FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Kuklik
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=12&t=6267
Strona 1 z 1

Autor:  tomek pz [ 13 stycznia 2012, 22:25 - pt ]
Tytuł:  Kuklik

Kuklik zwisły (Geum rivale) ? gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Występuje w rejonie Kaukazu, środkowej Azji, w strefie umiarkowanej Ameryki Północnej[2]. Pospolity w całej Polsce, zarówno na niżu, jak i w górach.
Kwitnie w maju i pierwszej polowie czerwca naktar latwo dostepny dla pszczul wydajnosc 70kg/ha(Jablonski i Kotlowski2002)

Pytania jak postepowac z nasionami
w jakiej odleglosci rozsiewac nasiona
jaka jest pylkodajnosc i tej rosliny z ha
na jaka glebokosc sadzic itp

Jak cos wiecie to dajcie znac Dzieki

Autor:  Swagman [ 24 stycznia 2012, 19:40 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

roślinę znam ale wydajność z ha to kosmos - na ogol rośnie 1 roślina co kilka m2- nigdy nie widziałem zwartego łanu - co do miododajności myślę ze już lepiej by było zwykły ostrożeń łąkowy wprowadzić na 1 koszyczku do 3 pszczół widziałem i miały zarówno obnóża jak i języczkami pracowały - czyli oba wziątki są :) co do siewu - siejesz na powierzchnie gruntu- nigdy nie ma prawa przeschnąć bo to gatunek wilgociolubny, nasiona muszą mieś stratyfikacje tzn muszą zimować na zewnątrz i poczuć zimę. potem toto pikujesz do osobnych doniczek z gleba na bazie torfu a potem wysadzasz- tak jak w donicy rósł na równo z gruntem albo nieco niżej (o ile masz podsychającą łąkę) najlepiej by było zamiast się kopać z koniem zrobić parę zdjęć tej twojej łąki najlepiej w czasie kwitnienia- wtedy się określi zbiorowisko a zarazem rodzaj gleby I wtedy będę w stanie opisać co ew tam na tej łące urośnie :) 8)A ten kuklik posiej :) - bo coraz mniej go jest :?

Autor:  Mieszko [ 24 stycznia 2012, 19:54 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

http://przyroda.osiedle.net.pl/obrazy/k ... wisly1.jpg

Jak widać, może rosnąć gęściej, niż co metr, tutaj na stanowisku naturalnym.

Autor:  Swagman [ 24 stycznia 2012, 20:36 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

Tia :D Takie kępy się foci tylko dlatego że są ewenementem :twisted: Na Forum Przyroda mam status botanika czyli mniej więcej ogarniam zbiorowiska oraz większość z roślin jakie w naszym kraju rosną. mam odnotowane 560 stanowisk Geum rivale w samej dolinie Nidy ale nigdy nie widziałem rośliny w zwarciu tak aby tworzyła łan -owszem gdyby nasadzać to coś takiego było by możliwe ale jeżeli już bym miał tworzyć zwarty łan jako pożytek pszczeli to raczej krwawnicę bym wybrał :)

Autor:  Mieszko [ 24 stycznia 2012, 20:41 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

To już wiemy, co chcemy. :wink: Roślina mi znana, więc się nie dziwię i chyba widziałem jakieś większe skupisko, na pewno nie łan, tylko nie pamiętam, gdzie.
A powiedz przy okazji, jakie stanowiska preferuje, oprócz tego, że wilgotne?
Czy w cieniu urośnie? Co się nadaje do takiego podmokłego olsu?

Autor:  Swagman [ 24 stycznia 2012, 21:11 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

O ile ten ols jest prześwietlony tzn do podłoża przedostają się promienie słoneczne to jak najbardziej bowiem kuklik zwisły preferuje otwarte łąki, obrzeza lasu, świetliste polany ale zawsze na terenie silnie wilgotnym. i jak najbardziej popieram każdego aby siał tą roślinę ale żeby nie było jest coś co się nazywa Ostrożeń warzywny Cirsium oleraceum i to jest najbardziej miododajna roślina łąkowa zaraz po krwawnicy :P Co do gleby kuklik jest wymagający i wymaga gleby torfowej ew bardzo próchnicznej

Autor:  Mieszko [ 24 stycznia 2012, 22:18 - wt ]
Tytuł:  Re: Kuklik

Krwawnicę mam już zaplanowaną wokół sadzawki, bo wygląda atrakcyjnie, a ostrożeń to takie ostowate, ktoś powie, że mam bałagan. ;-) Myślałem w lesie o śnieżyczce, pyłek ma i wydaje mi się, że powinna naturalnie występować, wiele razy widziałem.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/