FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 30 marca 2024, 06:38 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 06 maja 2022, 00:06 - pt 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
baru0 pisze:
JM, :okok:
Beeskit, Wiem że mnie nie trawisz ;)

Gdybym nie wiedział, że bierzesz mnie pod włos niczym egzaltowana pensjonarka w średnim wieku, to za te "trawienie"byłbym skłonny się obrazić :roll:
Ale przejdżmy do rzeczy jak zwykł mawiać Fidel Castro w szóstej godzinie perory...

Cytuj:
Wyobraź sobie nowy dom klimatyzowany(czyli ogrzewany i chłodzony przez wewnętrzne systemy ) taki super eko . czytaj ul drewniany ocieplany,dziupla,ul styropianowy.
Odsłonięcie dennicy to jak otwarcie drzwi garażowych ,
" nie ocieplenie,odizolowanie powałki" to jak ściągniecie izolacji ze stropu i zostawienie samej blachy .
Był ktoś pod dachem blaszanym w upalny dzień ?
Na więcej mnie nie stać dziś, a turban to bardzo dobry przykład. ;)


Przykład ten to taka deweloperska odmiana turbana, niestety równie chybiona jak i beduiński oryginał.
- Pan abstrahujesz od układu odniesienia! - że pozwolę sobie zagaić klasykiem.
Przy układzie statycznym Twoje argumenta są nie do obalenia. Niestety ul takim układem nie jest. Skoro już jesteśmy w poetyckiej manierze to spróbuj teraz do takiej chałupy wdupcyć do salonu jakieś ustrojstwo na prunt które w czasie pracy będzie się galantnie nagrzewało. Po krótkim czasie jak nie otworzysz okien na oścież to się ugotujesz. Zresztą co tu dużo filozofować... silnik w samochodzie też ma wymyślne sposoby chłodzenia - grile, wentylatory. Jakoś konstruktorom nie przyszło do głowy obudować silnika watą szklaną....
Rodzina pszczela jest żywym organizmem produkującym ciepło jako efekt procesów metabolicznych. Galoty w ulu, w lecie, mają to do siebie, że skutecznie uniemożliwiają odprowadzenie ciepła na zewnątrz.

Pozdrawiam empirycznie Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2022, 11:34 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Beeskit, dobrze i prawdę Tobie mówią.

Beeskit pisze:
Zresztą co tu dużo filozofować... silnik w samochodzie też ma wymyślne sposoby chłodzenia - grile, wentylatory. Jakoś konstruktorom nie przyszło do głowy obudować silnika watą szklaną....


Właśnie tak jest, jak się myli pojęcia.
Co innego temperatura ok. 30 w ulu i temperatura zewnętrzna + nagrzewanie (prawie jak topiarka słoneczna :mrgreen: )
A co innego temperatura silnika (płynu) 90 i temperatura zewnętrzna.
Głupotą by było izolowanie silnika i podtrzymywaniu jego temperatury :haha:
Jeśli to ma być argument przeciwko ocieplani/izolowaniu uli, to raczej nietrafiony. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2022, 20:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Beeskit, to właśnie Ty chcesz to „ustrojstwo” ( czyli w tym wypadku pszczoły) wstawić do ula i zmusić do dodatkowego wentylowania i tym samym wydatkowania energii, a to zawsze wiąże się z wydzielaniem dodatkowego ciepła, w sytuacji gdy tegoż ciepła w związku z brakiem izolacji jest w ulu już nadmiar.
To tak jak by do ustawionego w słońcu garażu blaszaka, w którym jest już 80 st. Wstawić wentylator z silnikiem, który dodatkowo sam wymaga chlodzenia. Blacha nagrzana do 80, a schłodzić trzeba do 35 gdy na zewnątrz też jest np 35 albo i czasami więcej.
Życzę powodzenia.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2022, 22:04 - pt 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
JM pisze:
Beeskit, to właśnie Ty chcesz to „ustrojstwo” ( czyli w tym wypadku pszczoły) wstawić do ula i zmusić do dodatkowego wentylowania i tym samym wydatkowania energii, a to zawsze wiąże się z wydzielaniem dodatkowego ciepła, w sytuacji gdy tegoż ciepła w związku z brakiem izolacji jest w ulu już nadmiar.


Józefie, to ustrojstwo już tam jest! Latem 50-60 tysięcy pszczół sobie żyje i produkuje ciepło jako efekt uboczny metabolizmu, poczym przychodzi pszczelarz i ogaca ul, myśląc że w ten sposób ogranicza dopływ gorącego powietrza z zewnątrz. Bezsprzecznie ogranicza. Tylko, że istotniejszym źródłem ciepła w ulu są same pszczoły, a nie ciepłe powietrze z zewnątrz. Jeżeli ogacimy ul to wytłumacz mi co się dzieje z ciepłem wytwarzanym przez 50tysięcy pszczół, nawet zakładając że nie dopływa do wnętrza ciepło z zewnątrz? Ano pszczoły robią robotę głupiego, wachlująć ul na potęgę, bo zamiast przewiewnego ula pszczelarz zafundował im termos. Temperatura w takim termosie będzie wciąż wzrastać bo produkowane przez same pszczoły ciepło nie ma gdzie uciekać. Ciepło z zewnątrz jest tu czynnikiem drugorzędnym. Więc latem wszystkie pajączki raus, szuflady też i wylotki poszerzamy. Ul jeżeli ma osiatkowaną dennicę to los wygrany na loteri.

c.b.d.u. Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2022, 00:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Wylotki i pajĄczki otwieramy, ale ul, a wszczegności daszek ma być zaizolowany. Bo sciany ula, daszek wystawiona na bezpośrednie słońce potrafią się nagrzać wielokrotnie bardziej niż otaczające powietrze i wtedy żadne wentylowanie wykonywane przez pszczoły nie da rady tego schłodzić.
Oczywiście nie ma to znaczenia jeżeli ule są zacienione.
Jeżeli natomiast ul jest zaizolowany, a z powodu obecności pszczól temperatura wewnątrz nadmiernie rośnie, pierwsza reakcją pszczół nie jest żadne tam wentylowanie lecz po prostu nie wymagające żadnego wysiłku rozluźnienie obsiadania plastrów, nawet wyjście na zewnątrz.
Jeżeli od ścian i dachu ula będzie bił żar, to żadne wentylowanie tego nie zniweluje.

Miałem okazję przez dwa lata mieszkać w gorącym klimacie w niedostatecznie ocieplonych, zaizolowanych barakach więc sam tego „komfortu” doświadczyłem i nikomu nie życzę.

Ale Tobie Beeskit radzę jednak spróbować i pomieszkać sobie w ustawionym na słońcu blaszaku. Możesz sobie tam pootwierać wszystkie wylotki i wachlować do woli, a i tak będziesz zapewne przekonywał, że jest ci tam jak w raju.

Kto ma nieco doświadczenia lub tylko trochę wyobrażni sam sobie potrafi ocenić jakie warunki panują w skrzynce wystawionej na słońce.
Kto uważa, że pszczolom w takiej skrzyni będzie komfortowo, niech tak trzyma.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2022, 08:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
JM,
Czy drewno użyte do budowy ula i blacha użyta do budowy baraku , w którym mieszkałes ,mają taką samą przewodność ciepła?
Paląca się zapałka najlepiej pokazuje w jakim stopniu drewno przewodzi temperaturę.Można ją prawie całą spalić i nie poparzyć się.
Twoje mieszkanie w blaszanym baraku -nie do tej dyskusji.
Mam ule z deski 20mm ,od góry przez cały rok powałkla z płyty pilsniowej i blaszany daszek.zdarza się ,że na jednym stanowisku stoję z kolegą ,który ma ule styropianowe(czyli porzadne izolowanie) i nie widzę róznicy w zachowaniu siępwszczół.
Ps.
Czy tylko mi podczas pisania podkreśla na czerwono pisany tekst.Może coś nacisnąłem.
.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2022, 10:11 - sob 

Rejestracja: 29 września 2021, 08:38 - śr
Posty: 60
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski poszerzany
Miejscowość z jakiej piszesz: GIEDLAROWA
Produkcja idIe peł ą parą . Możliwość dodania nadstawki na ramki 300x130
Obrazek


Ostatnio zmieniony 08 maja 2022, 09:02 - ndz przez ldawid, łącznie zmieniany 1 raz
korekta sugerowana przez autora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2022, 12:03 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
emka24, powinno podkreślać tylko słowa z błędami, lub takie których nie masz w słowniku.
Ja kiedyś sprawdziłem emiprycznie w południe.
Po wyjęciu ramek, dotknołem ścianki na którą padało słońce i tych pozostałych. Czuć różnicę.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2022, 18:48 - śr 

Rejestracja: 29 września 2021, 08:38 - śr
Posty: 60
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski poszerzany
Miejscowość z jakiej piszesz: GIEDLAROWA
Teraz już czekam na rodzinki do tych trzech nowych uli .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2022, 19:07 - śr 

Rejestracja: 29 września 2021, 08:38 - śr
Posty: 60
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski poszerzany
Miejscowość z jakiej piszesz: GIEDLAROWA
Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji