FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 01:41 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 lipca 2011, 18:28 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Witam.
Mam jakies 7-8 arow działki którą tydzień temu zaorałem i wsiałem facelię. Teraz tak chciałem zapytać czy ma to sens czy może lepiej było wsiać coś innego. Wiem, że trochę późno ale może pszczółki zdążą sobie z tego nanosić pyłku na zimę jak zakwitnie Mam też różne klomby, sad i inne miejsca gdzie można posiać jakieś krzaki. Co możecie polecić? Tak aby wyglądało ładnie a i pszczoły miały z tego pożytek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2011, 20:09 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Kolega Swagman propopnował mi ostatnio klon ginnala jako wczesny pożytek. Rośnie jak krzak, latem i jesienią wygląda ładnie i kolorowo i zanim coś wyrośnie na wiosnę na ogródkach sąsiadów czy u Ciebie, będziesz miał wczesny pożytek u siebie, zrób z tego żywopłot i będzie ekstra.
Jeśli to jest ogródek, to może trochę malin posadź, między nimi jakieś zioła, na przykład miętę czy szałwię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2011, 01:13 - sob 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
uściślę moze wypowiedz Mieszka klon ginnala nie jest jakimś wczesnym pożytkiem natomiast wypełnia lukę w pożytkach po mniszku a przed akacją . Co do roślinek to ja raczej polecił bym na tak niewielki obszar byliny - szałwię ,hyzop ,pszczelnik, oregano , języczki ,jakieś dzwonki,przegorzany ,chabry itp - można tez eksperymentować z rozmaitymi roślinami i zobaczyć jak będą oblatywane przez owady z tych paru arów raczej miodu w ulu nie będzie ale można mieć bank nasion i wysiewać na poboczach dróg i nieużytkowanych rolniczo terenach- to co prawda kropla w morzu potrzeb ale dobre i to


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2011, 10:28 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Znając też życie, chodzi też o to, żeby jakiś plus z tych nasadzeń był. Rodzina będzie kwękać, że działka mała - 8 arów, a tam tylko wszystko pod pszczoły i nie ma nic ciekawego.
Dlatego proponowałem te maliny. Kącik zielarski to chyba też byłby dobry pomysł. Rośliny nektarują ładnie, a przyjdzie ciocia i sobie pozrywa ziół i też będzie zadowolona (o ile ją wcześniej pszczoły nie zjedzą :oczko: )
Z tym bankiem nasion to też jest dobry pomysł i tutaj zioła byłyby nieocenione. Sam znam biologów, którzy rozsiewają rośliny po miedzach i nieużytkach, bo powinny tam być naturalnie, a nie ich ma, więc dosiewają je i chwała im za to. Zawsze się wzbogaca środowisko. Nikt Ci za takie działania głowy nie urwie i o to też chodzi.
Byłbym przeciwny wysiewaniu czegokolwiek, co nie jest z naszego regionu, szczególnie gdy są to rośliny wieloletnie.

Pomyśl może o kwiatach? Pięknie nektarują, zazwyczaj same dają sobie radę z chwastami, a wyglądają super.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2011, 21:44 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Ta działka właśnie jest wyłącznie pod pszczoły bo to wyznaczony rejon z reszty działki. Malin mam trochę posadzonych w innym miejscu, dwa rzadki po kilkanaście metrów ale trzeba je pielić bo zarastają wiec za dożo ich mieć nie chcę. Tego klona to możne na jakichś miedzach posadzę, pod płotem, przy drodze, gdzieś jako żywopłot. Ogólnie w okolicy jest sporo takich działek rolnych i budowlanych gdzie jeszcze nikt się nie buduje więc może i tam coś wsieję ;)
Z tym, że to chyba dopiero w przyszłym roku...

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 09:51 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Jeśli to jest tylko pod pszczoły, to masz duże pole do popisu. Sam coś wymyśl i nam się pochwal.
Podeślę Ci kalendarz roślin miododajnych, który przepisałem dla siebie do arkusza w celu planowania pożytków u siebie. Chodziło mi o możliwość sortowania roślin pod względem wydajności, jak też pory kwitnienia.
Opis 53 przy porze kwitnienia oznacza miesiąc maj, trzecia dekada, a 41 to pierwsza dekada kwietnia.
Ja jeszcze się patrzę na wygląd roślin, ale ja muszę, bo planuję agroturystykę i chciałbym, żeby za 3 lata było już kolorowo i różnorodnie i mam większy obszar, bo 5 hektarów, więc mogę sobie poszaleć. ;-)

Wersja Excel
http://www.przeklej.pl/plik/kalendarz-k ... p9360og3sp

Wersja Open Office
http://www.przeklej.pl/plik/kalendarz-k ... p96v0og3sp

Co do odchwaszczania, to ja jestem zwolennikiem siania czegoś pomiędzy rzędami, jak będą rośliny, to i chwastów będzie mniej. Dlatego proponowałem jakieś zioła między malinami, a pod drzewka owocowe posiej sobie mniszek, wytrzymuje cień, a startuje przed drzewami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 20:35 - ndz 

Rejestracja: 10 grudnia 2010, 20:46 - pt
Posty: 71
Lokalizacja: Paszki
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tylko ja mam pytanie skąd nasiona mniszka można wziąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: kwiaty
Post: 10 lipca 2011, 21:02 - ndz 

Rejestracja: 04 czerwca 2009, 19:30 - czw
Posty: 47
Lokalizacja: wilga
Moje kwiaty wokół pasieki. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 23:04 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
michal1207 pisze:
tylko ja mam pytanie skąd nasiona mniszka można wziąć

Z mniszkiem jest kłopot, nie można kupić nasion, są tylko preparaty zwalczające mniszek. :D
Ja sobie nazbierałem nasion na wiosnę. Kwitnie na wiosnę obficie, teraz zaczynają kwitnąć pojedyncze rośliny. Robiłem próbę kiełkowania i mniszek rośnie bardzo powoli. Obawiam się, że wysiany w tym roku zakwitnie dopiero w następnym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 04:37 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Z nasionami mniszka to najmniejszy kłopot bo jest ich miliony-tzw dmuchawce.
Po prostu przejść się na łąkę i nazbierać.
Mniszek przyjmie sie i z korzenia, wykopać z darnią i sobie posadzić kilka sadzonek-za parę lat będziesz miał całe okolice mniszka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 17:37 - pn 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Ja też będę próbował przesadzać z korzenia, bo chciałbym już na wiosnę mieć kwitnące rośliny, a nie marne zaczątki. ;-)
Teraz dmuchawców raczej nie ma, nie to, co na wiosnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 19:26 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Tylko ile Ty tego przesadzisz ręcznie? 50 roślinek? 100? 200? Więcej wątpię a pożytku z tego niewiele... Tak mi się przynajmniej wydaje ;)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 19:40 - pn 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Lepiej startować od 50 roślinek, niż od jednej. ;-)
Chciałbym posadzić pod jabłoniami, może z 50 sztuk na początek, a potem się jakoś rozrosną. Nie ma tam teraz ani jednego mniszka.
Nazbierałem na wiosnę torbę nasion z dmuchawców, też posieję.
Szykuję się na poważne zbieranie nasion ziół, ale to pod koniec sierpnia.
Jeszcze nie wiem, czy siać na jesień czy na wiosnę. Jakieś szałwie, miętę, macierzankę, zobaczymy co się da jeszcze nazbierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 21:32 - pn 
Mieszko pisze:
Lepiej startować od 50 roślinek, niż od jednej. ;-)
Chciałbym posadzić pod jabłoniami, może z 50 sztuk na początek, a potem się jakoś rozrosną. Nie ma tam teraz ani jednego mniszka.
Nazbierałem na wiosnę torbę nasion z dmuchawców, też posieję.
Szykuję się na poważne zbieranie nasion ziół, ale to pod koniec sierpnia.
Jeszcze nie wiem, czy siać na jesień czy na wiosnę. Jakieś szałwie, miętę, macierzankę, zobaczymy co się da jeszcze nazbierać.

Mniszek ,po przekwitnięciu ja koszę podkaszarką i z każdym rokiem jest go coraz więcej ,gdyż nasiona są rozrzucane po cały siedlisku. W tym roku prawie całe obejście było w mniszku. Ale niestety pszczółki nie bardzo się do niego zabierały. Pewnie przez pogodę.Wysiej nasiona i z roku na rok będziesz miał mniszek ,aż będzie żółciutko.Co do nasion napisz do Puław do pana Kołtowskiego i popytaj o nasiona. Nie wiem jak teraz ,ale ja na wiosnę dostałem kilkadziesiąt torebek z nasionami roślin miododajnych ,które w tym roku juz prawie wysiałem. I do tego sztobry różnych wierzb. :piwko:
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... ht=wierzby


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 00:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Ja w tamtym roku na wiosnę chyba cztery dni poświęciłem na zbieranie nasion mniszka i muszę powiedzieć że idzie dość dobrze zbieranie , z tym że trzeba łapać całą garścią i wkładać do jakiegoś większego worka bo nasionka od lotek nie odpadają i w czymś małym po prostu wyfruwają. A najlepiej byłoby użyć do zbiorów czegoś takiego:

http://allegro.pl/odkurzacz-dmuchawa-do ... 35791.html

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 01:10 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
normalnie piele z tego mniszka wszystkie moje rosliny w doniczkach jakie mam - jak prochu tego badziewia kiełkuje mniszek i wierzba iwa to są moje zmory :???: napisz jaką ziemie masz na tej działce- bo nigdy nie jest tak ze będzie rosło wszystko - dobór roślin zależy od gleby :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 07:09 - wt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Mniszek rośnie prawie wszędzie, oprócz lasów i terenów bagiennych. Na tamtej działce też będzie rósł, tylko wszystko poprzerastało wysokimi wysokimi roślinami i jeśli mniszek tam był, to go zagłuszyło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 15:44 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Cytuj:
oprócz lasów i terenów bagiennych
nieprawda o ile chodzi o tereny podmokle jest coś co się nazywa Taraxacum palustre czyli mniszek błotny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 15:50 - wt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Widzisz, dzięki Tobie zajrzałem i się dowiedziałem, że jest 2000 gatunków, w tym w Polsce 380. :-) Nie zdawałem sobie z tego sprawy.
Ja tylko mówię o tym, co widzę i mi się tereny podmokłe kojarzą bardziej z turzycami, niż z mniszkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 12:54 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
zaprawdę powiadam Ci mnogość zielska jest przerażająca właśnie susze nasiona Stachys sylvatica


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 13:57 - śr 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Czyściec leśny? O ile pamiętam, to roślina miododajna, bo się w dzieciństwie próbowało, ale jaka jest jej wydajność? I raczej dla urozmaicenia pożytków, bo to cieniolubne? Czy pod jabłonkami urośnie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 22:53 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
u nie w ogródku rośnie na pełnym słońcu - kiedyś przywlokłem razem z miodownikiem melisowatym nie mam pojęcia jaka jest wydajność miodowa tego zielska ale pszczoły ba to latają - to fakt ;-) natomiast miodownik melisowaty najprawdopodobniej jest bardzo miododajny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 19:02 - pn 
http://allegro.pl/mniszek-lekarski-nasi ... 53413.html
Super ekologiczne.


Na górę
  
 
Post: 26 grudnia 2011, 19:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
i super cena :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji