FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 06:50 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 stycznia 2008, 12:34 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Mam kilka uli styropianowych, ale planuję sam wykonywać następne ule poliuretanowe by ograniczyć koszty. Spodziewam się że rozwój pasieki nie zakończy się na kilku następnych ulach, wciągnęło mnie to pszczelarzenie, mimo że zajmuję się tym od wiosny 2007. (o pszczołach myślałem już od co najmniej 10 lat, ale nie miałem na tyle odwagi by się wtedy tym zająć. Teraz pod wpływem pasieki u wuja postawiłem i ja kilka uli. )

Myśle sobie że będę robił ule z poliuretanu , i tu pytanie:

-kto ma doświadczenie w wykonywaniu takich uli w formach,
-kto sam robił taką formę i z jakiego materiału,
-na jakim surowcu bazował (jakiej firmy, jakie ceny?),
-jakie ma doświadczenie w użytkowaniu uli poliuretanowych,

.....

Będę wdzięczny za wszelkie informacje w temacie: "Tanie ule z poliuretanu....

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2008, 17:39 - pt 
Żeby ule poliuretanowe produkować samemu to musisz sam wykonać wszystkie formy czego koszt wyniesie Cię ok. 1000 zł na blachy kątowniki itp. koszt zakupu gotowych form to cena z rzędu 6 tyś zł jak dla amatora jest to spory wydatek bo musisz jeszcze doliczyć poliuretan (składniki są dwa i to musisz kupić beczki kiedyś najmniejsze były 100l ) i wcale nie takie tanie owszem dużo taniej to wychodzi przy zakładaniu pasieki towarowej niż stacjonarnej
Za tą cenę którą wyliczyłem jak dodasz do siebie to przy odrobinie chęci zmajstrujesz ok100 uli drewnianych


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2008, 00:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
pozatym z poliuretanem trzeba umieć gospodarować jeśli pszczelaż nie zachowa zasad to wilgoć masakruje rodzine


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2008, 21:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ale od styropianowych niczym się nieróżni.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2008, 18:55 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Widzę że na forum nie ma nikogo, kto by chciał podzielić się ze mną i innymi swoją wiedzą, jaką zdobył przy budowie uli z poliuretanu. Nie pozostaje mi nic innego, jak samemu publikować wyniki moich własnych "zmagań" w tym temacie.

Po wstępnym przeliczeniu spodziewanych kosztów przy zakupie w najbliższym czasie uli gotowych oraz po przeanalizowaniu kosztów materiałów i robocizny przy ewentualnym samodzielnym składaniu uli drewnianych doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie uli poliuretanowych we własnym zakresie. Obliczyłem bowiem, że ul wielkopolski 12-o ramkowy, składający się z: dennicy,dwóch korpusów, jednego pół korpusu, powałki, daszka, będzie mnie kosztował za surowiec około 50% ceny uli od znanych producentów styropianów. Podobnie mają się proporcje cen dla uli poliuretanowych od mniej znanych producentów.

Nie podjąłem jeszcze decyzji co do sposobu wykonania formy, ani też nie wybrałem z jakiego materiału ma ona być. Postanowiłem jednak metodą własnych prób i błędów a zarazem przy pomocy zdobywanych tu i ówdzie informacji dojść samemu do uzyskania finalnego produktu jakim będzie MÓJ UL POLIURETANOWY.

Na dowód że zrobiłem już pierwsze kroki wspomnę tylko że dokonałem zakupu poliuretanu do eksperymentów, oraz zrobiłem pierwsze próby. Jak prób zrobię więcej i dojdę już do pierwszych wstępnych wniosków, to będę je publiował sukcesywnie.

Po dzisiejszym dniu wiem już że poważniejsze próby zacznę już niebawem od wykonania przegród do mojego wielkopolskiego ula styropianowego. Poliuretan, który dziś już "wylewałem" w swobodnym spienianiu ma gęstość około 120kG/m3 i wierzchnią warstwę ma twardszą niż styropianowe ule "profesjonalnie" wykonane, jakie są obecnie dostępne na rynku. Więcej napiszę następnym razem i zamieszcę być może pierwsze fotki.

A co mi tam, na dowód że naprawdę coś już robię zamieszczam na razie fotkę z poliuretanem, aby ją zobaczyć musisz być zalogowany.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2008, 19:10 - pn 
Widzę że twardo zabierasz się do produkcji uli poliuretanowych , więc zrób jeżeli możesz Album taki jak ja zrobiłem o ulu wielkopolskim i przedstaw czynności
Podejrzewam że na tym forum nie ma nikogo co by sam ule wykonywał z poliuretanu
Będziesz pierwszy a doświadczenia przydadzą się wszystkim chętnym
Co o tym myślisz ????????


Na górę
  
 
Post: 13 lutego 2008, 20:00 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Zgodnie z obietnica dziś opublikuje pierwsze wnioski i zdjęcia.

Pierwsze odlewy poliuretanu (z niecierpliwości) zrobiłem w warunkach spartańskich. Nie będę opisywał dokładnie "technologii wykonania formy", ważne są na początek raczej efekty i wnioski z doświadczeń.

Zrobiłem kilka prób odlewania w formie:

-metalowej (blacha aluminium),
-drewnianej (surowe drewno sosnowe)
-płyta wiórowa (meblowa, laminowana z białym pokryciem).

Każda z form była przed odlaniem posmarowana pastą BUWI i dzięki temu bez problemów udawało mi się oddzielać formy od odlewanego detalu.

Na pierwszym zdjęciu z opisem "skorka" mamy dwie powierzchnie. Ta po po prawej pochodzi z formy z płyty wiórowej laminowanej, gdzie widać wyraźnie błyszczącą w miarę jednorodną powierzchnię. Ta z lewej strony to dla odmiany wynik odlewania w formie z surowej sosny. Niestety powierzchnia ma nierównomirną powierzchnię ,a wiele porów skórki jest otwartych i dużych. Wynika to z pewnością z utrudnionego oddawania ciepła przez mieszankę poliuretanu do formy. W mojej wstępnej ocenie forma drewniana "surowa" (nie lakierowana) nie nadaje się do odlewania korpusów.

Kolejna fotka z opisem "w_metalu" ukazuje nam gładką skórkę jaka wychodzi właśnie z formy metalowej. Taka forma pozwala na szybkie odprowadzenia ciepła ze spienianego poliuretanu, dzięki czemu pory na jej powierzchni są bardzo małe, pozamykane i jednakowej wielkości.

Ostatnia fotka z opisem "przekroj"przedstawia widok przekrojonego odlewu, który był wykonany w formie metalowej. Widoczne mini pory są regularne a powierzchnia przekroju jest jednorodna. Powierzchnie które miały styczność z formą są również idealnie gładkie i jednorodne. Sama skórka powierzchni jest bardzo cienka i na fotce niewidoczna ze względu na fakt iż spienianie było raczej swobodne gdyż prototyp formy nie pozwolił na spienianie pod ciśnieniem.

Następne próby zrobię jeszczez formą drewnianą, ale pokrytą lakierem. Ale to już następnym razem.


Aby zobaczyć fotki musisz być zalogowany.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 00:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Bedziesz mial 'chlopie' niemalo przeciwnikow, bo wszelkie nowosci rodza si w bolach, a ci co nie robia lub lubia jakies swoje patenty/klekoty - beda najglosniej sie wypowiadac.
Ale nie rezygnuj. Ja nie jestem zwolennikow tej technologii ani pszczelarstwa w takich ulach, chocby byly najlepsze, ale dla mnie jest to ciekawe i z przyjemnoscia poznam sposob, w jaki to mozna zrobic w warunkach tzw. "domowych".
Popieram wynalazcow
Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 08:33 - czw 
Czy mógłbyś podać dokładne nazwy składników poliuretanu, producent za ile kupiłeś i gdzie. Mirage na swojej stronie ma rysunki jego form. Nie wiem czy szukałeś na forach temat ten był już poruszany. Ogólne odczucie które mi zostało jest takie że cena surowca w detalu była tak wysoka że działanie było ekonomicznie nieuzasadnione. Temat dla mnie jest interesujący dobrze byłoby przynajmniej same korpusy zrobić. Pozdrowienia.

Czy jesteś z Dolnego Śląska?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 10:43 - czw 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Sam poliuretan jest dwuskładnikową mieszanką o której można poczytać choćby na Wikipedii więc na ten temat nie będę tu się rozpisywał. W zależności od producenta, proporcje tych składników: A i B są różne. Sumaryczna ilość tych składników nalewana do formy może być różna w zależności od ostatecznej gęstości jaką chcemy uzyskać.

Czytałem wiele informacji na forach i na innych stronach, ale nigdzie nie znalazłem gotowej i precyzyjnej "recepty" na wykonanie ula. Nigdzie nie znalazłem wskazówek, które by były pomocne i nieodzowne przy takich działaniach, a jednocześnie były by zebrane w całość i stanowiły kompendium wiedzy. Często czytający dowiaduje się o "trudnościach i barierach" przy zakupie poliuretanu czy też jego "obróbce", czego ja dotychczas nie doświadczyłem.

Czytałem u MIRAGE, oglądałem rysunki jego form, ale odnoszę wrażenie że sposób ich wykonania miał chyba za zadanie przekonać oglądających o tym że rysujący wiedział bardzo dobrze jak to narysować (znał program do rysunku 3D) a skomplikowane rysunki bardziej zrobił dla sztuki rysowania niż przekazania wiedzy o sposobie wykonania formy. Nie wiem, nie znam się na tym, może się mylę... Ja niestety nie potrafię czytać tak znakomitej dokumentacji "inżynierskiej", w związku z czym przedstawię w przyszłości (mam na ukończeniu) typowy rysunek techniczny -2D z gotowym elementem ula, na podstawie którego będzie można samemu zbudować dowolny korpus ula, wystarczy tylko zmodyfikować niektóre wymiary w zależności od typu ula. Prawdziwe odlewy zacznę od najprostszego elementu ula: przegroda, a jak to mi już wyjdzie zadowalająco, to wtedy odleję korpus i przedstawię rysunek i fotki.

Cena surowca chmmm... -w mojej opinii jest uzasadniona ekonomicznie, pisałem już o kosztach z jakimi mogę się liczyć przy poliuretanowych ulach w publikacji powyżej.

Czyż zrobienie ula za cenę mniej niż 50% ceny styropianowych uli kupowanych nie jest opłacalne??? Dla mnie jest i dlatego ten temat piszę.

A jeśli chodzi o przeciwników (to w odpowiedzi odpowiedzi do kol. "Jerzy") to nie do nich kieruję tą publikację, więc są mi obojętni. Na konstruktywną i rzeczową krytykę jestem zawsze otwarty i mogę wtedy dyskutować.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 12:15 - czw 
W sumie nic mi nie odpowiedziałeś. Prosiłem o podanie aktualnej ceny, nie podałeś. Nie jestem Twoim przeciwnikiem, kiedyś chciałem to samo co Ty i dalej nie miałbym nic przeciwko temu ale .... .. Mam skopiowane w pliku stare wypowiedzi dotyczące tego tematu. Zamieszczam stary fragment z forum:


1/ Izopianol 30/60/E opak 25l - kwota brutto 515,5
2/ Izocyn B opak 25l - kwota brutto 424,00
suma 939,50

na 1 korpus 1/2 dadanta wychodzi mi:
~0.75l jednego składnika
~0,75l drugiego składnika



Czyli cena materiału na ½ Dadanta to około 28 zł. Mnie interesują wielkopolskie ale jakaś analogia jest. Gdzie czas robocizny i koszt formy? Za te pieniądze mam materiał na dwa drewniane z tym że mojej robocizny dużo więcej. Więc jak jest z tymi cenami. Może coś się zmieniło? Pozdrowienia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 12:52 - czw 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Ceny raczej nie spadają, ale mogą być niższe w przypadku wyszukania taniego dostawcy. Drugą kwestią jest ilość jednorazowego zakupu. Ja przy zakupie ilości widocznych na zdjęciu powyżej (łacznie trochę ponad 10L) zapłaciłem 171zł brutto. Przy dużym zakupie cena może być jeszcze niższa, -jestem w trakcie rozmów. Nie będą to jednak ilości potrzebne na zrobienie 10 czy może nawet i 50 kompletnych uli, lecz większe. Biorąc pod uwagę, że na jeden ul potrzeba 7-9 litrów poliuretanu, łatwo sobie wyliczyć o jakich ilościach należy myśleć by uzyskać najlepszą cenę. Ten producent od którego kupiłem, jak na razie jest najtańszy spośród tych których znam. Może ktoś ma namiary na jeszcze tańszy poliuretan, chętnie nawiąże z producentem kontakt.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2008, 13:43 - pt 

Rejestracja: 04 stycznia 2008, 12:39 - pt
Posty: 106
Lokalizacja: Olkusz
Jakiś czas temu kol. ,,avico" miał do sprzedania książke pt.,, Ul poliuretanowy - zrób go sam" popytaj może jeszcze ma to ci przyśle.
Ja na swej stronie www miałem troche opisu i kalkulacji wykonania uli poliuretanowych, ale wykasowałem, ponieważ nie chciałem wchodzić w dyskusje z każdym moim adwersarzem.
Cena poliurtanu wtedy tj ok 5 lat temu kształtowała się na poziomie ok 15 zł/kg składnika.
Na korpus ula wielkop. należało użyć ok 2,4kg poliuretanu
Podaje ci namiary na firme ,,ALFA system"
ul. Sienkiewicza 11
56-120 Brzeg Dolny
e-mail : info@alfasystems.com.pl
Firma prowadzi
1 doradztwo techn.
2 przeszkolenie w zakresie spieniania
3 dobór systemu poliuretanowego
4 optymalizacje procesu spieniania
5 praktyczną pomoc w wykonaniu form.


I jeszcze rzecz uważam najważniejsza. - NAleży się upewnić czy poliuretan użyty do budowy ula ma dopuszczenie do kontaktu z żywnością
Ponieważ starsze typy poliuretanu zawierały podobno izocyjany a z takich składników chyba byś nie odlewał.??? chociaż byłyby wiele tańsze. No - ale może się myle.

Zaznaczam tylko iż nie jestem entuzjastą żadnych uli z tworzyw sztucznych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2008, 16:07 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Pomalutku posuwam się do przodu. Zrobiłem kilka prób:

-różne temperatury początkowe formy,
-różne materiały na formę (tym razem: drewno surowa sosna, płyta wiórowa laminowana)
-różne środki rozdzielające.

a. najlepszy efekt uzyskałem po samoczynnym nagrzaniu się formy (po dwóch odlewach, ten trzeci był OK!). Jeśli forma była za zimna miałem kłopoty z oddzieleniem od nie odlewu. Przy zbyt ciepłej formie, na powierzchni odlewanego detalu pojawiały się duże bąbelki powietrza.

b. z dwóch wymienionych wyżej materiałów zdecydowanie lepsze efekty uzyskałem z płytą laminowaną. Wynikało to z faktu iż powierzchnia jej jest bardzo gładka, a poza tym jest jednorodna i łatwiej przyjmuje ciepło niż drewno sosnowe. Wniosek z tego: im materiał jest gładszy a jednocześnie łatwiej przyjmuje ciepło tym lepiej. Następne próby zrobię z drewnem zdecydowanie twardszym niż sosna. Cały czas dążę do tego by formę można było zrobić w domowych warunkach, mając co najwyżej narzędzia takie, jakie z reguły każdy majsterkowicz domowy posiada.

c. z testowanych dostępnych w domu środków rozdzielających najlepszym okazała się pasta BUWI, gorzej spisały się roztwór wody mydła szarego i płyn do naczyń "LUDWIK"

Przedstawione poniżej zdjęcia prezentują kolejno:


1. Odlew w formie z płyty laminowanej posmarowanej pastą "BUWI"

2. Odlew w formie z płyty laminowanej posmarowanej roztworem mydła szarego

3. Odlew w formie z płyty laminowanej posmarowanej płynem "LUDWIK"

4. Odlew w formie z drewna sosnowego posmarowanej pastą "BUWI"

Najlepsze detale jakie otrzymałem były dla mnie zadowalające: jednorodna wierzchnia warstwa, tzw "skórka" odlewu miała jednorodną konsystencję, taką jakby była plastikowa. Jednocześnie w przekroju pianka miała jednolitą konsystencję gąbki o bardzo malutkich porach i jednocześnie była bardzo twarda.

Niebawem skończę rysunek elementu korpusu, do którego formę będzie można zrobić najmniejszym, możliwym nakładem pracy i gotówki.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2008, 17:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jak duże są te elementy? Nie mam doświadczenia z ulami, ale chyba każdy miał do czynienia z poliuretanem, choćby przy osadzaniu drzwi czy okien.
Chodzi mi o to, że formy pełnowymiarowe wykonane z drewna czy płyty mogą się uginać i nie trzymać wymiarów. Próbowałeś odlać choćby jedną ściankę rozmiarów ściany korpusu?


I jeszcze jedno - mam 3 ule z poliuretanu i choć przechodzę na drewniane, nie jest to spowodowane złą jakością uli poliuretanowych, tylko ceną i brakiem wiarygodnego wykonawcy uli poliuretanowych.
Osobiście uważam, że poliuretan to materiał przyszłości w budowie uli. Ma wszystkie zalety styropianu - lekkość i zdolności izolacyjne, ale przewyższa go w tym, że jest bardziej trwały i w pewnym stopniu potrafi chłonąć wodę, oddychać. Jest po prostu świetny. Z zainteresowaniem będę czytać ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2008, 22:00 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Formy są jeszcze małe, dopóki nie uporam się z "technologią" nie będę eksperymentował z dużą ilością materiału. Jak będą zadowalające efekty, zrobię próbne odlewy w skali 1:1.

Jeszcze dwa zdjęcia, które pokazują jak wygląda powierzchnia odlewanych elementów.

Element odlewany w formie z surowego drewna sosnowego ma pory różnej wielkości, a wiele z nich jest otwartych, natomiast te odlewane w drewnie laminowanym są nienaganne. Ten jeden duży "bąbelek" to jedynie powietrze, które dostało się do poliuretanu w trakcie mieszania.

Aby zobaczyć dokładnie, kliknij na zdjęciu, otworzy się duże okno.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: poliuretan
Post: 15 lutego 2008, 22:37 - pt 
Jestem pełen podziwu dla Ciebie. Upór, zaangażowanie i dążenie do celu. Mam kolegę
pszczelarza w naszym wieku. Z zawodu jest modelarzem. Swego czasu robił formy z
poliuretanu na sprzedaż. Sobie robił sporo uli, do czasu gdy zdrożały składniki poliuretanu i uznał że to nieopłacalne. Teraz nie robi nic bo jest chory i przy pszczołach
mu za ciężko i kilkadziesiąt rodzin chce się pozbyć. Gdybyś chciał to mogę go zapytać
o różne niuanse towarzyszące zrobieniu formy i potem odlewaniu korpusów
pozdrawiam MIRCO


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2008, 08:14 - pn 
Co do materiału mam trzy namiary, może Ci się przydadzą. Powodzenia.
Minova Ekochem Siemianowice Śl. - Ekopur U 7020M/E
Zachemu - Bydgoszcz - Izopianol 30/60/E Izocyn B
ALFA SYSTEM Sp z oo Brzeg Dolny - ALFAPUR RM 4310

[ Dodano: 2008-02-18, 07:56 ]
Co do smarowania. Wpadło mi gdzieś w oko, że można zastosować wosk pszczeli rozpuszczony czystą benzyną. Beznyna odparuje i zostaje sama warstwa wosku. Jak chcesz to sprawdź.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2008, 22:37 - wt 
Witam ! Rozmawiałem dziś z modelarzem Który długi czas robił ule i cały asortyment z poliuiretanu. Jezeli chodzi o materiał to tylko z Brzegu, jest najlepszy i najtwardszy. Są producenci co wciskają zwykły budowlany poliuretan, a ten wytrzymałością nie dorównuje styropianowi/ np.ule Babika czy Łysonia/. On go kupował w beczkach 200 kg. Jeżeli chodzi o smarowanie to kolega stosował wosk rozpuszczony w gorącym
oleju. Z tego robiła się pasta. to stanowiło śrowek oddzilający formę od robionego elementu. pozdrowienia dla wszystkich, viteleka także


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2008, 14:32 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Trochę czasu mnie tu nie było, nie pisałem nic, bo miałem różne zajęcia.

Udało mi się zrobić rozeznanie wśród producentów poliuretanu, popytać o ceny, warunki zakupu poliuretanu, a również o dostępne atesty na ich produkty. Niestety od kilku firm nie otrzymałem stosownych atestów, mimo mojej wyraźnej prośby. Traktuję to jako negatywny sygnał o jakości ewentualnej przyszłej współpracy.

Najciekawszą, najszerszą odpowiedź na moje zapytania, najtańszą ofertę zakupu otrzymałem od firmy:

MINOVA EKOCHEM S.A.

Na chwilę obecną przedstawię tylko informacje o cenach jakie dostałem od MONOVA:

"...Tego typu systemy sprzedajemy w cenie netto: 11,90 PLN/kg
Opakowania: beczki 30 l (skl. A = 30 kg; skl B=35 kg)..."


Szersze informacje techniczne wraz z atestem PZH od tej formy zamieszczę na mojej stronie domowej, na której opisuję moje doświadczenia z domową budową uli poliuretanowych. w dziale "Poliuretan i producenci"


Mam już za sobą trochę prób w odlewaniu pełnowymiarowych elementów do uli (przegroda) Pierwsze poważne wnioski to: odlany element z poliuretanu po ostygnięciu i wyjęciu z formy nieznacznie kurczy się. Jest to jednak różnica na tule duża, że należy brać na to poprawkę przy wykonywaniu formy

Obszerniejsze info niebawem na mojej stronie.

vitelek

[ Dodano: 2008-03-08, 09:55 ]
Aby wyliczyć koszty związane z samym surowcem (poliuretanem) musimy znać jego cenę. Według danych jakie uzyskałem z firmy MINOVA EKOCHEM S.A. w połowie lutego 2008r wiemy że możemy go kupić w cenie brutto: 14,52 PLN/kg.

Dla naprawdę dużych ilości (beczki 200, 250kg) można liczyć na bardzo niewielki upust na poziomie 10-20gr. Przy wliczeniach kosztu mojego ula poprzestanę więc na razie przy cenie brutto: 14,52 PLN/kg.

Wyliczyłem sobie objętość, wagę i cenę dla każdego elementu ula, a informacje można znaleźć na mojej stronie gdzie opisuję dokładnie, krok po kroku: jak wykonać ul poliuretanowy -wyliczenia .

Z ostatecznego podsumowania wynika, że realnym jest, aby samemu zrobić kompletny ul poliuretanowy za kwotę zbliżoną do 100zł.

W technologi, którą opiszę na mojej stronie, koszt formy do ula nie będzie wysoki, a samodzielne jej wykonanie będzie możliwe w domu bez specjalnych narzędzi: spawarki, frezarki, gilotyny, itp.. Kosztem jednak będzie prostota formy a co za tym idzie tempo wykonania ula będzie raczej niskie i nie zadowoli być może co niektórych.


W mojej ocenie szukanie taniego producenta, zbieranie na forach potencjalnych wielu chętnych by obniżyć cenę, mija się z celem, ponieważ nie można jednak liczyć na producenta, który sprzeda taki ul za kwotę poniżej 200zł.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2008, 10:30 - pn 
Gratuluję postępu w pracach. Piszesz, że według Ciebie cena materiału 1/1 korpusu wyniesie około 29 zł. Według mniej jest to bardzo ponętne. Ja w tej chwili skończyłem ule drewniane wielkopolskie na 10 ramek. Na korpus weszło mi około 1 m.kw. boazerii i około 4 mb. listewki 2x3 cm plus nieistotne drobiazgi. Listewkę kupiłem po około 1,8 zł za m.b, czyli dałem około 7 zł. Boazerię załatwiłem w ramach wymiany ale gdym musiał kupować to wydaje mi się że nie mniej jak 14 zł za m.kw. (a są i w cenie ponad 20 zł). Do tego wkręty, gwoździe, drownochron i lakier. Czyli w sumie mniej więcej tyle co piszesz.
Ponętna jest nieporównywalnie mniejsza pracochłonność. Musiałem sporo czasu poświęcić a dzień ma tylko 24 godziny.
Sugerowałbym, prosił abyś wziął najpierw na tapetę korus. Jest on najbardziej istotny cenowo a resztę możemy już różnie kombinować.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 marca 2008, 22:04 - wt 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Krzysztof1962 pisze:
Sugerowałbym, prosił abyś wziął najpierw na tapetę korus. Jest on najbardziej istotny cenowo a resztę możemy już różnie kombinować.


Tak, opracowuję na początek formę do wykonania korpusu ula wielkopolskiego, jako najłatwiejszą do wykonania. Na chwilę obecną skłaniam się do wykonania jej z płyty wiórowej odpowiednio wzmacnianej, tak by odlewane elementy miały dobre wymiary i nie były zniekształcone.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2008, 19:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
oj żeby ci te korpusy miały wymiar bo pianki poptrafią pokazać co potrafią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2008, 22:17 - śr 
Zycząc Ci powodzenia dodam dobrze tę płytę wzmocnij. Widziałem kiedyś formę ze sklejki. Uzbrojona jak na wojnę. pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2008, 22:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
ja akurat widziałem efekty co potrafi nadmiar poliuretanu zrobić z stalowym profilem drzwi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 kwietnia 2008, 13:34 - wt 
Witam wszystkich

Ja własnie staje nad chwila na którą długo czekalem zrobilem samodzielnie cała forme na korpus wielkopolski całość mam zmontowaną , od firmy MINOVA EKOCHEM S.A dostałem gratis 4 kg produktów do wytworzenia pianki i lada dzien bede mial wyniki. Sam nie iem jak to wyjdzie i bardzo sie tego obawiam choc wierze ze wszystko bedzie ok. i tak jak sobie zaplanowalem ..
podziele sie rowniez wiadomosciami co mi z tego wyszlo..
Forme zrobilem sam z blachy stalowej o grubości 5 mm wszystko wyciete i frezowane za frezarce numerycznej na ktorej mialem przyjemnosc pracowac wiec wszystkie elementy bardzo dobrze do siebie pasują ... Zastanawiam sie tylko czy te 2.3 kg wystarcza mi na zapełnienie calej wolnej przestrzeni w formie ....
ale wszystkigo dowiem sie niebawem ...
pozdrawiam wszystkich


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2008, 15:28 - wt 

Rejestracja: 23 września 2007, 13:42 - ndz
Posty: 43
Lokalizacja: Wieluń
gerlachadam pisze:
Witam wszystkich
Ja własnie staje nad chwila na którą długo czekalem zrobilem samodzielnie cała forme na korpus wielkopolski całość mam zmontowaną..........
podziele sie rowniez wiadomosciami co mi z tego wyszlo..
Forme zrobilem sam z blachy stalowej o grubości 5 mm...
ale wszystkigo dowiem sie niebawem ...
pozdrawiam wszystkich


Myślę,że temat zaciekawi nie tylko mnie. Co dalej z samodzielnym wykonaniem przez pszczelarzy uli z poliuretanu?.

_________________
z pszczelarskim pozdrowieniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2008, 19:36 - wt 
gerlachadam pisze:
Witam wszystkich

Ja własnie staje nad chwila na którą długo czekalem zrobilem samodzielnie cała forme na korpus wielkopolski całość mam zmontowaną ,


Witam
Jeżeli nie jest to tajemnica to możesz porobić zdjęcia i wstawić na forum jako załączniki
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2008, 12:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Jestem ciekaw efektów, może wprzyszłości udałoby się tą metodą zbudować jakiś ul
:oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2009, 20:39 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2009, 17:17 - śr
Posty: 1
Lokalizacja: Trzcinica
Szanowni Koledzy.
Ponieważ mogę powiedzieć, że coś niecoś na temat poliuretanów wiem to pragnę się tą wiedzą podzielić z zainteresowanymi. Ale najpierw się przedstawię. Przygodę z pszczołami rozpocząłem jako dziecko pod okiem taty. Dziś moimi doświadczeniami dzielę się z synem, technikiem pszczelarskim. Pracowałem długi czas w ulach drewnianych wykonanych samodzielnie, ale wtedy byłem jeszcze młody i pni nie było za dużo, a i krzepa była dobra. Później dałem się namówić synowi na styropiany. Gdy myśleliśmy o rozbudowie pasiek zastanawialiśmy się nad poliuretanami. Dziś gospodarzymy na 120 pniach. Koledzy macie rację pisząc o waszych wątpliwościach co do tego materiału, ale gdyby tak dobrze poczytać w internecie na temat różnych materiałów z których wykonujemy ule, to poliuretan wydaje się być najlepszym. I tak zaczęliśmy myśleć o zrobieniu ula. Pierwsze próby; czasem trzeba by się ratować ucieczką, bo formy z drewna pokazywały siły z jakimi trzeba się zmierzyć. A jakość odlewów nie była zadawalająca. A jak dokładnie wymieszać dwa składniki, wlać do formy mieszaninę, która zaczyna już rosnąć, a tutaj jeszcze treba formę dokładnie skręcić? To jak się nie zdąrzy to ratuj się kto może. Drewno mocno się odkształca
i elementy nie są identyczne. Zresztą paru kolegów o tym pisze. A jak zabezpieczyć wręgi
plastikowymi zakończeniami, aby w czasie eksploatacji nie ulegały uszkodzeniu.
Trzeba było wyciągnąć wnioski:
- formy muszą być wykonanie precyzyjnie z metalu i to odpowiedniej grubości. Formę
taką może wykonać firma posiadająca centrum obróbcze do metalu (koszt formy);
- składniki muszą być dokładnie wymieszane i szybko wlane do zakręconej dokładnie
formy (dodatkowy problem i koszt).
Wszystko to powoduje, że ul poliuretanowy jest trudniejszy do wykonania niż styropianowy.
Co do ceny. Nikt z kolegów nie mówi o stratach spowodowanych wyciekaniem poliuretanu
przez wykonanie otworów koniecznych do odpowietrzania formy.
Ktoś nieśmiało mówi o podgrzewaniu form i nie tylko. Temperatura składników A i B winna być też odpowiednia. Należy więc włożyc dość dużo energii której cena wciąż rośnie. A koszt własnych roboczogodzin, nadszarpniętych nerwów.
A problem pomalowania takiego ula? A dobór odpowiednich oddzielaczy.
Ponieważ jestem człowiekiem bardzo upartym w przeciągu dwóch lat rozwiązałem wszystkie problemy, chociaż trzeba wciąż coś w technologii udoskonalać. Koledzy dobór odpowiednich środków do produkcji poliuretanu jest też niebagatelny. To nie wystarczy tylko pojechać do producenta i kupić odpowiednie składniki A i B. Niby wystarczy je zmieszać i wlać, ale za każdym razem wychodzi coś innego. Ponieważ nakład środków na
wykonanie takich uli był znaczny postanowiliśmy ewentualną nadwyżkę sprzedać.
Dzisiaj mamy na tapecie dwa typy uli: Ostrowskiej i wielkopolski. Jeżeli zainteresowanie
tymi produktami się zwiększy, planujemy poszerzenie asortymentu.
Nasze efekty przedstawiamy na stronie http:\\www.zcm.pl w zakładce oferta - pasieka.
Proszę się nie zdziwić, że jest to strona cukierni "Maja".
Chętnym poszerzenia wiedzy mogę odpowiedzieć telefonicznie lub na e-mail, chyba że
zainteresowanie tym tematem będzie wieksze, to odpiszę na forum. Na dzisiaj wystarczy.
Serdecznie Pozdrawiam.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 marca 2009, 22:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Odnośnie poliuretanu,czy jest możliwość cięcia tak , jak w przypadku styropianu :?: chodzi oczywiście o wycinarkę z drutem oprowym, cięcie termiczne. Czy ktoś pokusił się, żeby do producji korpusów, ewentualnie pojedynczych ścianek wykorzystać tzw. piankę montażową :?:
Na ile to jest to technicznie i finansowo osiągalne :?: :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 kwietnia 2009, 23:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
takich tubek pianki byś potrzebował a potrzebował dodatkowo jeszcze weź pod uwagę to że ta pianka rośnie niemal natychmiast po opusczeniu pojemnika i często tworzą się "bąble" powietrza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2009, 07:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Rozważałem już technikę robienia każdej ścianki z osobna , byłem przekonany, że jedna tuba starczy przynajmniej na 1 lub 2 korpusy, a jeżeli nie, to gra nie warta świeczki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2009, 21:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Luuuudzie ten poliuretan w tubach do tego się nie nadaje po zastygnięciu jest za miętki. Grzegorz poczytaj sobie na forach tam jest już chyba wszystko opisane.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2009, 09:22 - sob 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
]Witam!
Jestem tu nowy na tym forum więc wypada coś o sobie napisać.Pszczelarzę od dziesięciu lat i posiadam ok 80 uli.Połowa to wielkopolskie dziesięcioramkowe a druga to warszawskie .Wielkopolskie robiłem sam na wzór styropianowych z drewna płyty i styropianu.Minęło od tego czasu prawie dziesięć lat i te ule należało by już remontować.Moim marzeniem jest wykonanie uli wielkopolskich z poliuretanu i mieć tylko takie w pasiece.Poczyniłem już pewne kroki.kupiłem małe ilości poliuretanu , zrobiłem aluminiową formę na razie na deskę zatworową i odlałem kilkanaście sztuk.Forma jest super szczelna i nie ma żadnych wycieków jedynie troszkę przez odpowietrzniki , ale są one konieczne.Zauważyłem że bardzo ważną rzeczą jest dokładne wymieszanie składników.Odlewałem również korki do powałki.Zamierzam teraz robić formę na korpus.Postaram się informować o efektach mojej pracy związanej z tym tematem.Liczę na podpowiedzi i komentarze ze strony forumowiczów.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2009, 21:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Rozmawiałem ze znajomym i sugerował budowę uli z płyt poliuretanowych, podobno są w sprzedaży różne grubości i formaty. Docięcie na odpowiednie wymiary i sklejenie. Co o tym sądzicie :?: Może orientuje się ktoś w jakich cenach są te płyty :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2009, 20:29 - pt 
Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników tego forum. Osobiście działam zupełnie w innej branży (elektromechanika) ale jeśli ktoś z Was jest zainteresowany pianką poliuretanową, to podaję swój telefon - 696374907 lub email: krelektromechanika@poczta.onet.pl . Mam do sprzedania 4 beczki 200litrowe (po 2 każdego składnika). Cena oczywiście do uzgodnienia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2010, 15:12 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Zarzuciłem niestety budowę form (do uli poliuretanowych) w domowych wrunkach ze względu na niopłacalność i pracochłonność która nie jest uzasadniona w przypadku, gdy chce się wykonać tylko kilka-kilakanaście uli.

Kolega o nicku Czarnotrzewiak poszedł zdecydowanie dalej, bo wykonał formy z aluminium i odlał już kilkanaście uli. Jednak wykonane przez niego formy z nie są tymi, które można wykonać w warunkach domowych.

Końcowy efekt (poszczególne elementy ula) nie odbiegają od uli dostępnych u czołowych producentów uli ze styropianu czy poliutetanu. GRATULUJĘ!

Jakie będą doświadczenia długoterninowe: -zobaczymy

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2010, 00:53 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
Przedstawiam kolegom ule odlane z poliuretanu w formach wykonanych przez siebie.Formy są wykonane z blachy aluminiowej o grubości 5 mm i są wzmocnione kątownikami stalowymi.Przy wykonaniu form na korpus pomogła mi książka Orczyka , zaś formy na pozostałe elementy ula wykonałem według własnego uznania i pomysłu.Dennica posiada dno ze spadkiem ok 20 mm na długości , zaś z boku jej znajdują się wgłębienia służące do wygodnego chwytania przy przenoszeniu uli , zapobiegają wysunięciu się z dłoni.Korpusy mają pocienienia umożliwiające wygodne ich chwytanie , oraz po jednym otworze wentylacyjnym , podobnym jak w ulach styropianowych.Powałka ma 30 mm grubości , co zapewnia dobrą izolację , oraz trzy otwory wentylacyjne , które mogą służyć również do podkarmiania.Prawie wszystko wykonałem własnoręcznie , czasami korzystając z maszyn do obróbki drewna , obrabiając nimi aluminium . Dzięki dokładnemu wykonaniu form , wszystkie elementy mają zachowane kąty proste i pasują do siebie idealnie.Dodam że wszystkie elementy pasują do elementów uli styropianowych które kiedyś kupiłem.
Pozdrawiam
wilga18@wp.pl
gg9740674
Zdjęcia widoczne po zalogowaniu :wink:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 19:20 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Nie mam doświadczenia w budowie uli z poliuretanu. Jednak zastanawiam się czy nie można byłoby wykorzystać uli ze styroduru sprzedawanego płytach. 1 m3 kosztuje 360 zł. brutto. Styrodur da się obrabiać podobnie do drewna. Wycięte elementy można skleić ponadto skręcić śrubami. Wiem, że każdy ul seryjnie produkowany ma aprobatę dopuszczającą go do kontaktu z żywnością.
Proszę o radę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 22:08 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
Ja styrodur już przerabiałem i odradzam , ponieważ pszczoły go zgryzają i sikorki zimą bez problemu robią otwory na wylot.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 22:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Czarnotrzewiak,
elegancko CI to wyszło, takie jak w sklepie, powiedz jeszcze jaki koszt jest całego zestawu??

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 19:41 - pn 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
Nadwyżkę odlanych uli mogę sprzedać po 250 zł za szt. bez podstawki pod ul.Taniej się nie da ze względu na wysoki koszt składników i spory nakład pracy.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 20:34 - pn 
Z tym nakładem pracy to lekko przesadziłeś, jeśli masz formy to we dwie osoby zrobicie taki ul za około 90 min, komponenty owszem kosztują ale wcale nie więcej niż dobrej jakości drewno, wykonanie korpusu gniazdowego wielkopolskiego to koszt około 25 zł oczywiście nie liczę tu nakładu pracy, a tylko potrzebne składniki do jego wykonania.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 marca 2010, 06:33 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
To raczej Ty przesadziłeś.Na razie wykonanie kompletnego ula wielkopolskiego z jego kosmetyką bez malowania , zajmuje mi 12 godzin.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2010, 09:35 - ndz 

Rejestracja: 21 stycznia 2008, 14:26 - pn
Posty: 19
Lokalizacja: Biedrzychów
Czarnotrzewiak, -solidna robota.

_________________
Bogactwo naturalnych pożytków wiosennych i jesiennych gwarancją udanych zbiorów (o ile pogoda pozwoli).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2010, 11:46 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Vitelek , dziękuję.Po zakończeniu sezonu opiszę moje uwagi i spostrzeżenia odnośnie gospodarki w moich ulach z poliuretanu.Zagospodarowałem ich kilkanaście w tym roku i na razie nie ma się do czego przyczepić , po prostu jestem z nich zadowolony.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2010, 12:05 - ndz 
Czarnotrzewiak, prawdziwy pracuś :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2010, 12:47 - ndz 
typers to nie jest tak z nakładem pracy, moj św, pamięci dziadzius opowiadał mi jak przed wojną tą 2 swiatową , jedna kobitka zatrudniła bezrobotnego do rąbania drzewa, gosciu przyszedł po dwóch dniach porąbał poukładał ale jak zaspiewał cenę za usługe to kobitka wpierw po krople na serce leciała , na pytanie skąd taka wysoka cena , bezrobotny odpowiedział , ja jestem inżynierem wiec musiałem wszystko obliczyć ile jak i gdzie a to zajmuje i czas i myslenie , - teraz juz wiesz?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2010, 12:49 - ndz 
a tak do czarnotrzewiaka , ule odlewane u znanych producentów mają certyfikat dopuszczania do stycznosci z żywnością założe się że twoje tego nie mają ( własnie w cenie ula jest duży koszt tego certyfikatu)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji