FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 09:01 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 stycznia 2015, 14:04 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Witam.
Wiem, że temat powielany wielokrotnie. Wszędzie (prawie) się pisze o tym, że lipa jest najlepszym drewnem. Ale czy jest to reguła?
Zastanawia się nad wyborem drewna na ule i ramki. Koszt desek lipowych wychodzi nieco drożej niż sosnowych i jest je ciężej zdobyć.
Chciałem się was poradzić czy warto dopłacić te kilka złotych i poświęcić więcej czasu aby wykonać te ule z lipy a nie sosny?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 14:14 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Jarek pisze:
czy warto dopłacić te kilka złotych i poświęcić więcej czasu aby wykonać te ule z lipy a nie sosny?


Nie warto.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 15:41 - śr 

Rejestracja: 16 marca 2014, 10:25 - ndz
Posty: 41
Lokalizacja: LUBOMIA śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wkp
Miejscowość z jakiej piszesz: lubomia
Jarek pisze:
Witam.
Wiem, że temat powielany wielokrotnie. Wszędzie (prawie) się pisze o tym, że lipa jest najlepszym drewnem. Ale czy jest to reguła?
Zastanawia się nad wyborem drewna na ule i ramki. Koszt desek lipowych wychodzi nieco drożej niż sosnowych i jest je ciężej zdobyć.
Chciałem się was poradzić czy warto dopłacić te kilka złotych i poświęcić więcej czasu aby wykonać te ule z lipy a nie sosny?

Nie warto


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 15:57 - śr 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Ja mam dwa ule z lipy, reszta z sosny. Ale na wyniki to nie ma wpływu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 16:08 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
w mojej ocenie ule z sosny są trwalsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 17:51 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Ja "powiem" tak - to zależy. Jeśli planujesz ule jednościenne, niemalowane, raczej odradzlbym. Jeśli ocieplane, zwlaszcza leżaki, zdecydowanie polecam, pod warunkiem, że drewno kupisz z lasów państwowych. Ścinanie lip poblskich okolic posieki jest wielce nierozsądne.
W zeszlym roku na jesieni od sąsiada kupilem 4 lipy, bo chcial je ściąc na opal, bo mu cień robily. Jeszcze je nie ściąlem i raczej tej wiosny nie zetnę. Będę satal się "placić dzierżawę" by je nie ścian na pożytek. Zobaczymy, czy sie uda.

Zeszlej wiosny zrobilem kilka uli korpusowych na ramkę WP z deski 35 mm, różeniej wielkości: na 5 ramek - odkladówki, na 7, na 9, i jeden na 15 z nadstawką 3/4 langstrot. Jeden, 7 ramkowy jednościenny byl z lipy. W tym, mimo iż na jesień musialem ograniczyć gniazdo do 5, wilgoci i "kwatków" nie bylo. Natomist w 9 ramkowym, z topoli-osiki, kiedy pszczoly nie obsiadaly wsystkich ramek, pojawila się wilgoć i zielkone - tu i tam, kwiatki. Faktem jest, że akurat w tym ulu osika nie byla doschnięta, ale to byl sierpien-wrzesień. Druga sprawa, na podstawie kilu uli (7 szt) nie można wyciągać miarodajnych wniosków.
Mam też leżaka-bliżniaka 2x8 ramek - do zimowania odkladów, który jest z deski lipowej 30 mm, ocieplany pszennymi plewami - w tym rozwój i zimowla bardzo dobra. Nie widzialem w nim pleśni.

Uważam lipe, za najlepszy material, oczywiście raczej nie do jednościennych. Potem topola szara, topola wloska, osika- raczej do ocieplanych, lub obijanych z zewnatrz klepkami, wjemutka, świek - z dużymi przyrostami. Nie uważam steropianów, strodurów, poli-cośtam, i innych tego typu ustrojstw.

Pozdrawiam - markus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 17:52 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
marian pisze:
Jarek pisze:
czy warto dopłacić te kilka złotych i poświęcić więcej czasu aby wykonać te ule z lipy a nie sosny?


Nie warto.


Dlaczego nie warto ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 18:01 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
marian pisze:
w mojej ocenie ule z sosny są trwalsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 18:03 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Kupiłem od Lasów Państwowych drzewo.
Przetarłem na różne grubości i schnie coś około 1,5m sześciennego desek które w sumie kosztowały mnie 500zł.
Zamierzam zrobić kilka jednościennych uli, kilka ocieplanych no i trochę ramek.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 18:08 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Jarek pisze:
1,5m kw desek które w sumie kosztowały mnie 500zł.


Za 1,5 m kw desek 500zł??????Cóż to za drzewo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 18:13 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Miało być sześcienny ;)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 18:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek pisze:
Kupiłem od Lasów Państwowych drzewo.
Przetarłem na różne grubości i schnie coś około 1,5m sześciennego desek które w sumie kosztowały mnie 500zł.
Zamierzam zrobić kilka jednościennych uli, kilka ocieplanych no i trochę ramek.


chyba kupiłeś jako opał lub papierówke, jestem w temacie zakupu drewna i w LP na moim terenie dla klienta indywidualnego ceny WB0 klasa grubosciowa 3 (pow 35 średnica środkowa pnia) kosztuje prawie 600zł brutto/m3, a gotowe deski na tartaku można kupić bez problemu za 500zł/m3

mam z 40 korpusów jednosciennych z lipy i to straszne klonkiery w porownaniu do tych z wejmutki, nie wiem czy lipa jest cięzka czy trafiłem na taką z małymi przyrostami

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 19:37 - śr 

Rejestracja: 10 września 2013, 20:05 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie-okolice Bodzentyna
Ule na jakich gospodaruję: wz
zdecydowanie lipa jej cechy to latwosc obrobki lekka oraz najwazniejsza cecha ciepla w poruwnaniu do sosny wytrzymala na zmienne warunki atmosferyczne
pozdrawiamdziadek stasek

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008649829111


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 19:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Lipa musi być lasowa, a nie przydrogowo-ogrodowa.
Z lasu jest zupełnie inne drewno.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 22:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2010, 20:59 - śr
Posty: 266
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
nabyłem kiedyś okazyjnie deski lipowe, cześć desek jeszcze leży sobie ale cześć pociąłem na ramki i jako tako na ramki sie nie nadała, strasznie ramki pokręciło w ulu deski były suche i wydaje mi sie ze strasznie ciągną wilgoć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2015, 22:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Nigdy bym nie powiedział, ze lipa jest łatwa do obróbki.. Robiłem znajomemu jednościenne w zeszłym roku - masakra.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 00:29 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Czy lipa czy sosna w sumie niema to większej różnicy dla pszczół, czy tą deskę czy tą pszczoły w bardzo szybkim tempie powlekają propolisem i woskiem i od sierotka nie wchłania wilgoci jak i nie oddaje zapachu jest zabezpieczona propolisem. Często można spotkać barcie w sosnach , w lipach jak są stare też lipa jak sama nazwa wskazuje jest lipa nie drzewo, w lipie szybciej tworzyły się dziuple to drzewo szybciej próchniało i tak się utarło że lipa jest lepsza od sosny czy innego drzewa.

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 04:48 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Przy okazji innego tematu pisalem ,ze przekonalem sie do uli wykonanych metoda kombinowana.Mianowicie wykonuje rame dolna i gorna z drewna mowie o korpusach,sciany z plyty pilsniowej miedzy plytami styropian 4cm.Dennica wysoka z drewna klejonego, daszek drewno plyta styrpoian blacha aluminiowa z drukarni. Drzewo to sosna wysuszone, podlogowka.
Jakie zalety:
1/wytrzymalosc ,pierwsze jakie wykonalem sluza 17 lat bez oznak zuzycia.
2/lekkosc korpusow
3/najlepsze moim zdaniem parametry izolacji
4/przyzwoita ekonomia , bardzo czesto do budowy uzywam drewna ,podlogowki o dl 50cm odpady przy produkcji podlogi,

Proponuje zwrocic uwage na powyzsze element z uwzglednieniem pkt.3
i z o l a c j i . Na co chcialbym zwrocic szczegolna uwage. Izolacja stosowana w ulu to sprawa pewnej okreslonej bezwladnosci termicznej .
Chodzi o to by zchlodzenie wewnatrz ula jak i podniesienie temperatury nie nastepowalo gwaltownie i pod wplywem krotko trwajacych zmian pogodowych. Tu posluze sie przykladem drzewa owocowego .Pien ,kora potrafi absorbowac w czasie zimowych ,wczesnowiosennych slonecznych dni , nawet przy ujemnych temperaturach takie ilosci ciepla ,ktore powoduja ,pobudzaja drzewo do zycia/obiegu sokow/.Bardzo czesto nocne obnizenie temperatury powoduje zamarzanie sokow .Straty w sadach ogromne. Wracajac do moterialow z jakich zbudowany powinien byc ul . Sa zwolennicy uli jednosciennych, ale czy napewno jest to
dobre rozwiazanie w aspekcie bezwladnosci . Ul jednoscienny wykonany z drewna/nie wnikam jakiego/moze nie spelniac owego warunku. Szczegolnie kiedy zaimpregnowany, pomalowany jest na ciemny kolor.Bedzie w terenie wystawionym na wiatry i slonce nagrzewal sie i zchladzal bardzo szybko .Taka hustawke temperatur beda musialy napotkac w srodku ula nasze pszczoly. A moze matka, pszczoly zachowaja sie podobnie jak to opisane drzewo. Proces moze byc bardziej zlozony bo jak matka rozpocznie czerwienie pszczoly zmuszone do opieki czerwiu doprowadza do zmian parametrow wewnatrz ula. A takiego zaklocenia zimowli nikt z nas nie oczekuje.Sa to moje przemyslenia, ktore nawet czesciowo prosze wziasc pod uwage.

Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 06:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
"Ule z sosny czy lipy" - ściśle i na temat, a i nikt moich przemyśleń nie musi brać wcale pod uwagę, mianowicie:
- mam jednościenne korpusy z kilku rodzajów drewna, m.in. z omawianych.
Zważyłem korpusy z sosny i z lipy, okazało się, że z lipy jest znacznie cięższy od tego z sosny, co wywołało moją konsternację, ponieważ spodziewałem się czegoś zupełnie innego – czyli, że będzie odwrotnie. Ale to może być spowodowane pochodzeniem drewna – z lasu, czy z pola.
Nieprawdziwe są wywody, co do niby negatywnych warunków bytowania pszczół w ulach 1-ściennych. Nie chcę nazywać ‘po imieniu’ takich wywodów, szkoda czasu i energii.
Moje pszczoły mają się dobrze o każdej porze roku i podczas każdej aury, w korpusach z lipy i z sosny, czy innego drewna - tak samo, noszą miód tak samo dobrze, jak w innych ‘najlepszych’ pasiekach, najmądrzejszych pszczelarzy, a ‘tajemnice’ tworzenia im takich warunków powinny być dobrze znane każdemu pszczelarzowi i nie usiłujmy wprowadzać ‘naukowych’ teorii, które nie znajdują potwierdzenia w życiu, a jedynie wprowadzają mętlik w głowach tych pszczelarzy, którzy naprawdę poszukują odpowiedzi na takie i inne pytania.
Jeżeli ktoś woli mieć ule ocieplane, to niech robi i tego też nie należy negować.

Aha, ule mogą nawet stać pod gruszą w pokrzywach za stodołą, jak u mnie na Mazurach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 07:31 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Niektorzy zastanawiaja sie dlaczego ul wykonany z lipy moze byc ciezszy od ula wykonanego z sosny. Maja nawet odpowiedz ,,przyznam orginalna.
Ja sklaniam sie do stwierdzenia, ze mamy rozne gatunki lip . Kazdy z tych gatunkow ma swoja charakterystyke.
Nie mozna wszystkiego drastycznie krytykowac , powoduje to metlik w glowach i dziala tak jak?.. bardzo bysmy chcieli komus narzucic tok wlasnego myslenia.Przypominaja mi sie rzadowe media, ktore przed podaniem obiektywnym informacji , wsazuja przyczyny i dokonuja ocen.[quote="Jerzy"]
Jeżeli ktoś woli mieć ule ocieplane, to niech robi i tego też nie należy negować.
Pelna zgoda, dajmy prawo wyboru i nie narzucajmy niczego.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 07:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
No więc przestań pleść i dowodzić, że wiesz 'wszystko' i wciskać te ciemnoty usiłując neutralizować takie postrzeganie dodatkiem słownym, że robią to inni, a nie Ty.
Mdło się robi po czytaniu Twoich wywodów.
To moje ostatnie tu spostrzeżenie i tylko jedno, wystarczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 11:51 - czw 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Jarek pisze:
Chciałem się was poradzić czy warto dopłacić te kilka złotych i poświęcić więcej czasu aby wykonać te ule z lipy a nie sosny?

Dziwne ?
Lipę ( deski) kupuję się w tej samej cenie co sosna , przynajmniej u mnie .
W tej samej cenie można kupić wejmutkę , o ile mają ją na tartaku , gdyż oni traktują ją ,, gorzej " niż sosna ( jest miększa) 'Oczywiście trafia się rzadko , ale się trafia . Jeżeli bardzo się chce , to należy dać zlecenie do Leśniczego ,
'Dostawcy materiału na tartak
Właścicielowi i pracownikom tartaku.
Oczywiście mówimy o deskach mokrych !
andrzejkowalski100 pisze:
Ja sklaniam sie do stwierdzenia, ze mamy rozne gatunki lip .
[/quote]
Oczywiście i najlepsza na deski (moim zdaniem) jest lipa leśna 'i to nie ze względu na ciężar .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 12:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Jerzy pisze:
Nieprawdziwe są wywody, co do niby negatywnych warunków bytowania pszczół w ulach 1-ściennych. Nie chcę nazywać ‘po imieniu’ takich wywodów, szkoda czasu i energii.
Moje pszczoły mają się dobrze o każdej porze roku i podczas każdej aury, w korpusach z lipy i z sosny, czy innego drewna - tak samo, noszą miód tak samo dobrze, jak w innych ‘najlepszych’ pasiekach, najmądrzejszych pszczelarzy, a ‘tajemnice’ tworzenia im takich warunków powinny być dobrze znane każdemu pszczelarzowi i nie usiłujmy wprowadzać ‘naukowych’ teorii, które nie znajdują potwierdzenia w życiu, a jedynie wprowadzają mętlik w głowach tych pszczelarzy, którzy naprawdę poszukują odpowiedzi na takie i inne pytania.
Jeżeli ktoś woli mieć ule ocieplane, to niech robi i tego też nie należy negować.

:brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 15:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
lalux5 pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
Ja sklaniam sie do stwierdzenia, ze mamy rozne gatunki lip .
Oczywiście i najlepsza na deski (moim zdaniem) jest lipa leśna...

Faktycznie słyszałem o istnieniu kilku gatunków lip, teraz dowiedziałem się o jeszcze jednym - "Lipa leśna"

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 15:12 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Tu prawdopodobnie chodzi o to, że lipa w lesie rośnie inaczej niż lipa gdzieś na miedzy. Przez to słoje są inne i może jakaś różnica w drewnie być.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 16:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
STANI pisze:
Czy lipa czy sosna w sumie niema to większej różnicy dla pszczół, czy tą deskę czy tą pszczoły w bardzo szybkim tempie powlekają propolisem i woskiem i od sierotka nie wchłania wilgoci jak i nie oddaje zapachu jest zabezpieczona propolisem.
Tu się nie zgodzę od 5 lat mam ul z wewnętrzną deską z lipy i do tej pory niema na niej grama propolisu !!!
Jarek pisze:
lipa w lesie rośnie inaczej niż lipa gdzieś na miedzy. Przez to słoje są inne i może jakaś różnica w drewnie być.

Oczywiście że jest leśna ma mniejsze przyrosty przez co jest twardsza , cięższa i długowieczna , należy również dodać że lipa mniej pracuje od sosny.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 20:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
Kiedyś rozmawiałem z gościem z tartaku, "gość zdarł zęby na drzewie".
Powiedział mi że drzewo z lasów tzw "chłopskich" jest twardsze, takie bardziej ubite, natomiast z lasów gdzie drzewa sadzone są ze szkółek to są rzadsze i bardziej kruche.
Tyle się dowiedziałem kiedyś na tartaku, ja się na tym nie znam.

A moje osobiste zdanie jest takie, że my pszczelarze nie powinniśmy popierać wycinki lipy.
Osobiście wolę lipę kwitnącą niż w balach. :wink:

Pozdrawiam
Mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 22:29 - czw 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
[/quote]Tu się nie zgodzę od 5 lat mam ul z wewnętrzną deską z lipy i do tej pory niema na niej grama propolisu !!! [/quote]

U mnie podobnie, drewno biale, praktycznie propolis tylko na lączeniach. Bardziej pokitowaly ul jednościeny z deski 35 mm, ale być może dlatego, że dosalem kawalek lipy, który po ścięcu leżal w cieplym wilgotnym miejscu, więc lipa nieco "szczerniala" a co za tym idzie, jej zapach też nieco ulegl zamianie. Topole-osilę też slabo pokitowaly. Za to kitu mnustwo na ramkach, sosnowych, z wyraźnymi slojami. Lipa nie jest "lipna" jako material do produkcji uli.

Pozdrawiam - markus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 22:46 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
wiesiek33 pisze:
STANI pisze:
Czy lipa czy sosna w sumie niema to większej różnicy dla pszczół, czy tą deskę czy tą pszczoły w bardzo szybkim tempie powlekają propolisem i woskiem i od sierotka nie wchłania wilgoci jak i nie oddaje zapachu jest zabezpieczona propolisem.
Tu się nie zgodzę od 5 lat mam ul z wewnętrzną deską z lipy i do tej pory niema na niej grama propolisu !!!

Może zrozumiałeś że to ma być 1 mm tego propolisu na ściankach, to jest cieniutka warstewka ale jest

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 22:51 - czw 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Hmmm, no nie wiem. Wybrzuszylo mi nieco deskę, potraktowalem ją heblem, jak biala byla, tak biala jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 22:53 - czw 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Cieniutka warstewka może i jest, ale raczej niewidoczna golym okiem. Na ramkach, zwlaszcza sosnowych widać warstwę wyraźnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2015, 23:26 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
andrzejkowalski100 pisze:
Przy okazji innego tematu pisalem ,ze przekonalem sie do uli wykonanych metoda kombinowana.Mianowicie wykonuje rame dolna i gorna z drewna mowie o korpusach,sciany z plyty pilsniowej miedzy plytami styropian 4cm.Dennica wysoka z drewna klejonego, daszek drewno plyta styrpoian blacha aluminiowa z drukarni. Drzewo to sosna wysuszone, podlogowka.

Można robić i tak. Ja daje 2 cm styropianu i to wystarcza na izolację w lecie by słonce nie nagrzewało uli w upalne dni. A więc więcej pszczół wychodzi w pole po nektar a mniej zostaje w ulu do wentylacji ula. W jesieni zależy nam na szybkim schłodzeniu ula by matka szybko przerwała czerwienie a zimą tak są minusowe temperatury w ulu i izolacja jest zbędna , pszczoły nie grzeją ula tylko siebie wzajemnie w kłębie

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2015, 08:02 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Ja robię ule z boazeri świerkowej i tak jak napisał STANI Ja daje 2 cm styropianu i to wystarcza na izolację w lecie by słonce nie nagrzewało uli w upalne dni.

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 00:59 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Zenon pisze:
Ja robię ule z boazeri świerkowej i tak jak napisał STANI Ja daje 2 cm styropianu i to wystarcza na izolację w lecie by słonce nie nagrzewało uli w upalne dni.


Prosze pamietac, ze z chwila kiedy nastepuje gwltowne podniesienie temperatury /ule pozbawione izolacji/ i utrzymywanie sie jej w czasie ,pszczolom ulowym do utrzymania wlasciwej temperatury wewnatrz ula potrzebna jest pomoc.Do pomocy powolane zostana pszczoly lotne a to odbije sie na produkcji miodu ,pylku. Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 01:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
Zenon pisze:
Ja robię ule z boazeri świerkowej i tak jak napisał STANI Ja daje 2 cm styropianu i to wystarcza na izolację w lecie by słonce nie nagrzewało uli w upalne dni.


Prosze pamietac, ze z chwila kiedy nastepuje gwltowne podniesienie temperatury /ule pozbawione izolacji/ i utrzymywanie sie jej w czasie ,pszczolom ulowym do utrzymania wlasciwej temperatury wewnatrz ula potrzebna jest pomoc.Do pomocy powolane zostana pszczoly lotne a to odbije sie na produkcji miodu ,pylku. Pozdrawiam :pl:

No toż właśnie Zenon napisał, że na izolację 2 cm styropianu wystarcza, więc o co Tobie chodzi? Że niby nie wystarcza?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 05:37 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
JM pisze:
No toż właśnie Zenon napisał, że na izolację 2 cm styropianu wystarcza, więc o co Tobie chodzi? Że niby nie wystarcza?


Mysle ,ze ok. jak do 2 cm styropianu dodasz dwie grubosci boazerii to masz sciane min. 3,6 cm a to juz swoje robi. Podkreslilem watek nagrzewania uli i nic wiecej .Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 07:47 - sob 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
andrzejkowalski100, A co powiesz o ulach jedno ściennych gr.deski 2,5 cm skoro piszesz Zenon pisze:
Ja robię ule z boazeri świerkowej i tak jak napisał STANI Ja daje 2 cm styropianu i to wystarcza na izolację w lecie by słonce nie nagrzewało uli w upalne dni.
Prosze pamietac, ze z chwila kiedy nastepuje gwltowne podniesienie temperatury /ule pozbawione izolacji/ i utrzymywanie sie jej w czasie ,pszczolom ulowym do utrzymania wlasciwej temperatury wewnatrz ula potrzebna jest pomoc.Do pomocy powolane zostana pszczoly lotne a to odbije sie na produkcji miodu ,pylku. Pozdrawiam

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 10:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
andrzejkowalski100 pisze:
Prosze pamietac, ze z chwila kiedy nastepuje gwltowne podniesienie temperatury /ule pozbawione izolacji/ i utrzymywanie sie jej w czasie ,pszczolom ulowym do utrzymania wlasciwej temperatury wewnatrz ula potrzebna jest pomoc.Do pomocy powolane zostana pszczoly lotne a to odbije sie na produkcji miodu ,pylku. Pozdrawiam

Kolego andrzejkowalski100, szukasz dziury w całym. Miałeś kiedyś choć jeden ul jednościenny ?
Pół świata ma ule jednościenne i to w różnych strefach klimatycznych. W cieplejszych od naszej i zimniejszych. Ludzi w nich gospodarują i uważają za dobre. Myślisz, że specjalnie sobie utrudniają życie ?
Kup sobie jednego Langstrotha czy Dadanta jednościennego z Wejmutki, potrzymaj pszczoły w tych ulach z kilka sezonów to sam zobaczysz, że miodu czy pyłku mniej nie będziesz miał niż w "termosach".

Pozdrawiam
Krzyżak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 12:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
To jakie drewno jest najlepsze na ule ?
W górach robią ze świerków i sosen bo jodły pszczoły nie tolerują.
Tutaj gdzie mieszkam robili z jodły bo ci uważają ,że w świerku pszczoły nie będą.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 13:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
kulka96, zdecydowanie najlepszy będzie drzewo cedrowe lub daglezja :wink: .

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 13:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
najlepiej kupić foszty agrestowe i robić jednoscienne ule bo w innych pszczoły tylko wegetują, no w ostatecznosci porzeczka też może być tylko musi być czarna bo czerwona jest za miekka :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 13:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Myślę jeszcze o bambusie :mrgreen:
Czy w środku łodygi zmieści się gniazdo ?

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 19:36 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Krzyżak pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
Prosze pamietac, ze z chwila kiedy nastepuje gwltowne podniesienie temperatury /ule pozbawione izolacji/ i utrzymywanie sie jej w czasie ,pszczolom ulowym do utrzymania wlasciwej temperatury wewnatrz ula potrzebna jest pomoc.Do pomocy powolane zostana pszczoly lotne a to odbije sie na produkcji miodu ,pylku. Pozdrawiam

Kolego andrzejkowalski100, szukasz dziury w całym. Miałeś kiedyś choć jeden ul jednościenny ?
Pół świata ma ule jednościenne i to w różnych strefach klimatycznych. W cieplejszych od naszej i zimniejszych. Ludzi w nich gospodarują i uważają za dobre. Myślisz, że specjalnie sobie utrudniają życie ?
Kup sobie jednego Langstrotha czy Dadanta jednościennego z Wejmutki, potrzymaj pszczoły w tych ulach z kilka sezonów to sam zobaczysz, że miodu czy pyłku mniej nie będziesz miał niż w "termosach".

Pozdrawiam
Krzyżak


Krzyzacy maja inne spojrzenie na swiat.
Jak pisalem w innym temacie wykonuje ule od poczatku mojej przygody z
pszczolami /25lat/. Ul jednoscienny tez przerabialem.Mnie osobiscie zalezy na parametrach termicznych aby pszczoly mialy jak najlepsze warunki.Pszczoly w ulu jednosciennym tez zyc beda ale co to za zycie w naszych warunkach pogodowych.W swiecie sa stosowane inne techniki ,mozna pszczoly zagazowac na zime a wiasna zakupic pakiety .
Gospodarka wielkotowarowa nie zawsze jest dobrym przykladem dla mniejszych do nasladownictwa .Forma narzucania innym swojego punktu widzenia to zla droga w dyskusji .Ja podpowiadam .Glupocie i ignorancji zawsze otwarcie sie zprzeciwiam .Pozdrawiam . :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
andrzejkowalski100 pisze:
Forma narzucania innym swojego punktu widzenia to zla droga w dyskusji


andrzejkowalski100,
Czytać siebie i jeszcze raz czytać siebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
andrzejkowalski100 pisze:
.W swiecie sa stosowane inne techniki ,mozna pszczoly zagazowac na zime a wiasna zakupic pakiety .
Gospodarka wielkotowarowa nie zawsze jest dobrym przykladem dla mniejszych do nasladownictwa .Forma narzucania innym swojego punktu widzenia to zla droga w dyskusji .Ja podpowiadam .Glupocie i ignorancji zawsze otwarcie sie zprzeciwiam .Pozdrawiam .

Tak andrzejkowalski100, masz rację :lol: Wszyscy na świecie gazują pszczoły i na wiosnę kupują pakiety z Nowej Zelandii. Jak mogłem o tym zapomnieć. Tylko my chorzy Polacy zimujemy pszczoły. Poczytaj czasem co piszesz.

Mimo wszystko pozdrawiam
Krzyżak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Na Florydzie pewnie nie jest goraco i dlatego tam maja pasieki tylko w ulach 1-ściennych.
W Kanadzie pewnie powinni mieć w ulach ocieplanych, bo tam jednak zimy mroźne, snieżne i dłuższe niż tu w Europie, a i tam nikt nie ma uli 'ocieplanych'.
Tak samo w Australii ...
Pewnie wszystkim im sie pomerdało pod sufitem?

andrzejkowalski100, Ty jedz tam jak najszybciej i poucz ich, niech te głupki przestaną wreszcie męczyć te swoje pszczoły i dowiedzą sie od Ciebie, ze w ich ulach węza z ramek spływa i dlatego pszczoły, zamiast nosić miód, to tylko wentyluja.
Pewnie dlatego za nieproduktywnosc pszczoły gazują :głupek ze mnie: :załamka:

Chłopie, chyba koło młyna w dzieciństwie do szkoły chodziłes?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:37 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
http://vigorbee.cz/autor/zajimavosti/
Ósmy i dziewiąty temat od góry, "nadstawkowe ule z płyt pilśniowych"
Najciekawszy jest wniosek z doświadczenia.

Pozdrawiam :D
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Natomiast na temat:
Wczoraj cały dzień strugalem deski na grubosciowce i juz zostały zawiezione na Mazury, czekają na przerób, jak tylko zrobi cię nieco cieplej.
Tym razem cały transport desek lipowych o grubości 25 mm - bedą z tego 1-ścienne korpusy 1/2 D.
W kolejności czeka jeszcze na obróbkę tarcica osikowa i topolowa.
Całość jest dostatecznie wysezonowana, a przed końcowa obróbka na gotowy wyrób zostanie jeszcze odpowiednio dosuszona i będzie tak samo dobrze pszczołom, jak w dotychczasowych ulach.
Stodoła tez jest, pokrzywy niedługo wyrosną - warroza boi sie pokrzyw :pala: , i będzie gdzie to wszystko postawić - w pokrzywy. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 20:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Jerzy pisze:
W Kanadzie pewnie powinni mieć w ulach ocieplanych, bo tam jednak zimy mroźne, snieżne i dłuższe niż tu w Europie, a i tam nikt nie ma uli 'ocieplanych'.
Więc zimuje się w stebnikach z kontrolowaną atmosferą w wilgotności ok 75% i temp. 7*C.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2015, 21:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
wiesiek33 pisze:
Jerzy pisze:
W Kanadzie pewnie powinni mieć w ulach ocieplanych, bo tam jednak zimy mroźne, snieżne i dłuższe niż tu w Europie, a i tam nikt nie ma uli 'ocieplanych'.
Więc zimuje się w stebnikach z kontrolowaną atmosferą w wilgotności ok 75% i temp. 7*C.


Za dużo czytałeś, musiałbyś to jeszcze zobaczyć.
Owszem, niektórzy tak, a wiesz jak te sienniki wyglądają, jesli juz ktoś tak ma?
Nie sadź, ze pisze, bo mi mówili.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji