FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 14:20 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 marca 2010, 15:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam czytających systematycznie to FORUM i tych co trafią przypadkowo.
Otóż mam problem. Jesienią zebrałem nasiona nostrzyka. Jako że jeszcze kwitł mam dwie oddzielne porcje. Biało i żółto kwitnące. Słyszałem iż jeden z nich jest lepszy dla pszczół i pszczelarza :-)
Stąd moje pytanie: który z nich powinienem wysiać? Chyba można to zrobić już teraz ?

Pozdrawiam,

Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 17:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Ja też mam pytanie na jakiej glebie rośnie nostrzyk czy na 6-stej jest sens go wysiewać.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 17:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Zarowno nostrzyk bialy, jak i zolty sa bardzo dobrymi roslinami nektarodajnymi i pylkodajnymi.
Nostrzyk bialy jest chyba bardziej wydajny pod tym wzgledem, ale zolty jest niezastapiony, jesli tylko mozna go miec.
Miod z nostrzyka zoltego ma nieco inny smak i moze zdominowac caly miod, ale mozna go nawet zmieszac z innym, aby uatrakcyjnic walory tego drugiego, np. wielokwiatowego.
Oba nostrzyki - z tego, co zauwazam - nie sa wymagajace, jesli chodzi o warunki glebowe, ale chyba najlepiej rosna na glebach bogatych w wapn, przynajmniej tak jest u mnie. Masa nostrzykow, bialego i zoltego rosnie dziko na rozleglych ugorach, na obrzezach lasow i zagajnikow, a nawet na miedzach.
Z tego, co wiem, to nostrzyk zolty nie jest chetnie zjadany przez zwierzeta ze wzgledu na spora zawartosc kumaryny przydajacej mu gorzkawy smak, ale jako roslina nektarodajna jest znakomity, wrecz niezastapiony!
Nie wspomne juz piwa z takim miodem- cos szczegolnego!!!

Sa tu na forum spece - znawcy od upraw, ktorzy wiedza o tym znacznie wiecej, niz mozna sie dowiedziec z jakiejkolwiek encyklopedii i pewnie zaraz cos napisza dokladnie jak sie uprawia nostrzyk i z czym go najlepiej zasiac, aby dal obfity pozytek pszczolom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 20:41 - czw 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
Witam. Aj ile potrzeba na ha ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2010, 10:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
dzięki za te ciekawe dane. Sieję więc wszystko. Nasion nie mam wiele - może po 1 kg każdego koloru. Zebrałem z miedzy, ugorów i pryzm zebranej ziemi - klasy III- IV. Były to rośliny do 150 cm wysokości i średnicy do 1m :-) Nie mam pojęcia jak będzie wyglądała taka uprawa na poletku. Chcę wysiać je na ziemi IV kl, także na ugorach i w pasie nieoranym wzdłuż płotów. Mam jeszcze jedno pytanie - z myślą o tych fachowcach, którzy jeszcze nie czytali tego wątku: Czy nostrzyk kwitnie dopiero w 2-gim roku?
Pozdrawiam, Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2010, 16:13 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Marek nie siej nostrzyku żółtego bo nostrzyk żółty ma niedobry pyłek kwiatowy. Jak bys miałgo duzo w ulu to nie miał bys czerwiu. Pyłek z żółtego nostrzyku jest trujoncy dla larw pszczelich. Jak pisze Jurek on ma duzo kumaryny. Jak zwierzenta niechca go zjadac to chyba one wiedza co im smakuje a pszczoła ma jeszcze inny pyłek ale jak go zmiesza to mniejsze jest zagrozenie ale jest. Radze tylko biały wysiac. Na polu ornym sieje się go bardzo zadko bo bardzo sie krzy. Wydajnosć dochodzi do 600kg z 1 h. A chyba niechcesz zeby twoje pszczoły chorowały matka składała mniej jajeczek z powodu żółtego pyłku z nostrzyku. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2010, 18:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Można go wsiewać w oziminy (jak koniczynę czerwoną), można jak wyżej, a można też w czystym siewie i wówczas zużywa się 18-25 kg/ha nasion. Najlepiej jest siew wykonać wczesną wiosną.

Nostrzyk żółty (M. Officinalis)

Dorasta do 100 cm, wydajność miodowa nieco mniejsza od nostrzyka białego.

Nostrzyk żółty, czyli lekarski zwiera więcej gorzkiej substancji - kumaryny. Zwierzęta jedzą go mniej chętnie i dlatego można go rozmnażać na różnych nieużytkach, bez obawy, że zostanie tam wypasiony.

Nektarowanie nostrzyków zależne jest od wilgotności powietrza i gleby, natężenia światła oraz temperatury. Pszczoły najchętniej oblatują nostrzyk w południe i pod wieczór, słabiej rano.

Duże uprawy nostrzyka mogą dać obfity zbiór miodu towarowego. Jest on jasny, po skrystalizowaniu biały, o aromacie przypominającym wanilię.

Wydajność nektarowa nostrzyku dziko rosnącego wynosi około 200 kg. W uprawie polowej - do 680 kg z ha.
Miód zbierany z nostrzyku zaliczany jest do najlepszych, jest jasny, po skrystalizowaniu biały lub lekko żółty i odznacza się aromatem przypominającym wanilię. Niewielka jego domieszka do innych miodów polepsza ich smak i aromat.

Nostrzyk biały jednoroczny (polska odmiana "GOH-180").
Należy go wysiewać jak najwcześniej wiosną do gleby uprawionej, jak pod zboza jare. Nie znosi gleb kwaśnych i zagłuszania przez chwasty. Do obsiania 1 ha pola potrzeba około 15(20) kg nasion wytartych ze strąków lub 20(25) kg nasion w strąkach. Rozstawa rzędów może wynosić 30-40 cm.Nostrzyk kwitnie od końca lipca do początków września dostarczajac pszczołom dobrego pożytku nektarowego i pyłkowego.

To tyle mozna przeczytac na portalu "Pozytki".

Nie warto ulegac dziwnej propagandzie, podczas gdy ktos gdzies cos powiedzial lub nawet napisal, bo czego to ludzie nie mowia, albo nie pisza.

Trzeba to najpierw samemu sprawdzic.

Od 1946 roku nasze pszczoly znosza nektar nie tylko z nostrzyku bialego, ale i zoltego, ktorego na kamienistych i bogatych w wapn ugorach Mazur rosnie mnostwo - i jest to naprawde wyborny miod, a po kazdym odbiorze pracownia pachnie nim nie tylko wewnatrz, ale trzeba najpierw tego doswiadczyc!!!
Pylek z niego tez pszczoly znosza, ale czy tylko z zoltego, czy naprawde to jest cos tak zabojczego?!
Gdyby tak bylo, to przynajmniej w okresie najbardziej intensywnego zbioru zapanowalby prawdziwy ...pomor, a tak nigdy nie jest i kazda rodzina pszczela az 'kipi' wskutek liczebnosci.
Nie warto wiec dawac posluchu wszystkiemu.

Czym innym napewno jest pylek z kasztanowca purpurowego - jego kwiaty tez maja kolor purpurowy, nie tylko nazwe. Ale to zupelnie co innego.

Natomiast jesli chodzi o nostrzyk zolty - oby bylo go jak najwiecej wokol kazdej pasieki. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji