FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 00:18 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 grudnia 2018, 11:40 - czw 
Jest taka sprawa :P Mam okazję kupić siewnik konny przystosowany do ciągnika za 400 zł zastanawiam się jak wychodzi to sianie facelii siewnikiem? Ile nasion trzeba na hektar i czy w ogóle jest sens inwestować te 4 stówy ponieważ areał jaki ja mam to jest około półtora hektara :roll: robię to ręcznie i nawet mi to sprawnie idzie .Co myślicie,kupowac czy dac sobie spokuj ?
Ps.Chodzi mi o to żeby ktoś kto sieje siewnikiem coś podpowiedział bo jeżeli to sianie siewnikiem idzie jak krew z nosa to te 4 stówy chyba lepiej przeznaczyć na piwko. :haha:


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 11:52 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
To zależy. Siewnikiem wysiejesz każde nasiono przeznaczone do upraw rolnych. To kwestia jego sprawności. Jeśli wykonując próbę kręconą da się ten siewnik ustawić i jeśli jest w przyzwoitym stanie technicznym to na pewno usprawni Ci pracę. 400 setki to nie tak wiele.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 12:26 - czw 
Rob, Dobra dzięki za info, już wydzwoniłem do gościa jestem umówiony dziś po niego jadę :) jest w pełni sprawny był cały czas używany jeszcze jesienią było nim robione ,Cztery stówki nie majątek ser mater :wink:
Moze jeszcze w sobote cos posieje ,tylko musze snieg zgarnac z pola :haha:


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 12:49 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Tylko wypytaj go jak ustawia przekładnie na drobnonasienne będziesz miał mniej zabawy.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 12:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1 pisze:
Mam okazję kupić siewnik konny przystosowany do ciągnika

Okazja to jest ale dla sprzedającego(tak mi się wydaje).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 13:02 - czw 
Rob pisze:
Tylko wypytaj go jak ustawia przekładnie na drobnonasienne będziesz miał mniej zabawy.

Ok.
emka24 pisze:
szymek1 pisze:
Mam okazję kupić siewnik konny przystosowany do ciągnika

Okazja to jest ale dla sprzedającego(tak mi się wydaje).

Ten siewnik jest stalowy ,jest nie wiele drozszy od zlomu odkupionego na skladzie.tak mysle :wink:
Ja sobie go zrobie ,bedzie snigal jeszcze lata


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 13:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1 pisze:
Tez siewnik jest stalowy ,jest nie wiele drozszy od zlomu odkupionego na skladzie.tak mysle

To kupuj.
Każdy myśli swoja głową i moje myślenie odbiega od twojego (to dobrze).
Dla nie zawsze pewnych pożytków z 1,5 h chyba nieswojej ziemi ,kupiłeś traktor,kosiarkę ,siewnik itd.a przydałyby się kolejne maszyny.Wydałeś ok 6000 zł.,nie liczę czasu na to pole.
Wynajęcie kogoś do uprawy to chyba 300zł. Już wydałeś na 20 lat.
Wolałbym wywieźć pszczoły na jakąś uprawę .
Podobnie zrobiłem jak brałem się za pierwsze ule.Kupiłem okazyjnie starą frezarkę dolnowrzecionową i teraz ta okazja stoi na dworze a chętnych na kupno nie widać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 13:39 - czw 
emka24, W dużej części masz rację ale ja jeszcze myślę w ten sposób że gdyby mi nie było potrzeba tych maszyn to mogę je sprzedać i dokładnie te same pieniądze za nie odbiorę a może i większe ponieważ sprzęt wyremontowałem i jest teraz nieco bardziej atrakcyjny do sprzedania :wink:
Wydałem dużo dużo więcej niż 6000 ale nie żałuję ponieważ te pieniądze pszczoły mi zwróciły i to z dużym naddatkiem i o to tu chodzi :)

Ps.Gdy zaczynałem przygodę z pszczołami w 2013 roku nie miałem nic zero ...sprzętu i zero wiedzy ,dziś mam sprzęt jestem niezależny Jeżeli chodzi o uprawę ziemi mam 50 rodzin pszczelich które mają też swoją wartość ,Ja w ten sposób myślę :)


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 13:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1 pisze:
Gdy zaczynałem przygodę z pszczołami w 2013 roku nie miałem nic zero ...sprzętu i zero wiedzy

Gdy ja zaczynałem to też nie miałem sprzętu ani nic do uprawy,teraz chociaż pszczoły to moje jedyne źródło dochodu(żałuję,że tak późno) to też nie mam i nie uprawiam bo wolę przyłożyć się do pszczół.

Wiosna przyda ci się ten konny siewnik a jak będziesz cierpliwy to trafisz na jakąś okazję na kupno cepów-nasiona facelii trzeba wymłócić.
Życzę powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:01 - czw 
emka24, a ile masz teraz lat ?
Ps.nie badz zlosliwy :P cepy teraz to zabytek maja swoja wartosc.


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1 pisze:
emka24, a ile masz teraz lat ?


?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:17 - czw 
emka24 pisze:
szymek1 pisze:
emka24, a ile masz teraz lat ?


?


:haha: ja wszystko wiem ,masz 62 lata ,moglbys byc moim tatuskiem :D


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1 pisze:
ja wszystko wiem ,masz 62 lata

Ale dopiero zaczęte.
szymek1 pisze:
moglbys byc moim tatuskiem


To nie buntuj się jak krnąbrny nastolatek gdy ci życzliwie radzę.
szymek1 pisze:
nie badz zlosliwy


Nie jestem złośliwy ,tylko zgryźliwy to przywilej wieku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:36 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
emka24, Po.części masz rację, ale.to trochę jak hobby, nie zawsze w pełni przydatne.ale jak jest to bardzo dobrze. Sam mam.dwa traktory i to niby dużo na kilkanaście hektarów.ale.sie.przydaje i robi robotę. Może sprzęt traci na wartości rynkowej, ale.użytkową utrzymuje. Wolę te maszyny niż gołębie, bez obrazy gołębiarzy.oczywiście. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:41 - czw 
Rob, to jest nalog ,nie hobby :wink: jak ide do pszczol,ubieram swoje filcaki i wsiadam w ursusa dopiero wiem ze zyje :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Rob,
nie wiem czy twoje 15 h i dwa traktory to hobby,podobnie jak szymek1, 1.5h nie swojego pola a sprzętu po horyzont.
No ale to wasze hobby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 14:58 - czw 
emka24, Napisać Ci jaki mam sprzęt w garażu :D z zawodu jestem blacharzem samochodowym lakieruje auta mechanikę robię sprzęt też kosztował trochę kasy a robię tylko przy swoim aucie albo najbliższej rodzinie. To jest moje drugie hobby


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 15:01 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
szymek1, Cztery stówki za siewnik to ja uważam że warto za kota więcej zapłacisz a tu nie chodzisz i nie prosisz się nikogo żeby pożyczył ci siewnik co swoje to swoje .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 15:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
szymek1,
Cały problem z pisaniem z tobą to to ,że po 3 postach już nie wiadomo o czym piszemy.
Co ma do naszej rozmowy sprzęt w garażu,przecież ja też poza ulami mam w domu telewizor ,talerze kilka regałów książek,tylko że my piszemy o pszczołach,facelii itd.
To napiszę inaczej.
Jeśli byś wywiózł 3 km od siebie pszczoły na facelię-to przy sprzyjającej pogodzie masz pożytek murowany,a z tego przy domu nie zawsze choć pogoda taka sama.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 15:16 - czw 
emka24, w mojej okolicy nikt nie sieje facelii ,nie mam czasu jezdzic z pszczolami i szarpac sie z innymi pszczelarzami .mam to w d...jestem sam sobie panem,nikt mi laski nie musi robic .


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 15:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Masz rację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 15:54 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
szymek1 pisze:
Jest taka sprawa :P Mam okazję kupić siewnik konny przystosowany do ciągnika za 400 zł zastanawiam się jak wychodzi to sianie facelii siewnikiem? Ile nasion trzeba na hektar i czy w ogóle jest sens inwestować te 4 stówy ponieważ areał jaki ja mam to jest około półtora hektara :roll: robię to ręcznie i nawet mi to sprawnie idzie .Co myślicie,kupowac czy dac sobie spokuj ?
Ps.Chodzi mi o to żeby ktoś kto sieje siewnikiem coś podpowiedział bo jeżeli to sianie siewnikiem idzie jak krew z nosa to te 4 stówy chyba lepiej przeznaczyć na piwko. :haha:

Do siania facelii potrzebny jest dobry siewnik .Facelia lubi być wysiana jak najpłyciej , a taki konny to chyba regulacji nie ma , ponadto nie wiem czy dzisiaj są dostępne kółka do drobnych nasion , chyba że ocalały z pierwotnego wyposażenia. Ja starałem się siać facelię "poznaniakiem " , ale z uwagi na nierówny grunt [raz glina , raz piasek], nie dawało to dobrych rezultatów[siewnik na piasku zapadał się] . Kupiłem siewnik do nasion, taki czterorzędowy i problem z nierównym wysianiem znikł. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 16:14 - czw 
Hieronim, Jakie powinny być odstępy w rzędach i Ile nasion Ci wchodzi na 1 hektar ?


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2018, 16:37 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
szymek1 pisze:
Hieronim, Jakie powinny być odstępy w rzędach i Ile nasion Ci wchodzi na 1 hektar ?

Ja sieję na 25-30 cm , a nasion ok 10 kg , zależnie od grubości nasion.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 20:27 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Hieronim, pokaż zdjęcie tego siewnika


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 21:01 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
https://www.olx.pl/oferta/siewnik-warzy ... 4;promoted

Mój jest w tej chwili rozebrany , ale wygląda mniej więcej tak jak na tym ogłoszeniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 21:10 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
dziękuję. o to mi właśnie chodziło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 21:19 - czw 

Rejestracja: 25 lutego 2013, 11:23 - pn
Posty: 81
Lokalizacja: Bulowice k.Andrychowa (małopolskie)
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Konnym nie dasz rady posiac facelli, potrzebujesz rolek do drobnego wysiewu. Grykę da radę bo sialem w tym roku. Facelie coś z półki poznaniakiem lub jeśli ma to byc tylko jako uprawa na pożytek pszczołami a nie na nasiona to wystarczył by lejek do nawozu :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 21:44 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Koledzy nie opowiadajcie dziwnych historii, jeśli ten siewnik ma wszystko jak należy i da się go ustawić to co stoi na przeszkodzie żeby nim posiać jakiekolwiek drobnonasienne? Jedyny problem to to, że po wykonaniu siewu trzeba pole zabronować żeby przykryć nasiona. Dokładnie to samo trzeba zrobić po siewie zwykłym poznaniakiem który nie ma rolek czy kół dociskowych bo ma bardzo podobne rozwiązania jak stary konny a obciążniki nie są wstanie zniwelować różnic w uprawie gruntu w sposób precyzyjny. Mój ojciec od zawsze siał np rzepak bez użycia rolek na drobnonasienne i nie miał z tym problemu, to była kwestia ustawienia przekładni zębatych. Pszczelarz z wioski obok siał tym samym poznaniakiem miedzy innymi facelię i też nie miał problemu. Nie mówię, że to najlepsze rozwiązanie ale i nie najgorsze. Pewnie, że ten siewnik który pokazał Hieronim, jest do tego typu siewu lepszy ale i cena zdecydowanie inna. Nikogo do niczego oczywiście nie namawiam bo to nie moja kasa ale zdanie mam takie jak piszę. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2018, 21:59 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
szymek1, jak będziesz miał ten siewnik to już wiem kto mi facelie zasieje :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 06:27 - pt 
Rob, Robert ten siewnik ma płynną regulację to znaczy Można nim wysiewać nasiona Od 1 cm wielkości do 1 mm a przynajmniej tak jest opisane to na tabelce Jeżeli chodzi o pozostałe ustawienia to muszę to sprawdzić w praktyce i zobaczyć .

Rzućcie okiem na ten filmik Jeżeli da się kończynę wysiać takim siewnikiem To dlaczego nie dałoby się siać facelii

https://m.youtube.com/watch?v=5YvmE9p546k

Siewnik który wczoraj przywiozłem jest dokładnie taki jak na tym filmie ps ja się trochę znam na mechanice nie jest to dla mnie trudne jeżeli będzie trzeba to go po ustawiam lub modyfikuje tak by to dobrze działało, jeżeli mi się to nie uda no to trudno będzie 4 stówy w plecy :?

https://m.youtube.com/watch?v=5YvmE9p546k


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2018, 09:43 - pt 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
szymek1, Jak dobrze pamiętam takim siewnikiem mozna zasiac drobnonasienne po ustawieniu tzw "górnego wysiewu" ,trzeba tak przestawić koła zębate, być może dołożyć jedno, aby wałek wysiewający obracał się w odwrotną stronę, nasiona wylatują górą. Szymek Ty jesteś zdolny ,dasz radę. Przy drobnonasiennych raczej bez obciążników na redlicach, przy zbyt luźnej glebie zwiększ prędkość przejazdu. Nie było elektroniki , komputerów kontrolujących wysiew i też siali rzepaki i inne. :P

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 09:56 - pt 
Marekp57, Marek dzisiaj z synem zrobimy próbę kręconą i zobaczymy jak te nasiona leca ?
Marekp57 pisze:
Ty jesteś zdolny ,dasz radę
:P


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2018, 13:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
szymek1, Takimi siewnikami siali kminek z makiem i dało rade zasiać to i ty zasiejesz spokojnie facelie .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 13:19 - pt 
pawel., obliczylem ze 1 obrot kola odpowiada 4 metrom kwadratowym zasiewu ,25 obrotow to jest 1 ar, podloze folie pod siewnik zrobie 25 obrotow i zwaze nasiona ,powinno ich byc 10deko .tak zmoderowano misze ustawic a pozniej chlapniemy z szymkiem piwko :lol: :pijemy:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2018, 15:53 - pt 

Rejestracja: 21 marca 2018, 10:52 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Wielkopolski 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Szymek przy próbie kręconej powinieneś uwzględnić poślizg koła - poślizg występuje ponieważ z koła jest przekazywany napęd na "mechanizm" wysiewający w rzeczywistości siewnik przejedź ok 10% dłuższą drogę.
Jeżeli koło jest z oponą (a w konnym chyba nie) wtedy poślizg wynosi ok 5%.
:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 19:07 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Jest tak jak piszeSeta68, gdyby były problemy z wielkością ziaren facelii to dla ułatwienia można je wymieszać z mocznikiem ( tylko dokładnie) i taką mieszanką obsiać pole. Mój ojciec tak kiedyś siał koniczynę czerwoną

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 20:15 - pt 
sprawa wygląda tak :po badaniach w specjalistycznym garażu pisiorka :haha: siewnik wysiewa 20 kg facelii na 1h ,nie ma h... we wsi by zejść niżej ,Rob, kolego nie znam Cię i nie widziałem Cię nigdy :P ale widzę że coś tam wiesz :mrgreen: ,
plan mam taki , kupię 30 kg mącznika ,do tego dam 20 kg facelii i wymieszam to w betoniarce ,zasypę cały zasobnik w siewniku i heja :)
ps. nie wyrzuciłem 4-ch stów w błoto ,siewnik jest z 89r ,to specyficzny rok dla Polski ,kiedyś wezmę za niego kasę :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2018, 20:29 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Mącznika.to ty lepiej nie kupuj bo jak Ci się rozlezie po chacie to Cię żona razem z siewnikiem pogoni na zajezdnię :haha: :wink: . Kup mocznik :mrgreen: .
Nic Cię nie goni , weź ze dwa kilo jednego i drugiego wymieszaj i zrób próbę, za dużo też nie.warto siać, potrzebujesz kwiatów nie zielonej masy

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 21:45 - pt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
szymek1 pisze:
plan mam taki , kupię 30 kg mącznika ,do tego dam 20 kg facelii i wymieszam to w betoniarce ,zasypę cały zasobnik w siewniku i heja
To ile Ty masz tego pola,bo taka ilość facelii to na 3 hektary.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2018, 23:57 - pt 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 537
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
W tym roku chciałem obsiać swoje pole poznaniakiem ale coś nie tak mi poszło. Nasiona nie chciały spadać w leje, mieszacz kręcił się ale nasiona jakby były namagnetyzowane ;) czy trzeba z czymś mieszać? Zawsze siałem z ręki i w tym roku chciałem być szybszy ale niestety I tak musialem się nachodzić.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 00:32 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
szymek1, Przy próbie kręconej miałeś otwarte wszystkie rurki, czy co drugą? Nic nie piszesz czy przestawiłeś na tzw górny wysiew, jeżeli tego nie zrobisz to w warunkach polowych wysiejesz jeszcze więcej, pomyśl a sam dojdziesz dlaczego.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 00:37 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
yanek_113 pisze:
W tym roku chciałem obsiać swoje pole poznaniakiem ale coś nie tak mi poszło. Nasiona nie chciały spadać w leje, mieszacz kręcił się ale nasiona jakby były namagnetyzowane ;) czy trzeba z czymś mieszać? Zawsze siałem z ręki i w tym roku chciałem być szybszy ale niestety I tak musialem się nachodzić.

A kolega założył rolki do nasion?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 09:28 - sob 
Marekp57 pisze:
szymek1, Przy próbie kręconej miałeś otwarte wszystkie rurki, czy co drugą? Nic nie piszesz czy przestawiłeś na tzw górny wysiew, jeżeli tego nie zrobisz to w warunkach polowych wysiejesz jeszcze więcej, pomyśl a sam dojdziesz dlaczego.


Marek ,jaki górny wysiew? nie mam pojęcia jak się to ustawia ? regulowałem tylko wajchą która przesuwa rolkę z zębatkami :roll: wszyskie rurki były otwarte ,na minimalnych ustawieniach sypie 20 deko na ar ,to 2x za dużo :?
ps,są wszystkie fabryczne tabelki ,co jak siać ,jaki jest obwód koła i ile razy obracać przy próbie kręconej ,pisze tam że można nim siać rzepak ,to i faceliia powinna iść

Godziemba pisze:
szymek1 pisze:
plan mam taki , kupię 30 kg mącznika ,do tego dam 20 kg facelii i wymieszam to w betoniarce ,zasypę cały zasobnik w siewniku i heja
To ile Ty masz tego pola,bo taka ilość facelii to na 3 hektary.
czemu pytasz ? chciałbyś pewnie mi podstawić rodziny na facelię :haha: :P :P


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2018, 10:10 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
szymek1 pisze:
Marek ,jaki górny wysiew? nie mam pojęcia jak się to ustawia ? regulowałem tylko wajchą która przesuwa rolkę z zębatkami wszyskie rurki były otwarte ,na minimalnych ustawieniach sypie 20 deko na ar ,to 2x za dużo
ps,są wszystkie fabryczne tabelki ,co jak siać ,jaki jest obwód koła i ile razy obracać przy próbie kręconej ,pisze tam że można nim siać rzepak ,to i faceliia powinna iść

szymek1,
Przeczytaj powoli co napisałem wczesniej, ale jeszcze raz ; górny wysiew to znaczyło że wałek wysiewający obraca się w odwrotną strone niż normalnie, trzeba to ustawić poprzez bodajże przełożenie któregos koła zębatego napędzającego wałek .Nasiona wylatuja górą nad wałkiem ,nie dołem. Nie wiem czy w Twojej wersji jest to mozliwe, ja miałem z tym do czynienia 40 lat temu , nie pamietam szczegułów. Powoduję to to że przy takim kierunku obrotów drobne nasiona nie "wyprzedzają" wałka w czasie jazdy i siewu. Dasz radę rozkiminić.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 11:43 - sob 

Rejestracja: 21 marca 2018, 10:52 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Wielkopolski 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Szymek jest tak jak pisze Marekp57 pomiędzy kołem napędowym a skrzynią (zbiornikiem na ziarno) masz przekładnie i w nie przełączasz kierunek obrotów wałka wysiewającego, jak zdejmiesz osłonę to na pewno dasz radę a jak nie to zrób zdjęcia przekładni to spróbujemy pomóc ja też robiłem to 40 lat temu ale pamiętam że było to proste i nie wymagał narzędzi.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 12:09 - sob 

Rejestracja: 21 marca 2018, 10:52 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Wielkopolski 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Szymek znalazlem w internecie schemat załączam pliki
rys 1 opis
Układ kół zębatych przy siewie
A- dolnym, B- górnym
1- główne koło, 2- koło pośrednie, 2a- koło dodatkowe po włączeniu, którego zmienia się kierunek obrotów wałka wysiewającego, 3- koło przyrządów wysiewających, 4- koło wałka mieszadła, 5- dźwignia zmiany kierunku obrotów.

Obrazek

rys 2 opis
Schemat działania wysiewu siewników KR-15, KR-25
W przypadku wysiewu dolnego- A, zastawka- 3 jest zamknięta, zaś wał kręci się w kierunku jazdy siewnika.
Przy wysiewie górnym- B, zastawka- 3 jest otwarta, zaś wał kręci się odwrotnie do kierunku jazdy siewnika.
1- wałek żłobkowany, 2- zasuwka gniazda, 3- zastawka, 4- mieszadło nagarniające

Obrazek

Napisz czy się udało.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 13:59 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
szymek1 pisze:
sprawa wygląda tak :po badaniach w specjalistycznym garażu pisiorka siewnik wysiewa 20 kg facelii na 1h ,nie ma h... we wsi by zejść niżej ,
szymek1 pisze:
wszyskie rurki były otwarte ,na minimalnych ustawieniach sypie 20 deko na ar ,to 2x za dużo

szymek1,
Zamknij co druga rurkę ,rozstaw bedzie prawidłoway i ilosc wysiewu zejdzie do 10 kg. :-P

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 14:07 - sob 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 537
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Hieronim pisze:
yanek_113 pisze:
W tym roku chciałem obsiać swoje pole poznaniakiem ale coś nie tak mi poszło. Nasiona nie chciały spadać w leje, mieszacz kręcił się ale nasiona jakby były namagnetyzowane ;) czy trzeba z czymś mieszać? Zawsze siałem z ręki i w tym roku chciałem być szybszy ale niestety I tak musialem się nachodzić.

A kolega założył rolki do nasion?



Jakie rolki? Siewnik pożyczyłem, mówiłem co będę siał. Właściciel nic nie mówił o żadnych rolkach. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? Może w końcu zaoszczędze trochę kilometrów w nogach.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2018, 14:44 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
yanek_113 pisze:

Jakie rolki? Siewnik pożyczyłem, mówiłem co będę siał. Właściciel nic nie mówił o żadnych rolkach. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? Może w końcu zaoszczędze trochę kilometrów w nogach.

Przy poznaniaku do drobnych nasion trzeba wymienić rolki na głównej osi , standartowo do siewnika dawają dwa komplety.

https://www.olx.pl/oferta/rolki-do-drob ... 93ea9abe5e


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji