FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 08:11 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 grudnia 2011, 22:50 - wt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Mam przed sobą ramkę wielkopolską, oglądam ją jak pies salceson i mam dużo wątpliwości.
Chciałem zrobić ul wielkopolski leżak, ale ramka wielkopolska jest bardzo niska. Nie chcę żadnych nadstawek i innych cudów. Ramka, pod nią z 5 cm przestrzeni, nad ramką też jakaś przestrzeń przed przegrzaniem od daszku i biorąc z 30 ramek otrzymuję trumnę. :-D
Zajmuje to za dużo miejsca na ziemi. Nie mam pomysłu. :do bani:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2011, 23:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mieszko pisze:
Mam przed sobą ramkę wielkopolską, oglądam ją jak pies salceson i mam dużo wątpliwości.
Chciałem zrobić ul wielkopolski leżak, ale ramka wielkopolska jest bardzo niska. Nie chcę żadnych nadstawek i innych cudów. Ramka, pod nią z 5 cm przestrzeni, nad ramką też jakaś przestrzeń przed przegrzaniem od daszku i biorąc z 30 ramek otrzymuję trumnę. :-D
Zajmuje to za dużo miejsca na ziemi. Nie mam pomysłu. :do bani:


Nic prostszego -postaw ten ul w pionie.I po trumnie.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2011, 23:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Mam też kilka takich ale trumny nie przypominają musisz to lepiej rozpracować ,bo wszystko ma wady i zalety .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 12:44 - śr 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
tpuzio,
W pionie nie pasuje, bo ramki byłyby za mocno zakitowane.

pawel,
czy możesz wstawić zdjęcie swojego leżaka, a najlepiej napisać, jakie masz odległości?

Powiem może, skąd taki pomysł. Zrobiłbym sobie WZ, ale będę wchodził w ule wielkopolskie stojaki, więc nie chcę jeszcze jednego rozmiaru ramki. Na razie może się okazać, że mnie długo nie będzie i żona będzie przy ulach robić. Nie chcę jej zamęczyć korpusami, więc wykombinowałem taki dłuższy ul składający się z trzech sekcji, żeby można było łatwo go dzielić i łączyć. Nie planuję wirowania miodu w przyszłym roku, więc jej zadanie będzie polegać na dokładaniu ramek i połączeniu odkładów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 14:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Zrób leżak na 20 ramek bo ja takie porobiłem i ramki takie same jak w stojaku niema kombinacji z ramkami a nadstawkę zawszę dorobisz według swego uznania jeśli będziesz miał taką potrzebę .To są ule zrobione według moich potrzeb Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 17:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Mieszko,
Lerzak wielkopolski na 20 ramek to trochę za mały ul
przy 20 ramkach gniazdowych w sezonie czesto , trzeba dodac jeszcze nadstawke lub dwie :mniam miodek:
Ja mam lerzak wielkopolski (kombinowany) na 18 ramek z tego na gnazdo przypada 8 lub 10 ramek
do tego ula montuje w sezonie jeszcze trzy pólnadstawki 2 po12 ramek i jedna 10 ramek to na miodek
wówczas jest dobrze :jupi: bo pszczółki mają miejsce na wziatek, na czerw i dla siebie :oczko:
Mam tylko 1 taki ul - wole stojaki :zeby: ale mój znajomy od którego zaczerpnołem wzór bazuje tylko na nich i niechce innych .

Pozdrawiam Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 18:09 - śr 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Szczupak pisze:
do tego ula montuje w sezonie jeszcze trzy pólnadstawki 2 po12 ramek i jedna 10 ramek to na miodek


Czyli w sumie robisz z tego coś w stylu ula korpusowego. ;-)
Ja już też się zastanawiałem nad nadstawkami w częściach, typu zewnętrzne ściany grubsze, środkowe ściany tylko ze sklejki i wtedy ramki w nadstawkach byłyby takie same, jak w gnieździe.

Czy w tych swoich nadstawkach ramki wstawiasz równolegle czy prostopadle do ramek w gnieździe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 20:50 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Wgl nie polecam leżaków wlkp, sam miałem 2 i to wielka kicha wyszła z tego wszystkiego :)

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 22:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mieszko skoro masz ramkę warszawska poszerzoną w pasiece to zostań przy niej.
Zbuduj ul odpowiedni do ramki warszawskiej poszerzonej.
Ja tu już pisałem że kombinowany ul warszawski poszerzony wymaga przebudowy na ul korpusowy .Byłby wtedy superowym ulem .Jak teraz to osiągnąć.
To proste:robimy korpusy gniazdowe na 10 ramek warsz. posz..
Następnie do każdego korpusa gniazdowego trzeba zrobić trzy nadstawki na 1/2 ramki warsz. posz.-145mm.
Dwie takie nadstawki maja dać wymiar korpusu gniazdowego.
10 ramek w gnieździe plus trzy korpusiki daje ul na 25 ramek wars.posz.
Masz prosty ul ,dobry do zimowli i do każdego zbioru.Łapiesz najwcześniejsze pożytki nawet.Wymiana ramek gniazdowych-ciemne ramki z dołu do góry w razie potrzeby.
Korpus gniazdowy może być z stałą dennicą,lub odejmowaną.Przy stałej zrobić okienko na wsuwanie wkładek .A przy odejmowanej dennicy możesz wstawić siatkę i wysówaną wkładkę do walki z waroza.

Pozdawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 06:08 - czw 
tpuzio, to już lepiej zastosować taki - Ul warszawski poszerzany - korpusowy sam oceń a i koledze Mieszko warto się zastanowić. Popatrzcie na rozmiary ramek a reszty informacji już może wam udzielić wykonawca uli kol. polskipszczelarz. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 09:03 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Cordovan pisze:
to już lepiej zastosować taki - Ul warszawski poszerzany - korpusowy

Za mną chodzi ul warszawski poszerzany z nadstawką z pełnej ramki wielkopolskiej, tutaj są połówki, ale o tym też myślałem.

Kupić też zamierzam, ale chciałbym też sam zrobić jakiś ul. :oczko: Nie mam jeszcze sprzętu, więc się nie rzucam od razu na samodzielne korpusy, dlatego myślałem o leżaku jako prostszym w wykonaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 11:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mieszko pisze:
Cordovan pisze:
to już lepiej zastosować taki - Ul warszawski poszerzany - korpusowy

Za mną chodzi ul warszawski poszerzany z nadstawką z pełnej ramki wielkopolskiej, tutaj są połówki, ale o tym też myślałem.

Kupić też zamierzam, ale chciałbym też sam zrobić jakiś ul. :oczko: Nie mam jeszcze sprzętu, więc się nie rzucam od razu na samodzielne korpusy, dlatego myślałem o leżaku jako prostszym w wykonaniu.


Najlepsza ramka do leżaka to tylko warszawska poszerzana.Ze względu na swoje wymiary-najlepsza do zimowli,rozwoju .

Z tego co widzę to koledze chodzi po głowie ul warsz.posz.kombinowany z mała modyfikacją.Gniazdo 10r. nadstawka 10 r.wielkopolskich a nie 1/2 jak było wcześniej.Jest to lepszy ul od oryginału.No ale dalej jest kombinowanym.Układ ramek w stosunku do gniazda w literę ,,T". W ulu dwie różne ramki.
Kolega polski pszczelarz o nim pisał i wykonuje taki typ.
Ja jednak zostanę przy swoim że korpusowy warsz. posz. może być.Jednak tak jak pisałem:gniazdo 10r. do tego min.3 korpusy na 1/2ramki gniazdowej ,dennica higieniczna.
Wiem co piszę.Przerabiałem ten temat dawno temu.Jednego warsz.posz.przeciąłem na pół-ale miał cały czas za dużo ramek.Jak było w oryginale fabrycznym chyba coś koło16 ramek.
To tyle moich przemyśleń.Ja jestem w innym ulu.Warsz.posz.są puste.Nikogo nie namawiam -co napisałem to do przemyślenia dla tych co maja warsz.posz. lub chcą je mieć z jakiś tam powodów.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 12:47 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Ja tak piszę, bo zakładam część uli stacjonarnych, z których jednak brałbym ramki do zasilenia wielkopolskich korpusowych do jeżdżenia po pożytkach. Nawet gdyby to był tylko susz zamiast czerwiu, to też się opłaca. Chcę mieć w miarę duży ul stacjonarnych o ramce wielkopolskiej, przy którym nie trzeba stale dłubać. Mam fajną kobitę, dużo zrobi, ale nie chciałbym jej obciążać za bardzo, a ja nie będę stale w zasięgu.

Też bym nie chciał za dużo ramek dużych w warszawiaku, bo ramki wielkopolskie w nadstawce nie byłyby nigdy zaczerwione, więc te 10 ramek warszawskich zamiast 16 ma sens. Można zabrać trochę ramek z warszawiaka, ale jest obawa czy w pustej części ula nie będzie wtedy dzikiej zabudowy?
Myślę, że popularność warszawiaków wynika z tego, że są prawie bezobsługowe, nawet jak ktoś nawali, to pszczoły powinny być, najwyżej nie będzie miodu do odwirowania. Widziałem stare ule warszawskie zupełnie nie obsługiwane, po latach nicnierobienia w dwóch ulach nadal były pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2012, 11:27 - pt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Mieszko pisze:
Myślę, że popularność warszawiaków wynika z tego, że są prawie bezobsługowe, nawet jak ktoś nawali, to pszczoły powinny być, najwyżej nie będzie miodu do odwirowania. Widziałem stare ule warszawskie zupełnie nie obsługiwane, po latach nicnierobienia w dwóch ulach nadal były pszczoły.

To jest mocny argument za wysoką ramką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2012, 12:18 - pt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Wielkopolski leżak dla celów o jakich tu mowa zrobiłbym dłuższy ok. 30 ramek z dwoma ruchomymi zatworami dzielącymi gniazdo.Tak aby można tam było trzymać odkłady, a ul miał odpowiednią pojemność do funkcjonowania bez nadstawek przez cały sezon. Taki ul będzie długi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2012, 13:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1156
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Ja cały czas gospodarzę na leżaku wielkopolskim , Mam daną nadstawkę w/g własnego widzimisię ,czyli 1/2 DADAN i powiem tyle ,trza umieć pracować w danym ulu ,bo narzekać można na każdy.Nawet jak złote gwoździe siebędzie wbijało i cuda niewida wstawiał' do ula , a pszczelarz dupa do potęgi to nic niezdzaiła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2012, 13:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Zgadzam się z przedmówcom mam leżaki i stojaki p leżaku praca łatwiejsza ale to zależy kto co lubi i jakie ma pożytki i linie pszczół pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji