FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 08:31 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 grudnia 2011, 13:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czypszczoła podczas braku pożytku przenosi miód do gniazda??I odwrotnie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 14:48 - sob 
..odwrotnie to znaczy czy podczas trwania pożytku nie przynosi....????? noo masz pole do pisania pracy naukowej... :D


Na górę
  
 
Post: 03 grudnia 2011, 14:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
pawlo0710 pisze:
Czypszczoła podczas braku pożytku przenosi miód do gniazda??I odwrotnie?

Oczywiscie ze tak, gdyż cały czas się rodzina pszczela rozwija i musi korzystać z pokarmu który uzbierała w terenie . Bo jeśli niema przybytku pokarmu przez jakiś czas poprostu przenosi w gniazdo ażeby karmić młode pokoenie .No chyba że pszczelarz wczesniej niezakosi ,no wtedy może nastapić głód jak nic niezacznie nektarować czy doda się odrobinę syropu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 16:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Z miodni do gniazda tak myślę że oto tobie chodzi .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 17:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie chodzi mi o karmienie pokarmu tylko zwalnianie komórek dla czerwiu w przypadku obfitego pożytku :zeby:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 17:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
i pozostało by jeszcze kilka innych opcji :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 17:27 - sob 
pawlo0710 pisze:
Nie chodzi mi o karmienie pokarmu tylko zwalnianie komórek dla czerwiu w przypadku obfitego pożytku


Kolego w przypadku obfitego pożytku pszczoły zaleją ci gniazdo jak nie będą miały miejsca na miód w nadstawce kosztem miejsca dla czerwiu, czyli ograniczą matkę, jeśli będzie brak pożytku a z gniazda zjedzą zapasy i będą miały coś w nadstawkach to oczywiście przeniosą do gniazda. A tak poważnie to nie bardzo wiem o co ci konkretnie chodzi bo raz pytasz o brak pożytku i co pszczoły zrobią z miodem a raz o to co zrobią przy obfitym pożytku. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 18:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Cordovan dał odpowiedz wyczerpującą pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 18:17 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
pawlo0710, Jeśli nie ma pożytku matka ma wolne komórki do czerwienia. Pszczoły przenoszą wtedy pokarm ,zwłaszcza niesklepiony z nadstawki ,czy jak Wolisz magazynu miodowego składają go w pobliżu czerwiu.
Druga twoja wątpliwość; jest obfity pożytek, pszczoły zależy od linii czy rasy zalewają gniazdo zaniedbują trochę matkę (najważniejszy w tym momencie jest pożytek ) ograniczając ją w czerwieniu. Przy zmniejszeniu pożytku wynoszą miód do nadstawki zwalniając komórki do czerwienia w gnieździe.
Są linie ,, mięsne '' które nie ograniczają bardzo matek przy obfitym pożytku ,matki czerwią wtedy jak z karabinu maszynowego, ale miodu wtedy :do bani:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 19:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ostatnią odp. czyli kolegi anZag uznaje za zadawalającą :brawo: Teraz Tłumacze Cordovanowi o co mi właściwie chodzi zadając tego typu pytanie czyli jeśli podczas braku pożytku wyłącze nadstawkę i zakarmie gniazdo syropem DO FUL !! to przy pojawieniu pożytku OBFITEGO!! miód będzie szedł prosto w nadstawki i pytanie czy one z tym cukrem z gniazda nie będą wędrować do góry przy czym zakładam ze to co mają w gniezdzie zostaje wyłącznie dla nich i jest nie tykane :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 19:26 - sob 
pawlo0710 pisze:
pytanie czyli jeśli podczas braku pożytku wyłącze nadstawkę i zakarmie gniazdo syropem DO FUL !! to przy pojawieniu pożytku OBFITEGO!! miód będzie szedł prosto w nadstawki i pytanie czy one z tym cukrem z gniazda nie będą wędrować do góry przy czym zakładam ze to co mają w gniezdzie zostaje wyłącznie dla nich i jest nie tykane


Gorzej jak zakarmisz syropem w gnieździe je czyli raczej podkarmisz, po czym spodziewając się obfitego pożytku lub tez takiego się zapowiadającego a coś w pogodzie ulegnie zmianie szybko, ty dasz nadstawkę a pożytek będzie średni lub umiarkowany to ten syrop z gniazda wymieszają ci z miodem w nadstawce robiąc miejsce w ramkach gniazdowych dla matki, która będzie czerwiła czyli pszczoły będą nosić nakrop do nadstawki dopełniając nadstawkę syropem z gniazda by poszyć ramki w nadstawce jako swój magazyn zapasów bo tak to pszczoły traktują - co wtedy? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 19:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
No ale słusznie powiedziałeś , ze to zaleźy od rasy pszczół bo nie wszystkie ograniczają matke w czerwieniu, czyli w tym momencie wystąpi nastrój rojowy ale nie koniecznie? :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 19:28 - sob 
A przeczytaj co napisałem powyżej przed chwilą i odpowiedz sobie na pytanie. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 19:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
No właśnie i tu admin doszedłeś do sedna sprawy z tym wymieszaniem ! bo w gruncie żeczy o to mi chodziło Przy czym PYTANIE BYŁO PROWOKUJĄCE I CZYSTO HIPOTETYCZNE :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ale to nie jest sytuacja hipotetycznea,
przykładowo zakarmiamy obficie pszczoły na zimę, wiosną mają te 5-6 kg żelaznego zapasu porozkładanego w gnieździe, matka czerwi i potrzebuje miejsca, pszczoły noszą nakrop i ... no właśnie czy nie ma ryzyka, że część pokarmu zimowego przeniosą nam do nadstawki??

Może to stąd są później takie ilości "miodu ze sztachet"??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:33 - sob 
CYNIG, silna rodzina na wiosnę jak występuje pierwszy nakrop towarowy ma ok 1-2 kg zapasów i nim zaczną nosić w nadstawkę to doleją najpierw nakropu do gniazda jako zapas na rozwój rodziny jednocześnie nie ograniczający matki w czerwieniu ew. zaczną nosić w nadstawkę nakrop a nim zdążą nanieść je do połowy spożytkują ten minimalny zapas gniazdowy i wtedy tez wyhamują noszenie w nadstawkę a dołożą zapasu do gniazda nad czerw. Inna sytuacja jeśli rodzina słabsza a zapasów za dużo wtedy mogą pomieszać jeśli matka młoda i zacznie intensywnie czerwić a ty nie zwiększysz na czas ilości ramek w gnieżdzie. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
1-2 kg zapasów to tylko jedna ramka, mam jednak w gnieździe zawsze więcej (minimum 2 takie ramki jako osłonowe).
Piszę tu o sytuacji gdy gniazdo mam pełne (10 ramek w wielkopolskim) i w nim te 2 ramki z pokarmem plus wianuszki nad czerwiem. Wtedy dokładam nadstawkę i tu jest pytanie, czy nie ma ryzyka, że zaczną przenosić tego pokarmu zimowego do góry. Oczywiście zapasy po zimie w gnieździe są zasklepione.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:51 - sob 
CYNIG pisze:
Oczywiście zapasy po zimie w gnieździe są zasklepione.


Jeśli będzie dopływ pożytku a te ramki osłonowe masz zasklepione to nie przeniosą ci tego do nadstawki .W przypadku gdyby nastąpiło nagłe załamanie pogody i pożytek by się urwał pszczoły najpierw oczyszczą ramki z otwartym nakropem a dopiero potem zaczną odsklepiać i zjadać zapasy, jeśli jednak nie wystąpi załamanie pogody zapasy poszyte na ramkach osłonowych ci zostaną a pszczoły naniosą w nadstawkę i poszyją czysty miód. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
I o to mi chodziło :)
Znacz, że ryzyko zapaprania sobie miodu jest w takim konkretnym przypadku minimalne :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Czytam te tematy i odnoszę wrażenie jak by pszczoły na wiosną nie były doglądane przeciż to my zaglądamy do uli i doglądamy zapasy i znamy wiosenne pożytki i dodajemy ramki względnie z dużymi zapasami ujmujemy nad wszystkim to my mamy kontrole .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
z pokorą muszę stwierdzić, że mi jeszcze duuuużo brakuje żeby powiedzieć: "nad wszystkim to my mamy kontrole"
Ale może za jakiś czas (tak z 50 lat) :rolf:

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 20:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
A czemu się tak interesujesz przenoszeniem przez pszczoły cukru do nadstawki, masz jakiś chytry plan? Chciałoby się mieć więcej "miodu"? Jak pytałem parę tygodni temu o podobną rzecz, to sugerowałeś, że jestem fałszerzem. Może jednak sam coś kręcisz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ano przeczytaj sobie o co się Ty pytałeś a o co się ja pytam.
Jeśli nie widzisz różnicy to ja Ci jej nie potrafię wyjaśnić.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:00 - sob 
CYNIG Jeśli masz ramki z zapasami poszyte to oczywiście tak, jeśli zaczną je na przedwiośniu odsklepiać mogą domieszać ale raczej zniosą nakrop do zapasów przy załamaniu pogody albo najpierw wyczyszczą nakrop z nadstawek a potem dalej pojadą z odsklepianiem zapasów.

Fakt Pawle mamy kontrolę nad tym co się dzieje ale nim pszczoły nie naniosą sobie jakiejś ilości nakropu w nadstawkę i wianków nad czerw nie powinieneś zabierać ramek z zasklepionym zapasem ponadnormatywnym jaki został po zimie bo co jeśli wystąpi dłuższe załamanie pogody i wyczyszczą co naniosły a zapasów nie będzie? Poszytych zapasów na ramce z gniazda do nadstawki pszczoły ci nie przeniosą mając pożytek, nie mając go zaczną ta ramkę odsklepiać i zjadać z niej zapasy. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:09 - sob 
pawlo0710,
A powiedz po co zakarmiać pszczoły przed spodziewanym pożytkiem ?? w jakim celu ?
wyobraź sobie że jest czerwiec spodziewasz się pożytku jak wyżej napisałeś z ciągasz nadstawki i karmisz i co się dzieje jak myślisz ???
a co z pszczołami które były w nadstawce ??
po drugie
OK zalejesz gniazdo ograniczysz matkę i OK pszczoły owszem zniosą pożytek do nadstawki ale wiedz jedno ograniczenie matki wiąże się nie tylko z zwiększoną ilością miodu ale i z ubytkiem pszczół
Jeżeli zalejesz gniazdo i pszczoły to posklepią to Ci tego nie wyniosą do nadstawki ale moim skromnym zdaniem to robota bez sensu i celu
są inne znaczne prostsze metody nie dość że sprzyjające rozwojowi i sile rodziny przed planowanym pożytkiem jak i mające na celu zwiększenie wydajności


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Przecież 1 pozytki które się pojawiają nie są takie duże ja mam na myśli większy pożytek który nadchodzi dlatego pisze o kotroli zapasów bo jak otworzymy miodnie to dopiro ujmujemy ramki a rodzina musi mieć zawsze zapas tak latem tym bardziej wiosną załamanie pogody może nastąpić latem po miodobraniu i w miodni ja zawsze zostawiam na taki wypadek zapas ,po prostu zapas musi być dostosowany do rodziny w odpowiednim czasie pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
No właśnie CYNIG POST: Dzisiaj 19:15 CYTUJE "czy nie ma ryzyka, że część pokarmu zimowego przeniosą nam do nadstawki?? BO CHODZI MI O TO ABY UNIKNĄĆ TEGO JAK TO MÓWISZ!!!"miodu ze sztachet"??Ale mi by bardziej chodziło o tę pore późniejszą może początek sierpnia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pawlo0710,
z powyższych wypowiedzi Kolegów można wywnioskować, że zasklepiony pokarm w gnieździe nie jest przenoszony na górę do nadstawki, ale ewentualnie odsklepiany i zjadany przez pszczoły w miarę potrzeb.
Czyli niebezpieczeństwo zapaskudzenia miodu powinno być znikome.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:27 - sob 
Warunek to poszyte ramki z zapasami i dopływ pożytku bo jeśli pożytek będzie nikły a zapasy odsklepione wymieszają przenosząc wszystkie odsklepione zapasy do nadstawki robiąc miejsce dla czerwiu. :oczko:

CYNIG pisze:
ale ewentualnie odsklepiany i zjadany przez pszczoły w miarę potrzeb


Wpierw przy załamaniu pogody zjedzą to co naniosły czyli odkryty, nieposzyty nakrop. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A DOKŁADNIEJ przerwwa w pożytku dajmy na to koniec koniec lipca walimy w gniazdo zapasu cukru pszczoły mają robote z odparowaniem i mniej głupich myśli itd....przychodzi intenstwny pożytek dajmy na to facelia wysiana w czerwcu i teraz noszą wszystko w miodnie ale jakie jest ryzyko ,ze to przemieszają zeby uniknąć jak to powiedział cynic sztachetowego miodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
od BoCiAnK
A powiedz po co zakarmiać pszczoły przed spodziewanym pożytkiem ?? w jakim celu ? przy założeniu , ze z gniazda nic im nie wybieram i jak się zacznie pożytek to juz zapełniają miodnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Cordovan pisze:
...

CYNIG pisze:
ale ewentualnie odsklepiany i zjadany przez pszczoły w miarę potrzeb


Wpierw przy załamaniu pogody zjedzą to co naniosły czyli odkryty, nieposzyty nakrop. :oczko:


Tak, tak, to potraktowałem już jako sprawę oczywistą, bo cały czas się ograniczam do ryzyka zabrudzenia miodu pokarmem z gniazda poszytym.

Ale generalnie mam już jasność :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:31 - sob 
Cytuj:
Czyli niebezpieczeństwo zapaskudzenia miodu powinno być znikome.

Dobrze prawisz
zacznijmy od tego że pszczoły w zależności od wielkości gniazda uzupełniają zapasy do stanu żelaznego dopiero po tym znoszą pokarm nad gniazdo czyli do miodni
Metoda Taranowa mówi wyraźnie aby na 54 dni przed pożytkiem przez kilka dni podkarmiać w celu pobudzenia matki do czerwienia i uzupełnienia stosownego zapasu
tylko że nikt tego w sezonie nie robi
po za tym wykorzystując pierwszy pożytek rozwojowy nie odbierając miodu z gniazda mamy przez cały sezon święty spokój z żelaznym zapasem ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pawlo0710,

nie wiem czy by nie było rozwiązaniem danie w takim przypadku nadstawki, wtedy mocne karmienie cukrem i wykorzystanie tego okresu do przygotowania pokarmu zimowego. Wtedy przed pożytkiem ściągasz nadstawkę z cukrem a zakładasz nowe puste ramki z suszem na miód.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:39 - sob 
CYNIG pod warunkiem ze nadstawka to pełny korpus a nie półkorpus poza tym po co spracowywać pszczołę na przedwiośniu przerabianiem syropu?, późnym latem spokojnie zdąży zakarmić mając silną rodzinę i tak podając syrop by nie spracowywać pszczoły, która wejdzie w skład kłębu zimowego. Wiosną rodzina ma się rozwijać by mieć siłę na pierwsze towarowe pożytki a nie syrop przerabiać.. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przecież ten jak to określił kolega BoCiAnK żelazny zapas w gnieździe nic nie zaszkodzi a i na jesień bedzie mniej roboty pod warunkiem ze nie będą z nim za wiele mieszać !! do nadstawki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
no ale ja juz tu powiedziałem ze nie tyle mi chodzi o wczesną wiosne !!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Cordovan pisze:
CYNIG pod warunkiem ze nadstawka to pełny korpus a nie półkorpus poza tym po co spracowywać pszczołę na przedwiośniu przerabianiem syropu?, późnym latem spokojnie zdąży zakarmić mając silną rodzinę i tak podając syrop by nie spracowywać pszczoły, która wejdzie w skład kłębu zimowego. Wiosną rodzina ma się rozwijać by mieć siłę na pierwsze towarowe pożytki a nie syrop przerabiać.. :oczko:


Trzeba cytować, żeby się dyskusja nie rozjechała :)
To co pisałem do pawlo0710 dotyczyło okresu późnoletniego gdy nie ma pożytku a czekamy na nawłoć.
Oczywiście masz rację - nadstawka taka jak gniazdo.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:53 - sob 
Paweł to co uważasz że w sierpniu będziesz miał zapasy z zimy? i masz obawy czy ci nie przeniosą do miodu tudzież podkarmisz i będzie syrop i czy nie pomieszają. Jak podkarmisz i poszyją przed pożytkiem to nie pomieszają jak nie poszyją to wymieszają. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 21:57 - sob 
pawlo0710 pisze:
no ale ja juz tu powiedziałem ze nie tyle mi chodzi o wczesną wiosne !!

To czekając na nawłoć czy spadź robi się to tak
na ramki pod dach kładziesz 2 kg ciasta najlepiej Apifondy (bo jest gotowa ) i czekasz na pożytek
jak się pożytek pojawi to pszczoły same przestaną pobierać ciasto a pójdą po pożytek wtedy możesz zabrać nie dojedzone resztki ;-)
a najlepiej takie ciasto daje się na dennice jak jest taka możliwość


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie no z jakiej zimy? zakładam ze, dajmy na to w na początku sierpnia zalewam im gniazdo czekam na pożytek z faceli której kwitnienie odbędzie się w połowie sierpnia w ten czas noszą już tylko do dajmy na to półnadstawki ale to zależy od obsianego obszaru a to co mają w gniezdzie to już jakiś zadatek na zime :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:09 - sob 
Paweł ale jak zalejesz gniazdo na początku sierpnia syropem to ograniczysz matkę w czerwieniu a sierpniowa pszczoła to pszczoła zimowa więc tak zrobić nie możesz. Jeśli chodzi ci o wymieszanie syropu z miodem to jeśli zalejesz gniazdo i nie poszyją tego to owszem wymieszają ci z facelią. :oczko: :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Cordovan pisze:
Paweł to co uważasz że w sierpniu będziesz miał zapasy z zimy? i masz obawy czy ci nie przeniosą do miodu tudzież podkarmisz i będzie syrop i czy nie pomieszają. Jak podkarmisz i poszyją przed pożytkiem to nie pomieszają jak nie poszyją to wymieszają. :oczko:
Przecież ja nie pisałem o takich zapasach coś tu zaczyna uciekać w tym temacie. pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:14 - sob 
pawel, przecież ja odpowiadałem koledze pawlo0710 na ten post

pawlo0710 pisze:
Nie no z jakiej zimy? zakładam ze, dajmy na to w na początku sierpnia zalewam im gniazdo czekam na pożytek z faceli której kwitnienie odbędzie się w połowie sierpnia w ten czas noszą już tylko do dajmy na to półnadstawki ale to zależy od obsianego obszaru a to co mają w gniezdzie to już jakiś zadatek na zime :oczko:


a że odpisałem zaraz pod nim to nie cytowałem. :oczko: :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:15 - sob 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witajcie

Jeżeli chodzi o pierwszy pożytek to najlepiej jak kilka dni przed planowanym pożytkiem nie ma już syropu w gnieździe albo jest tylko nad czerwiem zasklepiony wtedy nawet jak boczne ramki pszczoły zaleją nakropem ,zawsze można dać je na górę później ,a w rodni zrobić miejsce do czerwienia .

Na pożytku spadziowym nigdy się nie podkarmia pobudzająco ,zalejesz gniazdo pod koniec lipca i co? Jak wystąpi pożytek spadziowy w sierpniu to jak odebrać ten miód ? Na dole spadź pomieszana z syropem i na górze to samo i w dodatku ograniczasz matkę w czerwieniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Cordovan pisze:
pawel, przecież ja odpowiadałem koledze pawlo0710 na ten post

pawlo0710 pisze:
Nie no z jakiej zimy? zakładam ze, dajmy na to w na początku sierpnia zalewam im gniazdo czekam na pożytek z faceli której kwitnienie odbędzie się w połowie sierpnia w ten czas noszą już tylko do dajmy na to półnadstawki ale to zależy od obsianego obszaru a to co mają w gniezdzie to już jakiś zadatek na zime :oczko:


a że odpisałem zaraz pod nim to nie cytowałem. :oczko: :piwko:
Żle odebrałem sory .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 22:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ntak wiadomo o czym mówisz Cordovan ale nie chodzi mi o aż tak obfite zalanie d powiedzmy 5-6kg przy założeniu,ze wcześniej miały by niewiele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 23:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nadałem takie pytani ponieważ zasadziłem co nie co tej faceli i żmijowca , ale coś słabo wschodzi pewnie to ze względu na tą susze o ,której już pisałem w swoim innym temacie następny wysiew będe robił pod koniec czerwca choć mozna ją siać do -chyba sierpnia i wydaje mi się ,ze tylko takie rośliny jest sens siać 340kg z /h


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 23:25 - sob 
Miodomir pisze:
Na pożytku spadziowym nigdy się nie podkarmia pobudzająco

A niby po co ktoś by miał podkarmiać w trakcie pożytku ?
No chyba że jest to uczciwy ktoś co chce mieć więcej miodu z dodatkiem inwertu czy cukru :leży_uśmiech:
przed pożytkiem o ile brak naturalnego to można ale też nie syropem
ewentualnie jak już to syta po05l co 2 dni lub ciasto
;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2011, 23:33 - sob 
faktycznie w pszczelarstwie jest już sezon ogórkowy ...bo po taaakim pytaniu mamy taaaką dyskusję... :D


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji