FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:12 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 489 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 września 2008, 13:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przed wielu laty dostałem od prof. Bolesława Jabłońskiego nasiona wielu roślin miododajnych. Byłem mile zaskoczony, że dostałem je gratis. Później, wielokrotnie odwiedzałem Profesora i za każdym razem wracałem z torbą wypchaną nasionami. Obiecałem profesorowi, że po wyhodowaniu tych roślin, ich nasiona będę przekazywał dalej. Czynię to od wielu lat, ale ma to zasięg lokalny. Dzisiaj pomyślałem czy nie rozpropagować tej idei na forum. Każdy, kto otrzyma gratis nasiona, będzie po wyhodowaniu roślin, nasiona przekazywał dalej.
Zachęcam kolegów Pszczelarzy mających wokół swych pasiek bogate pożytki, by rozejrzeli się wokół i zerwali dla potrzebujących nieco nasion, a za kilka lat Polska rozkwitnie nam że ho ho…
W tym momencie mogę zebrać nasiona następujących roślin: klon tatarski, klon Ginnala, amorfa krzewiasta, moszeniec południowy, irga błyszcząca, parczelina trójlistkowa, trojeść amerykańska, przegorzan i budleja Dawida.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 14:01 - ndz 
Było by mi miło z torebeczki nasion
Budleja Dawida

I z


Przegorzanu Kulistego

Oczywiście koszt przesyłki pokrywam lub zwracam :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 14:59 - ndz 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Piękna idea .
Będę wdzięczny za przegorzan kulisty i trojeść amerykańską. Z mojej strony przekażę chętnym drzewka lipy drobnolistnej, robinii akacjowej, śnieguliczki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 15:25 - ndz 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Mam do odstąpienia nasiona:
amorfa szara , moszeniec południowy, korkowiec amurski.
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 15:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Będę 13 w sobotę w Krakowie. Może skrzykniemy się gdzieś pod Halą Wisły i w ten sposób zaoszczędzimy na opłatach pocztowych. Wrzucę do samochodu trochę nasion, to żaden problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 18:21 - ndz 
tadex161 pisze:
Będę 13 w sobotę w Krakowie. Może skrzykniemy się gdzieś pod Halą Wisły i w ten sposób zaoszczędzimy na opłatach pocztowych..

Tak Przynajmniej ja tam będę poszukaj Ambrozji

Ps ; Mogę też zaoferować Darmowe nasiona
Trojeści , Lofantu , lecz trochę później jeszcze nie są w pełni dojrzałe


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 22:27 - ndz 
Bardzo wspaniała idea i można powiedzieć że cała Polska będzie w kwiatach . Ja już od dłuższego czasu bawię się w te kwiatki i pozajmowałem miejsce na warzywniak i dostaje joby od żony za pielenie tych kwiatków , ale na pewno jest przyjemnie i oko cieszy taki wygląd .

Tylko że : Trojeść najlepiej z kłączy , bo z nasion to nie jest takie proste i kwitnie dopiero za dwa lata i tu na prawdę szkoda pracy (jest roblem-zanikają)
Takie nasiona jak Mikołajek plaskolistny , Kocimiętka naga , Przegorzn pospolity (Echinops ritro) , Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum) , Dzielżan Hoopesa i wiele innych naprawdę ciekawych roślinek , można kupić za 1.30 zł. - torebeczka w każdym zklepie ogrodniczo - nasiennym , a jeśli nie ma w danej chwili zamówić .
A jeszcze inaczej wygląda to na obraskach i ogródkach a najlepiej u kogoś jak to wszystko ładnie i pięknie .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 23:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
No to do soboty.
Będziem jedli miód kremowany.
Będziem pili miód pitny.
A do tego nasionka jeszcze dostawali.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 16:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Witam was dobrzy ludzie. Trafiliście teraz w setno sprawy idea jest zaje fajna;p;p Naprawde pomysł jest super. Dobrze że chodzą po tym świecei tacy ludzie. Niestety ja nie mam nic do zaoferowania bo dopiero zaczołem ale zapisuje sie do waszego kręgu i jak bede miał już jakiś swój materiał też go porozdaje. Teraz mam pytanko czy ma ktoś może nasiona karagany syberyjskiej. I prosiłbym was żebyście napisali jak siać, kiedy itp sprawy dotyczące rozmnażania tych rośłin. Pozdrawiam Daniel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 16:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
jak siać to prosze w ogrodnictwie umieszczać nie śmiecić na forum proszę
a ja muszę przebrać ogórecznik i zobaczę ile tego będzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 17:01 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2008, 20:23 - czw
Posty: 451
Lokalizacja: podhale
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam fantastyczna idea. ja na razie mogę podzieić się nasionnami melisy,ewentualnie na wiosne sadzonkami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 17:19 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Witam Pana bardzo serdecznie jestem chyba najmniej doświadczonym pszczelarzem na tym forum i jednym z najmłodszych Piszę się na wszystkie nasiona jakie tylko może pan do mnie wysłać Oczywiście pokryję koszty wysyłki Myślę że po wyhodowaniu roślin byłbym też w stanie się nimi podzielić...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 17:29 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Proszę jedynie napisać czy może pan teraz coś wysłać to napiszę adres

Ps nie można edytować postów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2008, 09:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
W sobotę młóciłem nostrzyk 2 letni. Jak przewiatrakuję to trochę bedę miał do zaoferowania. Ja go sieje na ugorach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2008, 20:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam
Pomysł niesamowity. Zobowiązuję się powielać systematycznie. Chyba większość wymienionych roślinek nie występuje na Podlasiu. Muszę powiedzieć, że w okolicy pasieki zdecydowanie królują gleby słabe, również klimat jest nieco ostrzejszy. Jednak chętnie bym sprobował chociaż kilku roślin i jak by wyszło przekażę nasionka i zasady uprawy dalej.

pozdrawiam
Włodek z Białegostoku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2008, 21:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
ja niebawem robię sadzonki winobluszczu trójklapowego jak się przyjmą to na wiosnę będą do rozesłania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2008, 22:43 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja ta też bende w Krakowie 13 09 08 No i trzeba poszukać stanowiska Ambrozja.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 września 2008, 12:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jak ktoś potrzebuje nostrzyk biały 2 letni. Proszę o kontakt. Późną jesienia i zimą mogę troszkę powysyłać. Czekam na propozycje co macie na wymianę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 września 2008, 19:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przeprowadziłem remanent wśród swoich nasionek i postanowiłem zwiększyć proponowany asortyment o trzy pozycje. Aktualna propozycja wygląda następująco: klon tatarski, klon Ginnala, ewodia aksamitna, amorfa krzewiasta, moszeniec południowy, irga błyszcząca, parczelina trójlistkowa, trojeść amerykańska, przegorzan, budleja Dawida, ślazówka turyngska i mak wschodni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 września 2008, 18:12 - czw 

Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 20:00 - sob
Posty: 39
Lokalizacja: wielkopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kilka lat temu dostałem nasionka pewnej roślinki o pochodzeniu [Ameryka], niestety nie znam jej nazwy .Może ktoś mi pomoże w odszukaniu jej nazwy, po krótkim opisie . Zaznaczam ,że jest to roślina bardzo chętnie odwiedzana przez pszczółki podczas kwitnięcia.Kwiatostan tej rośliny to kula o średnicy około 10 cm, kolor czerwony, bardzo intensywnie pachnie, pędy wyrastają około 1 m-1,5m na których pojawia się kwiatostan. Ja wysiewałem nasionka [bardzo drobne], ale widzę teraz, że posiada kłącza . W moim ogródku zakwitła w 2 roku.Jeżeli ktoś zechce mogę wysłać nasionka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 września 2008, 18:16 - czw 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
myślę że to trojeść amerykańska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 września 2008, 20:06 - czw 
O Trojeści pisano Tuuuuuuuuuuuuuu zaloguj się tu też są zdjęcia osobiście gdzieś w tym forum wstawiałem zdjęcia kilku gatunków Trojeści

Czy o to Ci chodzi
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 września 2008, 20:11 - czw 

Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 20:00 - sob
Posty: 39
Lokalizacja: wielkopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cudze chwalicie swego nie znacie .To jest to!!!!!!!!!. Jeżeli chodzi o nasiona to propozycje jest aktualna. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2008, 20:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
A ja mogę komuś przesłać za darmo nasiona dzielżana opisywanego przez Ryszarda. Nie jest tego wiele, bo około szklanka, ale jak ktoś chcę. Będę miał też nasiona nawłoci, ale to raczej chyba każdy ma wokół siebie.


Już nieaktualne.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2008, 22:43 - ndz 
Witam Szanownych Pszczelarzy .
Mam do zaoferowania nasiona przegorzana kulistego w zamian potrzebuje nostrzyk i facelie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2008, 20:08 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam !! :D zaczynam po woli zbierać nasiona Werbesinny encelioides kwitnie VII-X nie bedzie tego dużo gdzieś ok puł litra wschody z tej która zakupiłem w zeszłym roku było ok 80%. Nie wiem jak z moimi nasionami ale warto zawsze prubować bo idea i cel jest piękny zainteresowanych proszę kontakt. Pozdrawiam Tomek :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2008, 20:11 - śr 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
U mnie od 15.07-15.08 na ugorach kwitnie kilka hektarów arcydzięgla, pozyskuje z tego miód towarowy, nie mówiąc o niesamowitym czerwieniu na zimę przez matki, obecnie nasiona są dojżałe więć jak ktoś jest zainteresowany to proszę dać znać,mogę tych nasin nazbierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2008, 20:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Arcydzieglan

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2008, 22:09 - śr 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Dodam że miód z arcydziengla jest ciemny jak spadz liściasta i ma smak jakby dodać troche cytryny do midu, widocznie ma dużo różnych kwasów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2008, 22:18 - śr 

Rejestracja: 17 czerwca 2008, 13:53 - wt
Posty: 108
Lokalizacja: Wieluń okolice
Jeśli ktoś chce nasiona Amorfy to mogę podesłać. W niedługim czasie będą dojrzałe

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2008, 22:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Od 7 września, gdy na forum zaproponowałem „nasiona za darmo”, obdarowałem już kilkadziesiąt osób i ciągle zgłaszają się nowi chętni. Coraz częściej dostaję zapytania o sposób postępowania z nasionkami. Początkowo odpowiadałem indywidualnie, a teraz postanowiłem te informacje zamieścić na forum. Jest to wiedza zaczerpnięta z książeczki Bolesława Jabłońskiego „O potrzebie i możliwościach poprawy pożytków pszczelich”, jak również moje własne doświadczenia.

Przegorzan kulisty – siew można wykonać późną jesienią lub wiosną (nawet w czerwcu). Nasiona sieje się w rowki odległe o 50-60 cm przykrywając 2-3 cm ziemi. Wierzchem dobrze jest posypać żółtym piaskiem celem wyznaczenia rzędów. Odległości w rzędzie 20-40 cm. Jeżeli wzejdą gęściej można przepikować.

Ślazówka turyngska – siew wykonuje się wiosną w rzędy 40-50 cm, pozostawiając po wschodach rośliny co 20-30cm. Można uprawiać z rozsady.

Trojeść amerykańska – proponuję wysiewać bardzo wczesną wiosną do doniczek (kubków po śmietanie 0,5l) po kilka a nawet kilkanaście nasionek i trzymać w cieple. Gdy miną wiosenne przymrozki wystawić na dwór, gdzie roślinki rosną do jesieni (podlewać). Jesienią posadzić na stałe miejsce w rostawie 50 x 50 cm, pamiętając, że roślinki będą zdobywać nowy teren rozrastając się poprzez kłącza.

Mak wschodni – siew wykonuje się od marca do maja lub we wrześniu od razu do gruntu w rozstawie roślin ok. 1m. Drobne nasionka sieje się gniazdowo na głębokość do 0,5 cm. Dobre rezultaty daje wysadzenie naprzemienne przegorzanu kulistego i maku wschodniego w rostawie ok. 1m(w szachownicę).

Budleja Dawida - nasiona przechowuje się w suchym chłodnym miejscu. W marcu lub kwietniu należy je wysiać do skrzyneczek i postawić na parapecie. Mile widziane jest przykrycie folią lub szybą, do momentu wschodów. Jak roślinki się wzmocnią, można je przesadzić na stałe miejsce w rozstawie 1x1m. Konieczne jest coroczne silne cięcie.

Amorfa krzewiasta – nasiona przechowuje się do wiosny w suchym piasku. Siew wykonuje się w kwietniu wprost do gruntu (jak warzywa). Nasiona przesuszone należy moczyć przed siewem przez około 3 godz. Siewki na zimę należy okryć suchymi liśćmi lub jesienią dołować. Wiosną wysadza się je do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-70 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm. Jesienią można sadzić na stałe miejsce.

Moszeniec południowy – nasiona przechowuje się do wiosny w chłodnym pomieszczeniu na sucho. Wysiewa się je w maju wprost do gruntu na rozsadniku. Przed siewem dobrze jest nasiona moczyć w ciepłej wodzie przez 3-4 godz, a w razie przesuszenia zalać wodą o temperaturze 60C. Wiosną następnego roku wysadza się je w szkółce, z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami 20-30 cm.

Irga błyszcząca - nasiona należy oddzielić od miąższu i stratyfikować, co najmniej przez rok. Można je wsypać do doniczki pomieszane z piaskiem, przykryć drugą doniczka i zakopać do jesieni przysypując 10 cm warstwa ziemi. Można też, jeżeli żona pozwoli, przetrzymać je w lodówce. Jesienią następnego roku wysiać na rozsadniku. Po roku młode siewki wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 50-60 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm.

Parczelina trójlistkowa – Zebrane jesienią skrzydlaki przechowuje się do wiosny dołując, lub luzem, w chłodnym miejscu. Wczesną wiosną wysiewa się je wprost do gruntu na rozsadniku. Po roku młode siewki wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 50-60 cm i odległości między roślinami ok. 20 cm.

Klony tatarski i Ginnala – zebrane jesienią skrzydlaki wysiewa się od razu w rozsadniku przykrywając 2-3 cm warstwą ziemi. Można też nasiona przetrzymać do wiosny w chłodzie i wysiać najwcześniej jak to będzie możliwe. Młode siewki, wiosną nastepnego roku, wysadza się do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami ok. 30 cm.

Ewodia aksamitna – nasiona należy oddzielić od miąższu i przechowywać do wiosny w wilgotnym piasku w chłodzie. W kwietniu można je wysiać do gruntu na rozsadniku. Młode siewki jesienią chronić przed mrozem, dołując na płasko. Wiosną wysadza się je do szkółki z zachowaniem odległości między rzędami 60-80 cm i odległości między roślinami ok. 30 cm. Po 2 latach uzyskuje się drzewko gotowe do wysadzenia na stałe miejsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2008, 21:19 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2008, 01:24 - pn
Posty: 2
Lokalizacja: Zielonka
Witam
mogę zainteresowanym służyć nasionami oliwnika wąskolistnego
Pozdrawiam
Dakkar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 21:04 - sob 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A czy któryś z Kolegów mógłby wiosną przesłać kłącza trojeść amerykańskiej?
Jednak czekać trzy lata na zakwitnięcie rośliny "od nasiona", to strasznie długo.
Ja chętnie podeślę wszystkim zainteresowanym kłącza wierzbówki kiprzycy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 listopada 2008, 11:59 - ndz 

Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 20:00 - sob
Posty: 39
Lokalizacja: wielkopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie wiem czy kłącza wysyła się teraz czy na wiosnę ,ale niewielką ilość mogę wysłać nasiąka również .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2008, 19:04 - sob 
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi zebrać odpowiednie rośliny na moje pasieczysko. W szczególności chciałbym podziękować kolegom o niniejszych pseudonimach:
tadex161
riko
dakkar
kriss
ancukiewicz
johny
Idea przekazywania sobie roślin za darmo jest bardzo dobra. W tym roku jeszcze nie mam się czym podzielić, ale w przyszłym mam nadzieję, że już będzie lepiej.

Interesują mnie jeszcze takie rośliny jak: hyzop lekarski i przegorzan (najlepiej sadzonki roczne), trojeść amerykańska (kłącza), pszczelnik mołdawski (nasiona), nostrzyk biały dwuletni (nasiona i sadzonki), niecierpek Roylego (nasiona) oraz facelia błękitna (nasiona ok. 50 kg).

Proszę o informacje i podanie cen.
Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2009, 09:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zaczyna kwitnąć barbula szara, ostatnia z moich roślinek miododajnych. Czas już odświeżyć temat "nasiona za darmo". Do wysyłki pierwszych nasion jest jeszcze troszkę czasu, który proponuję wykorzystać na ustalenie zasad dokonywania przesyłek. W ubiegłym roku było to robione na żywioł, co skutkowało wykonywaniem przez wysyłających dodatkowych, zbędnych prac ( adresowanie kopert, nalepianie znaczków, tłumaczeniu każdemu z osobna co ma zrobić by otrzymać nasiona).

Zasady przesyłania nasion, moim zdaniem, winny wyglądać następująco.
1.Pszczelarz zainteresowany nasionami komunikuje się z oferującym nasiona przy pomocy PW, GG lub poczty i składa zamówienie.
2.W odpowiedzi otrzymuje tą samą drogą adres oferującego.
3.Pszczelarz wysyła na adres oferującego list, do którego wkłada: kopertę zaadresowaną do siebie z nalepionymi znaczkami i kartkę z informacją, jakie nasiona chce otrzymać
4. Po otrzymaniu przesyłki potwierdza to na forum (w temacie „nasiona za darmo”), zamieszczając ewentualnie uwagi pozytywne lub negatywne.
.

Proponuję koperty na nasiona w formacie większym od normalnych. Wg cennika Poczty Polskiej żaden z wymiarów listu nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm. Przy większej kopercie łatwiej jest tak rozmieścić nasiona, by koperta nie była zbyt gruba.
Cena przesyłki (znaczki nalepione na list) jest uzależniona od wagi.
50g -100g 2,40 zł dla przesyłek priorytetowych
100g – 300g 2,90 zł dla przesyłek priorytetowych

http://www.cennik.poczta.lublin.pl/inde ... paczka.php

Swoją ofertę nasion przedstawię w ciągu kilku dni. Zachęcam gorąco Koleżanki i Kolegów, miłośników roślin, do zamieszczania ofert.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Nasionka
Post: 18 września 2009, 19:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przedstawiam zdjęcia nasion roślin, które chętnie roześlę potrzebującym. Na zdjęciu czosnku nasionka to te małe zielone kulki. Jest ich na razie niewiele, ponieważ czosnek jest w szczycie kwitnienia. Na ostatnim zdjęciu na pierwszym planie jest widoczna ślazówka turyngska, a w tle rośnie klon Ginnala. Więcej zdjęć nie mogę zamieścić, może uda się w kolejnym poście.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: nasionka
Post: 18 września 2009, 19:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
II część


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: nasionka
Post: 18 września 2009, 19:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
III część.
Nie są to wszystkie rodzaje nasion, które mogę przesłać. Pełną listę zamieszczę jutro.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: nasiona
Post: 19 września 2009, 09:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przedstawiam listę "nasion za darmo", które chętnie będę przesyłał:

werbasina
przegorzan kulisty

BYLINY
mak wschodni
trojeść amerykańska
szcześć pospolita
groszek leśny
ślazówka turyngska
mikołajek płaskolistny
przegorzan (węgierski, pospolity)

KRZEWY
klon (tatarski, Ginnala)
irga błyszcząca
parczelina trójlistkowa
moszeniec południowy
amorfa krzewiasta

DRZEWA
korkowiec amurski
katalpa żółtokwiatowa


Jednocześnie informuję, że posiadam do zbycia niewielkie ilości sadzonek różnych drzew, krzewów i bylin w cenach symbolicznych. Dokładne informacje przez email, PW lub GG.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2009, 10:50 - czw 

Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 10:01 - wt
Posty: 33
Lokalizacja: Kraków
jestem zainteresowany samodzielnym pozyskaniem / wykopaniem /trojeści amerykańskiej
czy byłby Ktoś w okolicach Krakowa /do 50 km / ewentualnie Rabka / ok 30 / u kogo można by pozyskać ta rośline.
ewentualnie zakup za niewielką kwotę kilkunastu kłącz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2009, 18:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W dniu dzisiejszym rozpocząłem rozsyłanie "nasion za darmo". Na początek spotkała mnie niemiła niespodzianka. Panie na poczcie bardzo skrupulatnie mierzą przesyłki. W zeszłym roku wyłącznie ważyły i wszystko kwalifikowały jako "gabaryt A". W tej chwili mierzą i jeżeli grubość przesyłki przekracza 10 mm, to przesyłka jest kwalifikowana jako "gabaryt B". Wiąże się to oczywiście z wartością nalepianych znaczków.
Dlatego bardzo proszę o nalepianie znaczków na koperty zwrotne (adresowane do siebie) o następujacych wartościach:
dla kilku rodzajów nasionek 1zł 95gr (list do 50 g, priorytet, gabaryt B)
dla większych zamówień 3zł (list 50-100g, priorytet, gabaryt B),
lub 3zł50gr (list 100-300g, priorytet, gabaryt B)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2009, 17:30 - sob 

Rejestracja: 25 lipca 2009, 11:44 - sob
Posty: 27
Lokalizacja: małopolska
Witam. Jestem bardzo wdzięczny Panu Tadeuszowi za wysłanie mi dużo bardzo ciekawych nasionek...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2009, 18:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A ja potrzebuje jakiś roślinek bardzo wysokich,gęstych nadajacych się do ocienienia uli od słońca i wiatru.... co mi pan poradzi tadex161, bo schęciom bym sobie "sprowadził" takie roślinki...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2009, 21:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Moje ule otoczone są szpalerem róznego rodzaju wierzb. Są tam wierzby majace formę drzew, jak również formy krzaczaste. Zaletą tego rozwiazania jest bliskość pyłku przez długi okres wczesną wiosną (10 rodzająów wierzb kwitnacych w roznych terminach), szybkość wzrostu szpaleru wierzbowego i niski koszt. Koszt 200 sztobrów wierzbowych wynosi 50 zł. Można nimi "ogrodzić" kilkadziesiąt uli.
Jeżeli nie zależy Ci na pośpiechu i pyłku, to możesz posadzić szpaler klonów tatarskich lub Ginnala, ewentualnie amorfę krzewiastą, irgę błyszczącą, parczelinę trójlistkową (też szybko rośnie) lub nieco niżej rosnace krzewy moszeńca południowego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2009, 09:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
tadex161, dziękuję:D
Ja już w tym roku nasadziłem 30 wierzb w tym połowa to mundzarskie i iwa pyłku wiosną moje podopieczne powinny mieć gdyż mam leszczyny i to sporo tylko aby pogoda pozwoliła.....a kłacza nawłoci osłoniały by moje ule?? w kwietniu nasadziłem z tatom Jabłonki i wiśnie koło uli ale wolno rosna 30cm...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2009, 10:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marcinie. Chętnie odpowiem Ci na każde pytanie, ale nie w temacie "nasiona za darmo". Kontaktuj sie na PW, lub poszukaj tematu pasujacego do Twoich pytań. "Nasiona za darmo" pozostawmy dla tych, którzy szukaja kontaktu w celu uzyskania nasion. Sprawy techniczne możemy przenieść np. do tematu "moje rośliny".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2009, 12:54 - ndz 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Nie wiem jak szybko rośnie, lecz jest wysokim krzewem i miododajnym, mam na myśli KRUSZYNĘ pospolitą. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2009, 08:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Od Janusza z Krakowa otrzymałem kopertę bez podania o jakie nasiona chodzi. Proszę o kontakt na GG.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2009, 19:51 - czw 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Czy ktoś z kolegów ma nasiona a jeszcze lepiej sadzonki ślazowca pensylwańskiego? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 489 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji