FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:41 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Las
Post: 17 grudnia 2017, 13:03 - ndz 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Witam,
Pytanie do doswiadczonych. Czy stawiajac pszczoly w lesie na umowe z lesnikiem, bardziej na skraju niz gdzies w glebi, w roku gdy nie ma spadzi pszczoly maja co zbierac czy raczej gloduja? Las mieszany, o nieokreslonym drzewostanie i roslinnosci. Pytanie bardziej ogolne czy w lesie warto postawic pszczoly?
Pytam poniewaz chce oprocz pszczol kolo domu miec jakies drugie miejsce

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 13:18 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
[quote="Dominikkuchniak"] Las mieszany, o nieokreslonym drzewostanie i roslinnosci.

Ja bym zaczął jednak od określenia drzewostanu i roślinności, to jest podstawa do oceny "pastwiska" . Bez znajomości składu lasu nikt na odległość nie da jednoznacznej odpowiedzi . Pasieka na obrzeżu ma ten komfort , że pola uprawne nieużytki są pewnego rodzaju buforem, mniej lub więcej, ale coś tam znajdą.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 15:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 09:07 - pn
Posty: 95
Lokalizacja: Tenczynek
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Tenczynek
Tutaj jest strona pomocna w ocenie pożytków leśnych
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Choć zawsze zachęcam do spaceru! :)

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 15:57 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Las to ubogie stanowisko , u mnie albo suche piachy , albo odwrotnie - bagna. Nie należy się zatem spodziewać bogatych zbiorów .Mam na skraju lasu i jeśli coś spadziuje to mam atrakcyjny dodatek do miodu ( np. czerwony lipowy). Nie sprawdzisz to się nie dowiesz , bo to nie jest rozważanie teoretyczne. Każdego roku mam inny miodek z tej lokalizacji, więc przynajmniej pszczoły się nie nudzą i co roku inaczej przyprawią miodek. Ja na Twoim miejscu bym się skusił.
Będziesz Pan zadowolniony :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 16:16 - ndz 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Dzieki wielkie za ta mape. Z tego co sprawdzilem i w czesciach gdzie jest opisane, wystepuja glownie: buk, jawor, jodla. Na polach zawsze jest mniej lub wiecej rzepaku, oraz w poblizu dosc duzo lip

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 17:28 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
manio pisze:
Las to ubogie stanowisko , u mnie albo suche piachy , albo odwrotnie - bagna. Nie należy się zatem spodziewać bogatych zbiorów .Mam na skraju lasu i jeśli coś spadziuje to mam atrakcyjny dodatek do miodu ( np. czerwony lipowy). Nie sprawdzisz to się nie dowiesz , bo to nie jest rozważanie teoretyczne. Każdego roku mam inny miodek z tej lokalizacji, więc przynajmniej pszczoły się nie nudzą i co roku inaczej przyprawią miodek. Ja na Twoim miejscu bym się skusił.
Będziesz Pan zadowolniony :mrgreen:

Pani Naruszewicz mówiła że w pełnym lesie [Puszcza Augustowska ]jest w stanie utrzymać się tylko pszczoła środkowoeuropejska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 17 grudnia 2017, 18:30 - ndz 
Hieronim pisze:
Pani Naruszewicz mówiła że w pełnym lesie [Puszcza Augustowska ]jest w stanie utrzymać się tylko pszczoła środkowoeuropejska.


I jeszcze nie za bardzo .Muszą mieć zapas cukru z poprzedniej jesieni .Inaczej wszystko leci z głodu w sezonie w kiepskie lata . Nawet na skraju lasu kwiotki nie pomogą :haha: a w górach to nie wiem pewnie jeszcze gorzej bo tam opady i temperatura inna .


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 18 grudnia 2017, 21:53 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Jak ktoś ma w lasach kruszynę , malinę, jeżynę , klona jawora, trochę lip czasem spadź liściasta to powinno być bogato.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Las
Post: 18 grudnia 2017, 23:25 - pn 

Rejestracja: 02 stycznia 2014, 22:47 - czw
Posty: 473
Lokalizacja: okolice Piły
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Płytnica
Tak się składa że ja mam pasiekę w lesie ale tylko w okresie letnim .Koło domu przeszkadza sąsiadom .Sto m od uli płynie rzeka , są trzy bajorka w pobliżu .Za rzeką drobny chłopek trzymający parę krówek .Ule mam ustawione tak , że wylotki na wschód o jedenastej już ule mają cień .Las to zbieranina wszystkiego -buk , dąb, klon ,akacja lipa,jeżyna , malina kruszyna i wszystko co może rosnąć w takim podmokłym terenie .No i parę ha przeróżnych łąk przyrzecznych i międzyleśnych .Włącznie z chmielem .Wg mnie teren super, i każde leśne stanowisko może być dobre tylko żeby graniczyło gdzieś z dzikimi łąkami , wówczas jeśli nie ma spadzi będzie coś z łąk .

_________________
Dla przyjaciół Zdzisiek,dla pszczółek wielbiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji