FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:23 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 listopada 2010, 23:44 - ndz 
Witam chciałbym stworzyć temat dotyczący siania , nasadzeń roślin miododajnych itd.
Główne zagadnienia to czas siewu , jakie grunty , jak sadzić i kiedy , proszę wypisywać krótkie informacje przyporządkowane danej roslinie , treściwie i bez zbędnego rozpisywania sie.

Schemat postu:

np.

trojeść amerykańska- .............i tu w kilku linijkach krótkie informacje


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2010, 00:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Kocimiętka właściwa - urośnie wszędzie byle tylko w pierwszych tygodniach wzrostu odchwaścić ewentualne poletko. Siać na wiosnę albo na jesień, gęstsze kępy lepiej się bronią i zagłuszają chwasty. Jesienny siew można wykonać w ten sposób że ścięte pędy poukładać na poletku trochę je sponiewierać i na drugi rok mamy gąszcz młodych roślinek które można przesadzać jeśli są za gęsto. Bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2010, 20:59 - pn 
Zaczerpnięte z forum ambrozja


Przegorzan kulisty – siew można wykonać późną jesienią lub wiosną (nawet w czerwcu). Nasiona sieje się w rowki odległe o 50-60 cm przykrywając 2-3 cm ziemi. Wierzchem dobrze jest posypać żółtym piaskiem celem wyznaczenia rzędów. Odległości w rzędzie 20-40 cm. Jeżeli wzejdą gęściej można przepikować.

Ślazówka turyngska – siew wykonuje się wiosną w rzędy 40-50 cm, pozostawiając po wschodach rośliny co 20-30cm. Można uprawiać z rozsady.

Trojeść amerykańska – proponuję wysiewać bardzo wczesną wiosną do doniczek (kubków po śmietanie 0,5l) po kilka a nawet kilkanaście nasionek i trzymać w cieple. Gdy miną wiosenne przymrozki wystawić na dwór, gdzie roślinki rosną do jesieni (podlewać). Jesienią posadzić na stałe miejsce w rostawie 50 x 50 cm, pamiętając, że roślinki będą zdobywać nowy teren rozrastając się poprzez kłącza.

Mak wschodni – siew wykonuje się od marca do maja lub we wrześniu od razu do gruntu w rozstawie roślin ok. 1m. Drobne nasionka sieje się gniazdowo na głębokość do 0,5 cm. Dobre rezultaty daje wysadzenie naprzemienne przegorzanu kulistego i maku wschodniego w rostawie ok. 1m(w szachownicę).

Budleja Dawida - nasiona przechowuje się w suchym chłodnym miejscu. W marcu lub kwietniu należy je wysiać do skrzyneczek i postawić na parapecie. Mile widziane jest przykrycie folią lub szybą, do momentu wschodów. Jak roślinki się wzmocnią, można je przesadzić na stałe miejsce w rozstawie 1x1m. Konieczne jest coroczne silne cięcie.

Amorfa krzewiasta – nasiona przechowuje się do wiosny w suchym piasku. Siew wykonuje się w kwietniu wprost do gruntu (jak warzywa). Nasiona przesuszone należy moczyć przed siewem przez około 3 godz. Siewki na zimę należy okryć suchymi liśćmi lub jesienią dołować. Wiosną wysadza się je do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-70 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm. Jesienią można sadzić na stałe miejsce.

Moszeniec południowy – nasiona przechowuje się do wiosny w chłodnym pomieszczeniu na sucho. Wysiewa się je w maju wprost do gruntu na rozsadniku. Przed siewem dobrze jest nasiona moczyć w ciepłej wodzie przez 3-4 godz, a w razie przesuszenia zalać wodą o temperaturze 60C. Wiosną następnego roku wysadza się je w szkółce, z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami 20-30 cm.

Irga błyszcząca - nasiona należy oddzielić od miąższu i stratyfikować, co najmniej przez rok. Można je wsypać do doniczki pomieszane z piaskiem, przykryć drugą doniczka i zakopać do jesieni przysypując 10 cm warstwa ziemi. Można też, jeżeli żona pozwoli, przetrzymać je w lodówce. Jesienią następnego roku wysiać na rozsadniku. Po roku młode siewki wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 50-60 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm.

Parczelina trójlistkowa – Zebrane jesienią skrzydlaki przechowuje się do wiosny dołując, lub luzem, w chłodnym miejscu. Wczesną wiosną wysiewa się je wprost do gruntu na rozsadniku. Po roku młode siewki wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 50-60 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm.

Klony tatarski i Ginnala – zebrane jesienią skrzydlaki wysiewa się od razu w rozsadniku przykrywając 2-3 cm warstwą ziemi. Można też nasiona przetrzymać do wiosny w chłodzie i wysiać najwcześniej jak to będzie możliwe. Młode siewki, wiosną nastepnego roku, wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami ok. 30 cm.

Ewodia aksamitna – nasiona należy oddzielić od miąższu i przechowywać do wiosny w wilgotnym piasku w chłodzie. W kwietniu można je wysiać do gruntu na rozsadniku. Młode siewki jesienią chronić przed mrozem, dołując na płasko. Wiosną wysadza się je do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami ok. 30 cm. Po 2 latach uzyskuje się drzewko gotowe do wysadzenia na stałe miejsce.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2010, 21:08 - pn 
dostałem nasiona trojeści tez za bardzo nie wiedziałem co się z czym je ale zrobiłem tak w Marcu
do kubków po kefirach /jogurtach itp ok 10cm wysokości nasypałem ziemi z piaskiem i do każdego po 2-3 nasionka i do ciepłego miejsca ( ja dałem do piwnicy ) tak podlewałem w miarę potrzeb za ok 3-4 tygodnie nasiona zaczęły kiełkować i wychodzić z ziemi i podrosły do 5cm dostawiałem najładniejszą sztukę tak rosły sobie do maja a nawet pamiętam do 16 maja ( aby posadzić po Zimnej Zośce i posadziłem w rzędzie na stałe miejsce roślinki były już dość duże
A w denku pojemniczka trza zrobić kilka dziurek
Identycznie robiłem mając Lofant (kłosowiec fenkułowy )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 listopada 2010, 19:34 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Żmijowiec zwyczajny. - Roślina dwuletnia, kwitnie od czerwca do października, kwiaty zapylane są przez błonkówki.Roślina miododajna. Siedlisko: suche wzgórza, miejsca kamieniste, miejsca ruderalne – na glebach lekkich, piaszczystych lub kamienistych. Roślina trująca. Zawiera trujące alkaloidy i nie jest zjadana przez zwierzęta. Barwa kwiatów zależy od stopnia kwasowości soku komórkowego; w młodych kwiatach jest on kwaśny, co nadaje im czerwoną barwę, w dojrzałych kwiatach jest obojętny lub zasadowy, co nadaje kwiatom niebieską barwę. Nasiona siać póżną jesienią , lub wczesną wiosną. Raz posiana , potem sama się rozsiewa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 listopada 2010, 20:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
J część nasin przegorzana które dostałem jako dodatek do węzy od naszego kolegi posiałem jak pisano na forum w kretowine na skrpie kolejowej ale nie widziałem aby powschodziły. Reszta posiana na poletku z wężem podlewającym kropelkowo wyrosła pięknie.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 20:25 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Niedocenianą , rodzimą rośliną bardzo miododajną jest Trędownik bulwiasty. Bylina ta mimo przykrego zapachu , zwabia mnóstwo pszczół a jej wydajność dochodzi do 800kg/h. Uwielbia podmokłe tereny i obrzeża lasów. Jej nasiona są bardzo drobne , dlatego należy siać w glebę bez przykrycia. Do skiełkowania potrzebna jest odpowiednia / dość duża / wilgotność gleby. Roślina trująca.
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 20:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider, Jak by ktoś miał właśnie nasiona trędownika było by cacy. Najlepiej niech napisze na PW. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 18:08 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Nasiona trędownika bulwiastego i wielu innych roślin miododajnych zdobędziesz u pana Morawskiego - wejdz na jego stronę www. ogrodnikmorawski . strefa. pl
i skorzystaj z jego oferty.
Pozdrawiam - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 19:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Małydadant pisze:
paraglider, Jak by ktoś miał właśnie nasiona trędownika było by cacy. Najlepiej niech napisze na PW. :oczko:


Masz niedaleko (do Rudy Śl.)do Pana Wojciecha Morawskiego. Mi się nie udało rozmnożyć trędownika bulwiastego z nasionek. Nabyłem u Pana Wojciecha sadzonki. Teraz to mi na pewno szybciej pójdzie rozmarzanie.
Zapoznaj się z ofertą tutaj:
http://www.ogrodnikmorawski.strefa.pl/
zadzwoń i umów się - Państwo Grażyna i Wojciech Morawscy są bardzo mili i na pewno doradzą Ci.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 19:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider, krzysglo, Dziękuje Wam baradzo :całusy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 22:38 - czw 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Witam!
Mam pewne pytanie kupiłem od Morawskiego bulwy tredownika bulwiastego ,posadzilem i zostalo kilkanascie malutkich bulw które posadzinem w doniczce i teraz moje pytanie po jakim czasie trędownik zacznie wschodzić?:)
Za odpowiedz z góry Dziękuję:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 20:07 - pn 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam
Mam takie pytanie czy stosował ktoś już te mieszanki od Lewandowskich?

http://www.mlewandowski.com.pl/fzlcomme ... gory=miesz

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 22:30 - śr 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Jedna pasiekę mam ustawiona na łąkach co prawda z mniszka mam niezły zbiór jednak później nie na tam większych pożytków. może ktoś z was wie jakie mogę rośliny miododajne posiać na tych łąkach aby wzbogacić bazę pożytkową bez większych nakładów pracy. Chodzi mi , które rośliny będą rosły kiedy rozsypie je po tych łąkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 22:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
kończyny

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 kwietnia 2011, 08:53 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
pytane brzmi- czy te łąki są raczej suche czy raczej mokre- no i czy są zbierane jeśli mokre to krwawnica i wierzbownica a jeżeli bardziej suche to wierzbówka- jeżeli zaś są zbierane to sprawa jest gorsza ale np taki bodziszek lakowy świetnie odbija i kwitnie w późniejszym terminie :D a jest b.dobrym pożytkiem ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 22:17 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Łąki są koszone raz w roku bo gospodarze z tego tytułu mają dopłaty z UE ( a na wiosną opalane), są to łąki suche z przewaga traw (chyba perzu) pozostałości po uprawach w latach poprzednich. Na tych łąkach nie rosną żadne kwiaty (nazywany takie trawy szkuciorą).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 kwietnia 2011, 22:31 - pn 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
a jakie są ziemie tam u was ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 kwietnia 2011, 21:01 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Rankery brunatne kwaśne oraz gleby inicjalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwietnia 2011, 16:47 - ndz 
http://www.swiatkwiatow.pl/tojesc-kropk ... id288.html
Mam pytanie o tę roślinkę.Ładnie wygląda i do ogródka ,jak znalazł ,a jeśli jeszcze pszczółki będą oblatywały to super.Posiada ktoś taką roślinkę u siebie? :czatownik:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwietnia 2011, 18:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
mam tą roślinę u siebie, strasznie ekspansywna, pięknie mi zarasta kawałek terenu na którym nie miałem co posadzić. Niestety nie widziałem na niej pszczół, może było zbyt mało tych roślinek albo coś lepszego kwitło w pobliżu.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwietnia 2011, 21:58 - ndz 
CYNIG pisze:
mam tą roślinę u siebie, strasznie ekspansywna, pięknie mi zarasta kawałek terenu na którym nie miałem co posadzić. Niestety nie widziałem na niej pszczół, może było zbyt mało tych roślinek albo coś lepszego kwitło w pobliżu.

Z tego co wyczytałem ,to lubi mokre ,wilgotne tereny. Ja mam staw na rzeczką i chętnie mógłbym tam posadzić .Niech zarasta ,lepiej jak chwasty i pokrzywa.Czy rzeczywiście pszczółki nie chcą tej roślinki? :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 kwietnia 2011, 22:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ja mam ją wetkniętą pod płotem, nie jest tam jakoś szczególnie wilgotno i daje sobie radę :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: antonig i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji