FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 08:38 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 19 maja 2022, 22:56 - czw 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Kurde... leje sie z uli... a u mnie z powodu suszy tak se w ulu... gorzej niż w zeszlym... choć gniazda nie są zalane jak u kolegi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 07:18 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:

Mam nadzieję że więźbę zrobiłeś solidniej jak te stojaki :haha:
Co do pszczół każdy ma inne preferencje, teren i pożytki. Zależy też co mi wysłałeś :wink: ja już matek nawet za darmo nie biorę bo jak się jest w dupe o kilkadziesiąt rodzin to żadne one darmowe :roll:

Więźba , na razie trzyma się mocno , co do stojaków , to takie są wygodne na wywózki , można je poustawiać wcześniej i nikogo nie zainteresują a że uginają się , to już wina pszczół. :haha:
Z tego , co się orientuję , to kolega preferuje pszczoły mięsne , ja wolę takie bardziej miodne , dlatego na ten temat mamy inne zdanie i niech tak pozostanie .Różnica pewnie jest taka , że mnie kręgosłup boli od wynoszenia z pasieki a innych z donoszenia do pasieki , ale każdy ma wybór. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 09:31 - pt 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
U mnie słabo sklepią rzepakowy, a pączki akacji coraz większe :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 21:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:

Mam nadzieję że więźbę zrobiłeś solidniej jak te stojaki :haha:
Co do pszczół każdy ma inne preferencje, teren i pożytki. Zależy też co mi wysłałeś :wink: ja już matek nawet za darmo nie biorę bo jak się jest w dupe o kilkadziesiąt rodzin to żadne one darmowe :roll:

Więźba , na razie trzyma się mocno , co do stojaków , to takie są wygodne na wywózki , można je poustawiać wcześniej i nikogo nie zainteresują a że uginają się , to już wina pszczół. :haha:
Z tego , co się orientuję , to kolega preferuje pszczoły mięsne , ja wolę takie bardziej miodne , dlatego na ten temat mamy inne zdanie i niech tak pozostanie .Różnica pewnie jest taka , że mnie kręgosłup boli od wynoszenia z pasieki a innych z donoszenia do pasieki , ale każdy ma wybór. :thank:


Byłem dzisiaj na rzepaku, pszczoły ubyło znacząco w stosunku do rodzin które stoją z dala od rzepaku powiedzmy tak 20km. Jednak odpryski robią swoje, widzę ubytki w pszczolach bo jestem regularnie i chce widzieć. Przed ulami też sporo pszczół martwych Takie to uroki. Te co stoja na wielokwiacie później zaczęły bo mniszka w mojej okolicy jak kot napłakał to mają tyle samo miodu co te co stoją na rzepaku ale pszczoły jest więcej tam gdzie rzepaku brak :roll:
Jeśli chodzi o moje pszczoły to głownie mam krainka ale nie jestem takim ortodoksem jak ty, pszczoła jak pszczoła. Jak jest siła w ulu i pożytek to każda przyniesie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 21:55 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Póki co odpukać na rzepaku nie miałem zatruca lub choćby podtrucia. Ale tutaj w większości są rolnicy wiekopowierzchniowi co "umią" w rzepak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 21:57 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Rzepaki w tym roku rzeczywiście bez szału mimo idealnej pogody, prawdopodobnie susza zrobiła swoje. co do pszczół to tak jak Kudłaty pisze ja też zauważyłem że pszczoły na rzepakach słabsze jak w pasiekach bez rzepaku. Przez inne lata tego nie obserwowałem. :?:

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 20 maja 2022, 22:47 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Lenin pisze:
Rzepaki w tym roku rzeczywiście bez szału mimo idealnej pogody, prawdopodobnie susza zrobiła swoje. co do pszczół to tak jak Kudłaty pisze ja też zauważyłem że pszczoły na rzepakach słabsze jak w pasiekach bez rzepaku. Przez inne lata tego nie obserwowałem. :?:


Pewnie zależy od rejonu. W tym roku nie narzekam na rzepak. Nie dość że później zakwitł, więc z automatu jest pogoda w miare stabilna, to na poczatku podlało go troche. Rodziny w zdecydowanej większości w nastroju roboczym.
Najgorzej jak rzepak zaczyna 15 kwietnia i przez miesiąc kwitnienia jest 3-4 dni pogody. Nastroje rojowie w prawie każdym ulu i miodu mało.

Przy okazji pomiarów przybytków potwierdziła się zasłyszana gdzieś opinia, że dwa razy mocniejsza rodzina przyniesie 3x więcej miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 21 maja 2022, 06:32 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
U mnie pomimo bardzo słabych opadów deszczu przybytki dzienne do 6 kg. Pszczół dwa razy więcej jak w latach poprzednich . Najlepsze rodziny zaczynają zalewać czwarte nadstawki w ulach wielkopolskich .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 22 maja 2022, 11:01 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Załącznik:
IMG_20220520_191505.jpg


Rzepak przekwita , nadchodzi czas ciężkiej pracy. :thank:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 22 maja 2022, 13:49 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Hieronim, a dlaczego twierdzisz, że idą ciężkie czasy, rzepak wykręcony dziewczyny na akacje i po akacji lipa, a po lipie wrzos i dopiero ciężkie czasy, leczyć za karmić a wcześniej odebrać trudny do odebrania wrzos i do wiosny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 22 maja 2022, 14:07 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Marian.,
Hieronim pisze:
nadchodzi czas ciężkiej pracy. :thank:


:mrgreen: :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 22 maja 2022, 19:55 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 73
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
Tadeusz 1 pisze:
U mnie słabo sklepią rzepakowy, a pączki akacji coraz większe :D

U mnie podobnie.
Obok pasieki mam pole rzepaku około 20 hektarów ale pszczół na nim brak, latają dużo dalej na inne. Powoli trzeba się przyzwyczajać że miód rzepakowy przejdzie na trwałe do historii :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 23 maja 2022, 06:55 - pn 

Rejestracja: 15 września 2012, 12:44 - sob
Posty: 122
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
lech pisze:
U mnie pomimo bardzo słabych opadów deszczu przybytki dzienne do 6 kg. Pszczół dwa razy więcej jak w latach poprzednich . Najlepsze rodziny zaczynają zalewać czwarte nadstawki w ulach wielkopolskich .

Co jest powodem tak dużych rodzin w tym roku? Zmieniłeś metodę gospodarowania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 23 maja 2022, 07:45 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Metod gospodarowania generalnie w tym roku nie zmieniłem. W tym roku pewne znaczenie miało zapewne wiosenne podkarmianie pobudzające ciastami proteinowymi. Miało to wpływ na siłę rodzin w momencie zakwitnięcia rzepaku. W poprzednich latach też na początku kwitnienia rzepaku nie miałem słabych pszczół , chociaż może nie tak silne jak w tym roku . Wtedy pszczoły mi bardzo słabły jak wszystko przekwitło i pozostawał tylko rzepak i pszczoły zaczynały tam latać.Według moich obserwacji latały tam tylko jeden dzień i ginęły. Jestem przekonany , że było to z powodu stosowania przez rolników zapraw i oprysków neonikotynoidowych. W tym roku już nie wolno ich stosować i według mnie to jest powodem silnych rodzin pomimo kwitnienia rzepaków. Jeżeli ktoś ma w tym roku teraz słabe rodziny to , albo rolnicy z jego rejonu mają stare zapasy środków obecnie zakazanych i je zastosowali , albo nieskutecznie już w ubiegłym roku źle walczył z warrozą i wirusy obecnie ma mocno rozpowszechnione i to jest powodem słabych rodzin. Kilka rodzin w ubiegłym w czasie zwalczania warrozy nie doprowadziłem do stanu bezczerwiowego i też mam słabe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 25 maja 2022, 22:18 - śr 

Rejestracja: 15 września 2012, 12:44 - sob
Posty: 122
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dziękuję za odpowiedź.
Neonikotynoidy w dalszym ciągu można legalnie stosować. Kwitnący rzepak rolnicy opryskują środkami owadobójczymi tylko z tej grupy chemicznej (mospilan, inazuma, los owados). Celowo zapytałem o zmiany w Twoim gospodarzeniu, żeby po raz kolejny udowodnić, że neonikotynoidy nie mają żadnego wpływu na pszczoły. Nie ma w Polsce plantacji rzepaku, w której nie stosowano neonikotynoidów w 2022 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 25 maja 2022, 22:34 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
f16 pisze:
że neonikotynoidy nie mają żadnego wpływu na pszczoły.

Bzdura.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 26 maja 2022, 21:24 - czw 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
f16 pisze:
Dziękuję za odpowiedź.
Neonikotynoidy w dalszym ciągu można legalnie stosować. Kwitnący rzepak rolnicy opryskują środkami owadobójczymi tylko z tej grupy chemicznej (mospilan, inazuma, los owados). Celowo zapytałem o zmiany w Twoim gospodarzeniu, żeby po raz kolejny udowodnić, że neonikotynoidy nie mają żadnego wpływu na pszczoły. Nie ma w Polsce plantacji rzepaku, w której nie stosowano neonikotynoidów w 2022 roku.

https://agronews.com.pl/artykul/czym-be ... a-rzepaku/
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articl ... -zakazane/
https://www.echmiest.pl/aktualnosci/30/ ... d-wycofany
W ubiegłym roku w związku z zakazem stosowania Proteusa 110 od można było zauważyć , że pszczoły po rzepaku były silniejsze jak w latach poprzednich. W tym roku rzepaki są już też bez zapraw neonikotynoidowych i siła rodzin po rzepaku jest jeszcze większa . Nie jest to stan jaki był przed "erą neonikotynoidów" , ale już jest w miarę dobrze. Środki o których kolega pisze , gdzie substancją czynną jest Acetamipiryd są ostatnim dopuszczonym do stosowania neonikotyniodem do 2033 roku/z całej grupy neonikotynoidów/. Podobno jest to najmniej trujący dla pszczół neonikotynoid. Zapewniam kolegę , że też jestem za tym , aby środki ochrony roślin nie truły pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 28 maja 2022, 06:34 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
Z rzepaku zwiozłem 10 rodzin, z których od razu połączyłem dwie. Nic nie przyniosły - obie były wcześniej łączone i okazało się, że z zakładanie iż na rzepaku dojdą do siły jest słabe. Matka w jednej czerwiła bardzo nieregularnie i mało, a w drugiej rzeczywiście nieco się poprawiła tzn. pod koniec rzepaku pojawiły się całe ramki z czerwiem. Połączyłem, więc miód wybierałem z 8. Nieco ponad 90 kg. Obok domu na wielokwiacie miałem dwie rodziny i te przyniosły bardzo ciekawy, nieco pikantną mieszankę ponad 20 k. W sumie 115 kg po rozlaniu.
To moje pierwsze miodobranie i nie spodziewałem się, że tego jest tyle. Wcześniej pisałem, że robię mi dziką zabudowę oraz nie miałem suszu i musiały odciągać dużo węzy. Myślałem, że będą z 2 kany i 3 godz. roboty, a tu ... organizacja pracy do zmiany - muszę kupić wiadra z zaworami i podwyższyć miodarkę, żeby te kany z zaworami, które mam mieściły się pod nią. Mam czas na naprawienie tej organizacji do akcaji - no jeśli oczywiście będzie.
Serdecznie pozdrawiam
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 28 maja 2022, 17:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Słaba rodzina to przeważnie także słabo czerwiąca matka, więc łączenie dwóch słabych daje również słaby efekt.
Przy łączeniu zawsze jest jakieś zamieszanie, trochę się pościnją, również matki, przerwa czerwieniu i nadal zostaje słaba matka...

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 28 maja 2022, 22:13 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
No tak, lekcje odrobiłem. Ale doprawdy i tak nie wiem, co robić w takiej sytuacji. Chodzi o kwiecień - matki nie kupię, teoretycznie jak starą lub chorą odeślę do krainy wiecznych lotów to powinny zrobić mateczniki. Teoretycznie jeśli połączyłbym dwie rodziny bezmatek z nielicznym, rozstrzelonym czerwiem to powinny mieć z czego pociągnąć matecznik. I byłoby to jakieś rozwiązanie. Te wspomniane połączone po rzepaku rodziny miały już tylko jedną matkę w trakcie łączenia. Gdybym nie miał wyliczonych i już w drodze do odkładów matek tylko jedną na "górkę" to pewnie ten łączony ul miałby nową matkę. Ale się stało jak się stało i nową dostanie w trakcie facelii.

Jednak postawię pytanie o coś, co ciężko poszukać. Czy takie 10 kg miodu rzepakowego z ula to dużo czy mało? To mój pierwszy raz, więc czy moje błędy, których popełniłem sporo, mocno zaszkodziły, czy też nie jest tak źle?
pozdrawiam
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 28 maja 2022, 22:28 - sob 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zrobiłbyś bezmatek, nim by się wygryzła i unasienniła (czy w okolicy byłyby trutnie?) to masz kupę czasu i jeszcze większy poślizg. Jedynie poddanie matki czerwiącej by mogło coś przyspieszyć.
Nie zgodzę się też że połączenie słabych rodzin bez nowej matki nie ma sensu, czasami matka nie rozpędza się z czerwieniem bo np rodzina jest osłabiona i nie ma co ogrzać czerwiu.
Wiosną można próbować łączyć rodziny z matkami, podobno bywa że przez jakiś czas czerwią obydwie. Ale nie próbowałem.

10kg to na rzepaku nie jest dużo, ale jak masz susz. Jeśli pszczoły nim zbiorą nektar muszą sobie odbudować ramki to zbiory są niskie. Oczywiście w czasie pożytku dobrze by odbudowywały węzę, jednak jak zaczyna nektarować rzepak czy inna uprawa wielkoobszarowa to kluczowe jest by pszczoły mogły nosić i zalewać miodnię.
Kolejne pożytki dadzą więcej (jeśli pogoda dopisze) bo będą mieć do czego znosić :)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 28 maja 2022, 23:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
10 kg z ula na rzepaku to tak nieco poniżej średniej, ale nie żeby całkiem słabo. Na podstawie jednego sezonu trudno ocenić. Zależy też od tego jaki i ile było tego rzepaku, jakapogoda, jakie napszczelenie.
Jeszcze odnośnie łączenia.
Słabeusze w kwietniu z resztkami rozstrzelonego czerwiu to moim zdaniem raczej do całkowitej anichilacji. Chyba że z całą pewnością zdrowe to łączyć, ale z rodziną silną.
Liczenie na odchowanie w kwietniu matki ratunkowej z resztek roszstrzelonego czerwiu po połàczeniu dwóch slabych rodzin nie przyniesie sukcesu. Jeżeli nawet jakaś matka się odchowa to pytanie czy się już tak wczas, a jeżeli nawet, to zacznie czerwić dopiero np w połowie maja, młodych pszczół zacznie przybywać dopiero z początkiem czerwca, ale do tego czasu to już całkowicie wymrze pszczoła stara i w efekcie mamy ponownie rodzinę słabeusza, która jeżeli w ogóle sie wzmocni to dopiero w sierpniu. Pożytku w sezonie nie będzie zniej żadnego.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 29 maja 2022, 09:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
sawek0 pisze:
Czy takie 10 kg miodu rzepakowego z ula to dużo czy mało?

Dużo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 29 maja 2022, 18:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W tamtym roku praktycznie cały rzepak lało w moim terenie wziolem łącznie z 40 uli 0kg, coś tam nasmarkane było ale szkoda się paprać, tak więc mogło być lepiej a mogło być gorzej. W tym roku pogoda dopisała to jest całkiem przyzwoicie a gdyby tak polało o było mniej uli wywiezione to mogło być znacznie lepiej

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 29 maja 2022, 21:23 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
Dziękuję za cenne wypowiedzi.
pozdrawiam
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 30 maja 2022, 16:18 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
JM pisze:
Słaba rodzina to przeważnie także słabo czerwiąca matka, więc łączenie dwóch słabych daje również słaby efekt.
Przy łączeniu zawsze jest jakieś zamieszanie, trochę się pościnją, również matki, przerwa czerwieniu i nadal zostaje słaba matka...

Mam troszkę inne doświadczenia w temacie łączenia-zasilania rodzin przed rzepakiem. Słaba rodzina przed rzepakiem niekoniecznie musi posiadać słabą matkę. Często odkłady zrobione w poprzednim roku jako słabe nie dochodzą do dużej siły do zimy co skutkuje , że nie zawsze dochodzą same do siły przed rzepakiem. Zasilenie takich rodzin pszczołami z czerwiem powoduje , że niczym w zbiorach nie odbiegają od silnych na wiosnę rodzin. Straty matek przy zasilaniu krótko przed rzepakiem praktycznie nie istnieją nawet przy bezpośrednim dokładaniu ramek z czerwiem i pszczołami do gniazda zasilanej rodziny. Przy dużym przybytku nektaru i pyłku pszczoły łączą się bez problemu. Poza tym część rodzin z których bierzemy pszczoły z czerwiem możemy tak osłabić , aby pozostawić tylko matkę z jedną ramką czerwiu i małą ilością pszczół pozostawiając ją w rezerwie. Do ścinania pszczół o tej porze roku dochodzi kiedy łączymy pszczoły z rodziny z zapłodnioną matką z pszczołami z rodziny z matką niezapłodnioną . Nie łącząc takich pszczół eliminujemy ścięcia pszczół o tej porze roku. Ale jeżeli je połączymy to skutek zawsze będzie dodatni. Jeżeli mamy faktycznie dwie rodziny słabe z słabymi matkami i ich nie połączymy to miodu nie będziemy mieli nic. Jeżeli je połączymy to miodu otrzymamy tyle , że starczy chociaż na pokarm na zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 30 maja 2022, 16:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
lech pisze:
Mam troszkę inne doświadczenia w temacie łączenia-zasilania rodzin przed rzepakiem. Słaba rodzina przed rzepakiem niekoniecznie musi posiadać słabą matkę.

Odnosiłem się wyłącznie do sytuacji opisanej przez sawek0,
sawek0 pisze:
jeśli połączyłbym dwie rodziny bezmatek z nielicznym, rozstrzelonym czerwiem to powinny mieć z czego pociągnąć matecznik. I

Słabeusze w kwietniu z resztkami rozstrzelonego czerwiu to na pewno nie jest efekt po młodych, zdrowych matkach z ubiegłorocznego jesiennego odkładu.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 09:02 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
W tamtym roku praktycznie cały rzepak lało w moim terenie wziolem łącznie z 40 uli 0kg,

Aż trudno uwierzyć , rzepak to corocznie najbardziej pewny pożytek .Coś kolega robi nie tak z przygotowaniem pszczół na rzepak , albo pszczoły nie takie i nie ma co zganiać na kolegów , bo na rzepaku raczej nie ma pszepszczelenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 09:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
W tamtym roku praktycznie cały rzepak lało w moim terenie wziolem łącznie z 40 uli 0kg,

Aż trudno uwierzyć , rzepak to corocznie najbardziej pewny pożytek .Coś kolega robi nie tak z przygotowaniem pszczół na rzepak , albo pszczoły nie takie i nie ma co zganiać na kolegów , bo na rzepaku raczej nie ma pszepszczelenia.


Hieronim, mógłbyś chociaż przeczytać to co sam zacytowałeś zamiast się wymądrzać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 11:03 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
B-52 pisze:
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
W tamtym roku praktycznie cały rzepak lało w moim terenie wziolem łącznie z 40 uli 0kg,

Aż trudno uwierzyć , rzepak to corocznie najbardziej pewny pożytek .Coś kolega robi nie tak z przygotowaniem pszczół na rzepak , albo pszczoły nie takie i nie ma co zganiać na kolegów , bo na rzepaku raczej nie ma pszepszczelenia.


Hieronim, mógłbyś chociaż przeczytać to co sam zacytowałeś zamiast się wymądrzać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie ma takiej opcji , aby przez trzy tygodnie padało w maju , to tylko subiektywne odczucie , aby wytłumaczyć własne błędy , przecież nie tylko on ma pszczoły na rzepaku i nikt czegoś takiego nie napisał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 13:53 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Rok temu u mnie na rzepaku były 3 dni z pogoda gdzie mogły coś przynieść. Inaczej albo zimno 14-15 stopni albo padał deszcz. Jestem w stanie uwierzyć ze nie miał nic.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 14:08 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
yanek_113 pisze:
Rok temu u mnie na rzepaku były 3 dni z pogoda gdzie mogły coś przynieść. Inaczej albo zimno 14-15 stopni albo padał deszcz. Jestem w stanie uwierzyć ze nie miał nic.

Wszystko się zgadza , ale te trzy dni wystarczą do zbioru miodu rzepakowego , moim zdaniem , w kwiatach rzepaku nektar się nie wypłukuje a jednocześnie w rodzinach , przy złej pogodzie , gromadzi się mnóstwo zbieraczek i przy wypogodzeniu , następuje istny szał zbiorów . Nie chcę napisać , ile mi przyniosły w ciągu czterech dni pogody z pięć lat temu , nie do uwierzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 15:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
W tamtym roku praktycznie cały rzepak lało w moim terenie wziolem łącznie z 40 uli 0kg,

Aż trudno uwierzyć , rzepak to corocznie najbardziej pewny pożytek .Coś kolega robi nie tak z przygotowaniem pszczół na rzepak , albo pszczoły nie takie i nie ma co zganiać na kolegów , bo na rzepaku raczej nie ma pszepszczelenia.


Misiu kolorowy lało praktycznie cały miesiąc, 26 kwietnia była burza śnieżna, początkiem kwietnia mrozy przez kilka dni w okolicsch - 10, taki mamy klimat. Ok 30 km na południe rodzina ma ok 500 rodzin wożą pszczoły w Opolskie na rzepaki itp jak myślisz dlaczego? A no ci podpowiem jest tam o wiele ciepłej, lepsza pogoda w maju a rzepaku jest więcej niż pszczelarzy. Kilka lat temu pani pszczelarzowa się śmiała z lokalnych pszczelarzy którzy musieli karmic pszczoły bo lało bity miesiąc gdy oni brali miód z rzepaku tylko że 200km od domu. Powodzie w małopolskim biorą się raczej z deszczu a nie suszy.
W tym roku jest wyjątkowo pogoda w maju i nawet moje koślawe rodziny przyniosły z rzepaku. Na kolejny taki uśmiech losu trzeba będzie pewno czekać z 5 lat :roll: różnica wegetacyjna w samej Małopolsce to przynajmniej 3 tygodnie między północą a południem

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 31 maja 2022, 21:15 - wt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Gdy warunki pogodowe ułożą się tak, że rzepak zaczyna kwitnąć 15 kwietnia to wiem że:
- na rzepaku będzie ze 2-4 dni pogody lotnej na zbiory
- pszczoły nie będą w dobrej sile na miód towarowy
- będzie walka ze stanami rojowymi

W tym roku bardzo dobrze ułozyła się pogoda bo było ciepło ponad 2 tygodnie w marcu, więc pszczoły poszły z rozwojem, potem było kiepsko i rzepak przystopował. Jak zaczął z poczatkiem maja to i rodziny były silne i pogoda ustabilizowana. Do tego nektar bardzo gęsty, mało co odparowywały z niego w nocy.

Hieronim, co z tego że trafi sie 3 dni pogody na rzepaku i zniosą wtedy w pierwszy dzień 6-7kg, w kolejny 4, kolejny jeszcze mniej. W nakropie wiecej wody niż miodu. Połowa pasieki w stanie rojowym i pszczoły zamiast nosić to wkurzają sie ze im pszczelarz grzebie w ulu żeby sie nie wyroiły (oczywiście u ciebie stanów rojowych nie ma, bo masz zaj.. te krainki :) )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 01 czerwca 2022, 09:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
astroludek pisze:
Gdy warunki pogodowe ułożą się tak, że rzepak zaczyna kwitnąć 15 kwietnia to wiem że:
- na rzepaku będzie ze 2-4 dni pogody lotnej na zbiory
- pszczoły nie będą w dobrej sile na miód towarowy
- będzie walka ze stanami rojowymi

W tym roku bardzo dobrze ułozyła się pogoda bo było ciepło ponad 2 tygodnie w marcu, więc pszczoły poszły z rozwojem, potem było kiepsko i rzepak przystopował. Jak zaczął z poczatkiem maja to i rodziny były silne i pogoda ustabilizowana. Do tego nektar bardzo gęsty, mało co odparowywały z niego w nocy.

Hieronim, co z tego że trafi sie 3 dni pogody na rzepaku i zniosą wtedy w pierwszy dzień 6-7kg, w kolejny 4, kolejny jeszcze mniej. W nakropie wiecej wody niż miodu. Połowa pasieki w stanie rojowym i pszczoły zamiast nosić to wkurzają sie ze im pszczelarz grzebie w ulu żeby sie nie wyroiły (oczywiście u ciebie stanów rojowych nie ma, bo masz zaj.. te krainki :) )


Dwa lata temu był też dobry rzepak mimo ze skończył kwitnąć koło 8 maja, było z 10 dni pogody i później lało do końca. W moich okolicach jedt tak że praktycznie co roku leje pół miesiąca w maju, jeśli pada w pierwszej połowie maja to można zapomnieć o wszystkim jeśli jest odwrotnie to jest miód. W tym roku trafił się prawie miesiac pogodny tylko że suchy. Pewno pogoda będzie świrowala w czerwcu :roll:
Ale fakt miód rzepakowy w tym roku bardzo gesty tylko ciężko mi powiedzieć czy przez to że zacząłem dawać 10 ramek do miodni zamiast 9 czy zasluga dobrej pogody

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 01 czerwca 2022, 14:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 stycznia 2011, 23:55 - śr
Posty: 116
Lokalizacja: bochnia
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W tamtym roku u mnie w Małopolsce lało cały maj więc te okienka pogodowe to pszczoły przyniosły dla siebie a nie dla pszczelarza.Głód był,wszystkie wcześniej wycofane zapasy z zimy przejadły

_________________
kri


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 10 czerwca 2022, 17:02 - pt 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
U mnie rzepak po opadach ładnie jeszcze kwitnie, głównie drogi technologiczne i miejsca gdzie usychał ale i całe łany lekko popruszone kwieciem. Do tego sporo ognichy wyszło.

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rzepak 2022
Post: 10 czerwca 2022, 17:55 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Bartkowiak pisze:
U mnie rzepak po opadach ładnie jeszcze kwitnie, głównie drogi technologiczne i miejsca gdzie usychał ale i całe łany lekko popruszone kwieciem. Do tego sporo ognichy wyszło.

U mnie to samo. Przybytki dzienne do 2 kg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji