FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:30 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 marca 2017, 09:27 - ndz 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Cześć wszystkim,

zamierzam jeszcze w tym roku zrobić kilka dadantów 10 ramkowych. Nurtuje mnie jaką dennice zrobić, niską czy wysoką z siatką czy bez itd...
Ktoś mógłby coś doradzić? Pokazać jakieś rozwiązanie?


Z góry dziękuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2017, 11:39 - ndz 
https://www.google.pl/search?q=dennica+ ... 72&bih=887

Wybór należy do Ciebie. Nie ma znaczenia jaki ul , zmieniasz tylko wymiary .

https://www.youtube.com/watch?v=SQ1xqWLpEdQ


Na górę
  
 
Post: 13 marca 2017, 09:57 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
bagisek1, budowa dennicy pod kątem technicznym jest dla mnie prosta, bardziej interesuje mnie jej funkcjonalność w ulu klepkowym ocieplanym styropianem.

Mam kilka pytań, może ktoś pomoże;

1. Czy wkładka zamykająca (ta pod siatką), może być wykonana ze styroduru 2cm? Planuje ją pomalować na biało, by było widać osyp.
2. Czy odległość dolnej beleczki ramki od siatki musi wynosić 2 cm?
3. Czy zimowanie na w pełni otwartym wylotku (zabezpieczonym przed gryzoniami), oraz na półkorpusie pod gniazdem zapewni dobre warunki zimowli?

Zimowanie na siatce jakoś do mnie nie przemawia, niby wszystko jest jasne i zrozumiałe, ale uważam, że gdzieś muszą być negatywne skutki takiej zimowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2017, 11:00 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
1.Może być ze styroduru.
2. Te 2cm o których piszesz to wysokość samej dennicy, czyli od ramek do siatki są 3cm, ja mam dennice na 6cm + ten 1cm co pod ramkami i nic się nie dzieje.
3.Tak. Możesz dać nawet dwa półkorpusy




Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2017, 12:45 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
BARciak pisze:
1.Może być ze styroduru.
2. Te 2cm o których piszesz to wysokość samej dennicy, czyli od ramek do siatki są 3cm, ja mam dennice na 6cm + ten 1cm


Tak jest cały sezon? Nie budują dzikiej zabudowy pod ramkami? A wiosna nie pogarsza to dynamiki rozwoju?
Wylotek jest też 6 cm pod ramka czy wyżej?


Z góry dziękuję za odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2017, 17:50 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Mundziu pisze:
BARciak pisze:
1.Może być ze styroduru.
2. Te 2cm o których piszesz to wysokość samej dennicy, czyli od ramek do siatki są 3cm, ja mam dennice na 6cm + ten 1cm


Tak jest cały sezon? Nie budują dzikiej zabudowy pod ramkami? A wiosna nie pogarsza to dynamiki rozwoju?
Wylotek jest też 6 cm pod ramka czy wyżej?


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Cały sezon jest 7cm pod ramkami (6cm dennica i 1cm w korpusie) i nic nie budują. Nie pogarsza to dynamiki w rozwoju bo niby na jakiej podstawie :D
Pozdrawiam, Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2017, 20:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
BARciak pisze:
Cały sezon jest 7cm pod ramkami (6cm dennica i 1cm w korpusie) i nic nie budują. Nie pogarsza to dynamiki w rozwoju bo niby na jakiej podstawie

na głębokiej dennicy za radą dr Olszewskiego ( na jednym ze szkoleń) kładę na wiosnę gazetę - zostawiam ok 1 cm przerwy od strony wylotka. Przy mniejszej kubaturze łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę i jest mniejsza wymiana powietrza, a jak im będzie gazeta przeszkadzała to usuną ją same. Co prawda moje dennice są dwa razy głębsze niż u kol. Barciaka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2017, 21:06 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Kosut pisze:
na głębokiej dennicy za radą dr Olszewskiego ( na jednym ze szkoleń) kładę na wiosnę gazetę - zostawiam ok 1 cm przerwy od strony wylotka. Przy mniejszej kubaturze łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę i jest mniejsza wymiana powietrza, a jak im będzie gazeta przeszkadzała to usuną ją same. Co prawda moje dennice są dwa razy głębsze niż u kol. Barciaka.


Rozumiem, że masz dennice osiatkowane a przestrzeń pomiędzy siatką a dnem dennicy wynosi około 12-14 cm tak? I na przedwiośniu wkładasz gazetę na siatkę, zostawiając od strony wylotka szczelinę 1 cm co powoduje zamknięcie tej przestrzeni?

Chyba zrobię dennice głęboko-niską - wkładka dennicy będzie wsadzona na głęboko - poduszka powietrzna, albo na płytko - tuż pod siatką wspomagając rozwój wiosenny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2017, 08:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Na lato pod ramkami mam wkładkę która przypomina drabinkę o szer szczebla 3 cm.( Podejrzane u Sułkowskiego w dennicach czarnych z płyty antypoślizgowej). Gazetę kładę na tą wkładkę bezpośrednio pod ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2017, 09:59 - czw 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Kolejna kwestia, która mocno mnie zastanawia w dennicy to zasuwka wylotka oraz lądowisko.

Jak zabezpieczacie wejścia do ula podczas transportu, podczas okresów rabunkowych, czy zwyczajnie na przedwiośniu aby wesprzeć rozwój rodziny?

Czy takie zasówki ocynkowane zdają egzamin i czy taka długość będzie odpowiednia dla dadanta
http://allegro.pl/zasuwka-wlotowa-do-ul ... 98623.html

Kolejna sprawa to lądowisko, jak je przymocować do ula? Robiłem w warszawiakach na zawiaskach, ale dołem i tak powstawała szczelina, którą pszczoły wychodziły, więc ostatecznie musiałem zapychać gąbkami - trochę lipa.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2017, 13:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Mundziu pisze:
Kolejna sprawa to lądowisko, jak je przymocować do ula? Robiłem w warszawiakach na zawiaskach, ale dołem i tak powstawała szczelina, którą pszczoły wychodziły

daj zawias na całej długości
Kup sobie tasmowy
https://sklep.mebloart.eu/zawias-tasmow ... An-N8P8HAQ
i przytnij szlifierką według uznania
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwietnia 2017, 14:42 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Podłączę się do tematu, zrobiłem korpusy 1/2 dadanta z płyty osb 1,1 + 2 cm styropian + 1,5 boazeria i zastanawiam się jaką zrobić dennicę?
Była kiedyś jakaś dyskusja że jak ul ocieplony to dennica zamknięta.
Przymierzam się jednak do dennicy 2cm / siatka / 4,5lub6 cm i wkładka zamykająca.
Myślałem, też o zimowli na samej siatce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwietnia 2017, 21:14 - pt 
Bartek.pl pisze:
Myślałem, też o zimowli na samej siatce.


Bartek Ty to się możesz przymierzać , zrobić dennicę , a zimują pszczoły. :oops: Jak masz siłę w rodzinie , możesz zimować na siatce , jak zdechlaki , to jeszcze docieplisz.
Ja mam dennice deska 25mm , tej zimy wszystkie były otwarte. W kilku ocieplanych ulach , szczególnie styropianem pleśń , w jednościennych super . Zrób dennicę , zawsze możesz otworzyć , lub zamknąć w zależności od siły.


Na górę
  
 
Post: 14 kwietnia 2017, 22:25 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bagisek1 pisze:
Bartek Ty to się możesz przymierzać , zrobić dennicę , a zimują pszczoły. Jak masz siłę w rodzinie , możesz zimować na siatce , jak zdechlaki , to jeszcze docieplisz.
Ja mam dennice deska 25mm , tej zimy wszystkie były otwarte. W kilku ocieplanych ulach , szczególnie styropianem pleśń , w jednościennych super . Zrób dennicę , zawsze możesz otworzyć , lub zamknąć w zależności od siły.


Wiesz jak jest :-) nie zawsze pisane, odzwierciedla "myślane"
chodzi mi ogólnie czy w ocieplanych, słabo, ale jednak ulach w ogóle robić otwierane czy zamknięte. Oczywiście siatka i wsuwki na osyp warrozy i tak by były. Bo to mam w wz i bardzo mi się podoba.
Od marca nie miałem żadnej warrozy na wkładce :lol:
To robię, tylko muszą być takie grube deski "2,5cm" ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 10:55 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Bartek.pl pisze:
Myślałem, też o zimowli na samej siatce.

Takie problemy to ja miałem 20 lat temu - od tamtej pory innej zimowli jak na otwartej siatce sobie nie wyobrażam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 11:08 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
paraglider pisze:
Bartek.pl pisze:
Myślałem, też o zimowli na samej siatce.

Takie problemy to ja miałem 20 lat temu - od tamtej pory innej zimowli jak na otwartej siatce sobie nie wyobrażam .

A ja po nieprzyjemnym doświadczeniu nie wyobrażam sobie jak można zazimować pszczoły na siatce :roll: Rozumiem kawałek siatki w dennicy jako wentylacja ale sama siatka? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 11:10 - sob 
BARciak pisze:
A ja po nieprzyjemnym doświadczeniu nie wyobrażam sobie jak można zazimować pszczoły na siatce :roll:


A ja kolejny sezon i jest :hura: :jupi: :mniam miodek:

Myślę jednak ,że jeśli miałeś jakieś problemy , to wina słabej , być może chorej rodzinki , źle leczonej , a nie dennicy osiatkowanej. Na coś trzeba zwalić. :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 11:12 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1 pisze:
BARciak pisze:
A ja po nieprzyjemnym doświadczeniu nie wyobrażam sobie jak można zazimować pszczoły na siatce :roll:


A ja kolejny sezon i jest :hura: :jupi: :mniam miodek:

Myślę jednak ,ż ejeśli miałeś jakieś problemy , to wina słabej , być może chorej rodzinki , a nie dennicy osiatkowanej.Na coś trzeba zwalić. :mrgreen:

Rodzinki staram się zimować silne i zdrowe. To były ule całkiem jednościenne. Wniosek mam z tego taki, że nie wszędzie one się nadają :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 11:15 - sob 
BARciak pisze:
Rodzinki staram się zimować silne i zdrowe. To były ule całkiem jednościenne. Wniosek mam z tego taki, że nie wszędzie one się nadają :mrgreen:


Pewnie tak , ja w większości jednościenne , a w tym sezonie wszystkie będą jednościenne. :cold:


Na górę
  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 11:34 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1 pisze:
BARciak pisze:
Rodzinki staram się zimować silne i zdrowe. To były ule całkiem jednościenne. Wniosek mam z tego taki, że nie wszędzie one się nadają :mrgreen:


Pewnie tak , ja w większości jednościenne , a w tym sezonie wszystkie będą jednościenne. :cold:

A ja mam jednościenne wszystko w czym nie zimuję rodzin np. Uliki odkładowe :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2017, 16:00 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bagisek1 pisze:
Zrób dennicę , zawsze możesz otworzyć , lub zamknąć w zależności od siły.

Tak zrobię, wkładka zasuwana, na wkładkę można położyć styropian i będzie dennica ocieplona zamknięta, można będzie odsunąć trochę dla dobrej wentylacji :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji