FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 01:52 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 stycznia 2010, 21:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Na wiosne przymierzam sie do budowy pawilonu pasiecznego mieszczacego 36 rodzin pszczelich, ule rozlorzone sa w czech scianach pawilonu na sciane wchodzi 12 rodzin rozlorzonych na dwie kondygnscje mieszczace po 2x6 rodzin, pawilon ma wymiary zewnetrzne 3,60x3,60m wysokosc wewnatrz wynosi 2,20m z czterospadowym dachem na koperte.
Ule maja miec nastepujace wamiary zewnetrzne 36,5cm szerokosci i 65cm dlugosci, czesc gniazdowa ma miescic 15 ramek o wymiarach 30cm x 35cm wysokosci, jest to ramka z ula warszawskiego poszerzonego skrucona do 35cm.
Ramki usytuowane sa do wylotka w zabudowie cieplej plaszczazna plastra do wylotku.
Ule naturalnie dostepne od gury, jedynie chce dodatkowo w tylnej czesci ula zamontowac drzwiczki poprzes kture latwo bedzie morzna dojsc do ramki pracy, bes zdejmowania magazynuw miodowych, no i ewentualne czyszczenie dennicy, czy tez kontrola osypu warozy bedzie w ten sposub ulatwiona.
Dlaczego wybralem takia a nie inna ramke????..... poniewasz ramka taka jest nie za szeroka a sciana pawilonu nie ma przekroczyc 3,60m i to wszystko razy 3, zeby pojemnosc w metrach szesciennych nie przekroczyla 40m2 pomieszczenia, wszystko co powyzej potrzebuje pozwolenie na budowe!!!.... co kosztuje pieniadze i nerwy!!!!!!.......
Morze ktos ma lepszy pomysl??????????........ i podpowie cos na ten temat.
Muj pawilonik bedzie podobnie wygladal jak na zdjeciu ponirzej jedynie jak powarzej wspomnialem bedzie mial dach czterospadowy na koperte.
Wlasciwie ma to byc wizytuwka pasieki i co niekture ule w pawilonie beda oszklone, potencjalny klijent bedzie mial wglad do rodziny psczelej.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2010, 23:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Krzysztof K, [center] absolutnie nic ci nie podpowiem - bo niemam zielonego pojecia na ten temat :shock: [/center]
[center]Ale taki pawilonik to piękna sprawa - powodzenia :wink:
[/center]

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: ( zielony nie w jednym temacie )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 stycznia 2010, 15:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Wlasnie zeskanowalem ze starej ksiazki dwa rysunki Pawilonu pasiecznego, jak na rysunkach widac ule w pawilonach takich sa zwrucone w 4 strony swiata, ja prawdopodobnie bede budowal ten mniejszy na 40 rodzin pszczelich ale zamieszcze w nim tylko 30 uli, sciana pulnocno wschodnia zostanie wykorzystana do wstawienia drzwi no i wewnatrz na tej samej scianie beda regaly na nadstawki i drobny sprzet pasieczny.
Wybralem ten mniejszy pawilonik ktury nie przekroczy 40m2 powieszchni budynku i tym samym nie potrzebuje zadnego pozwolenia na budowe.
Pawilon ma byc zbudowany jak orginal z roku 1936, jedyna inowacja bedzie przesuwany podest zeby dojsc do drugiej kondygnacji.
Jeszcze pracuje nad swoim rysunkiem i postaram sie dolne ule ustawic jak naj nizej zeby druga kondygnacja nie byla za wysoko i mozna by pracowac na niezbyt wysokim podescie.
Jak jusz wspomnialem pawilonik ma byc wizytuwka pasieki i co warzne widoczny bedzie z gluwnej drogi publicznej.
Jesli ktos ma jakis pomysl usprawnienia czegos to bardzo chetnie poslucham jego zdania, budowe zaczynam pod koniec marca tagze jeszcze jest troszke czasu zeby ewentualnie cos poprawic i usprawnic!!!!!!!!.........
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 stycznia 2010, 15:59 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ja bym dodał do tego jeszcze okna dachowe , żeby poprawić wentylacje w środku pawilonu.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2010, 16:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Odnowiciel pisze:
Ja bym dodał do tego jeszcze okna dachowe , żeby poprawić wentylacje w środku pawilonu.

Pozdrawiam.



Witam


Moim zdaniem niezbyt dobry pomysl, bo takie okna dachowe pomimo ze mozna je uchylic i poprawic wentylacje i odprowadzenie cieplego powietrza na zewnatrz co nie bylo by zle, ale pomimo tych okien powstaje taki efekt jak w szklarni, albo mozna to ppruwnac do topiarki slonecznej.
W sumie pomysl dobry ale zamiast okien mozna wstawic na szczacie daszku cos w rodzaju komina wentylacyjnego i jednoczesnie wewnatrz dach dobrze zaizolowac styrodurem co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu sie wnetrza pawilonu.
Praktycznie wokul sa okna i w pawilonie bedzie jasniutko, jedynie mozna a wlasciwie czeba by okna tak zamontowac zeby otwieraly sie gura czyli odwrotnie nie tak jak na rysunku pawilonu, no i w ten sposub ulatwia sie podczas kontroli wylatywanie pszczulek z pawilonu.
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 stycznia 2010, 16:52 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Tak masz racje tylko ja nie myślałem o oknach przeszklonych, zamiast szkła zastąpić czymś innym, jak uchylisz takie okno w dachu to szybko przewietrzysz.
A jeszcze dodam jak masz typową szklarnie to okna wentylacyjne są w samym szczycie.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 stycznia 2010, 16:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Na poczatku lat 90-ych bylem w pasiece u pewnego Belga z miejscowosci As - 16 km od Maasmechelen. Jego przydomowa pasieka byla wlasnie w takim pawilonie.
Wewnatrz staly 'rzedem' na styk przy oknach ule Dadanta, lecz juz nie pamietam ilu-ramkowe. Ale okna byly dzielone na pol i mozna bylo stosowac rozne kombinacje - podnosic i opuszczac dolna polowke i podobnie sprawa przedstawiala sie z gorna. Obie polowki "zachodzily" na siebie i mozna bylo jednoczesnie uzyskac otwarta czesc dolna, przez ktora wylatywaly pszczoly z wylotkow uli oraz gorna przestrzen, gdyby taka zachodzila potrzeba. Okna nie ograniczaly w zaden sposob lotow pszczol, a pawilon byl ustawiony na poludnie, gdyz akurat wynikalo to z ksztaltu dzialki i jej lokalizacji przy drodze, ktora przebiegala po innej granicy.
Na calej dlugosci kalenicy byly tez otwierane mechanicznie niskie okienka i w pawilonie odczuwalo sie chlodniejsze powietrze niz na zewnatrz.
Konstrukcja pawilonu byla w pelni z drewna, a dach 2-spadowy pokryty czerwona dachowka ceramiczna.
Cala dzialka byla otoczona mieszanym kolorowym, naturalnie rosnacym zywoplotem.
Nie pamietam juz wszystkich detali, chociaz ow pszczelarz wszystko pokazywal i obszernie objasnial.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2010, 19:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Odnowiciel pisze:
Tak masz racje tylko ja nie myślałem o oknach przeszklonych, zamiast szkła zastąpić czymś innym, jak uchylisz takie okno w dachu to szybko przewietrzysz.
A jeszcze dodam jak masz typową szklarnie to okna wentylacyjne są w samym szczycie.
Pozdrawiam.


Witam
Napweno myslales o czyms takim, praktycznie caly rok zapewniona wentylacja Pawilonu.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 stycznia 2010, 19:51 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
No przy takim podniesionym daszku to wentylacja idealna, poza tym to dodatkowo upiększa dach a na chłodniejsze dni zrobić jakieś zamykanie od wewnątrz.
To czekamy na pierwsze wiosenne fotki z budowy.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2010, 20:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Odnowiciel pisze:
No przy takim podniesionym daszku to wentylacja idealna, poza tym to dodatkowo upiększa dach a na chłodniejsze dni zrobić jakieś zamykanie od wewnątrz.
To czekamy na pierwsze wiosenne fotki z budowy.

Pozdrawiam



Pomysl lezal mi na dloni i jak wspomniales o wentylacji dachowej przypomnialo mi sie ze gdzies cos takieg widzialem i nawet zrobilem zdjecie.
No ale jak to sie muwi co dwuch to nie jeden!!!!!!!! .......... forum spelnia ladnie swoja informacyjna role, mam tych ruznych zdjec tysiace, przy karzdej okazji fotografuje no i czasami sie fotki przydadza, w podswiadomosci Pawilon taki to byl jusz dawno zaplanowany brakowalo jedynie natchnienia i pare detali do realizacji.
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2010, 21:11 - pn 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
Krzysiek ... pawilony to bardzo dobrze przyjęły się w Niemczech. u nas jest to zgoła odmienna bajka, a tak to tradycja. Więc twoja robota wpisuje sie w charakter tamtego regionu, zresztą "jeśli wlazłeś między wrony musisz krakać jaki i ... " :D u as pawilony sie nie przyjęły, owszem kiedyś stebniki, chyba kwestia warunków i powyższej tradycji. W związku z tym tak małe zainteresowanie tak bardzo nieprzystającym do polskich warunków tematem. Ale powodzenia w działaniu. jak zrobisz to pokaz co zamjstrowałes. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2013, 10:44 - sob 

Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 13:23 - sob
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: segeberger
witam kolegow
chce zaadoptowac stara altanke w ogrodzie na pawilon,mam pytanie odnosnie rozwiazania problemu wylotek.czy ma moze ktos jakies zdjecia albo rysunki.chodzi mi o polaczenie ula ze sciana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2013, 13:46 - sob 
Ludzie to sobie uwielbiają życie uprzykrzać.


Na górę
  
 
Post: 07 grudnia 2013, 15:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
Skorzystam z okazji ze temat zostal na krötko otwarty chcialem sie podzielic moja obserwacja idealnej ramki do korpusu na ktörych pracuje...
A wiec jak rysunek pokazuje mam takie ramki podobne do ostrowskiej sa to DNM.-Deutsch-niemiecki Normalny Maß-wymiar.HOFMANOWSKIE
Pracuje korpusami dlateko innym slowem przygniatam pszczoly ramkami KTORE SA w korpusIE gornym ...pracuje bez dymu pszczola wychodza na ramki...jest jednak sposob by tak sie nie dzialo..wystarczy dolna listwe zrobic chudsza czyli 18mm nie 25mm!!!! i nie przygniote zadnej pszczoly ..Pszczoly przy powolnym stawianiu pustego korpusu miodni zdarza sie schowac miedzy ramki.Maja lepsze warunki do przemieszczania sie ..wiecej miejsca przejscia przez krate odgrodowa do miodni czyli szybciej przeprowadzaja sie w miodnie.Chudsza listwa Nie przeszkadza nic w budowie wezy jest jak nalezy.
Wyciecie w bocznych listwach jest 18mm i to pasuje listwa 18mm ..boczne listwy to z Buka ze wzgledu na drut -nie wcina sie w drzewo. i nie wigina sie ...nie trzeba tulejek kupowac i wbijac.(zeby do tego dojsc potrzebowalem paru gröbych lat a wam daje to na talerzu!!
TO JEST IDEALNA RAMKA DO MOJEGO KORPUSU! POZ D
(zapomnialem dodac drut daje poziomo nie tak jak widac na rysunku!!!)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 14:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 czerwca 2013, 19:07 - ndz
Posty: 127
Lokalizacja: Kaszuby
Ule na jakich gospodaruję: na razie Wielkopolski
darius4257 pisze:
...
(zapomnialem dodac drut daje poziomo nie tak jak widac na rysunku!!!)

Ile dajesz drutów?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 14:12 - wt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
darius4257 pisze:
czesc
Skorzystam z okazji ze temat zostal na krötko otwarty chcialem sie podzielic moja obserwacja idealnej ramki do korpusu na ktörych pracuje...
A wiec jak rysunek pokazuje mam takie ramki podobne do ostrowskiej sa to DNM.-Deutsch-niemiecki Normalny Maß-wymiar.HOFMANOWSKIE
Pracuje korpusami dlateko innym slowem przygniatam pszczoly ramkami KTORE SA w korpusIE gornym ...pracuje bez dymu pszczola wychodza na ramki...jest jednak sposob by tak sie nie dzialo..wystarczy dolna listwe zrobic chudsza czyli 18mm nie 25mm!!!! i nie przygniote zadnej pszczoly ..Pszczoly przy powolnym stawianiu pustego korpusu miodni zdarza sie schowac miedzy ramki.Maja lepsze warunki do przemieszczania sie ..wiecej miejsca przejscia przez krate odgrodowa do miodni czyli szybciej przeprowadzaja sie w miodnie.Chudsza listwa Nie przeszkadza nic w budowie wezy jest jak nalezy.
Wyciecie w bocznych listwach jest 18mm i to pasuje listwa 18mm ..boczne listwy to z Buka ze wzgledu na drut -nie wcina sie w drzewo. i nie wigina sie ...nie trzeba tulejek kupowac i wbijac.(zeby do tego dojsc potrzebowalem paru gröbych lat a wam daje to na talerzu!!
TO JEST IDEALNA RAMKA DO MOJEGO KORPUSU! POZ D
(zapomnialem dodac drut daje poziomo nie tak jak widac na rysunku!!!)


W większości książek dolna listewka ramki była opisana wymiarem 22 mm szerokości i ja też tak zawsze robiłem i robię... w sumie odchudzenie jej do 18 mm czyli jeszcze o 4 pewnie w niczym nie przeszkodzi a może tylko faktycznie polepszyć warunki pracy... skoro tak mówisz pewnie i tak jest ;)
ps. ta ramka wisi tylko na 5 mm ? i czy te końce górnej listewki wyfrezowane do końca są tam jakaś regułą ? czy po prostu takie uproszczenie ? w naszych czopowanych ramkach wygląda to zazwyczaj troszku inaczej :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 14:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
drutow daje 4 sztuki w poziomie a ramke dopiero co wymierzylem suwmiarka i dopiero widze ze sa inne wymiary dlatego zaraz pomierze co do mm.i wstawie tu.....mojej idealnej ramki ....poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 18:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Wczesniej podalem wymiary ramki na ktörych pracuje i nie przygniatam pszczöl ....ze wzgledu na dolna listwe podalem ze listwa ma 18 mm ale dzis pomierzylem dokladnie suwmiarka i wyszlo mi 14mm..To sa ramki ktöre sam nie robie.Te ramki robi pszczelarz do pasieki okolo 200 pniowej .(ja sie juz 25 ucze i obserwuje!!!!!!!
boki z buka to jestem pewien a reszta sam nie wiem co to za drzewo.
odstepy otworöw na druty to od dolu mierzac 30mm.55mm 55mm 55mm,30mm weza wtedy sie nie wygina jak dasz te odstepy poziomego dodrutowania.Wstawie DOBRA FOTKE I BEDZIE WIADOMO ..
Na... jak to piszecie kipen kontrole czy operowanie korpusami cz tylko przy wkladaniu ramki nie przygniatamy pszczol..poz d
Sorry za bledy.......................................... :thank:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 20:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Szczesliwego Nowego Roku.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji