlatego mrozimy ramki aby mróz rozsadził (zniszczył) jaja motylicy. Ramki możesz mrozić pojedynczo pod warunkiem, że później nie będą miały kontaktu z ramkami nieprzemrożonymi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji