FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 09 maja 2024, 17:16 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lasy
Post: 07 listopada 2008, 22:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jakie lasy nadają się najbardziej do ustawienia nieopodal nich pasieki??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 00:36 - sob 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
na nizinach zdecydowanie liściaste - w nich zawsze coś kwitnie. Na pogórzu i w górach najlepsze są jodłowo-świerkowe, tam można liczyć na spadź. Sosna rośnie zazwyczaj na slabych glebach- sama nie nektaruje a innych kwiatków jest mało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 02:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
czasem w śród sosen rosną borówka czarna (jagoda) są lasy gdzie ciągną się kilometrami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 12:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tylko wszystkie lasy i pasieki w nich stojące borykają się z jednym problemem, a mianowicie z misiami na dwóch nogach, niestety takie czasy dużo pasiek upadło, a wiele się kończy, wielu potrafi podjechać na wiosne i zapakować takową pasiekę i cóż mało tego że straciliśmy pszczoły, ule, ciężka i mozolna praca przez kilka lat, to stykamy się z myślami czy warto zaczynać od nowa jeśli znów coś takiego może nasz spotkać, więc czasem należy szukać gdzieś miejsc gdzie są ogrodzone, niż dobry sprzęt postawić w lesie lub przy lesie i zastanawiać się czy przy następnej wizycie jeszcze pasieka będzie stała

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy
Post: 08 listopada 2008, 12:32 - sob 
d@niel_25 pisze:
Jakie lasy nadają się najbardziej do ustawienia nieopodal nich pasieki??


Każdy las się nadaje zależy na jaki miodek liczysz dobrze gdy las jest mieszany lecz w drzewa na których pojawia się spadź jak Dęby , Jawory , Klony, Buki , Osika po za spadzią Liściastą dają jeszcze pożytek wczesny nektarowy rozwojowy lasy iglaste to tylko spadź Iglasta obrzeża takich lasów mogą nie wystarczyć na rozwój i utrzymanie pasieki w ciągu roku
wiec pasiekę najlepiej stawiać na skraju lasu aby przynajmniej polowa z 1250h jakie oblatują pszczoły to były łąki i krzewy przydrożne a dopiero połowa to las i obrzeża lasu gdzie jest wierzba jeżyna malina kruszyna itp -co da pożytek rozwojowy i nektarowy w postaci Wielokwiatu tak zw Leśnego

Misia na dwóch nogach jak złapiesz to odżałuj ula i pokaż mu go od środka w sadzając mu łeb do środka a kolankiem w ula dowie się wtedy czy pszczoły są głuche :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2008, 21:48 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Takiego misia na dwuch nogach złapałem w mojej pasiece w lesie mieszanym i mis drogo zapłacił a ze była zima to szkoda było pszczólki budzic a teraz to z daleka cała rodzina sie kłania w pas hehehe


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2008, 22:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
a ciekawe czy w lesie mając umowę można ogrodzić kawałek gdzie pasieka stoi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2008, 22:19 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mozna ale wiem ze sa problemy ogrodzic drutem kolczastym bo zwierzyna morze sie pokaleczyc ale gdy stawiałem pasieke w lesie kikt nie zabronił ogrodzic nawet drutem kolczastym ale teraz yen sam lesniczy zabronił mojemu wujkowi , wszystko ale nie drut kolczasty ale sadze ze to zalezy od widzimisie lesniczego


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2008, 22:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ostatnio jest moda na ogradzanie tzw. kół (wycinka wszystkiego po gołej ziemi ), w tychże miejscach są posadzone nowe drzewka, żeby zwierzyna nie niszczyła sadzonek to nadleśnictwo takie koła ogradza rzadką siatką, tylko wejście bywa czasami trudne w jednym jest zrobiona po obydwu stronach drabinka albo w wąskim przejściu powieszone wą 2 lub 3 kłody. Jeśli by nadleśnictwo zgodziło się na ustawienie w takim kole pasieki to by było idealne miejsce, tylko że nadleśnictwo się na to nie zgodzi możliwość zniszczenia drzewek no i zabiegi pielęgnacyjne zostaną utrudnione.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2008, 15:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
SKapiko, to się nazywa szkółka i jest absolutny zakaz wstępu do nich a co dopiero ule wnosić kiedyś takowe robiłem dla LP i się co nieco dowiedziałem o nich ale bardzo wartościowe jest koło takowych wystawić w maju ule bo tam najobficiej nektaruje jagoda i borówka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2008, 23:08 - pt 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
SKapiko pisze:
Ostatnio jest moda na ogradzanie tzw. kół (wycinka wszystkiego po gołej ziemi ), w tychże miejscach są posadzone nowe drzewka, żeby zwierzyna nie niszczyła sadzonek to nadleśnictwo takie koła ogradza rzadką siatką, tylko wejście bywa czasami trudne w jednym jest zrobiona po obydwu stronach drabinka albo w wąskim przejściu powieszone wą 2 lub 3 kłody. Jeśli by nadleśnictwo zgodziło się na ustawienie w takim kole pasieki to by było idealne miejsce, tylko że nadleśnictwo się na to nie zgodzi możliwość zniszczenia drzewek no i zabiegi pielęgnacyjne zostaną utrudnione.


Takie coś to nie szkółka a uprawa leśna i rzeczywiście objęte jest zakazem wstępu. Do tego dochodzi zagrożenie pożarowe. Na borówkę bym nie liczył, bo kwitnie 10-14 dni, nie zawsze nektaruje a tam gdzie występuje dużo borówki gleba jest słaba i niewiele jest innych kwiatków. Moim zdaniem najlepszym miejscem na pasiekę są obrzeża lasów liściastych, może jakaś wieś pod lasem czy leśniczówka. Poza tym są wtedy pod czyjąś opieką i jak odżałujesz wiadro miodu to cały rok możesz spać spokojnie że nikt nieproszony nie pomaga ci w gospodarowaniu..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 10:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jak często występuje spadź w lasach liściastych (głównie na dębach klonach osice czy bukach)??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 10:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
u mnie spadź występuje na liściastych głównie dębach i bukach praktycznie co roku,tyle że z różnym nasileniem i czasem trwania.niekiedy już pod koniec maja się zaczyna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 13:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
w tym roku już w maju była na klonach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 19:00 - sob 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
A czy spadz liściasta ma czarny kolor jak iglasta? umnie jeżeli jest to liściasta miód zawsze w jesieni ma kolor herbaty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 19:22 - sob 
Mirek40 pisze:
A czy spadz liściasta ma czarny kolor jak iglasta? umnie jeżeli jest to liściasta miód zawsze w jesieni ma kolor herbaty.


Nie czarny
Miód spadziowy z drzew liściastych pszczoły pozyskują z takich drzew jak: topola, klon, brzoza, dąb, osika, wierzba, leszczyna, głóg Buk Jawory oraz inne rośliny zielne Spadź liściasta ma barwę od zielonkawo-herbacianej do jasnobrązowej. Po skrystalizowaniu staje się ciemniejszy o zabarwieniu szarobrązowym z odcieniem szarozielonym do brązowego Po skrystalizowaniu jest średnioziarnisty. Odznacza się słabym lekko korzennym zapachem. W smaku jest zazwyczaj łagodny, czasem z cierpkawym lub żywicznym posmakiem.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 20:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
U mnie właśnie jak jest liściasta charakterystyczny jest ten zielonkawy odcień który nejlepiej widać na stole do odsklepiania przy cieńkiej warstwie miodu na kwasówce.
W zeszłym roku było ze dwa tygodnie przybytków z dębu i owa spadź miała gorzkawy posmak .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 listopada 2008, 22:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Bogdan ja mało słyszałem i nei słyszałem też jeszcze o spadzi z brzozy. Ale chyba nie spadziuje tak dobrze?? ale jeśli pszczoły mogą zebrać choć troszkę to też się liczy. A ja się tak denerwowałem moją okolicą. Bo normalnie same olszyny i brzozy one stanowią ok 60% drzewostanu jak nie więcej. Lip to jest jak na lekarstwo. O brzozie nie słyszałem ale słyszałem ze spadziuje olszyna tylko pszczoły nie zbierają etj spadzi bo jest gorzka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 listopada 2008, 18:50 - ndz 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
W tym roku u mnie spadziowała brzoza i to tak , że asfalt pod nimi był mokry, ale pszczół nie widziałem, skosztowałem jej i nie dziwie się pszczołom bo była bardzo gożka.Pozdr.[/fade]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2008, 20:24 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4574
Lokalizacja: stare polichno
Moja pasieka z jednej strony przylega do strumyka za którym jest las, a z drugiej rozciągają się nadwarciańskie łąki.Las jest jedną wielką sosnową monokulturą,tylko na obrzeżach posiane są akacje klony i dęby.To z klonów i dębów prawie corocznie mam miód sadziowy.Z dębów jest zdecydowanie ciemniejszy.Brzoza u mnie nie spadziuje.Zato w ubiegłym roku bardzo obficie zaspadziował zwykły oset.Było to w drugiej połowie sierpnia-zalały gniazda z kretesem. Nie wiedziałem co mam ztym robić bo rodziny byly już zakarmione.POZDRAWIAM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 13:20 - ndz 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
no u mnie w tym roku na wszystkim spadź była jeżeli o chodzi o liściastą na klonach jaworach bukach brzozie jesionach dębach olchach lipie leszczynie śliwkach(co roku u mnie jest). itp. nawet na zbożu była!!! ale niestety na jodle nie było a ta była najważniejsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2009, 01:43 - ndz 
Mam w tym roku okazję potestować pożytek z boru sosnowego - kilkaset hektarów starego lasu, a w tym czarna jagoda (praktycznie na całości, ale nie ją testuję) i kruszyna... Zapowiada się ciekawie, gdyby nie pogoda, pewnie byłoby miodobranie :), a tak to trzeba będzie jeszcze poczekać. W przyszłym roku postawię ule już na początku maja, będzie towar z jagody.

C.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 czerwca 2009, 19:26 - pt 
Testy pożytku z boru sosnowego poszły w niespodziewanym kierunku. Oto pszczoły zaczęły oprócz standardowej kruszyny oblatywać sosnę :D.
Na młodych pędach sosen siedzi zatrzęsienie mszyc i spadziują w najlepsze. Większość zbiorą oczywiście mrówki, ale najwyraźniej coś zostaje dla pszczół i trzmieli.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2009, 18:49 - sob 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Na sośnie spadz pojawia się niezwykle żadko, więć masz w tym roku szczęście.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2009, 21:17 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4574
Lokalizacja: stare polichno
U mnie na spadzi sosnowej pojawiają się tylko osy, widocznie pszczoły mają wtedy ciekawsze zajęcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 czerwca 2009, 20:43 - ndz 
Tak ostatnio spadź pojawia się nawet na sośnie u mnie w środę była na jodle i świerku ale deszcz i grad jaki przeleciał spłukał wszystko co było i zaś D... Blada
Byle nie lało i nie wiało toś z tego by było
Teraz to wszystko się pomieszało za ok tydzień zakwitnie lipa o której marzę już kilka lat
Ale jak przyjdzie spadź to oleją lipowe kwiatostany i polecą w las
Kiedyś wszystko miało swoja kolej a teraz :shock: jak nic to nic a jak jest to wszystko naraz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 czerwca 2009, 21:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
A u mnie teraz zbierają spadź z osiki. Dziadek w czwartek myślał że rój się gdzieś tam w osiczynie uwiązał i mnie wysłał żebym sprawdził a tam jedno wielkie bzyczenie i praca od samego rana. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Zapowiada mi sie ciekawie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 czerwca 2009, 21:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Spadź spadzią ale jaki ładny propolis robią z sosny wygląda jakby asfaltem kitowały ul.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji