FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:27 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 22:39 - pt 
jino2 takie ule mam dwa od Bogdana, obydwa będą pomalowane pokostem lnianym z rozpuszczalnikiem w proporcji 2:1 (pokost do rozpuszczalnika), malowanie dwukrotne a następnie farbą olejno-ftalową również na dwa razy. Mnie przeżyją zapewne. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 22:50 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
a jednak warto pytać. dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 08:54 - pn 
W sobotę swoje ule pomalowałem pokostem lnianym z rozcieńczalnikiem (2:1) i nałożyłem na daszki papę. Zostało jeszcze tylko pomalowanie farbą by było kolorowo i można stawiać w pasiece. Kilka poglądowych fotek z ula wz na 20 ramek + 20 nadstawki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 10:13 - pn 
Cordovan pisze:
W sobotę swoje ule pomalowałem pokostem lnianym z rozcieńczalnikiem (2:1) i nałożyłem na daszki papę. Zostało jeszcze tylko pomalowanie farbą by było kolorowo i można stawiać w pasiece. Kilka poglądowych fotek z ula wz na 20 ramek + 20 nadstawki.


:wnerw: Jak to Farbą :tasak:
ja bym to zrobił tak pierwsze do zabejcował pigmentem z wodą poczekał jak uschnie i pomalował na gorąco 2razy pokostem bez żadnych rozcieńczalników
i tyle
Nie maluj teraz żadnymi farbami bo pokost jest tłusty i ci się tylko wszystko rozmaże i będzie nie ładne


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 19:49 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Cordovan
nie chcę Cię martwić, ale popatrz dokłanie czy matka nie przejdzie bokiem po kracie odgrodowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 21:12 - pn 
BoCiAnK pisze:
Nie maluj teraz żadnymi farbami bo pokost jest tłusty i ci się tylko wszystko rozmaże i będzie nie ładne


Nic się Bodziu nie rozmaże, pokost był z rozcieńczalnikiem i wpiło go w drzewo, na to farba ftalowa i będzie super. Nie chcę mieć uli w kolorze bejcy tylko różne w kolorach.

Cytuj:
nie chcę Cię martwić, ale popatrz dokłanie czy matka nie przejdzie bokiem po kracie odgrodowej.


Nie przejdzie krata jest krzywo postawiona stąd szczelina i te uszy będą usunięte, krata dolega od boku do boku, będzie dobrze. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 21:38 - pn 
No to ulik warszawiaczek ,ładnie wygląda. Oby tylko pogoda dopisała ,a pszczółki miały co nosić ,to i nadstawka pójdzie w robotę.Czekamy na efekty :mniam miodek: :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 14:43 - wt 

Rejestracja: 04 stycznia 2009, 13:20 - ndz
Posty: 99
Lokalizacja: Augustow
Witam!
Jaka potężna :szok: nadstawka,to prawie drugi ul.Czy nie lepiej podzielic ją na dwie i co nieco zwęzic, aby ramki z nadstawki można przekładac do gniazda dla lepszego zasiedlania nadstawki?
Pozdrawiam AzA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 18:05 - wt 
Augustynowicz pisze:
Witam!
Jaka potężna :szok: nadstawka,to prawie drugi ul.

Ta nad stawka to nawet nie 1/2 gniazdowej ;-)
Przecież nikt munie każde mieć tam 20 ramek ilość ramek dodaje się w miarę potrzeby przybytku miodu i długości pożytku
Ale Czujecie Bluesa jak szarpnie takie 20 ramek po 1 kg na raz na miodobranie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 19:08 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
w przyszłości ktos przeklnie tą nadstawkę.
ja miałem ramki 16 i 17 cm wysokości; x 4,5 szer no i po kilku sezonach z nich zrezygnowałem, bo nie dałem rady takiej nadstawki wydobyć z ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 19:11 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
do Cordovan
a te kolory to dobieracz do ludzkiego oka, czy do naszego?
bo pszczoły ponąć tylko 4 barwy rozróżniają?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 19:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
BoCiAnK pisze:
Augustynowicz pisze:
Witam!
Jaka potężna :szok: nadstawka,to prawie drugi ul.

Ta nad stawka to nawet nie 1/2 gniazdowej ;-)
Przecież nikt munie każde mieć tam 20 ramek ilość ramek dodaje się w miarę potrzeby przybytku miodu i długości pożytku
Ale Czujecie Bluesa jak szarpnie takie 20 ramek po 1 kg na raz na miodobranie ;-)


Właśnie nie jest tak bardzo ograniczony. Pisze się że te ule są ciasne dla pszczół że nie można ich zbytnio rozbudowywać. Teraz to ograniczenie jest mniejsze więcej miejsca na miód. A ja koledze życzę całych nadstawek miodu i takich coby nie uniósł bo jak miód jest to się go wybierze. Daj Bóg żeby tylko był!! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 20:18 - wt 
jino2 pisze:
do Cordovan
a te kolory to dobieracz do ludzkiego oka, czy do naszego?
bo pszczoły ponąć tylko 4 barwy rozróżniają?

Podziel się informacja na temat barw ,bo ja narazie mam zielony podkład ,więc z pewnością ,nie bardzo pasuje dla pszczółek. Żółty ,niebieski tak .A dalej?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 20:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
jino2 każdą ilość jaka przyniosą to wydobędę z ula oby tytko tyle przynosiły co ja bym poradził wyciągnąć z ula :jupi: :jupi: :jupi:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 21:10 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Marek Podlaskie
i biały,i czarny - ale sprostuję jak się mylę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 21:15 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
czerwony wliczają do szarości (czarnego)
zielony - do nieskiego
---------------------------
musiałbym tego poszukać jakby ktoś chciał dokładnie SORRY!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 21:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
"...pszczoły reagują na światło od barwy czerwonopomarańczowej do pozafioletowej części widma (częściowo także ultrafiolet). Rozróżniają barwy: biały, żółty, niebieski. Czerwony i czarny jest przez nie traktowany jak barwa szara..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 21:31 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
no to fajnie
tak mi świtało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 22:31 - wt 
Cytuj:
Przecież nikt munie każde mieć tam 20 ramek ilość ramek dodaje się w miarę potrzeby przybytku miodu i długości pożytku
Ale Czujecie Bluesa jak szarpnie takie 20 ramek po 1 kg na raz na miodobranie


Koledzy mało że nadstawki będą w ilości 20 sztuk to przy tej gospodarce na tych właśnie ulach planowanej przeze mnie jest tak że prócz nadstawek bo bokach dziesięcioramkowego gniazda będzie jeszcze po pięć ramek miodni oddzielone kratą metalową jaką widać więc jak tylko pszczółki będą w stanie nanieść to prócz tych 20 kg miodku z nadstawki będzie kolejne 20 kg z miodni z wysokiej ramki, razem na jedno miodobranie 40 kg przy sprzyjającym roku jedno miodobranko po rzepaku drugie po akacji z lipą. ;-)

Cytuj:
a te kolory to dobieracz do ludzkiego oka, czy do naszego?
bo pszczoły ponąć tylko 4 barwy rozróżniają?


Ja maluję na takie kolory: zielony, niebieski, beżowy, żółty i ceglatopomarańczowy, jakoś nigdy mi się pszczółki nie myliły a wiem o tym bo miałem różne w kolorze pszczoły i nie widziałem by szare z żółtymi latały do nie swoich uli. Jak to rozróżniają już mało mnie obchodzi ważne by nosiły do ula. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Bardzo proszę o poradę. Bardzo lubię majsterkować i chciałbym sobie sam zrobić swój pierwszy w życiu ul. Na tym forum znalazłem kilka rysunków z wymiarami, ale nie wiem ile ramkowy ul mam zrobić( będzie to ul warszawski poszerzany). Czy 20 ramek nie będzie za dużo? dodam też że ul będzie posiadał nadstawkę na miód. bardzo też proszę napiszcie jaki powinien być luz między dennicą a spodem ramki( nigdzie nie mogłem tego znaleźć). jeśli coś pokręciłem to wybaczcie, dopiero startuję w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jeśli ma być w ulu nadstawka to spokojnie wystarczy 16 ramek a jeśli chodzi o przestrzeń pod ramkową to przy 4 cm nie powinny ciągnąć dzikiej zabudowy jeśli zwiększysz przestrzeń to podczas przeglądu będziesz miał trochę problemu z wyjęciem ramki i będziesz musiał co jakiś czas usuwać plastry z dna ula

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:35 - sob 
zbycho81 pisze:
proszę napiszcie jaki powinien być luz między dennicą a spodem ramki( nigdzie nie mogłem tego znaleźć).


Na rysunkach technicznych jakie znajdziesz na forum jest 20 mm (2cm)
ale ostatnio są modne różne te odległości nawet 4 cm
osobiście w moich ulach mam 5 cm ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
bardzo przepraszam za gapę, faktycznie jest 20mm. A czy ul w środku maluje się pokostem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:57 - sob 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
W środku pszczoły same sobie pomalują :oczko:

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 23:37 - sob 

Rejestracja: 07 grudnia 2010, 18:06 - wt
Posty: 14
Lokalizacja: sulejówek
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzanyż
kolego kraty jak zrobisz za duży luz po ramkami to nie będzie ci sięgać krata odgrdzająca miodnie od rodnipawel anczakows,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 23:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
bardzo też proszę napiszcie jak wysoki i długi ma być wylotek. Czy można zrobić dwa wylotki, tzn jeden z boku ula a drugi na szerokiej ściance, i czy nie powinienem też zrobić jakiejś wenylacji? wybaczcie, że tyle pytań, ale naprawdę zależy mi na tym by ten ul był jak ''najwygodniejszy'' dla pszczół.bardzo dziękuję za porady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 23:56 - sob 
zbycho81 pisze:
bardzo też proszę napiszcie jak wysoki i długi ma być wylotek. Czy można zrobić dwa wylotki, tzn jeden z boku ula a drugi na szerokiej ściance, i czy nie powinienem też zrobić jakiejś wenylacji? wybaczcie, że tyle pytań, ale naprawdę zależy mi na tym by ten ul był jak ''najwygodniejszy'' dla pszczół.bardzo dziękuję za porady


To tylko zależy od Ciebie
Jeżeli mogę w czymś pomóc to popatrz na moje dennice są różne ale ostatnio wielkość wylotów to 40cm długość i 30mm wysokość
do tego jest zimowa wkładka ta z większym wycięciem do oblotu w lutym /marcu potem zmieniam na z mniejszym wycięciem aż do maja potem wyciągam wkładkę i zastępuję ją 10mm styropianem ,Dwa kawałki po 10cm z każdego boku pszczoły same je wygryzą a czasem ustalając wentylację
wygląd Dennic masz >>> Tuuu<<<
A ten wylot w ulu co pokazał Cordovan ma też 40cmx30mm i jest na środku ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 00:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Panowie bardzo mi pomagacie za co z góry dziękuję. Powiedzcie jeszcze, czy dennica musi być osiatkowana, czy wystarczy wysuwana(mam nadzieję, że nie przeginam z tymi pytaniami? :oczko: ).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 11:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Zbycho81 ja gospodaruje tez w warszawskich poszerzonych> Daszki mam dwuspadowe ale w szczycie daszków tuż pod kalenicą mam wywiercone otwory o średnicy 25 mm osiatkowane. Otwory te pomagają latem przy upałach ( nie muszę podnosić daszków) a zimą też mam otwarte uchodzi nimi para wodna z gniazda i nie mam mokrych daszków w czasie zimowli- a były mokre dopóki nie zastosowałem tych otworów, również przed ich zrobieniem miałem mokre poduszki ocieplające teraz jest spoko. Także proponuje to zrobić.
Moje warszawiaki są na 16 ramek-jak będziesz miał trochę dłuższe to chyba nie jest wadą łatwiej poruszać się w ulu przy np. 16 ramkach ja już mam ciasno a w trakcie sezonu jest pełen ul ramek. Z tym ulem nie jeździ się na wędrówki i jak go się postawi to może stać w tym samym miejscu nawet 20lat. Ja mam wylotki 300x20 mm i przestrzeń podramkowa 20 mm. O dennicy osiatkowanej nie słyszałem przy warszawiakach-zwykle są one na stałe złączone z resztą ula.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 12:20 - ndz 
A ja właśnie zastanawiam się ,jak można by zrobić jakąś wentylacje w warszawiaku zwykłym w postaci osiatkowanej. No może nie całe dno ula ,ale tak np w połowie z jakąś zasuwaną klapką na zimę . Nie wiem czy to warte zachodu ,ale jednak w tym ulu wentylacja zdecydowanie pomoże :czatownik:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 14:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Waldek6530 właśnie o taką wentylację mi chodziło. ostatnio dużo czytam na temat uli i myślę, że te otwory w daszkach to będzie naprawdę dobra sprawa. a co do dennicy to widziałem na tej stronie http://www.youtube.com/watch?v=too_rxcYR2c ul z wysuwanymi dennicami. Myślę, że to też jest bardzo pomocna sprawa przy obsłudze ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 15:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Zbycho81 i jeszcze jedno Ci powiem,. może spotkam się tu z krytyka bo jednym z "żelaznych" wymiarów ula jest odległość bocznej listewki ramki od bocznej ściany ula 7-8 mm. W pierwszych, które zrobiłem (warszawiaki) popełniłem ten błąd i wymiar ten zachowałem zgodnie z książką. Nie rób tego - spokojnie można dać po 1 cm. luzu pomiędzy ramka a ścianą ula. Niby to nie wiele bo przecież 2 lub 3 mm ale o wiele łatwiej wyjmować ramki, nie ma problemu z włożeniem izolatora tzn. nie przykituja go tak bardzo. Na pewno wymiar ten (1 cm) nie sprawia, że pszczoły zabudowują ta przestrzeń "dziką" zabudową.
Życzę powodzenia przy budowie (nic tak nie cieszy między innymi jak robienie uli :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: )

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 15:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Waldek6530 na pewno będę miał na uwadze ten luz co zaproponowałeś. i też jestem tego samego zdania co ty- chociaż sam dopiero będę budował ul, ale już sama myśl na ten temat mnie cieszy. Byle do wiosny..... :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 19:16 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
zbycho81 pisze:
Bardzo proszę o poradę. Bardzo lubię majsterkować i chciałbym sobie sam zrobić swój pierwszy w życiu ul. Na tym forum znalazłem kilka rysunków z wymiarami, ale nie wiem ile ramkowy ul mam zrobić( będzie to ul warszawski poszerzany). Czy 20 ramek nie będzie za dużo? dodam też że ul będzie posiadał nadstawkę na miód. bardzo też proszę napiszcie jaki powinien być luz między dennicą a spodem ramki( nigdzie nie mogłem tego znaleźć). jeśli coś pokręciłem to wybaczcie, dopiero startuję w tym temacie.

uważam że standartowe 60 cm jest OK! mam też dłuższe, ale tylko niektóre pszczoły są to w stanie zapełnić w sezonie i nanieść miodu (bo tam ramki nadstawkowe poprostu się wkłada)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 19:29 - ndz 
jino2 pisze:
zbycho81 pisze:
Bardzo proszę o poradę. Bardzo lubię majsterkować i chciałbym sobie sam zrobić swój pierwszy w życiu ul. Na tym forum znalazłem kilka rysunków z wymiarami, ale nie wiem ile ramkowy ul mam zrobić( będzie to ul warszawski poszerzany). Czy 20 ramek nie będzie za dużo? dodam też że ul będzie posiadał nadstawkę na miód. bardzo też proszę napiszcie jaki powinien być luz między dennicą a spodem ramki( nigdzie nie mogłem tego znaleźć). jeśli coś pokręciłem to wybaczcie, dopiero startuję w tym temacie.

uważam że standartowe 60 cm jest OK! mam też dłuższe, ale tylko niektóre pszczoły są to w stanie zapełnić w sezonie i nanieść miodu (bo tam ramki nadstawkowe poprostu się wkłada)


Z całym szacunkiem ale 60 to za ciasno / Przypomnij sobie kolego ule Dadanta lub Warszawskie Poszerzane produkowane przez firmę" Las " mieściły po 13 ramek gniazdowych i 10 pół nad stawkowych gdy przeliczysz powierzchnię plastra Dadanta Warsz/ Poszerzanego a Warszawskiego Zwykłego to się doliczysz 20 plastrów gniazdowych a gdzie nadstawka ???
;-) to też wcale nie jest mi dziwne że z nich szły roje jak chciały


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 19:35 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
będę teraz jechał do pasieki, to zrobię pomiary tych większych i podam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 19:53 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
BoCiAnK
Cytuj:
to też wcale nie jest mi dziwne że z nich szły roje jak chciały


to chyba bardziej zależy od linni matek. refundowanym to nie grozi raczej.
zastanawiam się czy nie wrócić do kampinoskich, przynajmiej ramek nikt nie będzie mi kradł; no i będę miał roje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 21:34 - ndz 
jino2 pisze:
BoCiAnK
Cytuj:
to też wcale nie jest mi dziwne że z nich szły roje jak chciały


to chyba bardziej zależy od linni matek. refundowanym to nie grozi raczej.
zastanawiam się czy nie wrócić do kampinoskich, przynajmiej ramek nikt nie będzie mi kradł; no i będę miał roje.

A co mają z tym wspólnego matki refundowane ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 21:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
panowie dziś kupiłem deskę podbitkową 18mm i kątówki 30x50mm, jutro chciałbym rozpocząć budowę swojego 1-go w życiu ula. jak już pisałem będzie to warszawski poszerzany na 20 ramek.jak łapać wymiar wnętrza- zaczynając od listewki odstępnikowej+szerokość listewki ramkowej, czyli 10mm+25mmx20 (ilość ramek w ulu), czy może coć poplątałem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 21:53 - pn 
akurat ten wymiar w ulu jest chyba najmniej istotny,czy to takie ważne czy wejdzie 21 czy 20 ramek :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 22:30 - pn 
zbycho81 pisze:
jak już pisałem będzie to warszawski poszerzany na 20 ramek.jak łapać wymiar wnętrza- zaczynając od listewki odstępnikowej+szerokość listewki ramkowej, czyli 10mm+25mmx20 (ilość ramek w ulu), czy może coć poplątałem?

Aby Ci się dobrze pracowało to zrób wnętrze na 80cm wtedy zmieścisz 20 ramek i pozostanie Ci luz na dwa zatwory ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 23:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
ok. dzięki za odpowiedź :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 19:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
witajcie panowie! dziś zacząłem robić dla siebie ul warszawski poszerzany. Przyznaję szczerze, że nie jest to takie proste dla początkującego pszczelarza( tym bardziej, że posiadam tylko ręczną piłę tarczową- cięcia nie są tak dokładne i równe jak na pile stołowej). Na razie zbiłem skrzynię. Ul będzie ocieplony styropianem 5cm. mam pytanie,czy dla lepszego zimowania pszczółek dennica może być ocieplona?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 19:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
oto skrzynia


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 19:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zbycho81, ja robiłem 8 uli : kontówką (bosh) i dorzynarką ale nie obyło się bez piły łańcuchowej... i wyszło... trochę krzywo ale jest o.k ;) ważne ,że nie dziurawe :) i nowe.. :piwko: :rolf:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 20:02 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
zbycho81
a jak planujesz wylotki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 20:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
jino2 pisze:
zbycho81
a jak planujesz wylotki?

jutro zrobię dennice (dennica ma być wpuszczana w środek ula, czyli głębokość ula zmniejszy się o jakieś 7 cm- dlatego takie było moje pytanie, czy można ją ocieplić). po zamontowaniu dennicy od środka zaznaczę linię i wyrzynarką. Zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić wylotka dodatkowo z boku- co wy na to?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 21:17 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
zbycho81
mam wszystkie dennice z pojedynzej deski (deseczki) i chyba są wystarczające.
-----------------
z boku mam drzwiczki otwierane do góry 11 cmx 36 cm .
------------------
a na tej skrzyni mam kołnierz szer 37,5 cm (akurat na ramki 1/2 wiekopolskie)
---------------
wylotków jest dwa w przedniej ścianie 2x 16 cm; dolny na dennicy, a wyższy 23 cm od dennicy.

jakby co to pytaj!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 21:19 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak zrobisz dodatkowy wylotek to dużo pszczół bendzie go pilnować zeby itruz nie weszedł do ula. I bendzie mniej miodu a skoro wiosny mniej czerwiu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 22:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1088
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
jino2 pisze:
mam wszystkie dennice z pojedynzej deski (deseczki) i chyba są wystarczające.

Jednak dennice zrobię z pojedynczej, ale grubej deski- jutro poprawię skrzynię. Koleżko to forum to skarbnica wiedzy, więc na pewno będę pytał!!! :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji