FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 08:05 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 stycznia 2021, 15:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 stycznia 2021, 21:41 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: Polska Zachodniopomorskie Czachowo
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Baden-Württemberg -
Witam Serdecznie wszystkich Pszczelarzy i milosnikow tych wspanialych Owadow.
W tym temacie chcialbym przedstawic moja dennice i jej walory dla pszczelarzy wedrujacych z pszczolami, nie jest to nic nowego ale mysle ze sposob zakladania wkladki wylotowej i listwa skosna w obrebie wylotka pomagaja niesamowicie w obsludze takiej dennicy i ulatwiaja pszczolom komunikacje z matka i skracaja czas pracy podczas wchodzenia do ula besposrednio miedzy uliczki ramkowe .
Na pomysl ten wpadlem dzieki Dzieciolowi, obserwujac nature i szkody wyrzadzone przez Dzieciola po zimowli. Nie bede opisywal dlaczego wlasnie Dzieciol, ale jak to kogos zaciekawi to moge w nastepnym poscie opisac to zdarzenie .
Dennice cechuje szczególnie zamieszczenie wylotka tuż pod ramkami, maksymalna odleglosc miedzy dolnymi beleczkami ramek wynosi 12mm i jak wiadomo pszczoly nie fruwaja w ulu i nie podskakuja, wlasnie te 12mm pokonuja unoszac przednia czesc ciala i czepiajac sie przednimi nozkami wchodza miedzy uliczki ramkowe ,daje niesamowite korzyści ułatwiające prace pszczół i pszczelarza. Modyfikacja ta została wprowadzona po akcji Dzieciola i obserwacji rodzin pszczelich.
Jest to dennica wysoka uniwersalna (możliwość kombinacji z wszystkimi typami uli nadstawkowych o specjalnie usytuowanym wylotku i wintegrowaną szufladą pulapką do całorocznego wyłapywania roztocza Varroy Jacobsoni. Łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, szybkie przygotowanie do wędrówek i zabezpieczenie przed wchodzeniem gryzoni jesienią do ula.
W kilku punktach chcialbym przedstawic walory takiej dennicy
1.Usytuowanie wylotka ułatwia pszczołom dosłowne wchodzenie między uliczki plastrów co zapobiega niepotrzebnemu błądzeniu pszczól po ulu i gwarantuje lepszą dynamikę prac ulowych, z obserwacji wyniklo, że pszczoła lotna wykonuje w ciągu dnia 2 do 3 lotów więcej niż w konwencjonalnej dennicy. Potwierdzeniem tego aspektu byla obserwacja wylatujacych pszczul z ula, wylotek zostal podzielony na dwie czesci z przodu patrzac pszczoly wylatujace z prawej strony znaczylem pisakiem na niebiesko, a te z lewej na czerwono, co sie okazalo ze pszczoly powracajace do ula te znaczone na niebiesko landowaly 95% z prawej strony, a te znaczone na czerwono landowaly z lewej strony. Doslowne wchodzenie miedzy uliczki ramkowe i zdecydowane docelowe wchodzenie do punktu na plastrze skrocilo niesamowice pobyt zbieraczkek w ulu, po nie dlugim czasie zbieraczki wylecialy z ula i mogly znowu pracowac. Rodziny z dennica o skosnej listwie przynosily przecietnie 30% wiecej miodu i pylku w sezonie. Poprzez wprowadzenie skosnej listwy pszczoły nie są zmuszone do chodzenia po siatce, jak wiadomo siatki ze stali nierdzewnej przyczyniają się do wyrywania odnóży pszczól.
Sama konstrukcja szufladki z siatka i dodatkowo jej glebokosc zniecheca pszczoly do chodzenia po niej. Praktycznie podloga dennicy jest skosna listwa gdzie odbywa sie calkowita komunikacja i wymiana pszczol wylatujacych i powracajacych do ula.
Dodatkowo opadajaca Warroza nie ma szans zeby wskoczyc na biegajace po dennicy pszczoly, i tym samym utrudniony jest powrot pasozytow do gniazda, sklejke zamykajaca dennice mozna smarowac wazelina do ktorej przyklejaja sie pasozyty i wtedy juz nie maja szansy powrotu do gniazda, za kilka godzin gina z glodu i zaziebienia.
Istnieje możliwość stosowania zewnętrznego poławiacza pyłku, który po zdeaktywowaniu może służyć całorocznie jak ododatkowy mostek wylotowy, wiem ze pszczelarze lubuja sie w takich werandkach.
2.Konstrukcja wylotka przyczynia sie do lepszego odbioru substancji matecznej (feromon matki pszczelej ) i wszystkich mechanizmów regulujacych życie rodziny pszczelej, jak również feromon pszczól robotnic tak zwany feromon II przyciągający wartowniczki i powodujacy lepszą obronę gniazda.
3.Wszystkie prace na wylotku (obrona gniazda, wentylacja itd), odbywają się zawsze pod osłona werandy, co gwarantuje konstrukcja wylotka.
4.Wylotek umieszczony pod ramkami gwarantuje w całym sezonie bardzo dobrą wentylacje ula i sprzyja dojrzewaniu miodu Techniczna nowość to łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szczególnie ważne szybkie przygotowanie do wędrówki i zabezpieczenie jesienią przed wchodzeniem gryzoni do ula).


Obrazek

Obrazek

Obrazek

5. Szuflada do całorocznego wyłapywania roztocza Varrozy służy również jako punkt kontrolny po zabiegu, i ułatwia usuwanie osypu zimowego bez podnoszenia ciężkich korpusów i niepotrzebnego denerwowania pszczól, i co ważne zabieg ten wykonujemy w ciągu kilku sekund, jest to ważnym aspektem dla pszczelarzy zawodowych.
Obrazek


Obrazek

6.W tej konstrukcji zrezygnowano celowo z jakichkolwiek mostków wylotowych, wystających elementów drewnianych czy śrub, w ten sposób zapobiegliśmy zbieranie się wody deszczowej, co wydłużyło niezmiernie żywotność dennicy. Drugi aspekt to sztaplowanie uli na przyczepie (nie ma elementów przeszkadzający przy załadunku i zwiększających kubaturę transportu).



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

7.Funkcjonalność, prosta i masywna konstrukcja przyczyniły się do zwiększenia żywotności dennicy, i zadowolenia pszczelarzy.
Pozdrowienia dla wszystkich Pszczelarzy
Juz ciesze sie na wasze komentarze !
Krzysztof Kasperek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2021, 15:34 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Bardzo ładnie to wygląda i musi działać. A co z lądowiskiem? Mam dennice bez lądowiska i z lądowiskiem. Wczesną wiosną jest ono potrzebne bo mniej pszczół spada przy ulu i krzepnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2021, 18:38 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Do zabudowy cieplej raczej się nie nada ?
Pszczoły by musiały przemieszczać się w poprzek ramek.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2021, 17:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzysztof67,

Witaj znowu na forum :) :) widząc tylko pierwsze Twoje zdjęcie jakie zamieściłeś pod swoim postem od razu wydało mi się znajome,
Fajnie by było gdybyś wrócił do swojego poprzedniego konta krzysztofk.
Bardzo wiele wniosłeś na to forum i kontynuacja jest mile widziana

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2021, 18:11 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Witaj Krzysztof, tą dennice to pokazałeś jakieś 10 lat temu i zrobiłem ich około 20-stu i jeszcze mam je do tej pory, wszystko by było Ok. tylko przy odymianiu jest kłopot bo nie można wsunąć aparatu do odymiania bo akurat przeszkadza ta wspomniana pochyła deseczka a wkładki do wylotków mam wysokie na 8mm. a wyjęcie wkładki to za duża przeszczeń do zaśłonięcia czymś innym.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2021, 23:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Odnowiciel,

nawierć dziurę w dennicy fi 10 i zaślep będziesz miał do odymiania,
ja robię dennice z otwieraniem od tyłu, daje zatwór w połowie dennicy i mam 2 odkłady na ciepło po 6 ramek, wyloty po przeciwnych stronach

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2021, 16:23 - śr 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ja mam odymiacz robiony, tabletka jest na końcu odymiacza a końcówka jest szeroka 5cm. i gróba 0.7cm. i w otwór fi 10 nie wejdzie.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2021, 16:13 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
bardzo ładna robota


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji