FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 07 czerwca 2024, 05:14 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 września 2008, 18:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Zastanawiałem się ostatnio nad budową uli ze steropianów. Przeważnie trzeba zbudować formę zalać preparatami i wychodzi korpus. Czy nie dałoby przy steropianach zastosować techniki "jaskółczego ogonu" ,tak jak przy budowie ula jednościennego?Jakie musiały by być grubości steropianu jaka wielkość jaskółczego ogona? Co o tym sądzicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 09:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
czy jaskółczy ogon to chyba nie konieczny po prostu na wkręty i klej do styropianów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 10:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jeszcze trzeba dodać listwy drewniane na wręgi na gorę i dół korpusu.Korpusy z samego styropianu są mniej wytrzymałe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 12:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
no niestety dobry efekt daje pomalowanie lakierem ale wręgi i tak są niszczone dłutem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 14:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Dobrze, a gdyby wręgi zrobić w całości jako górną ramkę całą z drewna, a do tego reszta korpusu ze steropianu :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 15:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
a czemu nie można wszystko tylko trzeba uważać na miejsce łączenia drewna i styropianu bo się milusińskie dobiorą
i jest jeszcze to że to jest dodatkowy nakład pracy w wykonanie bo i tak trzeba zrobić te ramy drewniane i je połączyć ze styropianem
a w styropianie (styrodurze) można je wyciąć za pomocą drutu podczas cięcia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 16:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Jeżeli ma się dostęp do półdarmowych surowców, to wydaje mi się, że robiąc w ten sposób iż ramy będą drewniane, a ściany steropian, to i tak będą mniej czasochłonne niż całe z drewna plus jakieś ocieplenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 18:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Moja praktyka z wykonaniem i stosowaniem korpusów styropianowych wielkopolskich od prawie pięciu lat pozwala na takie wnioski:
- styropian o twardości EPS200 / nie mylić styropianu ze styrodurem / o grubości 40 mm - odpowiada izolacji cieplnej drewna o grubości 80 mm.
- styropian na elementy tnę na pile tarczowej /piła cienka o liczbie zębów ponad sto/.
- góra i dół korpusu zakończone wręgami drewnianymi / nie sprawdza się sam styropian bo przy kitowaniu lub sklejeniu duża trudność w zdjęciu korpusu a najczęściej następowało uszkodzenie / przy wręgach ten problem prawie nie występuje .
- aby wyeliminować zgryzanie styropianu należy go utwardzić a na zewnątrz pomalować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2008, 19:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
a jak kolega utwardza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2008, 22:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Dobrze, jeżeli pomalować, to jakimi farbami :?: (niektóre chyba wchodzą w reakcję za styropianem), a jeśli chodzi o utwardzenie to pewnie też coś specjalnego :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 września 2008, 22:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Takie korpusy jak opisuje wiesław (styropian 4 cm o takiej gęstościi obramowanie drewniane 2/4 cm góra i dół) zacząłem robić jakieś 6 lat temu i przez zimę naklepałem ze sto korpusów(małe tez bo zostawało mi z cięcia akurat na półkorpus).Po tych sześciu latach użytkowania moge podzielić się opinią o takowych korpusach:
-są linie pszczół które po prostu zgryzają styropian(rzecz dzieję się tylko w korpusie gdzie czerwi matka -swoją drogą zastanawiające)
-przy wykorzystaniu drewna które zawsze gdzies się znajdzie cena takiego korpusy nie licząc robocizny jest śmiesznie niska
-są super lekkie
-jednak te korpusy które mam i użytkuję używam teraz prawie w 100% jako nadstawki a gniazda są albo drewniane albo z płyty lub sklejki bo jak wspomniałem na początku gryyyząąą...a poza tym trafił mi się tej zimy przypadek zrobienia potężnej dziury na przedniej ścianie ula w ciągu jednego poranka przez sikory,jak znajdę fotkę to umieszczę.
Podsumowując fajna ,lekka i tania sprawa ale raczej jako nadstawki,półnadstawki aby za dużo nie dźwigać. Malowałem je farbami akrylowymi a utwardzałem ze wszytkich stron klejem polimerowym powleczonym potem roztworem propolisu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2008, 18:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja się zgadzam z wnioskami kolegi apaczpk chociaż można dalej chwalić rozwiązania przy zastosowaniu styropianu. Nie ma konstrukcji doskonałej i taniej. Jak masz dostęp do taniego drewna to jest plus ale nie wszyscy mają takie możliwości. Piszesz o zgyzaniu korpusów gniazdowych - każdy korpus podlega zgryzaniu jak tylko znajdą punkt zaczepienia / mała szparka, uszkodzenie podczas wyciągania ramek itp/. Przy wykonaniu korpusu ja powlekam klejem polimerowym rozcieńczonym przynajmniej trzy razy / jest to szybka robota tak jak malowanie /, ale daje dużą pewność ,że szklista powłoka polimerowa dokładnie pokryła całą powierzchnię. Jak styropian posiada uszkodzenia lub nierówności dobrze prze malowaniem polimerem zaszpachlować klejem akrylowym. Sikorki i wszelkie ptactwo domowe bardzo lubi styropian. Sikorki też mi uszkadzały ule ale teraz na początku sezonu zimowego w pewnej odległości od uli wieszam im słoninę /niesoloną/ i żadna nie uszkadza mi uli. Aby już całkowicie zabezpieczyć styropian przed zgryzaniem wystarczy po posmarowaniu ściany klejem polimerowym przykleić płotno - tworzy się mocna powłoka, ale roboty więcej i koszty wyższe. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2008, 23:39 - śr 
NIEMA TO JAK DREWNO.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2008, 23:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
To się zgadza trwałość większa ale i ciężar większy. Zbudowałem jak narazie 1 ul, i widzę ,że będę dążył do lżejszych konstrukcji. Myślę, że warto spróbować w ten sposób, tak jak koledzy wcześniej wspominali ścianki ze styropianu grubości 4cm a na dodatek zewnątrz i wewnątrz cieńka płyta pilśniowa 5mm. Żadne ptaki nie zaszkodzą i o zgryzaniu przez pszczoły nie ma mowy. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2008, 10:31 - pt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Ja mam takie ule jak kolega wyżej opisał ,użytkuję je z przerwami już ponad 15 lat ,a odkupiłem je od wujka, który też nie nabył ich nowych
Przez ten okres użytkowania nie przechodziły większych remontów jak odmalowanie ,ule które będę robił przez zimę będą robione w ten sposób .nie są zbyt ciężkie korpus ostrowskiej waży niecałe 5 kg

Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2008, 19:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W okresie jesienno - zimowym czas na wykonanie ramek. Otrzymałem elementy ramek do zbicia wykonane prze kol. Sulprycjusza . Jestem po prostu zachwycony jakością wykonaniem a także przystępną ceną. Listewki na ramki są woskowane naturalnym woskiem, czopowane i posiadają rowek na drucik. Zamieszczam tą informację bo wiem z własnego doświadczenia jakie problemy występują przy zakupie ramek a o jakości nie wspominając. Takie ramki to dla pszczelarza pełne zadowolenie. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2008, 21:58 - czw 
Moim zdaniem nic niezastapi ula wykonanego z drewna.Mam namysli cos takiego-w srodku sklejka 5 mm,srodek styropina 40,na zewnatrz boazeria grubosci 12 mm ktora mozna kupic umnie we wroslawiu za 15 zl metr.Pomalowany wytrzyma 20 lat.Waga jednego korpusa ok. 5 kg.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2008, 22:47 - czw 

Rejestracja: 17 czerwca 2008, 13:53 - wt
Posty: 108
Lokalizacja: Wieluń okolice
Nie musisz dawać tak grubego styropianu. Ja robiłem krps wewnątrz sklejka 5mm styropian 30mm i na zewnątrz sklejka 5mm. I sprawdzają się bardzo dobrze. A teraz gdybym takie robił styropian dałbym 20mm

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji