FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:02 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 stycznia 2013, 22:39 - pt 
Cordovan pisze:
Produkujesz też ule że ci żal d..ę ściska


Wykonuję ule ale tylko dla siebie amatorsko i zbijam tylko zszywkami. po prostu lubię majsterkować. Chodzi mi o to że kogoś krytykujesz a przy okazji zszywki nie mając o nich najmniejszego pojęcia robiąc wszystkim używającym zszywek do produkcji uli anty reklamę. A temu co klepie młotkiem ule w obecnym czasie to współczuje.


Na górę
  
 
Post: 04 stycznia 2013, 23:15 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Cordovan, ule się robi z drewna a nie z drzewa :thank: Co do zszywek i gwoździ to też mi się wydaje że lepiej trzyma zszywka jak gwóźdź, oczywiście mając na uwadze takie same długości... Ale zszywki które trzymają tylko 5mm to jest trochę pomyłka, kto coś takiego mógł zrobić;/... te 20 mm powinno być wbite wtedy jest ok ;) W warszawiakach przybijałem deski 20 mm, gwoźdźmi 40 mm... i jak chciałem oderwać deskę to gwóźdź przechodził przez nią i zostawał w słupku... z tym że słupki były akacjowe :P niektóre ule tak zbite stoją już czwarty sezon i ani jedna deska się nie wykrzywiła w nich:)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2013, 23:24 - pt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Żeby klepki się nie kręciły to trzeba je zakonserwować odpowiednim środkiem, aby uniemożliwić drewnu wchłanianie w siebie wody, a wtedy na pewno problemu z kręceniem boazerii 10 czy 12 mm nie będzie.

A czy będą przybite zszywką, gwoździem, czy czymkolwiek innym to już jej (tej desce, klepce, kawałkowi drewna) wielkiej różnicy nie zrobi.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 12:04 - sob 
Cezary256 pisze:
Żeby klepki się nie kręciły to trzeba je zakonserwować odpowiednim środkiem, aby uniemożliwić drewnu wchłanianie w siebie wody, a wtedy na pewno problemu z kręceniem boazerii 10 czy 12 mm nie będzie.
Podwójnie na gorąco pokost lniany a na to podwójna warstwa farby ftalowo-olejnej. Słabo zabezpieczyłem? Nie zamierzam spierać się nad słusznością czy lepsze są zszywki czy gwoździe (bite automatem) bo nie w tym rzecz, zwróciłem tylko uwagę że akurat w moim przypadku ule od Ratajczaka są zrobione źle bo zszywki są zbyt krótkie dane lub z złego drewna niewysuszonego odpowiednio co spowodowało że powstały łódeczki mimo konserwacji. :wink:


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2013, 15:05 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Tez wszystkie ule wykonalem sam teraz zamierzam niestety wymiane na inne stwierdzilem ze skoro pozytki sie zmieniły to musze dopasowac ule do tego co jest oraz do mojego kręgosłupa już zaczołem narazie wersja prubna 6 szt i dlatego jak już pisali koledzy że ule własnej produkcji są najlepsze i nienażekamy na producęta i na kuriera


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 21:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
xsiek pisze:
Cordovan, ule się robi z drewna a nie z drzewa :thank: Co do zszywek i gwoździ to też mi się wydaje że lepiej trzyma zszywka jak gwóźdź, oczywiście mając na uwadze takie same długości... Ale zszywki które trzymają tylko 5mm to jest trochę pomyłka, kto coś takiego mógł zrobić;/... te 20 mm powinno być wbite wtedy jest ok ;) W warszawiakach przybijałem deski 20 mm, gwoźdźmi 40 mm... i jak chciałem oderwać deskę to gwóźdź przechodził przez nią i zostawał w słupku... z tym że słupki były akacjowe :P niektóre ule tak zbite stoją już czwarty sezon i ani jedna deska się nie wykrzywiła w nich:)



Zgadzam się z kolegą.
Wszystkie moje ule a mam ich 40 zrobiłem sam, wszystkie na zszywkach.
Tylko zasada jest taka że długość zszywki musi być co najmniej raz większa niż przybijany materiał. Ja robię ule z boazerii 10mm a zszywki mam 25 mm i jeszcze mi się nie zdarzyło aby mi coś odpadło. Teraz robię kolejne 10 uli i dalej lecą zszywki.
Może ktoś się zraził do zszywek bo ktoś robiąc ule zrobił manianę i tyle.

P.s. Ramki też zszywam 25mm, dziasiaj zszyłem 250..... :szampan:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 21:38 - sob 
Jacety, zamów u polskiegopszczelarza, kolega z naszego forum, mam jego ule, kupowałem w tym roku, solidność wykonania (zbijane gwoździami nie zszywkami co wyłażą jak drewno zaczyna pracować), solidność w dostawie, solidność w słowie - możesz zamówić sobie przez sklepik - http://www.polskipszczelarz.pl/e-sklep/7-ule jaki ci pasuje. Pisał na forum że robi teraz serię wielkopolskich. :wink:

Cordovan pisze:
Nie zamierzam spierać się nad słusznością czy lepsze są zszywki czy gwoździe (bite automatem) bo nie w tym rzecz, zwróciłem tylko uwagę że akurat w moim przypadku ule od Ratajczaka są zrobione źle bo zszywki są zbyt krótkie dane lub z złego drewna niewysuszonego odpowiednio co spowodowało że powstały łódeczki mimo konserwacji


No i jak z Tobą dyskutować ciągle odwracasz kota ogonem.Dodam tylko że gwoździe jak to napisałeś bite automatem są o 50% słabsze od zszywek.


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2013, 21:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 19:53 - ndz
Posty: 266
Lokalizacja: Dębica
Ule na jakich gospodaruję: WL stojak
mirco102 pisze:
P.s. Ramki też zszywam 25mm, dziasiaj zszyłem 250.....

Ja 230 bo tyle miałem z wierconych też 25 mm trzymają super

_________________
Pszczelarz od 1984, aktualnie gospodaruję na 50 ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 21:53 - sob 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
ja-lec piszeNo i jak z Tobą dyskutować ciągle odwracasz kota ogonem.Dodam tylko że gwoździe jak to napisałeś bite automatem są o 50% słabsze od zszywek.

ja-lecodpuść sobie , nie każdy na wszystkim musi się znać a po drugie nie zauważyłem w poście Cordovana żeby pisał coś o
50 %

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 21:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2011, 22:40 - sob
Posty: 151
Lokalizacja: Stryszawa
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska, Wielkopolski
miś pisze:
mirco102 pisze:
P.s. Ramki też zszywam 25mm, dziasiaj zszyłem 250.....

Ja 230 bo tyle miałem z wierconych też 25 mm trzymają super



Ja też nie miałem więcej - a teraz to co lubię - "ciągnięcie druta"...


Pozd


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 22:05 - sob 
Zenon To po co komuś doradzać coś na czym się nie znam.

ja-lec pisze:
No i jak z Tobą dyskutować ciągle odwracasz kota ogonem.Dodam tylko że gwoździe jak to napisałeś bite automatem są o 50% słabsze od zszywek.


Przeczytaj ten post ze zrozumieniem


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2013, 22:27 - sob 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Cordovan napisałNie zamierzam spierać się nad słusznością czy lepsze są zszywki czy gwoździe (bite automatem) bo nie w tym rzecz, zwróciłem tylko uwagę że akurat w moim przypadku ule od Ratajczaka są zrobione źle bo zszywki są zbyt krótkie dane lub z złego drewna niewysuszonego odpowiednio co spowodowało że powstały łódeczki mimo konserwacji. :wink:

ja-lec pisze:
No i jak z Tobą dyskutować ciągle odwracasz kota ogonem.Dodam tylko że gwoździe jak to napisałeś bite automatem są o 50% słabsze od zszywek
ja-lec
no właśnie czytałem i jak się okazuje to w twoim poście sam napisałeś o tych 50%

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 22:31 - sob 
:D


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2013, 22:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
ja-lec, Daj już naprawdę spokój. Postawiono tu stwierdzenie, że zszywka jak jest jeszcze raz taka długa jak przybijany materiał jest OK - choć ja również sceptycznie do tych zszywek jestem nastawiony (mam jeden ul od Tumidajewicza z nimi czeka na kolejny sezon) muszę zaufać temu co piszą koledzy powyżej. Sam robiąc ule wkręcam wkręty (bo nie mam gwoździarki).
Więc albo podyskutujmy sobie w nowym temacie "Zszywki kontra gwoździe i śruby", albo przestańmy się ty nieptrzebnie sprzeczać.

Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 22:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
tczkast pisze:
...Postawiono tu stwierdzenie, że zszywka jak jest jeszcze raz taka długa jak przybijany materiał jest OK...

Stara i sprawdzona zasada mówi, że czy to gwóźdź, czy to zszywka - ma być jeszcze dwa razy taka długa jak przybijany materiał, czyli w sumie cała zszywka lub gwóźdź mają być trzy razy dłuższe od grubości przybijanego materiału.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2013, 23:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Koledzy jak drewno dostanie wilgoci to potrafi przesunąć murowaną ścianę ! ja robię na wkrętach i właśnie dzisiaj rozkręcałem narożnik w jednym korpusie wprawdzie tylko dwie klepki a wszystko dlatego że korpus zaciekł od góry .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2013, 09:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
JM pisze:
tczkast pisze:
...Postawiono tu stwierdzenie, że zszywka jak jest jeszcze raz taka długa jak przybijany materiał jest OK...

Stara i sprawdzona zasada mówi, że czy to gwóźdź, czy to zszywka - ma być jeszcze dwa razy taka długa jak przybijany materiał, czyli w sumie cała zszywka lub gwóźdź mają być trzy razy dłuższe od grubości przybijanego materiału.


I to jest jedyna prawidlowa odpowiedz i zarazem fachowa porada.
Po co sobie udowadniac, ze "ziemia jest okragla"?
Warto moze sobie jeszcze przejrzec te strone:

http://www.brinek.cz/uly-a-jejich-typy/ ... ebiky.html

Warto zrobic jeden taki ul zbity zszywkami, zeby moc cos na ten temat 'wyrokowac'.
Jasne, ze grube deski nalezaloby juz skrecac wkretami, ale niewlasciwie przygotowany material i tak nigdy nie spelni naszych oczekiwan, a wtedy najdluzsze wkrety i te nawet najbardziej markowe nie zmienia pewnych praw, jesli my sami bedziemy usilowali je w jakis sposob zlamac, czy chocby pomijac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2013, 10:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Panowie drewno to jest drewno i ono zawsze będzie pracowało. Czy go wysuszysz czy nie ono i tak będzie pracowało. Uli nikt nie trzyma w domu tylko na zewnątrz a tam oczywiście mamy zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze jeżeli jest to boazeria - siła mniejsza ale weźmy korpusy z normalnej deski. Jak będzie chciało pokręcić to i zszywki i wkręty nic nie pomogą.
Oczywiście nie w każdym przypadku. Bo zaraz się rozpiszą i zaczną pisać że ten czy tamten ma z deski i nic. Owszem tak może być. Ale że może, tzn że nie musi. Wystarczą odpowiednie warunki atmosferyczne, niektóre gatunki drewna i niektóre wady drewna i jazda na całego :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2013, 11:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
I jak to zwykle bywa - dalej udowadniamy sobie, ze "ziemia jest okragla".
Znam takie dowody na to. :lol:

Pszczelarz, ktory chce sam zbudowac prosty, i to naprawde dobry ul - wystarczy, aby posiadl najbardziej niezbedna do tego wiedze i madrze ja wykorzystal. Natomiast gmatwanie w temacie i gmeranie w cudzych glowach moze spowodowac tylko dezinformacje i zamieszanie.
Trudno w jednym czy dwoch zdaniach napisac o wszystkim, bo tu naprawde nie zachodzi taka potrzeba, a ul to nie rakieta na ksiezyc. Nawet jak ktos cos zrobi nie tak, to szybko sie zorientuje w czym tkwi jego blad. Nalezy zaufac, ze pszczelarze, to jednak inteligentni ludzie i nie oczekuja, aby tak lopatologicznie im to wykladac, no i moga sie obrazic, ze tym tlumaczeniem wykazuje sie im niski poziom pojmowania.
No, ale czasem tak bywa, ze ktos komus tak tlumaczy, ze przy okazji to i sam wreszcie zrozumie.
O drewnie, deskach, boazeri i innych potrzebnych materialach do budowy uli tyle tu napisano, ze przy dobrej selekcji tego wszystkiego mozna byloby stworzyc niezly kurs budowy ula - roznych typow i o rozmaitej konstrukcji.
Ale jeszcze pogadac mozna, czemu nie?
A tak przy okazji: drewno topolowe czy osikowe naprawde swietnie sie spisuje, gdy chodzi o budowe z niego ula. Takze warunek: wczesniej musi byc dobrze przygotowane. Moje ule z takiego drewna wygladaja dzisiaj tak samo, jak niecale trzy lata temu i stoja na otwartej przestrzeni. Ule z pojedynczej deski.
Zaznaczam, nie jestem stolarzem, chociaz wlasnorecznie je wykonywalem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2013, 20:05 - wt 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Dziś dostałem przesyłkę od Tumidajewicza , mistrzostwo świata mogę tylko polecić , było tego za 743 zł nie dużo , bo 1 ul i części do innych zapakowane pięknie wykonanie super

Polecam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2013, 20:34 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Jakie tam mistrzostwo nic lepszego od moich

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2013, 08:35 - śr 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Zenon pisze:
Jakie tam mistrzostwo nic lepszego od moich


Twoich nie widziałem , a temat to najlepszy producent uli tak że wyrażam moją opinie która może komuś pomóc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2013, 08:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
ja osobiście kupowałem od sułkowskiego ratajczaka i od Tumidajewicza najlepsze są od TUMIDAJEWICZA widziałem też naszego kolegi polskiegopszczelarza i są idealne ( osobiście już nie kupie u sułkowskiego ani ratajczaka nic ) bo sa lepsi w tych samych pieniądzach a następna sprawa mam juz wszyskie maszyny i sam zrobie sobie takie jak chce ;-)

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2013, 19:18 - pt 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
emilmag pisze:
widziałem też naszego kolegi polskiegopszczelarza i są idealne


Duża łyżka dziegciu w tej beczce miodu, czyli uwagi po sezonie użytkowania wyrobów polskiegopszczelarza:

1. Powałki:
a) ich wada ukazała się podczas dokarmiania przez pajączek, do którego otwór notabene wycinałem sam. Powałka jest zrobiona jako arkusz sklejki obłożonej po obwodzie listewkami tak aby trzymała się korpusa na którym leży. Listewki są moim zdaniem nieco na niskie przez co odległość samej powałki od ramek jest mała i cześć pajączka która wchodzi we wnętrze korpusa opiera się na ramkach (szczególnie 3 zaczepy pajączka) przez co albo powałka nie leży idealnie albo pajączek jest wypychany z powałki. Podczas kładzenia powałki dochodzi niekiedy do gniecenia pszczół znajdujących się w tym czasie na górnej beleczce ramek.
b) powałka nie na górze wręgów, więc jeśli postawi się na nią następny korpus żeby schować w nim wiaderko z syropem to korpus nie zazębia się z tą powałką jak z innym korpusem.
Dziś macałem powałki w sklepie Łysonia (nie wiem kto je produkuje) i nie posiadały w/w wad ale niestety nie pasują do posiadanym przeze mnie korpusów ani tym bardziej daszków bo powałki są za wysokie. Więc lipa bo chcąc dorobić sobie takie powałki zmuszony jestem do zmiany daszków. Podobne powałki widać na stronie Pana Tumidajewicz - swoją drogą szkoda że zimową porą nie poczekałem na ule od Pana Tumidajewicza, może dziś bym uniknął takiej rzeźby.

2. Nie jest prowadzona w okresie letnim sprzedaż elementów do uli. Ok, jest to zrozumiałe bo w dużej pasiece jest co robić a ręce tylko dwie. Problem jest gdy nagle potrzeba np. dodatkowych korpusów. Trzeba wszystko przewidywać zimową porą. Nie robi Pan uli na zapas?

Teraz pytanie do polskiegopszczelarza, bo na maile w sezonie letnim nie odpisuje (nie to nie jest do końca zrozumiałe): czy do pajączków stosuje Pan inne powałki? Czy w ogóle stosuje Pan pajączki?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2013, 20:09 - pt 
W podstawowej ofercie uli powałek nie uwzględniłem, może to dziwne ale maksymalnie 15% zamówionych uli, było zamawianych z powałkami, cała reszta bez. Dlatego być może pierwsze wypusty powałek były nie dopracowane tzn. pewne mankamenty wyszły w praniu jak to się mówi. Fakt dzisiejsze sklejki niestety odbiegają jakościowo od ich odpowiedników z przed kilku lub kilkunastu lat. Dlatego też zauważyłem również że sklejka 4 mm za bardzo "pracuje" i potrafi się wygiąć pod ciężarem podanego pokarmu. Już ostatnio powałki są robione ze sklejki 6 mm i ta przynajmniej tak mi się wydaje jest na tyle stabilna że wytrzyma ciężar wiadra z pokarmem.

Co do elementów uli które potrzebne są w sezonie również powałek - wszystkie elementy z uli 10-cio ramkowych ocieplonych z firmy Sułkowski pasują do moich uli.

Jeśli chodzi o ten sezon faktycznie przynajmniej na moim terenie jest to totalna masakra na wszystkich płaszczyznach, dlatego może się zdarzyć pominięcie wiadomości mail, praktycznie od świtu do nocy nie ma innego wyjścia jak "naprawianie" totalnie pokręconej pogody i nie tylko pogody ( jak wytłumaczyć kwitnącą w 100% lipę i praktycznie przybytek nektaru w ulach ledwie wystarczający na potrzeby rodzin pszczelich, a drzew lipowych kilkusetletnich potężnych jak dąb Bartek mam naprawdę sporo).

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś zastrzeżenia odnośnie uli proszę się nimi podzielić, postaram się wszystkie mankamenty w miarę możliwości wyeliminować.


Na górę
  
 
Post: 06 lipca 2013, 09:39 - sob 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Szkoda że to pranie padło na mnie :)

Nie wiem czy Sułkowski robi powałki jak opisałem powyżej, a ze zdjęć z jego strony ciężko to wywnioskować.
Jeśli nie, to chcąc być już wiernym jednemu wykonawcy i dostawcy bo skakanie po różnych stolarzach to tylko zawrót gitary, bo zawsze coś będzie nie pasować, będę chyba zmuszony czekać na zmodyfikowane powałki i daszki. A samemu już nie mam chęci się doktoryzować i dorabiać te elementy.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2013, 19:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 22:59 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Mysłowice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Z firmą Tumidajewicz jest jakiś kontakt mailowy, czy tylko telefoniczny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2013, 19:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tylko telefoniczny. Na maila chyba od roku praktycznie nie odpisuje.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2013, 21:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 22:59 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Mysłowice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Pytam, bo chcę sobie zamówić 4 ule Ostrowskiej. Mam też dylemat, bo zastanawiam się pomiędzy Sułkowskim a Tumidajewiczem, choć przyznam szczerze, że nie miałem styczności z ich ulami i wybór padnie chyba po przeglądnięciu wszystkich komentarzy na forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2013, 21:13 - wt 
Lezz,
Obaj są nie bici. Ja wolę Tumidajewicza. Ale dlaczego, nie wiem.
Jest chyba bardziej kontaktowny. Przynajmniej ze mną.


Na górę
  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 00:34 - śr 

Rejestracja: 01 stycznia 2013, 13:18 - wt
Posty: 126
Lokalizacja: 0polskie Stary Godków
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
Koledzy mam warszawiaki poszerzane , chcę zmienić ule lecz pytanie na jakie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 00:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Korpusowe :)
Tylko warszawiaków nie wywalaj, na starość i tak je przeprosisz i do nich powrócisz, a w tedy szkoda będzie przepłacać :D
Pozdrawiam serdecznie

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 07:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
kazik041, ja przechodzę powoli na Ostrowskiej. To co przesadziło to jedna ramka. Warszawiaki będą pomału szły na legarki pod garnki (jak mawia mój ojciec) Niestety niektóre maja już więcej lat jak ja to nie ma co bo do mojej starości na pewno nie doczekają :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 07:55 - śr 

Rejestracja: 01 stycznia 2013, 13:18 - wt
Posty: 126
Lokalizacja: 0polskie Stary Godków
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
Dudi a co akurat skłoniło Cie na ostrowskiej? wszyscy mówią wielkopolskie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 08:13 - śr 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kazik041, pewnie jeden wymiar ramki w całej pasiece, niestety pełne korpusy ostrowskiej są dość ciężkie.
Dlatego ja rozważam albo skrócenie ramki wlkp, albo test z jakimś L3/4 bo strasznie mnie wkurza że jak potrzebuję susz gniazdowy, to akurat mam luźny z nadstawki. A jak mam z nadstawki to mam ramkę gniazdową.
Może mi się jeszcze odmieni bo w przyszłym roku będę mieć więcej ramek, a gospodarowanie korpus gniazdowy + nadstawki bardzo mi się podoba :)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 08:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kazik - idź bardziej nowocześnie - jeszcze niższa ramka. Ja w tym roku przeszedłem z WLKP na 18cm. Gdyby nie jak mniemam dobra zimowla zrobiłbym jeszcze niższe. Mocno się zastanawiam czy nie będzie to przypadkiem 2x18 + 3x13 lub 3x18 + 1 (lub nawet 2)x13. Zakłóca to typowy obraz gospodarki korpusowej, ale w praktyce bardzo fajnie wychodzi.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 08:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
kazik041 pisze:
Dudi a co akurat skłoniło Cie na ostrowskiej? wszyscy mówią wielkopolskie


kazik041, taka jak pisałem - jedna ramka. W wielkopolskim nie leża mi te 1/2 a trzeba by chyba było wejść i w to. Skrócić ramkę do 210 lub 180? Można. Ale jak 210 to i 230 a 180 wg mnie za niska już kombinacje np z zimowlą. A nie chce mieć znowu czegoś nie standardowego jak mam teraz. Niby to nie wielki problem a jednak. I tak zostałem przy Ostrowskiej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 09:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
2x18cm - gniazdo 36x36 - pszczoły uwiązać się powinny od razu na 2 korpusach - więc - jakie kombinacje z zimowlą? Idealny układ. Gdyby nie to - robiłbym jeszcze mniejsze.

Co do niestandardowych wielkości - dla mnie to nie problem, wszystko robię sam, ule, ramki, węzę..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 11:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
adamjaku, zależy kto co lubi. Rzecz gustu a z tym się nie dyskutuje :mrgreen:

Też dużo robię sam ale jak napisałem mam dość niestandardowych wymiarów :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2013, 11:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Ja posiadając ostrowskie powiem że jedyne co mi się nie podoba to długie sklepienie miodu bo miodnia jest jednak duża, ale przejście na połówki mija się z celem jednej ramki :pala: Cóż przeżyję bo na razie remontuję stare ule od dziadka wiec mam dostatek. Kiedyś się może zrobi jeden ul z połówką.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 11:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Kiedyś sobie rysowałem korpus i nie pamiętam od jakiego to był producenta.

A wymiary ma takie:

Szerokość korpusu po zewnątrz 465 mm

10 mm klepka na zewnątrz

Ramiak ma felc 14mm szeroki a 10 mm wysoki ( do całości felcu oczywiście dochodzi 10 mm klepki na szerokość )

Wręg na ramki ma 18 mm głębokości i 11 mm szerokości.

Czy ktoś ma pod ręką dla weryfikacji od kogo takie korpusy są ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 14:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
tumidajewicza

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 14:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
emilmag - a ramiak jest zbudowany na kantówce szerokiej 35 mm ? Styropianu daje 20 mm ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 14:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Nabazgrałem przekrój ściany:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 15:32 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2013, 21:54 - pt
Posty: 106
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mariuszczs, wydaje mi się że to ul tumidajewicza chociaż sułkowski robi podobne. To co rozrysowałeś jest identyczne z moim ulem. Przez zimę mam zamiar parę zbudować.

_________________
http://pasieka-plastermiodu.blogspot.com/

https://www.youtube.com/channel/UCb_koJ ... 8g5zww03Jg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 15:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
no właśnie zastanawia mnie komora na ocieplenie że nie jest na równy styropian 2 lub 3 cm tylko 2,5 cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 15:57 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2013, 21:54 - pt
Posty: 106
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mariuszczs, Wczoraj jak go sobie pomierzyłem to też od rana nad tym główkuje :) patrzyłem w internecie czy jest styropian 2,5cm i póki co takiego nie znalazłem. Może go tnie.

_________________
http://pasieka-plastermiodu.blogspot.com/

https://www.youtube.com/channel/UCb_koJ ... 8g5zww03Jg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 16:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Rozbierzcie sobie jeden korpus to będziecie wiedzieli czemu tak jest.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2013, 23:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A czy tam jest jako izolacja steropian ?
Wymiar świadczy że niekoniecznie ,na wełne mineralną to mi wygląda-ale to tylko przypuszczenia.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2013, 10:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Tumidajewicz właśnie wrzucił na swoją stronę nowy cennik :brawo: dotacja :)
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji