FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 00:07 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 489 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 13:32 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Dziękuję serdecznie koledze tadex161, za przesłanie mi nasion. okazało się że dwuch dotychczas nie miałem i je szczególnie doglądam.
dużo zdrowia Panie Tadeuszu!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 14:01 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ubiegłej niedzieli bylimy na " międzynarodowy rok lasów - 2011" w Powsinie (Konstancin - Jeziorna).
moją uwagę i zainterosowanie skupił punkt "leśny bank genów - Kostrzyca"
bowiem otrzymałem tam:
-biopreparat miokoryzy;
- z sadzonek wybrałem lipę na podłożu z mikoryzą, pewnie niedoczekam kwitnienia ale zobaczę jak będzie rosła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 11:18 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
posadź ją na otwartej przestrzeni to zakwitnie wcześniej- na dobrych glebach kwitną już 4-5m lipy drobnolistne-czyli takie ok 10 letnie :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 01:21 - sob 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Ps ; Mogę też zaoferować Darmowe nasiona
Trojeści , Lofantu , lecz trochę później jeszcze nie są w pełni dojrzałe[/quote]


Co do Lofantu Myślałem żeby po całej działce w wolnych miejscach wsadzić po jednym nasionku tak zeby było tego dużo ale nie nasadzić w jednym miejscu, Co Wy o tym sądzicie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 08:56 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
krzysiek115ek pisze:
Myślałem żeby po całej działce w wolnych miejscach wsadzić po jednym nasionku tak zeby było tego dużo ale nie nasadzić w jednym miejscu, Co Wy o tym sądzicie ?

Na początku to jest bardzo słaba roślina i przegra z każdą inną, jeśli będzie miała konkurencję. Musiałbyś chodzić, plewić i podlewać.
Chyba, że będziesz rozsadzał wegetatywnie, przygotujesz sobie wcześniej sadzonki w szklarni czy choćby w domu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 12:28 - sob 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
i tak przegra po 2-3 latach- ale trzmiele się niewątpliwie ucieszą :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 03:38 - ndz 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Czemu mówisz o trzmielach ? ;> Widzicie jakikolwiek sens sadzenia lofantu tak jak pisałem ?

Mam jeszcze możliwość kupienia od 60 do 90cm Akację, Po ilu latach zacznie kwitnąć na poważnie żeby pszczółki się zainteresowały. Mam zamiar nasadzić 100 drzewek Akacji i 50 Lipy Drobnolistnej i 50 szerokolistnej. Muszę dbać o pożytek dla pszczółek bo u mnie tylko Brzozy brzozy i sosny...... ;( :placz:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 08:20 - ndz 
krzysiek115ek pisze:
Mam zamiar nasadzić 100 drzewek Akacji


Czyli biorąc pod uwagę przy sadzeniu rozstaw drzew co 3-4 metry wzdłuż i szerz to musisz mieć ładny kawał ziemi na to przeznaczony. Ja osobiście akacji nie kupuje tylko jadę sobie do lasu i wykopuję jesienią odrosty wielkości 1 - 1,5 metra, takie sadzę na miejscu docelowym. W trzecim - czwartym roku od posadzenia takiej wielkości drzewek już zaczynają kwitnąć.

krzysiek115ek pisze:
i 50 Lipy Drobnolistnej i 50 szerokolistnej.


jak zasadzisz akcję będziesz miał jeszcze tyle miejsca?
lipa w rozstawie co 2-3 metry wzdłuż i szerz do sadzenia. Zadbaj tez o pożytki z roślin niskopiennych, jedno i dwuletnich typu nostrzyk, facelia, nawłoć, o pożytki rozwojowe typu wierzba, leszczyna, ja co roku sukcesywnie powiększam w swoim terenie bazę pożytkową włącznie z dogadywaniem się z rolnikami co sieją , kiedy i w jakim areale. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 11:58 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
o tak Kolega ma rację, ja dodałbym jeszcze np.:
przegorzany; szałwie; mięty, melisy lofant- warto kupować i dosiewać , bo doszłem do wniosków, że są różne a wszystkie są chętnie oblatywane.
trojeść amerykańska; malwa pensylwańska; malwa czarna amorfa; aralja japońska ..... - raz posadzisz i co roku kwitnie.
gorczyca czeska po przekwitnięciu przeorujesz i siejesz nową.
mam jeszcze kilka zdjęć

mam jeszcze kilka zdjęć roślin masowo oblatywanych przez pszczoły, które muszę jakoś zdobyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 14:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W sprawie sadzenia lip drobnolistnej i szerokolistnej nie zgadzam się z proponowanym rozstawem. U mnie przed domem rosną lipy sadzone przez mojego dziadka. Trzy lata temu zostały mocno przycięte i jeszcze nie osiągnęły pełnej wielkości. W tej chwili jest jeszcze między nimi prześwit ale za kilka lat ich korony połączą się. Lipy są sadzone co 10m. Uważam, że ta odległość jest zbyt mała. Załączam jedno zdjęcie zrobione przed chwilą, gdy zaczynało padać. Jak przestanie pstryknę jeszcze inne ujęcia.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 18:21 - ndz 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
U mnie jest sporo miejsca, Więc wszystko pomieszczę ale najpierw będę musiał tate przywiązać do jakiegoś drzewa jak będę sadził drzewka, bo On woli żebym się edukował a nie myślał o pszczołach tyle ile myślę na codzień. Nie potrafię mu przetłumaczyć że muszę sam zadbać o bazę pożytkową dla moich rodzinek.

Ziemi mamy 8h poza miastem 4km. Mieszkam tam od 6 lat, pszczoły mój tata bardzo chciał mieć i kupił je kiedy ja miałem lat 14-15 ale okazało się że niema czasu na chodzenie przy nich i doglądanie ich. Wszystko spadło na mnie (z czego się ogromnie cieszę). Tylko mam mały problem a właściwie kilka:

1. Jedynym źródłem informacji o pszczołach to internet, głównie nasze forum. I kilka książek które przeczytałem.

2. Brak jakiegokolwiek wsparcia w moim tacie od którego wszystko zależy (to on nosi portfel)

3. Teren na którym mieszkam nie dostarcza pszczołom pożytku

4. Pierwszy sezon nie poszedł mi najlepiej co odbija się po dzień dzisiejszy.


------------------------------

1 - wszy punkt
: jakoś sobie radzę nie jestem jedyny który zaczynał od zera, bez wiedzy bez żadnej pomocy, Myślę że już posiadam jakąś minimalną wiedzę o pszczółkach po 3 roku pszczelarzenia.

2 - gi punkt : Nie jest oczywiście tak że tata nie chce dać mi pieniędzy na co kolwiek związane z pasieką tylko on po prostu nie łączy mnie z pszczołami i z moją przyszłością. Po prostu nie chcę go prosić o pieniądze na odkłady bo się krzywo patrzy ale mama mi po cichu powiedziała ze ma zamiar kupić mi taki pawilon jak ma TomekMiodek tylko na 40 uli Dadanta co mi nie za bardzo odpowiada bo gospodaruję na WLKP.

3 - ci punkt: Teren na którym mam teraz pasiekę 4 ule jest bezpożytkowy, inni pszczelarze aż się dziwią że trzymam pszczoły na tej pustyni. Więc im odpowiedziałem że nastawiam się nie na miód tylko na powiększanie pasieki. Mamy 8h ziemi. Duży las brzozowy, 2h byłego pastwiska torfowego dla koni na którym nic nie rośnie jak tylko trawa i małe żółte kwiatki ( z daleka wygląda jak by to była łąka Mniszkowa, bo ten sam okres kwitnięcia) Oczywiście te żółte kwiaty i nie są oblatywane przez pszczoły. Obchodziłem dokładnie okolicę i nie znalazłem nic ciekawego oprócz 5-6 klonów 30m. w lasach jest ciut ciut maliny koło 40m², stawu jest sporo wierzb poza tym mamy troszkę sadu w raz z sąsiadem koło 20-30 drzewek. w promieniu lotu pszczół rolnicy sieją tylko zborze więc wpadłem na pomysł jak rżysko zaorają to po cichu skoczę im na pole wysiać ,,trochę" chabru, tak żeby było niebiesko na polu a nie złoto od zbóż. Za torami pod lasem kiedyś też ktoś siał zborze ale w tej chwili są to nieużytki w wielkości 2h na której też nic niema ciekawego dla pszczół więc myślę żeby tam posadzić ile się da Nawłoci. Poza tym chcę w następnym sezonie namowić sąsiada na posianie faceli tak jak mówicie, sąsiad ma 3h ziemi którą obrabia graniczącą z pasieką (w tym roku posiał trawę z domieszką gryki bo dotacje większe za to są niż za zborze jak siał rok temu, ale co z tego ze posiał rośliny motylkowe jak wczoraj to skosił i gryka nawet nie wydała kwiatów ;/) A co do naszej ziemi mam zamiar wyznaczyć dość duże miejsce na posianie Lofantu od 3 do 5 arów. resztę miejsca chcę poświęcić tak jak pisałem wyżej na zasadzenie Akacji w ilości 100 drzewek i Lipy drobnolistnej i szerokolistnej.

4 - ty punkt
: Pierwszy sezon nie poszedł mi za ładnie co odbija siię teraz na każdym sezonie. Rodzice kupili 6 rodzin 15 kwietnia. Do początku sierpnia miałem już 12 rodzin z brodami wiszącymi pod wylotkiem. Więc postanowiłem wywieźć na wrzos a u mnie jest go najwiecej w całej europie ;) mówię o wrzosowiskach Kłomińskich więc do Bornego Sulinowa najbliższych wrzosowisk mam 20km. Połakomiłem się i wywiozłem 10 pni z 12, stały tam do 20 września. Zaniedbałem karmienie bo szkoła to tamto i dopiero pierwsze papu dostały z początkiem października, zakończyłem karmienie po 2 tygodniach i dostały dość suropu bo koło 15 kg, teraz daję góra 12kg na ul żeby na wiosnę było te 6 kilo minimum. Znajomy taty pseudo pszczelarz trzymający pszczoły od 4 lat odsprzedał mi paski bayvarolu i kazał dać po 2 paski na rodzinę, dałem tak i pozostały aż do wiosny kiedy to w marcu dwa ule które nie były na wrzosie właśnie się obleciały a reszta uli nic, więc zajrzałem do środka i osypały się wszystkie 10 rodzin ze wrzosu, nie wiem w dalszym ciągu z jakiego powodu. za późne karmienie, może warroza, a może tak jak przypuszczam spora ilość spadzi której naniosły do gniazda będąc na wrzosie.

Od tego okresu nie mogę powiększyć pasieki. Uważam że odkłady z początkiem czerwca które robię wstawiając jajeczko że są za słabe na przezimowanie.

Koledzy podpowiedzcie mi w jaki sposób mam szybko wzbogacić bazę pożytkową w pasiece i powiększać pasiekę z widocznym rezultatem. Chciał bym mieć 50 rodzin i wtedy prowadzi pasiekę wędrowną ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 19:57 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
krzysiek 115 Jak chcesz wywozić pszczoły na wrzos to 1 sierpnia wybierz cały miód z tych rodzin co bendziesz wywozić i podkarmiaj Od 1 sierpnia matki czerwią na pszczołe zimową. Troche wiencej trzeba dac pokarmu. Tydzień przed wywozem albo mniej zabierz wszystkie ramki z pokarmem a wstaw ramki ze suszem. Te ramki z pokarmem cukrowym daj do magazynu dobrze zabespieczając przed rabunkiem. Po przywiezieniu z wrzosu i po odwirowaniu daj spowrotem te ramki z pokarmem na zime. Pszczoły kture przerabiają cukier to pszczoły kture nie bendą zimować a pszczoła po wygryzieniu po 22 sierpnia to pszczoła zimująca i nie przepracowana i dobrze bendzie zimować. Na wiosne bendziesz miał silne rodziny. Przemysl ten wariant . Bendziesz miał/kase z miodu wrzosowego i rodziny silne na wiosne. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 23:12 - ndz 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Dzięki p. Marianie za odpowiedz :) ale w dalszym Ciągu nie wiem co dalej z moją pasieką, jak mam pszczoły rozmnarzać kiedy trzeba je Ciągle karmić bo brak naturalnego pożytku. Proszę o pomoc z resztą pytać wyżej ;) :oczko:

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 00:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
krzysiek115ek nie wiem co Ty uprawiasz na tym areale 8 ha ? Odejmując ten areał co podałeś 2 ha - pastwiska, to Ci zostaje 6 ha. Nie wiem ile masz tego lasu ? Nie wiem w jakiej wielkości kawałkach masz to pole ?

Ja ci radzę zasiać tak:
1 zestaw: żmijowiec grecki, mikołajek płaskolistny i facelia. Siejesz wiosną. W pierwszym roku kwitnie facelia i żmijowiec grecki (nasion facelii dużo nie dawaj, tak tylko żeby jak przekwitnie i wyschnie była podporą dla żmijowca). Żmijowiec kwitnie do jesieni. Jak chcesz go wymłócić to pryskasz reglone i wjeżdżasz kombajnem. Nasiona które się wysypią zakwitną w roku następnym. Od 2 i na pewno od trzeciego roku będzie kwitł mikołajek płaskolistny.

2 wersja (może być inna działka): nostrzyk jednoroczny. Siejesz wczesną wiosną. Zaczyna kwitnąć w połowie lipca (może troszkę później) i kwitnie do przymrozków.

3 wersja: żmijowiec grecki (w czystym siewie)

4 wersja: nostrzyk 2 letni plus facelia. Siejesz późną wiosną lub początkiem lata (możesz również zasiać wczesną wiosną). W pierwszym roku kwitnie facelia. W drugim roku już w połowie czerwca kwitnie nostrzyk (facelia też z samosiewów wcześniej - o ile jej nostrzyk nie zagłuszy).

5 wersja: ogórecznik lekarski (roślina jednoroczna). Nasiona bardzo szybko się osypują i rośliny rosną również w kolejnym roku z samosiewów.

6 wersja: Na małym areale zasiej sobie farbownik lekarski (tak żeby zebrać dla siebie troszkę nasion). Bardzo dobra roślina, kwitnie u mnie od końca maja. Jak przekwitnie i ją skosisz, to jeszcze raz zakwitnie jesienią.

7 wersja: a wszystko możesz sobie regulować facelią, wyliczając termin kwitnienia od terminu siewu.

8 wersja: możesz posiać również gorczycę, ale nie licz na miód z niej. Pyłku sobie doniosą pszczółki do gniazda.

9 wersja: gryka - o niej poczytaj sobie. U mnie jest zawodna. Za dobre mam ziemie na nią.

A te wszystkie zestawy to są również na ubogie gleby. Zawsze wszystkie rośliny intensywniej się rozwijają i dłużej kwitną na lepszych glebach.
Te zestawy lub pojedyncze rośliny możesz tak u siebie zasiać, aby uzyskać ciągłość pożytków, a przynajmniej wyeliminować "dziury" w pożytkach.

Co do roślin wieloletnich to też je polecam, ale to już sam szukaj na tym i innych forach informacji, i decyduj (to decyzja na długie lata).

Ja mam zasiane:
- 2 ha nostrzyk jednoroczny
- 1,5 ha żmijowiec grecki z odrobiną facelii
- 0,40 ha facelii z odrobiną żmijowca
Pstryknę fotki w trakcie kwitnienia tych roślin i umieszczę kiedyś na forum.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 01:16 - pn 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Pierwszorzędna odpowiedź ;) Wielkie dzięki za pomoc! :oczko: Pozdrawiam Krzysiek :)

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 02:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
No tak Krzysiek a czy mógłbyś jeszcze zdradzić gdzie można kupić nasiona na kilogramy żmijowca , mikołajka czy ogórecznika ? Nostrzyk , facelia nie ma problemu często są chociażby na Allegro , ale tych pierwszych jeszcze nie widziałem nigdzie oferty więcej jak po parę gram.

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 06:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
cezarwedkarz pisze:
No tak Krzysiek a czy mógłbyś jeszcze zdradzić gdzie można kupić nasiona na kilogramy żmijowca , mikołajka czy ogórecznika ? Nostrzyk , facelia nie ma problemu często są chociażby na Allegro , ale tych pierwszych jeszcze nie widziałem nigdzie oferty więcej jak po parę gram.

Ogórecznik tu:
http://www.mlewandowski.com.pl/fzlcomme ... tegory=rol

Zapomniałem jeszcze o jednej roślinie godnej polecenia:

serdecznik pospolity - mam założone u siebie małe poletko, tak dla namnożenia nasion. Pszczoły są na nim non stop. Nadaje się na uprawę polową jak i gruzowiska. Lubi dobre nawożenie.

Żmijowiec grecki i mikołajek płaskolistny kupowałem ... muszę odszukać danych.
Kupiłem na mały areał rozmnożyłem i sieję większy.
Jak zbiorę w tym roku nasiona ze żmijowca, to na pewno trochę będę miał na sprzedaż.

Dużo też nasionek można dostać tu:
http://www.ogrodnikmorawski.strefa.pl/oferta.html
u Pana Wojciecha Morawskiego.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 08:13 - pn 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Fajnie by było gdybyś odnalazł namiary na ludzi sprzedających resztę nasion :)

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 09:18 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Wszystko pięknie ale o jednym nie wspomnieliśmy.Ważne jest jakie są gleby-pod Opolem to wyrośnie wszystko bo tam są żyzne gleby ;-) a jak u Krzyśka są piachy i jest suchawo to mogą być problemy :???: Moja rada jest taka :
na miejsca suche żmijowiec pospolity - będzie trudniej dostać nasiona ale ten w przeciwieństwie do greckiego będzie się odnawiał z samosiewu
na miejsca bardziej wilgotne bodziszki
na tą łąkę torfową Krwawnica pospolita i wierzbownica kosmata można by też wsiać wielosił błękitny co jest z tym lasem brzozowym - to jest na suchym czy na wilgotnym gruncie?czy jest piaszczysty czy jakiś inny ? bo od tego zależy co podsadzić :D Są jakieś ugory?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 01:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Swagman pisze:
(...)Ważne jest jakie są gleby-pod Opolem to wyrośnie wszystko bo tam są żyzne gleby ;-) a jak u Krzyśka są piachy i jest suchawo to mogą być problemy :???: (...)


To zależy gdzie ? Ja mieszkam od Opola na południe 70 km (pod czeską granicą).
Mam różne (jakościowo) kawałki ziemi.
Ale mikołajek płaskolistny uda się nawet na piachach.
Co do innych roślin - ta napiszę po sezonie.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2011, 18:35 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
krzysiek115ek pisze:
Ps ; Mogę też zaoferować Darmowe nasiona
Trojeści , Lofantu , lecz trochę później jeszcze nie są w pełni dojrzałe





niesamowite bo u mnie trojeść i lofant dopiero co zaczną kwitnąć, ale jeszcze się nie rozwinęły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 22:02 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Swagman, Co do tych lasów brzozowych ziemia jest całkiem dobra, na pewno nie jest piaszczysta bo ciągle jest mokra ziemia czarna ;)

jino2, A co do lofantu i trojeści to się przejęzyczyłem i zacytowałem Tadeusza.

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 22:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Witam
Poszukuję na przyszły sezon nasion lub kłączy takich roślin;

Żmijowiec grecki
Trojeść amerykańska
Nostrzyk biały
Niecierpek Roylego
Mikołajek płaskolistny
Mięta długolistna
Kocimiętka naga
Trędownik bulwiasty

Niestety nie znalazłem sklepu gdzie mógłbym dostać nasiona wszystkich w/w roślin a nie chcę ściągać z kilku sklepów bo koszty wysyłki wyjdą więcej niż kwota za nasiona.

Może ktoś poleci jakiś porządnie zaopatrzony punkt :thank: .
Proszę o info na PW
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2011, 23:11 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
poza zmijowcem i kocimiętka mogę ci nazbierać nasion pozostałych roślin- ew jakieś kłącza podesłać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 06:09 - czw 
Swagman, jak masz dostęp do nasion i kłączy Trojeści amerykańskiej i Nostrzyka białego ew. Przegorzanu kulistego ja bardzo chętnie kupię. Podaj tylko ile możesz podesłać i jaki koszt oraz dane do przelewu za przesyłkę. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 10:20 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
do wszystkich tych roślin mam dostęp - nie są to niestety jakieś duże ilości ale na tzw "rozmnóżek" wystarczy -przegorzan mam węgierski i kulisty. Wegierski jest trwały kulisty 2 letni nostrzyk biały -"dziki" 2 letni kłączy trojesci amerykańskiej mam jednak niezbyt dużo ale to jest chwascior niesamowity i strasznie się rozrasta- dlatego jak się ma choćby 2-3 kawałki kłącza to po roku -2 jest już ładny łan - co do innych roślin mogę pozbierać chaber nadreński ,trojeść krwistą,trędownik bulwiasty,nawłoć pospolitą,ożotę zwyczajną ,krwawnicę i szalwie okręgową i lakową i jeszcze inne dość ciekawe roślinki- akurat w tym jestem dobry bo na zielsku się znam :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 16:29 - czw 
Swagman, to ja bym bardzo chętnie reflektował choć po trochu na przegorzan węgierski, nostrzyk i jakieś z dwa/trzy kłącza trojeści amerykańskiej i oczywiście na nawłoć tej możesz dać więcej jak masz dużo, nigdy jej u mnie za mało. Podaj na pw koszty to zrobię przelew i czekam na paczuszkę. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 21:53 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
nie ma problemu tyle ze teraz to kurcze wszystko rośnie i kwitnie dopiero - jesienią będzie odpowiednia pora :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 21:58 - czw 
Może być i na jesieni tylko zanotuj gdzieś i przyklej magnesem na lodówkę byś na przyszłą jesień sobie o mnie nie przypomniał. :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 22:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zakładając prawie 3 lata temu "nasiona za darmo" starałem się udostępnić pszczelarzom nasiona moich roślin. Uznałem że warto wykonać niewielką pracę przy zbiórce nasion, jeżeli w efekcie tego pojawi się wokół pasiek choć trochę roślin miododajnych. Zakładałem również, i nie pomyliłem się, że znajdą się również inni którzy pójdą w moje ślady. Przez te 3 lata "nasiona za darmo" otwierano ponad 21 000 razy. Dlatego przykro jest mi czytać posty o sprzedaży nasion zamieszczane w "nasionach za darmo". Niepokojące jest to, że biorą w tym udział ludzie prowadzący to forum. Ogłoszenia o chęci kupna lub sprzedaży nasion powinny być zamieszczane w "ogłoszeniach".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 22:57 - czw 
tadex161 pisze:
Dlatego przykro jest mi czytać posty o sprzedaży nasion zamieszczane w "nasionach za darmo". Niepokojące jest to, że biorą w tym udział ludzie prowadzący to forum. Ogłoszenia o chęci kupna lub sprzedaży nasion powinny być zamieszczane w "ogłoszeniach".


Tadeuszu nie miałem na myśli płacenie za nasiona i kłącza a jedynie za przesyłkę.

Swagman pisze:
poza zmijowcem i kocimiętka mogę ci nazbierać nasion pozostałych roślin- ew jakieś kłącza podesłać


Kolega nie wspomniał że chce sprzedać a jak większa, cięższa paczka np. z kłączami nie chciałbym też nikogo na koszty naciągać temu wspomniałem by podał koszty na pw. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2011, 09:05 - pt 
tadex161 pisze:
Zakładając prawie 3 lata temu "nasiona za darmo"

Bardzo Cieszy taki temat
Nasiona za Darmo lub Wymień Się Nasionami
Sam w tym roku jesienią dołączę do tego tematu
Oddam chętnym nasiona
- Trojeści Amerykańskiej
- Rożniaka Przerośniętego



A chętnie przyjmę szczyptę Lofantu (kłosowca fenkułowego )


Na górę
  
 
Post: 15 lipca 2011, 14:24 - pt 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Chętnie wymienię nasiona trojeści am. przegorzanu i rożnika. Potrzebuję mikołajka, żmijowca i krwawnicę. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2011, 18:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
ryszard13 pisze:
Witam. Chętnie wymienię nasiona trojeści am. przegorzanu i rożnika. Potrzebuję mikołajka, żmijowca i krwawnicę. Pozdrawiam

Mikołajka mogę podesłać (zbiorę ręcznie), a żmijowiec grecki to jak zbiorę kombajnem.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2011, 16:49 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ja późną jesienią będę wykopywał kłącza trojeści amerykańskiej, która przerosła mi pod chodnikiem. jakby ktoś potrzebował?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2011, 08:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jestem zainteresowany trojeścią :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2011, 14:15 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
krwawnice mogę pozbierać u mnie sporo rośnie tyle ze nasiona to drób niesamowity wiec proszę się nie zrażać jeśli to będą gramy nasion ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2011, 22:33 - ndz 
Przyjmę WSZYSTKIE nasiona.Jeśli ktoś chciałbym mi coś przekazać - zapraszam na PW. Bedę starał się zrewanżować.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2011, 21:26 - pn 

Rejestracja: 12 czerwca 2011, 19:50 - ndz
Posty: 46
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Z chęcią przyjmę nasiona i kłącza. Oczywiście pokryję koszty przesyłki. Kto co ma juz do wysyłki to proszę o PW. Szczególnie mile widziane- trojeśc, przegorzan, nostrzyk oraz jeszcze cokolwiek co wysiane na ugory sąsiadów urośnie samo :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2011, 23:37 - pn 

Rejestracja: 12 czerwca 2011, 19:50 - ndz
Posty: 46
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
I nawłoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lipca 2011, 13:46 - pt 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Pytanko dot. nostrzyka 2 letniego, czy będzie on kwitł na następny rok? czy po przekwitnięciu i zebraniu nasion plantacje zlikwidować? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lipca 2011, 16:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
ryszard13 pisze:
Witam. Pytanko dot. nostrzyka 2 letniego, czy będzie on kwitł na następny rok? czy po przekwitnięciu i zebraniu nasion plantacje zlikwidować? Pozdrawiam

U mnie pojedyncze egzemplarze 2 letniego, które wyrosły z nasion zasianych wiosną i kwitły w tym samym roku, również kwitły w drugim roku, ale w trzecim już nie. Wygląda to tak jakby korzeń obumierał.
Ale czekaj na wypowiedź fachowców od nostrzyka 2 letniego. Ja więcej mogę powiedzieć o jednorocznym.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:30 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Dzisiaj się zorientowałem, że mogę nazbierać trochę koniczyny białej i czerwonej, jeśli ktoś potrzebuje małe (nie hurtowe) ilości. Koniczyna na nieużytku, nie koszona, więc nasiona są cały czas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 04:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
:leży_uśmiech: :leży_uśmiech: To już byłby szczyt lenistwa jeśli ktoś by Ciebie poprosił o nazbieranie nasion koniczyny :rolf: szczególnie białej :uśmiech:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 08:50 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Może ktoś nie ma :oczko: Czasami jest koszona i zgryzana przez zwierzęta i może nie być nasion o tej porze. Ktoś może szukać, a dla mnie to tylko 5 minut zbierania.
Rozejrzę się dokładnie, co jeszcze mam w polu widzenia.
Szukam mięty w okolicy, ale coś licho, nie można znaleźć zupełnie, bym sobie pozbierał, bo mam czas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 14:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Napisz lepiej kiedy zbierać nasiona koniczyny białej , czy kiedy przekwitnie całkowicie i zrobi się sucha to zrywać , czy wcześniej przed przekwitnięciem zrywać i dosuszać :załamka:

Co do mięty to było gdzieś tu na forum że duże jej ilości w pobliżu psują miód , znaczy ma posmak miętowy i niektórzy klienci nie chcą takiego :do bani:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 17:49 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Toś mi zabił klina tą miętą. :szok:
Nie doczytałem, że ludzie nie lubią miodu z mięty.
Szkoda, bo można by zbierać liście pod zielarstwo.

Koniczynę zbieram, jak już są nasiona i łodygi suche. Czerwona już się nadaje do zbierania, a biała tylko na piaskach, tak jest w każdym razie u nas.
Tak się przyglądam, że trzeba jednak kosić koniczynę, gdy się ma posianą pod pszczoły, albo trzymać jakieś zwierzęta do zgryzania. Myślę o owcach, ale jeszcze chciałbym im coś posiać oprócz koniczyny, myślę o mniszku na wiosnę i zastanawiam się nad jakąś rośliną na czerwiec/lipiec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 17:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mieszko pisze:
Czerwona już się nadaje do zbierania,


Tylko że czerwoną nie wszystkie pszczoły wykorzystują , jak się nie mylę to tylko kaukaska ma dłuższy języczek i da radę dosięgnąć do nektaru , ale nie jestem pewny :nonono:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 17:58 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Tego nie powiem, bo u mnie są same trzmiele. :do bani:
Pszczół nie widać, szkoda, bo mógłbym poobserwować.
Faktycznie w koniczynie czerwonej kwiatki są długie i wąskie, przyglądałem się dzisiaj, ale jak się to ma do pszczoły, nie wiem.
W sumie czasami trzmiele się przydają do otwierania niektórych kwiatostanów i wtedy czerwona koniczyna też się może przydać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2011, 19:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59 - wt
Posty: 262
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie-poszerzane
Pytanko
Czy wiecie kiedy najlepiej zebrać nasiona takiej rośliny jak szczeć.
Jak z nimi postąpić tzn. kiedy zasiać i w jaki sposób- przykrywać ziemią czy tylko wysiać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 489 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji