FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:55 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 stycznia 2022, 21:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Poniżej zamieszczam link do opracowania IMGW-PIB: Temperatura w Polsce od 1951 do 2020 r., obrazującego zmianę średniorocznej temperatury na terenie Polski w latach 1951-2020.

https://www.youtube.com/watch?v=pwEifxAlgXo



Niedawno też słyszałem, że obecna rabunkowa gospodarka leśna wynika z faktu, że za 20-40 lat w Polsce będzie zbyt ciepło dla sosny i świerka.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2022, 22:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
....



Obrazek

Obrazek

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2022, 23:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
....

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Źródło: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/z ... pkach-468/

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2022, 07:25 - wt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Miałeś wątpliwości, że jest coraz cieplej? Nie wiem tylko czy mamy się jakoś szczególnie martwić. Jesteśmy jednym z chłodniejszych krajów świata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2022, 11:22 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 807
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Jestem sceptyczny co do naszej (ludzkiej) ingerencji w klimat. Patrząc w historię ziemi były okresy ocieplenia i oziębienia (małe i duże epoki lodowcowe)

Przykładem niech będą okresy "średniowiecznego ocieplenia klimatu" w IX-XIII wieku oraz "małej epoki lodowcowej" w XV - XVIII wieku.

Tutaj link https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedi ... rzeszlosci

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2022, 19:09 - wt 
tomaszgenda pisze:
Jestem sceptyczny co do naszej (ludzkiej) ingerencji w klimat. Patrząc w historię ziemi były okresy ocieplenia i oziębienia (małe i duże epoki lodowcowe)

Przykładem niech będą okresy "średniowiecznego ocieplenia klimatu" w IX-XIII wieku oraz "małej epoki lodowcowej" w XV - XVIII wieku.

Tutaj link https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedi ... rzeszlosci


Tomasz. Oczywista oczywistość że jeszcze ze trzy wybuchy wulkanów ( godne )mogą spowodować okres oziębienia. To prawda.

Ale czym palili i ile potrzebowali tego opału Twoi dziadkowie? W latach 70 ubiegłego wieku było 1 może trzy samochody na dużej wsi. Kupkę robiło się w sławojce a naczynia myło popiołem drzewnym ( ten popiół np użyj do czyszczenia szyby w kominku, sprawdza się jak najlepsza chemia. ). Trochę jest tak a trochę inaczej. Jak w latach 70 na wsi przesiedlaliśmy się z domów drewnianych do dużych murowanych , niczym nie ocieplanych to z 5 czy 10 m3 drewna zapotrzebowanie wzrosło na 10 czy 15 ton węgla.

Zawsze wspominaj dzieciństwo. w8


Na górę
  
 
Post: 01 lutego 2022, 19:41 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 807
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
mpm831, Czytałem kiedyś wnioski po badaniu nie pamiętam gdzie ale wnioski były miej więcej takie: wszystkie pojazdy spalinowe jeżdżące w Europie wytwarzają miej gazów cieplarnianych niż wszystkie krowy w Niemczech hahahaha

Nie neguje absolutnie tego że człowiek ma bardzo negatywny wpływ na środowisko ale musimy zdać sobie sprawę że jeżeli chodzi o "efekt cieplariany" mamy (ludzie) znikomy wpływ na zmiany klimaty które obserwujemy.

Po krótce wyjaśnienie teorje która mnie mocno przekonuje W tej chwili jesteśmy w apogeum słonecznym, czyli słońce mocno ogrzewa ziemię. Topnieją lodówce na półkuli północnej. Przez zmniejszenie się zasolenia oceanów zwalnia ciepłych prąd oceaniczny (golsztrom). Obserwujemy to od kilku dziesięcioleci. Gdy golsztrom stanie (a może się to stać w każdej chwili) będziemy mieć w Europie Małą Epokę Lodowcowe. Taką jak w okresie XV-XIII wieku.

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2022, 14:56 - śr 
Tomasz
Też to czytałem. Czasami wystarczy bardzo mała energia aby ruszyć tira z ładunkiem na oblodzonym śniegu. Czy lawinę w górach. Bardziej moje rozumowanie czy ewentualne obawy idą w tym kierunku.


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2022, 18:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miałem na myśli odnotowanie faktu, że klimat się zmienia, a wraz z nim zmieniła się biologia rodziny pszczelej jak również baza pożytkowa. Natrafiłem na dane w tym zakresie dodatkowo ładnie zobrazowane.

Nie neguję, że klimat ma swoje naturalne cykle i główny kierunek zmian chyba jest determinowany w naturalny sposób, jednakże pominięcie wpływu człowieka na zmiany klimatyczne, weddług mnie byłoby przegięciem w drugą stronę.

Polecam też:
https://www.youtube.com/watch?v=5Kf27GuvAGQ

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2022, 22:27 - sob 
https://www.youtube.com/watch?v=5Kf27GuvAGQ

Mądrze i rzeczowo.

Dzięki.


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2022, 09:35 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
mpm831 pisze:
https://www.youtube.com/watch?v=5Kf27GuvAGQ

Mądrze i rzeczowo.

Dzięki.

To stary film u nas w styczniu śnieg ,chociaż nie takie zimy mamy jak przed 30 lat.Do cyklicznych zmian my też dokładamy swoją cegiełkę w masowych wycinkach drzew teraz widzę masowe wycinanie sosny bo świerk i jodła się kończy.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2022, 11:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Sprawdziłem, gdzie położony jest Czaszyn :) U Ciebie Henry nie jest jeszcze najgorzej, a może nawet, z lokalnej perspektywy, lepiej niż kiedyś :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=4zoVCt_ ... 7X&index=2

MGW-PIB: Przebieg suszy glebowej w okresach wegetacyjnych 2015-2019

Obrazek

Susze, z mojego punktu widzenia mają największy wpływ na obecną gospodarkę pasieczną. W moim regionie jest ten temat bardzo poważny. Wspominałem już kiedyś o początkującym pszczelarzu, który zakupił 20-30 rodzin myśląc, że miód sam się robi :) po 3 latach suszy i ustawicznego karmienia sprzedał pasiekę.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2022, 11:56 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
sangbleu pisze:
Sprawdziłem, gdzie położony jest Czaszyn :) U Ciebie Henry nie jest jeszcze najgorzej, a może nawet, z lokalnej perspektywy, lepiej niż kiedyś :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=4zoVCt_ ... 7X&index=2

MGW-PIB: Przebieg suszy glebowej w okresach wegetacyjnych 2015-2019

Obrazek

Susze, z mojego punktu widzenia mają największy wpływ na obecną gospodarkę pasieczną. W moim regionie jest ten temat bardzo poważny. Wspominałem już kiedyś o początkującym pszczelarzu, który zakupił 20-30 rodzin myśląc, że miód sam się robi :) po 3 latach suszy i ustawicznego karmienia sprzedał pasiekę.


Teoretycznie tak jest ale u mnie jedyny pożytek towarowy to spadz ,a największe opady przypadaja maj czerwiec kiedys bywało lepiej ,a że gospodarka lesna jest taka jaka jest to mamy to co mamy .Dawniej jak zimą jechałem w kierunku lasu gdzie mam pasieki to było widać w większości las jodłowy a dzis to jodła gdzie niegdzie bo tak wyciete lasy .Teraz króluje modrzew i buk oraz wiatry prawie cały czas co powoduje wysuszanie lasóe i spadzi.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2022, 15:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Obecnie "Lasy" kładą drzewa na olbrzymią skalę. U siebie zauważam, że im starsze drzewa tym szybciej znikają.
Już dosłownie za kilka lat, "prawdziwy las" będzie można uświadczyć jedynie w lasach prywatnych, w których obecny monopolista zabrania wycinki.

cytat:

We wrześniu 2019 r. Instytut Dendrologii PAN opublikował wyniki analizy dotyczącej lasów w Polsce, m.in. zmian ich wyglądu i zasięgu. - Stwierdzono wówczas, że w kilku najbliższych dekadach z terenu Polski praktycznie znikną gatunki, które kojarzymy z lasami gospodarczymi, zdominowanymi przez sosnę i świerka. Oczywiście nie oznacza to, że drzewa 'wyciągną z ziemi korzenie i się przeprowadzą'. Ich wegetacja będzie jednak utrudniona, a całe zbiorowiska leśne, gdzie te gatunki są głównymi organizmami lasotwórczymi, czeka powolna degeneracja - podsumował profesor.

- Już dziś to obserwujemy - dodał. - Niedawna dyskusja, a raczej spór dotyczący Puszczy Białowieskiej i metod zwalczania kornika, ma wiele wspólnego ze zmianami klimatu. Jak wspomniałem, świerk to jeden z gatunków źle znoszących wysoką temperaturę i niską wilgotność. Na terenach, na których warunki się zmieniają, już dziś jest on bardziej podatny m.in. na ataki patogenów, w tym kornika drukarza. Dlatego obecnie obserwujemy powolną degenerację borów świerkowych, nie tylko drzew w okolicy Białowieży. Jest im za ciepło i za sucho. Usilna ochrona świerka i bazowanie na nim jako na ważnym gatunku gospodarczym nie ma sensu na długą metę. Oczywiście świerk utrzyma się w enklawach. W perspektywie kilkudziesięciu lat znacznie lepiej będą się u nas czuły jednak inne gatunki drzew, mające wyższe optima temperaturowe, np. dęby czy lipy. Utopijne jest więc myślenie, że gospodarka leśna nie będzie się zmieniać. To będzie konieczne, gdyż lasy, które mamy w tej chwili - nie będą dostosowane do przyszłych warunków klimatycznych - wyjaśnia ekspert z UW.

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C9 ... asnia.html

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2022, 15:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
dalej cytat:

Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu.


Badacze wyliczają, że są gatunki drzew, które je przeżyją: jodła pospolita, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Są też gatunki, które na obszarze Polski będą występować zdecydowanie rzadziej: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.

- To szokujące dane, gdy weźmie się pod uwagę to, że sosna stanowi 58,5 proc., brzoza 7,5 proc., a świerk 6,4 proc. powierzchni lasów w Polsce - alarmują naukowcy. Z analiz naukowców z PAN wynika, że w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, mogą z polskich lasów zniknąć gatunki drzew, które dzisiaj stanowią główny składnik drzewostanów na blisko 75 proc. ich powierzchni.

- Za tym nastąpi zagłada setek gatunków grzybów oraz zwierząt. Istotnie zmieni się nasza przyroda. To zatrważający, ale wysoce prawdopodobny scenariusz - zauważają. - Należy zrobić wszystko, aby ten ponury scenariusz przebiegł możliwie najłagodniej. Jednym z pilnych działań, które zmniejszy jego surowość, będzie sadzenie gatunków drzew dobrze przystosowanych do przewidywanych zmian klimatu. Polska Akademia Nauk deklaruje gotowość i wolę przyjęcia roli konsultanta merytorycznego tego programu - piszą naukowcy.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2022, 18:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Kwestie zmian, ocieplenia klimatu i wpływu na pszczoły tych czynników poruszał również prof. Paweł Chorbiński również dr. hab. Krzysztof Olszewski.

Prof. Paweł Chorbiński:
"(...) Mamy ocieplenie i suszę. I to niestety susza przede wszystkim jest groźna dla pszczół, bo susza determinuje zakwitanie roślin (...)"

"Proszę zauważyć jeszcze jedną rzecz, że w ostatnich latach (...) i rzepak i lipa przyspieszyły nektarowanie (...)"

Wskazywał też zależnośc w występowaniu nosema ceranae.

https://youtu.be/LZYq04a8EZA?t=1286

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2022, 21:53 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
sangbleu pisze:
Prof. Paweł Chorbiński:
"(...) Mamy ocieplenie i suszę. I to niestety susza przede wszystkim jest groźna dla pszczół, bo susza determinuje zakwitanie roślin (...)"

Zaznaczył bym że bardziej determinuje nektarowanie ,bo rośliną chcą wydać, owoc za wszelką cenę i kwitną-miernie i wtedy brak pszczół na łanie kwitnącego pola .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2022, 18:35 - czw 
Plus ciepła, mgława zima. A wiadomym jest że dla mszycy jodłowej to warunki mało korzystne. Preferuje mróz i suche powietrze, zimą. :kapelan:

I jak tu cieszyć się wiosną? :do bani:
:haha:


Na górę
  
 
Post: 13 lutego 2022, 20:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Jak szybko wysycha nam Polska?

Dr Rożek wyjaśnia:
https://www.youtube.com/watch?v=Gjb_WgCAbko


"Skoro topią się lodowce, podnosi się poziom wody w morzach i oceanach, dlaczego nawiedza nas coraz więcej susz? Czy to nie jest sprzeczność? W tym temacie sprzeczności jest więcej, bo równocześnie nawiedza nas też coraz więcej powodzi".

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2022, 18:25 - pn 
Bardzo jasna interpretacja zmian klimatycznych.
Masz rację sangbleu. :pl: :pl: :pl:


Na górę
  
 
Post: 27 marca 2022, 20:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Stan suszy na 26 marca 2022 r.
Źródło: https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2022, 15:08 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Najbardziej martwi mnie wycinanie drzew (szczególnie ogromnych lip) w trakcie przebudowy dróg, bez konieczności ich odtworzenia.
Co gorsze rolnicy mając ,,diabelnie" silny sprzęt usuwają w godzinę starodrzew lipy, akacje.
Kiedyś nawet nie myśleli o takim karczowaniu, bo wszystko robiło się ręcznie. Teraz piła spalinowa i ogromna kopara - i po miodzie.
Pola robią się podobne jak w Niemczech i Francji - ogromne połacie bez miedz,drzew i krzewów - mono uprawa jak okiem sięgnąć.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2022, 22:06 - śr 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
piła motorowa i bobry :-)
to największe szkodniki (oczywiście u mnie ) :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2022, 22:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Wycinka drzew jest prowadzona na ogromną skalę, ja staram się szukać terenów nieużytkowanych rolniczo.
Obrazek
Polsce zagraża niedobór wody. Autor: dr hab. inż. Mariusz Czop, grafika: Black M., King J., 2009 – The Atlas of Water. Mapping the World’s Most Crucial Resource. Earthscan.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2022, 14:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Tam, gdzie człowiek wycina stare drzewa i czyści po nich teren, pozostaje biologiczna pustynia. W statystykach to wciąż jest las. Przyrodnicy patrzą na las jak na miejsce, gdzie toczą się procesy naturalne, leśnicy jak na źródło dochodów.

(...) w 1990 r. wycięto w Polsce ok. 20 mln m sześc., a w roku 2020 prawie 40 mln m sześc. drzew. Krótko mówiąc, w ciągu ostatnich 30 lat ilość pozyskiwanego drewna podwojono. Skutki widać gołym okiem.(...)

Drzewa jak świniaki
Pożądliwie w stronę lasów spoglądają firmy meblarskie, wytwórnie płyt i sklejek, stolarki budowlanej. Lasy Państwowe nie ukrywają, że drzewo to towar, który sprzedaje się na pniu. Jeszcze zanim padnie, w kolejce po nie ustawiają się kupcy z kraju i z zagranicy. Z danych uzyskanych przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wynika, że tylko w 2019 r. Polska wyeksportowała ponad 4,4 mln m sześc. drewna. Najwięcej do Chin i Niemiec. A według informacji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w ostatnich latach z Polski wyeksportowano ok. 15 mln m sześc., co mocno zdenerwowało branżę.

(...)Jednocześnie uspokajają, że drzew nie zabraknie. Przekonują, że z roku na rok rosną zasoby drewna i powierzchnia lasów, które dziś zajmują prawie jedną trzecią obszaru kraju. I tłumaczą obrazowo, że z gospodarką leśną jest jak z hodowlą trzody chlewnej - kiedy świniak ma już swoje kilogramy, wiadomo, że jego czas nadszedł. Z drzewami podobnie - kiedy osiągną wiek rębny, trzeba ciąć, bo inaczej zestarzeją się, uschną, spróchnieją i nic z nich nie będzie. A że gospodarka leśna prowadzona jest już od około 100 lat i lasów nie brakuje, to znaczy, że metoda się sprawdza.(...)

fragmenty
Źródło: artykuł opublikowany w serwisie Dziennik Gazeta Prawna pod tytułem "Powinny umierać, stojąc. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, przyroda przestaje się liczyć"
https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na- ... snicy.html

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2022, 15:17 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Kraje trzeciego świata zawsze słynęły z tego, że sprzedawały surowce i towary nieprzetworzone - jak wie każdy kto się spotkał z produkcją czegokolwiek, zysk rośnie wraz ze stopniem przetworzenia. Ale to by wymagało woli politycznej by zrobić coś poza napchaniem sobie kasy. Zakaz eksportu surowego drewna powinien obowiązywać już od dawna. Tak by mogło wyjeżdżać wyłącznie jako meble, płyty itp.
Z tym rośnięciem areału to tak jak napisałeś, jak się zmienia R na Ls to rośnie nam areał lasu. Ale że ten "las" to sadzonki 10-20cm wysokości i prawdziwym lasem zacznie być za 40 lat to nikt nie mówi bo to słabo brzmi.
Polecam "Sekretne życie drzew", jest trochę innego spojrzenia na wiele spraw, np wiek rębności (solidnie zaniżony wg autora).

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2022, 22:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Susza w Polsce trwa już 7 lat

https://www.youtube.com/watch?v=j8oPMiiYElw -Największa SUSZA od LAT - Wysycha EUROPA i POLSKA


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2022, 09:06 - sob 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
No co Ty, przecie Mikke czy tam inny ceramiczny pisał że całe to ocieplenie jest ściemą bo w kwietniu czy maju zmarzł.
;-)
Polska ma od zawsze deficyt wody, teraz się pogłębia. Szczęśliwi co mają do oceanu <300km.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2022, 13:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
asan pisze:
No co Ty, przecie Mikke czy tam inny ceramiczny pisał że całe to ocieplenie jest ściemą bo w kwietniu czy maju zmarzł.
;-)
Polska ma od zawsze deficyt wody, teraz się pogłębia. Szczęśliwi co mają do oceanu <300km.


Aktualnie dążymy historycznie do kolejnej epoki lodowcowej, przed każdą epoka lodowcowa następują krótkotrwałe ocieplenia. Że cały czas się coś zmienia dowodem jest np fakt że potopy szwedzkie miały szanse dzięki temu że bałtyk zamarzał zima. Sama nazwa Grenlandia wskazuję co innego niż obecnie ma miejsce. Naprzemienne susze i powodzie występują w naszym kraju przez dziesiątki lat zaniedbań i braku retencji

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2022, 16:46 - sob 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Jedną z głównych przyczyn suszy jest melioracja. W Polsce jesteśmy w tym mistrzami. Warto obejrzeć ten film i kilka innych. Bardzo rzeczwe podejście do sprawy. https://www.youtube.com/watch?v=s9cA2e3r5_g

A co widzi leśnik w lesie? Leśnik w lesie widzi kubiki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2022, 21:50 - sob 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty pisze:

Aktualnie dążymy historycznie do kolejnej epoki lodowcowej, przed każdą epoka lodowcowa następują krótkotrwałe ocieplenia. Że cały czas się coś zmienia dowodem jest np fakt że potopy szwedzkie miały szanse dzięki temu że bałtyk zamarzał zima. Sama nazwa Grenlandia wskazuję co innego niż obecnie ma miejsce. Naprzemienne susze i powodzie występują w naszym kraju przez dziesiątki lat zaniedbań i braku retencji


Zmierzamy też do spłonięcia we wnętrzu słońca.
Ostatnia epoka lodowcowa skończyła się z 10tyś lat temu, chyba trochę za wcześnie na kolejny glacjał.
Potop był możliwy dzięki warcholstwu, krótkowzroczności i sobiepaństwu Polaków. I wojna z moskalami i rokosz Chmielnickiego się również przyczyniły. Wojska Szweckie weszły od zachodu przez +- Szczecin i od wschodu przez Inflanty, w lecie.

Greenlandia to doskonały przykład reklamy. Badania dowodzą że ziarna które niektórzy zwolennicy teorii o zielonej wyspie uważają na dowód upraw, urosły w Skandynawii i częściowo na południowym wybrzeżu Bałtyku. Do tego szkielety dowodzą że dieta była rybna i dość monotonna.
Eryk umiał w marketing i obiecywał gruszki na wierzbie czy zboże na lodowcu ;-)

Retencja ok, tylko czy rozumiesz przez to melioracje ze stawianie szkodliwych zapór czy raczej przywracanie rozlewisk, bagien, meandrów, stawów i łęgów?

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2022, 08:15 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
asan pisze:
Retencja ok, tylko czy rozumiesz przez to melioracje ze stawianie szkodliwych zapór czy raczej przywracanie rozlewisk, bagien, meandrów, stawów i łęgów?


Obejrzyj jeszcze inne filmy tego gościa. Bardzo konkretnie i rzetelnie przedstawia temat - przynajmniej jako niedoświadczony w tej materii takie odnoszę wrażenie. W przypadku opadów chodzi o to, aby wodę zatrzymać na danym terenie, w postaci rozlewisk, stawów, bagien, podmokłego terenu itp.
Meliorowanie wszystkiego i wszędzie powoduje że woda po opadach natychmiast odpływa z danego terenu, co wywołuje oczywiście negatywne skutki (w duższym okresie suszę, zmianę lokalną klimatu, utratę siedlisk zwierząt itp).
Kolejnym świetnym przykładem jest film "Sól ziemi", akurat to jest o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado. Ale jest tam nawiązanie do jego rodzinnej miejscowości gdzie - jak był młody - był las i płynęły rzeki. Potem las został wycięty, powstał teren jałowy, pustynny, rzeki przestały płynąć. Po kilkudziesięciu latach ponownie zasadzili tam las i wszystko zaczęło się odradzać, również rzeki. Tak czy inaczej warto obejrzeć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2022, 09:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Proszę nie zmieniać znaczenia pojęć i nie przypisywać melioracji pejoratywnego znaczenia.
Meliorowanie to nie jest tylko
astroludek pisze:
Meliorowanie wszystkiego i wszędzie powoduje że woda po opadach natychmiast odpływa z danego terenu,
, wprost przeciwnie.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2022, 11:54 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
JM, nie jestem specjalistą w tym zakresie. Miałem na myśli meliorację poprzez usunięcie wody z danego terenu.
W druga stronę, czyli nawadnianie terenu jak rozumiem też opisuje pojecie melioracja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2022, 22:44 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
O tym że melioracje są szkodliwe na większości terenów, wszyscy na świecie wiedzą od lat 60 może 70. Ale oczywiście Polska musi powielić wszystkie błędy i przejść własną drogę by na końcu dojść do jedynych możliwych wniosków. To co proponuje lobby melioracyjne nie rozwiązuje problemów, a często je tylko pogłębia. Oczywiście melioracja książkowa, czyli regulowanie stosunków wodnych jest super. Ale to nie jest przypadek Polski. U nas melioracja == osuszanie.
Dlaczego to ciągle działa?
Bo dla władz to okazja do przytulenia gigantycznych pieniędzy, im więcej się wydaje, tym więcej mogą ukraść par excellence no i oczywiście wydoić przez tych wszystkich Misiewiczów, Witt, Wildy i inne Obajtki.
No i "last, but not least!" - ogromna wdzięczność głupich ludzi. Bo Staskowi, Józkowi i Frankowi chałupy zalało co je postawili na zalewowej działce i trzeba szybko stawiać nowy wał (nomen omen) oraz korytować strumyk.
Najdalej rok później można robić dobrze mieszkańcom kolejnej miejscowości poniżej, bo szybko spływająca woda wystąpiła z brzegów, dzięki gwałtowności zjawiska (poprawiono odpływ wód powierzchniowych) woda była wysoka jak nigdy dotąd i zalało trzysta chałup. Tu już przyjeżdża grzać się w blasku świateł wojewoda albo i premier. Obiecuje że wyprostują, pogłębią, przyspieszą.
I nim strumyk zostanie wybetonowany do samego ujścia do większej rzeczki, w górnym biegu w studniach zaczyna brakować wody. Trzeba wiercić studnie głębinowe, szukać winnych wśród np sąsiadów napełniających basen wodą czy podlewającym pomidory.
Wodociąg, wiercenie studni, stacja kontroli-uzdatniania. To kolejne miliardy do przewalenia. Wszystko dla dobra obywateli!
Tego od Wolnych Wód oglądałem czasami, często mówi mądrze. Ale kilka razy wychwyciłem że opowiada też kocopoły. Sytuacją polskich wód, głównie powierzchniowych (ale podziemne nie są innym systemem) interesuję się ponad trzy dekady i w tym czasie jeśli się zmieniło to na gorsze. Wystarczy prześledzić tzw rewitalizacje placów miejskich - w większości przypadków kostka, beton, akumulatory ciepła i zerowa retencja wody. A jak przyjdzie kilka dni upału to jeszcze wylewanie hektolitrów wody żeby beton ochłodzić...

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2022, 23:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Najlepiej utykać na misiewiczach, ale o tych co to właśnie w tych pokrętnych melioracjach się najbardziej zasłużyli ale za immunitetami się kryją, cicho sza.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2022, 12:13 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Misiewicz był zbyt ostentacyjny i stracił parasol ochronny partyi. A co do innych to przecież immunitety można odbierać, wystarczy mieć dowody. A z tym niestety krucho.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2022, 21:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Z odbieraniem immunitetów jest właśnie problem, żadne dowody o niczy nie decydują, nawet zrzec się go nie można.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2022, 08:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
JM pisze:
Z odbieraniem immunitetów jest właśnie problem, żadne dowody o niczy nie decydują, nawet zrzec się go nie można.


Immunitet powinien chronić przed ewentualnymi nieprawidłowościami a nie tworzyć parasol ochronny nad patologia która robi przekręty. Gdzie tu logika że nachlany poseł czy prokurator wsiada w auto i jedzie bo wie że mogą mu naskoczyc. Albo ta sama ekipa kradnie po sklepach a jednocześnie wsadza do więzienia ludzi niepełnosprawnych za batonika za 2pln

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2022, 17:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
astroludek pisze:
Jedną z głównych przyczyn suszy jest melioracja. W Polsce jesteśmy w tym mistrzami. Warto obejrzeć ten film i kilka innych. Bardzo rzeczwe podejście do sprawy. https://www.youtube.com/watch?v=s9cA2e3r5_g

A co widzi leśnik w lesie? Leśnik w lesie widzi kubiki.
astroludek pisze:
Jedną z głównych przyczyn suszy jest melioracja. W Polsce jesteśmy w tym mistrzami. Warto obejrzeć ten film i kilka innych. Bardzo rzeczwe podejście do sprawy. https://www.youtube.com/watch?v=s9cA2e3r5_g

A co widzi leśnik w lesie? Leśnik w lesie widzi kubiki.


Ten kanał "Wolne rzeki" robi świetną robotę. Zmienia postrzeganie o wodach śródlądowych i ich roli w środowisku.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji