FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Queen Trap System
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=11&t=18825
Strona 1 z 1

Autor:  cooperm [ 24 listopada 2016, 22:43 - czw ]
Tytuł:  Queen Trap System

Ostatnio natknąłem się na fajny filmik, producent uli styro z Australii przedstawia dosyć ciekawy sposób walczenia z nastrojem rojowym. Tak myślałem jakby takie coś zastosować na początku,albo po tygodniu kwitnienia rzepaku. Matkę zgonić na jeden korpus 1/2D a na górę kratę z wylotkiem z tym że dolny zatkać. Coś w rodzaju dystansu z wylotkiem i kratą. Może ma ktoś jakieś sugestie odnośnie stosowania, bądź doświadczenia z tym sposobem???

https://www.youtube.com/watch?v=48Tu-mAESSc

Autor:  paraglider [ 25 listopada 2016, 12:19 - pt ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

cooperm pisze:
Coś w rodzaju dystansu z wylotkiem i kratą. Może ma ktoś jakieś sugestie odnośnie stosowania, bądź doświadczenia z tym sposobem???

Identyczną rolę spełnia u mnie Cloake - Board . Jest to krata odgrodowa , oprawiona w drewnianą ramę , zakładana na gniazdo . Po jej założeniu i zamknięciu dolnego wlotu , pszczoły korzystają tylko z górnego , nad kratą / pisałem o tym / . Musisz jedynie co jakiś czas wypuszczać trutnie z gniazda , bo przez kratę nie wyjdą a przy ewentualnym dużym namnożeniu , mogą zatkać kratę , wciskając się na siłę w jej otwory .

Autor:  manio [ 25 listopada 2016, 14:13 - pt ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

Można też odwrócić sytuację i postawić ul na dennicy z kratą odgrodową zamiast siatki i zamknąć wylotek, ale to nie likwiduje nastroju rojowego , pszczoły wyjdą bez matki i wrócą. Różne są wtedy zachowania starej matki. Mogą ja pszczoły uszkodzić przy próbie przepchnięcia przez siatkę. Zdarzyło mi się też ,że po kilku próbach wyjścia roju , stara matka pościnała mateczniki . Może zaczęły się wygryzać młode ? W każdym razie wydaje mi się ,że innym razem może się wygryźć młoda , przecisnąć się przez kratę ( chuda jest i mięciutka na niej chityna) i wyjdzie z nią rój. Problem wtedy semantyczny czy to pierwak ( bo pierwsza rójka w sezonie) czy jednak drużak bo z młodą matką :)
Mój serdeczny kolega stosuje też awaryjnie takie rozwiązanie i nazywa je "lodówka". Wkłada kratę pomiędzy 1 i 2 korpus ( czyli półki jak w lodówce) . Jeśli matka jest w drugim korpusie to jest zaizolowana pomiędzy kratami. Stosuje taką izolację jak wyjeżdża i nie może dopilnować rójki , lub jak szuka bezskutecznie matki w bardzo licznej lub niegrzecznej rodzinie.

Autor:  Tadek 11 [ 25 listopada 2016, 17:25 - pt ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

Myślę że żeby zapobiec wyjściu rójki w kontekście tego sposobu , ale u nas na rzepaku to oczywiście można zabezpieczyć się kratami i fizycznie uniemożliwić wydostanie się matki wraz z rojem , ale tym sposobem osiągniemy tylko sukces połowiczny. Stosowałem takie sposoby , podobne , bo przenosiłem matkę ponad kratę , ale to nie dało pożądanych skutków. Nie wiem jak jest w Australii z pogodą , ale u nas , szczególnie na rzepaku , jak wystąpi załamanie pogody na początku maja kilka dni , to jeżeli równowaga pszczół wykonujących różne funkcje w rodzinie zostanie zachwiana i nastrój rojowy jest prawie pewny , oczywiście różne pszczoły różnie na to reagują , ale te z dużą dynamiką rozwoju na wiosnę na pewno nam tak zareagują. I teraz zamknięcie matki nie zatrzyma nam nastroju rojowego ?? Trzeba stosować inne zabiegi.

Autor:  cooperm [ 25 listopada 2016, 17:44 - pt ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

Czyli zostaje jako system awaryjny, w razie niemożliwości zlokalizowania matki. I tu nasuwa się pytanie jeżeli w pasiece niedużej powiedzmy 20 uli jeszcze jest możliwość stosowania tej metody ze względu na jednak dużą pracochłonność (wypuszczanie trutni) to w pasiece towarowej liczmy już choćby te 100 uli byłby już jednak problem, nie mówiąc o pasiekach takich jak ma ten producent rzędu paru setek.

Autor:  cooperm [ 25 listopada 2016, 18:46 - pt ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

Podejrzewam że warunki pogodowe są znacząco inne jak u nas i nie są tak zagrożeni wystąpieniem okresów rojowych jak my, biorąc pod uwagę tylko pogodę.
Tak masz rację Tadek jest to raczej sposób na zatrzymanie matki w ulu a nie metoda walki z nastrojem, coś na zasadzie rojołapki tylko wewnętrznej.

Autor:  paraglider [ 26 listopada 2016, 10:51 - sob ]
Tytuł:  Re: Queen Trap System

cooperm pisze:
tym sposobem osiągniemy tylko sukces połowiczny

Przy otwartej , osiatkowanej dennicy i otwartym na całą szerokość górnym wlocie Cloake - Boarda , może być taki sam sukces , jak przy nadstawce przeciw rojowej . Przez cały ten sezon trzymałem w ten sposób trzy matki reprodukcyjne i w żadnej z nich nie powstał nastrój rojowy .

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/