FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 05:11 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: ule ze słomy
Post: 08 stycznia 2008, 22:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
nie wiem czy kogokolwiek to jeszcze w tych czasach zainteresuje. bo ja kiedyś w 1995roku zrobiłem sobie taką maszynę którą podpatrzyłem w pszczelarstwie. jest to takie prawidło w którym prasuje sie słomę 10 tonowym podnośnikiem samochodomym


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2008, 23:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
a nie zgniatasz wtedy słomy i nie pękają w przekroju bo ostatno się naczytałem że nawet ręcznie prasując można ją uszkodzić i straci swe właściwości w znacznym stopniu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 09:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
entrion pisze:
a nie zgniatasz wtedy słomy i nie pękają w przekroju bo ostatno się naczytałem że nawet ręcznie prasując można ją uszkodzić i straci swe właściwości w znacznym stopniu


już ci odpowiadam ta sloma w takim korpusie po sprasowaniu to ma konsystencje drzewa lipowego albo topolowego .jest zgnieciona bardzo mocno. nawet wręgi do zawieszania ramek to są wytłaczane

słoma na ten korpus kolego nadaje sie nawet po kombajnie[bez sieczkarni]
wiadomo lepiej wygląda prosta.

taki korpus wytrzymuje 30lat bez żadnej konserwacji pod warunkiem że wytrzyma drut i nie przedzerwieje

w takim ulu w ciągu 7ostatnich lat po zimie jeszcze nigdy nie wymiatałem osypu zimowego bo go po prostu nie ma

o żadnej wilgoci nawet nie ma mowy no chyba że dach sfrunie i napada do środka

nie wiem jakie właściwosci ma ta słoma ale jeszcze mi sie nie przytrafiło zeby w nim pszczoły choc na chwile zachorowaly po prostu czysta ekologia!!! jeszcze jak by tam ich od warrozy cukrem podpudrowac no to już w 100%

a jeśli by nawet zachorowały to bardzo łatwo można go zdezynfekowac przy pomocy zwykłej zapałeczki

wadą jedynie jest waga
nie wiem ile waży taki korpus
jak nie zapomnę to zważę go i ci napisze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 16:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
dobrą masz pamięć, teraz też mi się przypomniał ten artykuł z pszczelarstwa, jak dobrze poszukać to było pare ciekawych artykułów oraz osób które robią ule na własny użytek ze słomy.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2008, 00:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
takżę mam zamiar robić takowe korpusy ale z trzciny bo jest jej w okolicy dość sporo a słomy nie mam niestety ale ten sposób może być dobry jaki kolega opisał możę się skuszę może koledzy podadzą konkretny numer pszcelarstwa albo udostępnią cały materiał na ten temat??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2008, 20:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Wejdź na stronę ''Pasieki'' tam w pierwszych artykułach jest opisane sposoby szycia słomiaków.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2008, 20:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
entrion pisze:
takżę mam zamiar robić takowe korpusy ale z trzciny bo jest jej w okolicy dość sporo a słomy nie mam niestety ale ten sposób może być dobry jaki kolega opisał możę się skuszę może koledzy podadzą konkretny numer pszcelarstwa albo udostępnią cały materiał na ten temat??


to był wrześniowy numer pszczelarstwa 1995r


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2008, 00:08 - pn 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Mam 35 uli z trzciny Jest to material dobry i tani dostepny Polnads.tez ocieplone trzcina. Jak robie?-dwie ramy dolna i gorna obite zewnatrz deseczka a wewnatrz trzcina klamrowana drutem sr. 4mm. pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2008, 00:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Nasuwa mi się pytanie, czy ktoś do robienia uli używał trawy pampasowej dość często siana jest w ogródkach jako trawa ozdobna, rośnie nawet do 180 cm.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ule ze słomy
Post: 21 stycznia 2008, 01:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
ydyp pisze:
Mam 35 uli z trzciny Jest to material dobry i tani dostepny Polnads.tez ocieplone trzcina. Jak robie?-dwie ramy dolna i gorna obite zewnatrz deseczka a wewnatrz trzcina klamrowana drutem sr. 4mm. pozdrawiam.


Witam!
Doskonale, ze znalazl sie prawdziwy FACHOWIEC od trzciny.
A moglbys moze zrobic zdjecia z calego takiego cyklu 'produkcyjnego' i zamiescic na Forum?
Jest tu wielu, ktorzy sobie zechcieliby zrobic tak ul.
A moze robisz tez ule z trzciny na zewnatrz, a w srodku raczej deska - to dopiero bylby prawdziwy HIT!
Podziel sie tym doswiadczeniem i koniecznie tez napisz jak taki ulik sprawuje sie w Twojej pasiece.
Ja mam pod bokiem jezioro i wiem jak i czym kosic trzcine. Kiedys nawet to robilem jak w mlodosci chcielismy zrobic lodowisko w konkretnie wybranym miejscu.

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2008, 21:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 23:13 - pn
Posty: 42
Lokalizacja: siedlce
witam posiadam 3 ule ze słomy ładnie sie prezentują rodziny dobrze w nich sobie zyją. Sa to ule warszawskie zw na 30 ramek. wkrótce umieszcze zdjecia pozdrawiam

[ Dodano: 2008-01-27, 22:08 ]
Mam takich trzy musze je odnowic, dach wymienic i pomuje elementy drewniane rok temu były tutaj pszczołki


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2008, 00:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Ul to nie tylko dom rodziny pszczelej .Ul to także pszczele laboratorium miodowe.
Materiały użyte do budowy uli muszą zapewnić najlepszą zimowle i rozwój rodziny.
Nektar przyniesiony do ula w tym pszczelim laboratorium jest odparowywany i przetwarzany przez pszczoły zanim zostanie poszyty.I dlatego tak bardzo jest ważny materiał z którego powstanie ul.Takim materiałem jest słoma,drewno.Wydaje mi się że te materjały nie będą miały wpływu na ten mikroklimat pszczelego laboratorium.Nie będą wpływać na smak i zapach miodu.Są doniesienia o ,,ubywaniu''styropianu budowlanego.Są opinie o,,zleganiu''korpusów styropianowych.Nie wiem jak jest z poliuretanem.Czy korpusy z tych materiałów poprzes mikroskopijne parowanie nie wpłyną na jakość miodu?.
Ule styropianowe są lekkie.Zapewnie koledzy mnie zaraz tu zakrzyczą.Ja pozostanę przy stwierdzeniu że słoma jest najlepszym materiałem do budowy uli .
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2008, 10:06 - wt 
Każdy ma prawo do wyciągania wniosków i dzielenia się nimi na tym Forum. Słoma to dobry materiał ale jest wiele plusów i minusów. Minusy to np. utrzymanie czystości, higieny w takim ulu. Mam 3 stareńkie ule bardzo ciężkie w których ze słomy są dennice. Ul z drewna wypale, ze styro wymyje, a jak z nim postąpić pozdrowienia mirek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2008, 10:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mycie i dezynfekcja tak samo jak w ulu styropianowym.Po myciu sodą kaustyczną i spłukaniu wysuszyć ul czy korpus.Nowe korpusy opalam.
Więcej na http://slomianapasieka.ovh.org

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2009, 23:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Ostatnio się zastanawiam nad właściwościami i zastosowaniu słomy do budowy uli i mat. W pasiece mam ule ocieplane styropianem i przy użyciu takich mat/uli na pewno będzie ciepło i sucho. :) Kol. Tpuzio posiada technikę budowy mat i uli ze słomy opanowaną do perfekcji. :) Czy mógłby się kolega podzielić ta wiedza wraz ze szczegółami?? :) Jestem pewny że znajdą się osoby które chciałyby czy to ul czy mate taką sobie sprawić we własnym zakresie. :wink:

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 08:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Mnie zastanawia wykorzystanie trzciny, zamiast słomy. Ze słomą jest trochę gorzej(przynajmniej u mnie) , bo nikt nie da skosić nie do końca dojrzałego zboża, żniwowanie odbywa się za pomocą kombajnu(słoma połamana). Trzciny akurat w okolicy pod dostatkiem, tylko nie bardzo wiem kiedy kosić , czy teraz, gdy jest sucha, czy tedy gdy jest zielona. Może ktoś ma większe pojęcie o trzcinie :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 10:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Tutaj mozna nabyć ule ze słomy.

link

Rozmawiałem z właścicielem. Produkują takie ule. Żywotność taka sama jak z deski. Tylko troszkę droższe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 11:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
krzysglo pisze:
Tutaj mozna nabyć ule ze słomy.

link

Rozmawiałem z właścicielem. Produkują takie ule. Żywotność taka sama jak z deski. Tylko troszkę droższe.


Jakoś nie mogłem zobaczyć tych uli .Chętnie bym je zobaczył.Czy to są ule ozdobne czy normalne ule w których żyją minimum pół wieku pszczoły.

Dla kolegi grzegor 41


Trzcina jak najbardziej nadaje się do wyrobu uli .
Nie wiem czy ma być zielona jeszcze ścinana.Jednak słyszymy o żniwach trzcinowych.Myślę że trzeba się dowiedzieć jaki to termin.Sądzę że ten czas przechodzi-ale pewien nie jestem.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 12:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tpuzio pisze:
krzysglo pisze:
Tutaj mozna nabyć ule ze słomy.

link

Rozmawiałem z właścicielem. Produkują takie ule. Żywotność taka sama jak z deski. Tylko troszkę droższe.


Jakoś nie mogłem zobaczyć tych uli .Chętnie bym je zobaczył.Czy to są ule ozdobne czy normalne ule w których żyją minimum pół wieku pszczoły.
(...)


Też ich nie widziałem.
Rozmawiałem osobiście z P.Sochą jak mi dostarczał ule od Ratajczaka.
Mówił że specjalnie na słomę do tych uli mają wyznaczone jakieś pola ze zbożem.
Koszą (nie wiem czy ręcznie ?) (napewno nie kombajnem) i bardzo mocno sprasowaną używają do wykonania uli.
Zadzwoń to może dowiesz się więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 16:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Pytanie do kolegi tpuzio. Ile trzeba surowca tzn. słomy(w moim przypadku trzciny) na zbudowanie jednego korpusu :?: Jeden , czy może dwa snopki :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 16:36 - śr 
Trzcinowe żniwa są w zimie kiedy można wjechać kosiarką na zamarznięty staw lub mokradła. Kosząc trzcinę w miejscu gdzie nie była koszona w roku popszednim należy ją przebrać, odrzucić ubiegłoroczna i starszą która jest krucha. Najlepsza jest taka zeby nie była dużo grubsza od słomy zbożowej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 22:20 - śr 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
z tego co słyszałem to w radiu mówili ze w grudniu gdzieś zaczynają kosić trzcinę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 22:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Psepscółek pisze:
Ostatnio się zastanawiam nad właściwościami i zastosowaniu słomy do budowy uli i mat. W pasiece mam ule ocieplane styropianem i przy użyciu takich mat/uli na pewno będzie ciepło i sucho. :) Kol. Tpuzio posiada technikę budowy mat i uli ze słomy opanowaną do perfekcji. :) Czy mógłby się kolega podzielić ta wiedza wraz ze szczegółami?? :) Jestem pewny że znajdą się osoby które chciałyby czy to ul czy mate taką sobie sprawić we własnym zakresie. :wink:

Pozdrawiam Psepscółek :)


Może odpowiem co do budowy mat słomianych.
Ja nie używam mat słomianych u siebie.Kiedyś ograniczałem wielkopolskie do 8r +podkarmiaczka.
W moich małopolskich 36x20cm.zakarmiałem2x7r lub 2x8r+ podkarmiaczka.Po wyjęciu podkarmiaczki wstawiałem zatwory z płyty paździerzowej w wl.ulach i zatwory z płyty pilśniowej 2,5cm grubej jednolite na dwa korpusy w małop.ulach.
Jednak później przeszedłem na podkarmiaczki miskowe -te kolorowe miski w dziale galerii na mojej str. internetowej.
Pszczoły są zakarmiane na 10 r. wielk.i 20 r. małopolskich.Podkarmiaczki są w górnych korpusach na powałce.Dobrze się leje syrop i szybko.Podkarmiaczki miskowe nigdy się nie zsychają i nie cieknie z ula.Zaznaczam że nie korzystam z wrzosu czy późnej spadzi.I tak pszczoły zimują na kompletnych korpusach 10 r.wielk. czy 20 r. małop.Na to ocieplenie ramowe ze sieczką.Tego roku mam zamiast powałki w częśći ulach folię.Jak na razie to mi się folia podoba,latem jest cały czas zyskuję na czasie.Staram się ograniczać przeglądy i stosować gospodarkę korpusową, a nie ramkowo korpusową.Do moich układu pożytku to pasuje-nie należy się zbytnio tym sugerować.
Maty słomiane czasem robię ale dla kolegów.Zrobiłem prawidło uniwersalne na maty do uli wielkopolskich ,dadanowskich.Prawidło jest metalowe.Podstawa to kształtka metalowa 5x5cm,3x3cm lub inny wymiar-w zależności jaka chcemy mieć grubość mat.Do postawy kształtki metalowej przyspawałem 6szt.płaskowników.Trzy po jednej stronie kształtki trzy po drugiej stronie kształtki.W płaskownikach nawiercam wcześniej otwory 5,6 mm. Wysokość tych otworów daje nam później wysokość maty.Trzeba pamiętać o grubość kształtki.J tak przykładowo jeśli wysokość maty ma być 28 to 28cm+3cm gr. kształtki da nam wymiar 31 cm.Na te wysokości trzeba wiercić otwór w płaskownikach.Płaskowniki przyspawujemy parami.W otwory trzeba włożyć gwoździa aby móc ustalić wymiar przed spawaniem.Otworów w płaskownikach możemy wywiercić więcej-da to nam możliwość wyrobu mat różnych typów.Po obgradowaniu.Kładziemy na dno prawidła listewkę szerokości maty,grubości około 2cm. i długości jaka ma być szeroka mata,Następnie układamy słomę powyżej otworów,Kładziemy górną listewkę i dociskamy ręcznie mocno.Listwę tą blokujemy dopasowanymi gwoździami ,śrubkami do otworów.Następnie
zabijamy klamerki wykonane z drutu spawalniczego. Po 4szt. na każdą stronę.Zabezpieczenia wyjmujemy i mata do, wyjęcia z formy.Teraz tylko ostry nóż aby przyciąć boki słomy na wymiar.Górna beleczka maty ma mieć wymiar ramki.Z grubości 2 cm.wąsów zostawiamy 1 cm.Nadmiar można sfrezować czy wyciąć piłką. Żywotności takiej maty nie podam-za krótko są używane.Co do prawidła to może być i drewniane.
Zdjęcia formy to nie wstawię na razie z powodu chwilowego braku aparatu.
Wyrób uli zostawię na później.Na razie zapraszam wytrwałych na galerie zdjęć do mojej strony.Tam temat budowy jest dość obszerny.Opis budowy jest w moim pierwszym poscie.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2009, 22:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
grzegor41 pisze:
Pytanie do kolegi tpuzio. Ile trzeba surowca tzn. słomy(w moim przypadku trzciny) na zbudowanie jednego korpusu :?: Jeden , czy może dwa snopki :?:

Dość trudne pytanie .Snopki mogą być małe ,duże.
Ale tak według słomy to wydaje mi się że może wejść od 3-4 snopków na 1 korpus wielkopolski.Przyjmuje że snopki będą miały wielkość snopków po snopowiazałce .
Przyjmując że sprasujesz przynajmniej połowę ułożonej wysokości trzciny.Czyli aby uzyskać
26cm. wysokość korpusu,czy nawet 26,5cm. to trzeba może ułożyć nawet min50 cm.
Z trzciną nie miałem do czynienia.Nie wiem na ile się podda sprasowaniu.Trzcinę o ile dobrze pamiętam też trzeba wyczesać z tych listków letnich.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2009, 00:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
To na 6 korpusów około24 snopki, nie ma się co oglądać tylko podjechać z przyczepką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2009, 20:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Pszczelarstwo z 2007roku z lutego na str.25 podaje prosty przykład budowy uli z trzciny.
Są zdjęcia i opis.Ponadto podana nazwa pasieki-,,Stawiska"i telefon 015 873-84-79
pan Ryszard Zakościelny .
Myślę że warto popatrzeć .Jeśli by kto jeszcze mógł wstawić na forum to wszyscy by mogli popatrzeć.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2009, 23:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
A oto prawidło do wyrobu korpusów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2009, 23:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
inne strony http://209.85.129.132/translate_c?hl=pl ... b9RZk5wYHw

http://209.85.129.132/translate_c?hl=pl ... Pi0lAj0i8A


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 00:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
te same strony bez "przekręconych" słów, czyli w poprawnej polszczyźnie

http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... sloma.html


http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... y_ul1.html


http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... y_ul2.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 00:30 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
i jeszcze jedno prawidło tylko,że metalowe zdjęcia na samym dole strony


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 00:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
http://www.pchelovod.info/index.php?sho ... 1214&st=30


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 15:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
kwestia która nie została poruszona tutaj to jaki drut zastosować do utrzymania słomy oraz jaki drut zastosować do przeszycia jeśli już ktoś się zdecyduje na dodatkowe przeszycie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 20:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
osobiście uważam, że zrobienie słomianego ula jest prostą sprawą, trzeba mieć dobre prawidło bo to podstawa, prostą słomę, oraz trochę chęci aby coś takiego zrobić, chce również zwrócić, że ul słomiany, a ul obłozony jedynie słomą to dwie różne sprawy,

dla zainteresowanych dorzucę zdjęcia mat słomianych, jak je się uda komuś zrobić to reszta już pódzie,


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2009, 21:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
bzzy pisze:
kwestia która nie została poruszona tutaj to jaki drut zastosować do utrzymania słomy oraz jaki drut zastosować do przeszycia jeśli już ktoś się zdecyduje na dodatkowe przeszycie

Drut najlepszy na klamerki to ten z którego dawniej zdunowie używali do budowy pieców.Dzisiaj trudno o taki drut.Ja podebrałem drut spawalniczy o grubości 3 mm. do spawania gazowego.W sprzedaży jest jeden w kręgach,jest także gotowy pocięty na około 80cm.Ten w kręgach jest lepszy.
Do przeszycia wiem że jest używany nierdzewny-może nawet najgrubszy jaki jest do wtapiania węzy.Ja go nie używam to tyko tyle.

Co do mat budowy to drut może być cieńszy nawet 2mm.Dotyczy maty ramkowej na ostatnim zdjęciu.Klamerek to wystarczy po4 szt. na stronę.Jednak listewki do mat tego typu mogłyby być grubsze nawet do 2cm.
Nadal polecam sposób budowy uli każdej ścianki oddzielnie .Taka forma mogłaby służyć do wyrobu mat.Jeśli by kto mógł wstawić zdjęcia z pszczelarstwa 2007 02 str.25 to by nikomu nie zaszkodziło.
Formy natomiast do wyrobu uli -korpusów są dobrze przedstawione.Tu nic dodać.
Ta metodą z formy mamy cały ul i to na większą skalę.Do mat już się nie nadają.
Życzę Wszystkim zainteresowanym udanych uli.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2009, 16:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Jeszcze jeden opis prawidła do mat:

i sposób ich szycia:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2009, 12:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Pytanie do kolegi tpuzio, jakiej farby użyłeś do pomalowania tych ozdobnych wzorów na zewnątrz :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2009, 22:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Do tej pory to najtańszej olejnej,orzechowe,białej.
Jednak od tego roku koniec z nią .Są ekologiczne -nie wiem czy dobrze zapamiętałem akrylowe,zmywalne wodą.Jaka trwałość tych farb na drewnie, słomie,trzcinie -tego nie wiem.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2009, 21:21 - wt 
mam pytanie gdzie u kogo moge kupić kompletny ul ze słomy, przy czym daszek tez chce kryty słomą.

Dzięki za info.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2009, 23:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jacek_Krak pisze:
mam pytanie gdzie u kogo moge kupić kompletny ul ze słomy, przy czym daszek tez chce kryty słomą.

Dzięki za info.


tutaj możesz kupić - zadzwoń


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2009, 22:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
krzysglo pisze:
Jacek_Krak pisze:
mam pytanie gdzie u kogo moge kupić kompletny ul ze słomy, przy czym daszek tez chce kryty słomą.

Dzięki za info.


tutaj możesz kupić - zadzwoń


Witam

Od pewnego czasu prubuje kupic gdzies kilka gotowych uli ze slomy, ale jakos nie moge znalezdzc producenta, albo chetnego ktury by mi odsprzedal kilka sztuk, nawet moga byc urzywane.
Krzychu powyrzej podales linka, zekomego producenta uli ze slomy, bylem na jego stronie ale nie widzialem zadnych jego produktuw????......
Zainteresowaly mnie ruwniesz koszki i ostatnio mialem okazje kupic na aukcji Ebay 3 sztuki jedna ma nawet jusz 80 lat, ladne ekzemplarze do mojego skansenu.
Szukam pszczelarzy trzymajacych pszczoly w koszkach, temat ten interesuje mnie bardzo i chetnie pogadalbym sobie z takim pszczelarzem prowadzacym pasieke w koszkach.
Osobiscie posiadam dobra wiedze na temat koszek i chcialbym aby temat ten sie rozwinal i osoby zainteresowane wlaczyly sie do dyskusji, interesuja mnie metody wykonania i przygotowania koszek do zasiedlenia pszczolami.
W zaliczniku zdjecia zakupionych ostatnio koszek
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Maty Slomiane
Post: 06 marca 2009, 23:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
bzzy pisze:
osobiście uważam, że zrobienie słomianego ula jest prostą sprawą, trzeba mieć dobre prawidło bo to podstawa, prostą słomę, oraz trochę chęci aby coś takiego zrobić, chce również zwrócić, że ul słomiany, a ul obłozony jedynie słomą to dwie różne sprawy,

dla zainteresowanych dorzucę zdjęcia mat słomianych, jak je się uda komuś zrobić to reszta już pódzie,


Witam

A komu by mozna bylo zlecic produkcje podobnych mat slomianych jak na zdjeciach jedynie o innych wymiarach????......
Sam bym jusz zrobil jakby material byl dostepny, chodzi oprosta slome zytnia.
W necie znalazlem ogloszenie firma sprzedaje maty do ocieplania raczej durze ale jak by przyciol i odpowiednio delikatnie sprasowal i przeszyl drutem to moze by cos z tego bylo
maty te kosztuja 17zl sa naprawde durze 175cmx 200cm i 6cm grube.
Czy ktos takie maty widzial naocznie ???....
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2009, 00:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Krzysztof K pisze:
bzzy pisze:
osobiście uważam, że zrobienie słomianego ula jest prostą sprawą, trzeba mieć dobre prawidło bo to podstawa, prostą słomę, oraz trochę chęci aby coś takiego zrobić, chce również zwrócić, że ul słomiany, a ul obłozony jedynie słomą to dwie różne sprawy,

dla zainteresowanych dorzucę zdjęcia mat słomianych, jak je się uda komuś zrobić to reszta już pódzie,


Witam

A komu by mozna bylo zlecic produkcje podobnych mat slomianych jak na zdjeciach jedynie o innych wymiarach????......
Sam bym jusz zrobil jakby material byl dostepny, chodzi oprosta slome zytnia.
W necie znalazlem ogloszenie firma sprzedaje maty do ocieplania raczej durze ale jak by przyciol i odpowiednio delikatnie sprasowal i przeszyl drutem to moze by cos z tego bylo
maty te kosztuja 17zl sa naprawde durze 175cmx 200cm i 6cm grube.
Czy ktos takie maty widzial naocznie ???....
Pozdrawiam Krzysztof K


powiem tak, zrobienie zwykłej maty nie powinno być dla Ciebie problemem, robisz drewniane porządne prawidło i robisz maty jakie Ci się widzi, cóż problem jest jedynie z prostą słomą, aczkolwiek słoma jest co roku do ukoszenia więc dla chcącego nic trudnego

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2009, 15:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
link już do strony już został podany, aczkolwiek aby był porządek, więc dodaje w tym dziale
http://jjvcela.sweb.cz/pleteni%20ze%20slamy/slamaky.htm

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2009, 16:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
bzzy pisze:
link już do strony już został podany, aczkolwiek aby był porządek, więc dodaje w tym dziale
http://jjvcela.sweb.cz/pleteni%20ze%20slamy/slamaky.htm



Dzieki za linka
Bardzo interesujace zdjecia!!!!
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2009, 16:53 - ndz 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
najlepsze są maty z rama drewniana bo sa sztywne nie gna sie. miałem takie szyte sznurkiem ale je po roku zlikwidowałem. teraz mam odbudowane rama drewniana i moim zdaniem są najlepsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2009, 18:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
cacek pisze:
najlepsze są maty z rama drewniana bo sa sztywne nie gna sie. miałem takie szyte sznurkiem ale je po roku zlikwidowałem. teraz mam odbudowane rama drewniana i moim zdaniem są najlepsze.


Witam

Naturalnie konstrukcja bedzie drewniana boki mat beda wchodzily w takie profile w postaci U.
cztery boki jednalowe, sklejne i skrecone srubami z nierdzewki, sruby nie beda widoczne.
Zamamwiajac maty w ramkach drewnianych sa one automatycznie drozsze i pracochlonniejsze, a te maja byc proste i ladnie wykonane czyli dosyc ruwno ulozona sloma i ladnie wyczesana, ruwnomiernie rozlozone druty poszyciowe na dlugosci 43,5cm moim zdaniem wystarcza cztery wiazania w pionie.
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2009, 18:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
na tych zdjęciach co Krzysiek załączył bym się pokusił o stwierdzenie, że można zrobić to dużo lepiej, przede wszystkim słoma powinna być czesama i układana, może to być nudne aczkolwiek efekt jest super, a po przeszyciu korpus czy mata są gotowe

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2009, 18:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Tak wykonane uliki to na ozdobę i to pod dobrym daszkiem.
Na toczku taki ul może wytrzyma max 5 lat ,o ile pszczoły sznurka nie zetną wcześniej i nie wytną dodatkowych otworków .
Co nagle to po diable.
Co tanie -to bardzo drogie.
Jak się przyłoży kolega to ul słomiany wytrzyma od 50 lat do 100 i więcej.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2009, 19:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:
Tak wykonane uliki to na ozdobę i to pod dobrym daszkiem.
Na toczku taki ul może wytrzyma max 5 lat ,o ile pszczoły sznurka nie zetną wcześniej i nie wytną dodatkowych otworków .
Co nagle to po diable.
Co tanie -to bardzo drogie.
Jak się przyłoży kolega to ul słomiany wytrzyma od 50 lat do 100 i więcej.
Pozdrawiam


Kolega tpuzio ma zupelna racje, maty w tych ula w powyzszym poscie sa niedbale i fatalnie wykonane, zdjecia te wziolem z linka zamieszczonego w poscie bzzy, czeski koleg sie nie postaral w wykonaniu mat slomianych, naturalnie ule tpuzia to arcydziela i unikaty bo kto poza nim jest w stanie wykonac takie cacka w takiej jakosci!!!!!!........
A moze ktos sprzeda mi tegoroczny pokos slomy i sprubuje moich sil ?????.........
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2014, 13:44 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
Witam odnawiam temat i mam pytanie czy do robienia ul słomianych mozna wykorzystać słomę wymłuconą pszenżytnią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji