FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 23:25 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 27 stycznia 2015, 06:44 - wt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Nie karmić trolla.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 09:19 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
manio pisze:
Na ule się jednak nie nadaje bo , jak doczytałem , jej trwałość na wolnym powietrzu niewielka.


Olcha na ule się też nadaje.Obserwuję ule z olchy, które maja ponad 20 lat i są nadal w dobrym stanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 09:24 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
marian pisze:
Olcha na ule się też nadaje.Obserwuję ule z olchy, które maja ponad 20 lat i są nadal w dobrym stanie.

ale malowałeś ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 09:50 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Zapuszczone ropą kopalnianką , a potem pomalowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 15:09 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
polbart pisze:
Facet może cały czas, aż do końca.

No nie wiem czy tak do końca byłby duży przyrost naturalny

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 16:28 - wt 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
polbart pisze:
A tutaj Marcin wywinął niezły numer :D
http://sukcesbartnika.pl/od-webera-do-polbarta
Pozdrawiam,
polbart


Leszku, tak się składa że zrobiłem sobie na próbę 12 takich związkowych w wersji 10R. Deska 30mm oczywiście wejmutka.
Przerzucę parę rodzin do nich wiosną a do reszty odkłady i będą testy :cwaniaczek: :mrgreen:
Coś mam przeczucie że to będzie coś dla mnie.

Lwów na zawsze polski.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2015, 17:41 - wt 

Rejestracja: 09 listopada 2014, 16:52 - ndz
Posty: 398
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: hajnówka
markus pisze:
Bardzo chętnie poczytal bym wyniki badań na ten temat. Wie ktoś, gdzie mogę je znaleść ?

Pozdrawiam - markus.


Styropian izoluje nie ma takiego efektu przegrzania uli jak w ulach z jednej deski na pełnym słońcu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2015, 18:10 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
teliper pisze:
markus pisze:
Bardzo chętnie poczytal bym wyniki badań na ten temat. Wie ktoś, gdzie mogę je znaleść ?

Pozdrawiam - markus.


Styropian izoluje nie ma takiego efektu przegrzania uli jak w ulach z jednej deski na pełnym słońcu.


Taaaa, tak to sobie możemy pileczkę odbijać w nieskończoność. Prosze o konkrety. Jestem budowlańcem i wiem, że steropian się utlenia. Ciekawe, jakie związki chemiczne wytwarzają się w procesie utleniania, i czy przedostają się one do miodu.

Nim określono prawa fizyki, budowniczy je stosowali, nie mając o tym świadomości.
Na Kol. Robotnicej w Ostrowcu, przy ul Dlugiej kiedyś byl sklad materialów budowlanych, a przy nim produkowano styropian. Kilkarotnie widzialem proces produkcyjny - smród niesamowity. Rozmawialem z chlopakami, zazwyczaj dlugo tam nie pracowali, bo ciężko bylo wytrzymać.
Cieślie za to pracują "do bólu", póki im kręgoslup nie "siądzie", ale to inny rodzaj choroby zawodowej.

Tak więc, na podstawie potocznych obserwacji - ule steropianowei i poli...są "zdrowe", dla pszczelarza, bo mniej dźwiga, ale nie dla pszczól. Poza tym, dr Ostrowaska w swoich publikacjach wymienia materialy najlepsze do produkcji uli. Nie pamiętam, by wymieniala styropian, styrodur itp. Ale, może pamięc mnie zawodzi.

To, że styropian mam dobre wlaściwości izolujące to jedno, a wlaściwy mikroklimat w ulu to drugie.

Pozdrawiam - markus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2015, 20:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
markus pisze:
Cieślie za to pracują "do bólu", póki im kręgoslup nie "siądzie", ale to inny rodzaj choroby zawodowej.


z życia wzięte, 7 rano rozprowadzenie:
pracownik: szefie do której dziś pracujemy?
szef: do bólu
cisza w eterze aż tu nagle ktoś nieśmialo:
szefie ale mnie już boli....
później był śmiech i dalej nie moge napisać bo bym musial wszystko wykropkować :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2015, 02:19 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Nie wiem jak to drzewo sie nazywa ale moze ktos wie. Ciekaw jestem jakie z niego wyszlyby ule. pozdrawiam :pl: Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2015, 05:19 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
markus pisze:
Na Kol. Robotnicej w Ostrowcu, przy ul Dlugiej kiedyś byl sklad materialów budowlanych, a przy nim produkowano styropian. Kilkarotnie widzialem proces produkcyjny - smród niesamowity. Rozmawialem z chlopakami, zazwyczaj dlugo tam nie pracowali,

Kiedyś to było pewnie bardzo dawno, dlugo nie pracowali bo
Cytuj:
kiedyś
łatwo się zmieniało zakłady pracy, obecnie pewnie trzymali by się tej pracy rękami nogami, zębami byle tylko była na stale i z przyzwoitą pensją, po za tym od
Cytuj:
kiedyś
technologie się mocno zmieniły.
markus pisze:
Poza tym, dr Ostrowaska w swoich publikacjach wymienia materialy najlepsze do produkcji uli. Nie pamiętam, by wymieniala styropian, styrodur itp. Ale, może pamięc mnie zawodzi.
Może sprawdź kiedy Pani Ostrowska napisała swoją książkę, to Ci da pojęcie dlaczego nie ujęła styropianu.
Od lat mam miedzy innymi ule styropianowe i jakoś nie zauważyłem by się utleniały, to po prostu kwestia konserwacji. Mam też ule jednościenne i będe zwiększał ich ilość ale to ze względu na możliwość samodzielnego wykonania i korzystniejszą w zwiazku z tym cenę...Niestety ceny uli to jakaś paranoja więc jak sie chce powiększyć pasieke zachowujac rozsądek finansowy to niestety trzeba je klepać samemu. W moim przypadku to są ule styrodurowe a w tym roku jednościenne z sosny (taki plan na 2015-ty :D )

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2015, 02:37 - śr 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Brakuje mi tu kilku wpisow. Administrator wie co robi??

Wracajac do tematu . Kazdy material do budowy ula ma swoich zwolennikow i przeciwnikow .Sa tez tacy co patrza na koszt ula w przypadku zakupu. Inni nie patrza chca kupic mercedesa sprawa posiadanych funduszy. Stoje na stanowisku ,ze w przypadku kiedy podejmujemy decyzje o samodzielnym wykonaniu uli powinnismy kierowac sie przede wszystkim tym aby byly wykonane z materialow naturalnych przyjaznych dla pszczol i aby nasz wysilek wydatkowany przy budowie ula zaprocentowal trwaloscia.Pozdrawiam :pl: Obrazek
fragment pasieki ule wykonane wlasnorecznie metoda kombinowana /drewno,sryropian ,plyta pilsniowa/ slonce swieci mucha lata .Foto dla rozgrzewki :cold:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2015, 04:33 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
andrzejkowalski100 pisze:
Brakuje mi tu kilku wpisow. Administrator wie co robi??

... Stoje na stanowisku ,ze w przypadku kiedy podejmujemy decyzje o samodzielnym wykonaniu uli powinnismy kierowac sie przede wszystkim tym aby byly wykonane z materialow naturalnych przyjaznych dla pszczol i aby nasz wysilek wydatkowany przy budowie ula zaprocentowal trwaloscia... :cold:


Nic dodać, nic ująć. Ale kto pyta o zdanie pszczoly ?

Pozdrawiam - markus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2015, 08:03 - śr 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Ja robię ule z naturalnego materiału Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I tak to wygląda na pasiece Obrazek Obrazek

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2015, 10:56 - śr 
andrzejkowalski100, Ule pięknie się prezentują, tylko te tuje w żywopłocie psują cały nastrój człowieka i pasieki. Ale Opolskie tują stoi :D :luzik:
Zenon pisze:
Ja robię ule z naturalnego materiału

Gratulacje rzadko można spotkać naturalny materiał w tak pięknych kolorach.


Na górę
  
 
Post: 04 lutego 2015, 13:56 - śr 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
andrzjkowalski100 pisze Stoje na stanowisku ,ze w przypadku kiedy podejmujemy decyzje o samodzielnym wykonaniu uli powinnismy kierowac sie przede wszystkim tym aby byly wykonane z materialow naturalnych przyjaznych dla pszczol i aby nasz wysilek wydatkowany przy budowie ula zaprocentowal trwaloscia.Pozdrawiam :pl: Obrazek
fragment pasieki ule wykonane wlasnorecznie metoda kombinowana /drewno,sryropian ,plyta pilsniowa/ slonce swieci mucha lata .Foto dla rozgrzewki :cold:

ja-lec pisze Gratulacje rzadko można spotkać naturalny materiał w tak pięknych kolorach.
odnisłem się trochę do kolegi andrzejkowalski100

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2015, 16:30 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Zenon pisze:
Ja robię ule z naturalnego materiału Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I tak to wygląda na pasiece Obrazek Obrazek


Ale z tego co widzę, ocieplasz styropianem, a to już "natura" nie jest.

Pozdrawiam - markus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2015, 18:10 - czw 
andrzejkowalski100 pisze:
decyzje o samodzielnym wykonaniu uli powinnismy kierowac sie przede wszystkim tym aby byly wykonane z materialow naturalnych przyjaznych dla pszczol

Nie Jestem Upierdliwy ale jakoś nie widzę tu naturalnych materiałów
andrzejkowalski100 pisze:
fragment pasieki ule wykonane wlasnorecznie metoda kombinowana /drewno,sryropian ,plyta pilsniowa/

Owszem Ładnie ule wykonane z jednym małym szczegółem pilśnie by długo służyła daje się odwrotnie prosty przykład deska nie ostrugana szybciej zgnije niż strugana


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2015, 23:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 grudnia 2012, 15:43 - śr
Posty: 37
Ule na jakich gospodaruję: .
BoCiAnK pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
fragment pasieki ule wykonane wlasnorecznie metoda kombinowana /drewno,sryropian ,plyta pilsniowa/

Owszem Ładnie ule wykonane z jednym małym szczegółem pilśnie by długo służyła daje się odwrotnie prosty przykład deska nie ostrugana szybciej zgnije niż strugana

Również nie jestem upierdliwy , ale pilśnia to nie deska , co znaczy daje się odwrotnie ? :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2015, 11:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Ja robię do ocieplanych na razie tylko ramy z sosny a na ścianki kupuję boazerię ze świerka...Ale to się zmieni bo przetrę na wiosnę kloca sosnowego( Odziemka) na deseczki 16mm i pójdą leżakować do wiosny i z tego będzie boazeria. U mnie w lasach tylko sosna

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2015, 22:20 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Obecne czasy wymuszaja od nas pszczelarzy pomoc pszczolom w zakresie utrzymania czystosci .Mysle tu o utrzymaniu czystosci scian wewnetrznych ula oraz dennicy. Osobiscie w sezonie wykonuje rotacje korpusa gniazdowego oraz dennicy /zamknietej/ dwukrotnie. Dennica jak i korpus podmieniany zawsze jest oczyszczony mechanicznie przy uzyciu skrobaka i solidnie opalone plomieniem palnika gazowego.Takie dzialania sa mozliwe kiedy ule wykonane sa z materialow drewno,plyta pilsniowa

Płyty pilśniowe twarde i porowate NFB są produkowane przez wysoko wyspecjalizowany przemysł, używający tylko czystych włókien drzewnych. Płyty NFB są bezpieczne dla zdrowia człowieka i klasyfikowane jako wolne od formaldehydu

Wykonywalem ule z drewna sosnowego na poczatku mojej przygody z pszczolami .Glownym powodem odstapienia od pelnej deski byl ciezar poszczegolnych elementow ula.Na dzien dzisiejszy wykonuje ule z drewna ,styropianu 4cm oraz plyty pilsniowej 3mm. Wyglada na to ,ze jestem lesnym dziadkiem , ale ul tak wykonany jestem w stanie podniesc, oczywiscie jak jest taka potrzeba.Styropian obudowany plyta nie ma kontaktu z pszczolami .Plyte wewnatrz /gladka strona / impregnuje 2x
pokost rozpuszczony 1:1 terpentyna balsamiczna .Plyte zewnetrzna montowana do ramy drewnianej strona porowata na zewnatrzimpregnuje 2x pokostem lnianym rozpuszczonym1:1 rozpuszczalnikiem ftalowym ,nastepnie maluje 2x farba ftalowa. Korpusy ,dennica wykonane sa bez uzycia gwozdzi,zszywek,wkretow do laczenia uzywam kleju do drewna eliminujac w ten sposob ogniska erozji .Laczenie klejem to jeszcze okreslona wytrzymalosc i dokladne uszczelnienie powierzchni laczonych. Zywotnosc tak wykonanego ula moze zaskakiwac niejednego stolarza. Ul wykonany wlasnorecznie to duza frajda . Nie cieszy sie zainteresowaniem zlodzieja ,gdyz jest latwo rozpoznawalny a tym samym trudniej zbywalny. Obrazek
Fragmynt pasieki ule o ktorych pisze .Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2015, 22:53 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
andrzejkowalski100, czyli z tego co zrozumiałem tp pilsnia wewnatrz i na zenatrz więcej nie pytam bo na temat pi;sni juz wyjasniłes


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2015, 00:07 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
henry650 tak zgadza sie na zewnatrz i wewnatrz.Dodam tylko ,ze daszek podobnie ma dwie plyty pilsniowe osadzone na ramie drewnianej w srodku styropian 2cm ,pokryty blacha zakupiona w drukarni.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2015, 10:34 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
andrzejkowalski100, dzieki ja buduje ule z drena sosnoego 20mm typ angielski krajowy standard daszki nie ocieplane poniewaz wielkosc blachy jaka moge zakupic to za ledwo wsytarcza na pokrycie daszka dennice osiatkowane do kontroli osypu warrozy ale czesc uli to jeszcze stare ciezkie ocieplane ale po woli odchodzą


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2015, 10:58 - sob 
andrzejkowalski100 pisze:
Obecne czasy wymuszaja od nas pszczelarzy pomoc pszczolom w zakresie utrzymania czystosci .Mysle tu o utrzymaniu czystosci scian wewnetrznych ula oraz dennicy. Osobiscie w sezonie wykonuje rotacje korpusa gniazdowego oraz dennicy /zamknietej/ dwukrotnie. Dennica jak i korpus podmieniany zawsze jest oczyszczony mechanicznie przy uzyciu skrobaka i solidnie opalone plomieniem palnika gazowego.Takie dzialania sa mozliwe kiedy ule wykonane sa z materialow drewno,plyta pilsniowa

Płyty pilśniowe twarde i porowate NFB są produkowane przez wysoko wyspecjalizowany przemysł, używający tylko czystych włókien drzewnych. Płyty NFB są bezpieczne dla zdrowia człowieka i klasyfikowane jako wolne od formaldehydu

Wykonywalem ule z drewna sosnowego na poczatku mojej przygody z pszczolami .Glownym powodem odstapienia od pelnej deski byl ciezar poszczegolnych elementow ula.Na dzien dzisiejszy wykonuje ule z drewna ,styropianu 4cm oraz plyty pilsniowej 3mm. Wyglada na to ,ze jestem lesnym dziadkiem , ale ul tak wykonany jestem w stanie podniesc, oczywiscie jak jest taka potrzeba.Styropian obudowany plyta nie ma kontaktu z pszczolami .Plyte wewnatrz /gladka strona / impregnuje 2x
pokost rozpuszczony 1:1 terpentyna balsamiczna .Plyte zewnetrzna montowana do ramy drewnianej strona porowata na zewnatrzimpregnuje 2x pokostem lnianym rozpuszczonym1:1 rozpuszczalnikiem ftalowym ,nastepnie maluje 2x farba ftalowa. Korpusy ,dennica wykonane sa bez uzycia gwozdzi,zszywek,wkretow do laczenia uzywam kleju do drewna eliminujac w ten sposob ogniska erozji .Laczenie klejem to jeszcze okreslona wytrzymalosc i dokladne uszczelnienie powierzchni laczonych. Zywotnosc tak wykonanego ula moze zaskakiwac niejednego stolarza. Ul wykonany wlasnorecznie to duza frajda . Nie cieszy sie zainteresowaniem zlodzieja ,gdyz jest latwo rozpoznawalny a tym samym trudniej zbywalny. Obrazek
Fragmynt pasieki ule o ktorych pisze .Pozdrawiam :pl:
A już myślałem że nie potrafisz pisać tylko rzucać hasła, gdybyś tak konkretnie zaczął pisać w innych tematach myślę że nie tylko ja byłbym Ci wdzięczny bo z pewnością wiedzę posiadasz może tylko nie potrafisz jej przekazać.Pozdrawiam


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji