FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 00:40 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 listopada 2013, 10:55 - śr 
Witam.
Interesuje mnie Wasza opinia na temat daszków jakie stosujecie w swoich ulach. Jakie rozwiązanie jest według Was najlepsze. I jak pominąć górne ocieplenia w stylu kocyki kołderki i poduszki. Tak aby daszek i ocieplenie górne było kompleksowym rozwiązaniem dla uli z dennicami pełnymi jak i z siatką. Ze swojej strony mam szereg doświadczeń z tym związanych ale na razie nie chcę o nich pisać, aby już od początku nie ukierunkować dyskusji. Interesują mnie Wasze opinię.

Pozdrawiam.
Mariusz


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 10:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Super temat.. od 2 dni zastanawiam się, co lepsze.. ocieplana powałka z płyty pilśniowej, czy ocieplany daszek.. myślę, ze ten temat nieco rozwiąże moje przemyślenia.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 13:09 - śr 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Ja zamierzam iśc w kierunku powałkodaszka i osiatkowanych dennic.Doszedłem do tego zapoznając się z przekonującymi argumentami wielu doświadczonych forumowiczów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 13:45 - śr 
dar natury pisze:
Ja zamierzam iśc w kierunku powałkodaszka


A jak dokładnie ma ten powałkodaszek wyglądać?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 15:44 - śr 
U mnie wyglądało to tak (w części pasieki wygląda tak dalej).

Ule leżaki - daszek a pod daszkiem poduszka (wypełnienie poduszki bardzo różne od sieczki, przez wióry z heblarki lub grubościówki, po kulki styropianowe, a na ramkach płótno. Dosyć dobrze to się sprawdza ale.....po zastosowaniu nadstawki w leżaku poduszka często się już pod daszkiem nie mieści i zaczyna robić się składzik poduszek, co przy np. 100 ulach zaczyna poważnie wyprowadzać z równowagi.

Stojaki dennica siatka - daszek ocieplony styrodurem lub styropianem i podbite jest to płytą pilśniową o gr. 3-4 mm. w daszku brak wentylacji. Problem polega na tym że po kilku sezonach płyta reaguje na zmiany wilgotności i zaczyna się "falować" też to mnie denerwuje. Zrezygnowałem z płyty zostawiłem sam styrodur, nic się nie faluje ale......motylica potrafi zrobić sobie kanalik w styrodurze, również nie jest to to co chiałbym osiągnąć, aczkolwiek lepsze jest to moim zdaniem rozwiązanie niż podbicie ocieplenia daszka płytą pilśniową. Problem mały ale mnie denerwuje powstaje w momencie nadejścia wiosny i uszczelnienia (ocieplenia) ula czasami pod daszkiem robi się wilgotno i zastanawiam się jak temu zapobiec. Jeśli ule byłyby z dennica pełną ocieplany daszek bez wentylacji mógłby być niestety wilgotny.

W tym momencie wymyśliłem aby pod daszek który ma wentylację zrobioną w najwyższym miejscu w postaci "rzezu" zrobionego piłą dać gąbkę wciśniętą pod daszek którą można wyjąć w razie potrzeby lub tylko luźno położyć ją na powałce. Wysokość daszka i grubość gąbki taka aby po postawieniu jednej nadstawki 1/2 wlkp na powałce umożliwiło karmienie słoikowe.

Jakie można by zastosować lepsze rozwiązania?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 19:10 - śr 
Ww tym roku za modą zrobiłem parë powałko daszków odradzam ze względu na gniecenie pszczół nie tylkotych które wyszły na boki ula ale i tych które zostały na powałkodaszku i sië umiejscowiły w jakimś rogu. Zlikwidowałem to kładąc geowłukninę między korpusem a powałkodaszkiem. No i z wykonaniem dachopowałki za dużo pracy. Obecnie robię daszki lekko nasuwane na korpus i wywierconą wentylacją z każdej strony wiertłem 30mm otwór zasiatkowany na ramki geowłuknina i ocieplenie z włukniny kilka razy złożona i przeszyta tworząc kocyk i jak narazie myślę że to najlepsze rozwiązanie. Daszek okolło 12--15cm wysokości w zalerzności jaką deskę posiadam.
Pszepraszam za pismo ale niebardzo mi idzie na tel.


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 19:51 - śr 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Za autorytet w tej sprawie uważam kolegę kulka96 oraz innych zdolnych ludzi którzy robią ule jednościenne .Na forum jest temat o ulach jednościennych i o powałkodaszkach,
Tam wszystko jest opisane w każdym detalu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 20:04 - śr 
dar natury pisze:
Tam wszystko jest opisane w każdym detalu

Nie chodzi tutaj o wspaniałe opisy tylko o doświadczenie, czy to słowo pisane sprawdza się w praktyce?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 20:14 - śr 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Swoje doświadczenia i opinie chętnie przekaże na wiosnę .W br zazimowałem 6 rodzin z powalkodaszkiem. Jak na razie wszystkie mają się dobrze,aby do wiosny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 20:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
odnosnie gniecenia pszczol ktore sa pod powalodaszkiem ja zalatwilem to w ten sposob ze jak chce daszek zalozyc to 2 energicznymi ruchami strzasam pszczoly przed ul i po klopocie tylko trzeba uwazac zeby nie bylo tam matki bo i takie przypadki mialem na jesieni przed podkarmianiem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 20:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
dar natury pisze:
Swoje doświadczenia i opinie chętnie przekaże na wiosnę

Za 3 lata na wiosnę. Po jednej zimowli doświadczanie tematu powałodaszka przez Ciebie dopiero sie zacznie.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 20:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja pod powałkodaszek wkładam jeszcze folię grubą.. więc pszczółki rzadko bywają pod daszkiem. Wilgoci nie ma.. bardziej zastanawiam się nad utrata ciepła z boków, gdzie jest tylko drewniana listwa nieocieplona.. ale może za bardzo się przejmuję. Dennica oczywiście na siatce.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 21:16 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
W moich ulach ocieplanych mam takie zatworu z plyty miekkiej grubej na 1,5 cm x 3 daje to 4,5 cm w ramce daszki nie ocieplane w nie ocieplanych styropian na daszek pod blache w zasadzie daszki maja wentylacje ale tesc jeszcze daje kocyk a tu w Angli tylko styropian miedzy daszek a blache wydaje sie ze jest ok


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 22:27 - śr 
henry650 pisze:
w Angli tylko styropian miedzy daszek a blache wydaje sie ze jest ok


Czyli poniżej styropianu masz jeszcze wycięta wentylację w daszku? A co masz nad ramkami?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2013, 22:40 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nad ramkami powalka ze sklejki 6 mm i dwa pajaczki


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2013, 22:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
polskipszczelarz, do tej pory mam daszki lekko dwuspadowe, w dwóch ścianach po trzy nacięcia długości 20 cm. Daszek od spodu ocieplony styropianem 3 cm i na to pliśnia. Jak na razie sprawdzają się bardzo dobrze.
W tym sezonie chcę osadzić kilka rodzin w jednościennych i tu będzie tylko powałka na to poducha z paprocią a daszek metalowy coś w rodzaju odwróconej brytfanki do pieczenia.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2013, 12:54 - czw 
Czyli wydaję mi się że dobrze myślę.

-daszek wysokość 5 cm z wyciętą wentylacją w najwyższym możliwym miejscu (rzez zrobiony z 2 stron daszka o szerokości 3,5 mm i długości około 20 cm)
- pod daszkiem gąbka tapicerska 2 cm grubości, wycięta tak aby po włożeniu pod daszek sama nie wypadała, ale można ją wyjąć bez problemu (np. jeśli z jakiegoś powodu zamoknie lub jesienią w celu ochłodzenia gniazda aby matki ograniczyły do minimum czerwienie)
- wysokość daszka, grubość gąbki i głębokość jego założenia na korpus sprawia, że gąbka kilka milimetrów będzie uginała się (pod ciężarem daszka) przy stykaniu się z powałką, czyli bardzo dokładnie uszczelni i ociepli ul od góry.
- wysokość daszka umożliwi karmienie słoikowe przez pajączki w powałce

Chyba, że mój tok rozumowania jest błędny i jest możliwość jeszcze prościej i bez zbędnych dodatkowych kosztów zrobić to lepiej???


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji