FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 13:00 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 marca 2013, 22:59 - pn 

Rejestracja: 18 lutego 2013, 17:07 - pn
Posty: 88
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Witam w związku z tym że w pszczelarstwie to jest tak że jak sie zacznie to już w zasadzie nie warto przestawać, i z racji tego że praktycznie po rzepaku kończą sie u mnie jakiekolwiek duże pożytki poza spadzią jeśli sie pojawi... bo nie wiem wsumie co tam można naciągnąć z lasu czy łąki z marną ilością lip po rzepaku raczej nic, no może tylko nakarmić pszczoły, więc trzeba jeździć w dalsze rejony żeby uzyskać kompletną linnie pożytkową aż do wrzosu bo taki jest cel i sens wędrownej gospodarki zarazem. Dlatego wpadłem na taki progresywny pomysł jak rośliny miododajne typu poplon siane przez rolników również dla własnej korzyści myśle że to jest już znane, ale u mnie raczej nie spotykane. Przedewszyskim w poplonach rolnikom chodzi o zatrzymanie skladnikow a najbardziej azotu,zwiększenie ilośći próchnicy,i zatrzymywanie wody,oraz działanie przeciwerozyjne więc każda roślina która to spełnia + pare innych rzeczy sie nada. Pomysłem tym jest w miare postępu posiadanie hektara tudzież 10ciu w 100% obsianych przez rośliny miododajne, raz że jest z nich miód i pszczoły mają co robić po powrocie z wędrówki na pasieczysku stacjonarnym dwa są z nich nasiona któe można by za darmo przekazywać rolnikom na właśnie ten poplon jeśli zgodzili by sie to siać, ale raczej nie sieją nie wiem dlaczego, nie widziałem nigdy w okolicy kwitnącego pola po żniwach.

Mam jeszcze pytanie przy okazji Czy są obecnie jakieś dodatkowe dopłaty do zasiewu tego typu roślin i czy znaczne?(w sensie czy to wogóle ma racje bytu dla rolnika) Tak żeby to jakoś funkcjonowało. Miło by było jak by dotychczasowy łan rzepaku czy innego zboża czy nawet nie zboża zmienił się po jakimś czasie w taki sam łan roślin miododajnych z korzyścią dla rolnika i pszczelarza. Zatem pytanie drugie, jakie rośliny maksymalnie miododajne nadają sie na ten poplon i to tak że jeszcze na tym pszczelarz skożysta? Oceniając tą roślinę należy wziąć jeszcze pod uwagę jej nasionodajność żeby sie mogła rozsiewać i jeszcze trzeba ustalić czy ona się rozsieje sama na tyle po przeoraniu żeby nie trzeba jej było siać znowu czy to raczej niewykonalne.

Ktoś powie gryka no fakt tylko miesiąc fazy wegetatywnej a potem kwiaty, tylko z tego co słyszałem ona nie nektaruje już a robi to tylko ta siana w maju(zresztą gryki to sie u mnie nie uprawia wcale).

Ktoś powie gorczyca, nie wiem czemu ale kiedyś wiałem u kumpla zboże bo mnie poprosił odwiała sie gorczyca i mówi do mnie pokazując na czarną kupke, "to jak byś komuś rozsypał na pole to by cie klął do 10go syna" :lol: nie wiem nawet czemu tak ludzie u mnie myślą może ktoś zorientowany w rolnictwie sie wypowie, może to kwestia pleśni zbożowej nie wiem.

Zatem jaka jest ta idealna roślina/rośliny na takie działania? Musi być zasiana po żniwach bo raczej nikt nie da sobie posadzić na polu ziela w zbożu bo kombajn nie zdzierży :lol: one dla rolników najważniejsze (już pomijając fakt że z tego polskiego to wyżywiła by sie cała europa gdyby nie zbędne opłaty dla obiboków. Poprostu dzieje sie degradacja środowiskowa obecnie z powodu wyzysku pienieżnego i ucisku społecznego.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2013, 23:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Dopłaty na polon są i ja je biorę. Jest tej dopłaty ponad 400 zł do hektara ale nie pamiętam dokładnie i w tym roku nie patrzałem w papiery ile wyszło. Gryka w poplonie nie wyrosła mi w zeszłym roku za wielka, kwitła, ale pszczół nie było. Siałem też groch i zakwitł, ale nie ma pożytku. Facelia i gorczyca mi ledwo kiedyś powschodziła w poplonie. Trudno powiedzieć czemu, rolnik ze mnie żaden. Po prostu mam pole od kilku lat i też jestem ciekaw w tym temacie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 10:57 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Maciu pisze:
Ktoś powie gorczyca, nie wiem czemu ale kiedyś wiałem u kumpla zboże bo mnie poprosił odwiała sie gorczyca i mówi do mnie pokazując na czarną kupke, "to jak byś komuś rozsypał na pole to by cie klął do 10go syna"

Gorczyca potrzebuje dużo wody i masakrycznie wysusza glebę dlatego jeśli jest deficyt wody to lepiej jej nie siać wiem to z doświadczenia.
Jako poplon kwitnący dobrze jest posiać grykę lub facelię z tym, że pozyskanie miodu towarowego jest mocno problematyczne i zależy od tego kiedy zbierzesz z pola plon główny im później tym mniejsze szanse na miód bo poplon później zakwitnie. Im późniejszy wysiew poplonu tym mniejsze nektarowanie. Sam chętnie się dowiem czy są inne rośliny które warto siać z pszczelarskiego punktu widzenia w poplonie (zwłaszcza takie które nie wysuszają nadmiernie gleby)

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 14:51 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja tam rolnikiem jestem od niedawna, ale poplon/przedplon bez dopłat moja rodzina stosuje na działce od kilkudziesięciu lat. Generalnie poplon się przykopuje zanim pojawią się kwiaty. Wtedy łodygi bardzo szybko się rozkładają, a ewentualnie nasiona nie zachwaszczą ziemi.
Znajomy rolnik stwierdził że nie opłaca mu się bawić w zielony nawóz ze wzgl na koszty i mizerne rezultaty (nasiona, praca, paliwo, zużycie sprzętu etc.) Zrezygnował z tego programu i teraz sypie nawozy sztuczne, a później sieje rośliny ozime (dokładnie nie dopytywałem co dokładnie robi).
Najlepiej iść do rolnika i zapytać czy byłby chętny na wysiew, gdyby mu dostarczyć ziarno. Bo pewnie każdy ma swój sposób uprawy.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 19:57 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 11:46 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Niemce
Ule na jakich gospodaruję: dadan,wz
Maciu pisze:
Ktoś powie gorczyca, nie wiem czemu ale kiedyś wiałem u kumpla zboże bo mnie poprosił odwiała sie gorczyca i mówi do mnie pokazując na czarną kupke, "to jak byś komuś rozsypał na pole to by cie klął do 10go syna" :lol: nie wiem nawet czemu tak ludzie u mnie myślą może ktoś zorientowany w rolnictwie sie wypowie, może to kwestia pleśni zbożowej nie wiem.

Maciu to co się odwiało to czarne ze zboża to przytulia czepna i dlatego tak ci powiedział człowiek bo to paskudna roślina i trudny do zwalczenia chwast, uzyskanie nasion z poplonu to sprawa raczej nierealna w naszym klimacie ( pozostaje za krótki okres wegetacji i za zimno) Zasadniczo z poplonów niema co liczyć na miód towarowy jednak jako pożytek rozwojowy i uzupełniający to super sprawa zawsze u siebie mam takowe i polecam to każdemu. Podstawa to gorczyca to najprostszy i najpewniejszy poplon ,facelia musi być zasiana jeszcze w lipcu inaczej może nie zakwitnąć ,generalnie to wszystkie poplony dadzą jakiś pożytek kiedy zasiane jeszcze w lipcu lub na pocz sierpnia , każdy dzień się liczy bo dzień coraz krótszy a bez słonka nici.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 03:38 - wt 

Rejestracja: 18 lutego 2013, 17:07 - pn
Posty: 88
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Temat ucichł może ktoś więcej sie wypowie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2013, 14:13 - wt 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Problem jest czysto ekonomiczny ,nie opłaca się.Kiedyś siano poplony bo nie było łąk sianych i brakowało pastwisk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 13:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 18:39 - ndz
Posty: 154
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
znajomy siał na poplony gorczycę.Ale gorczyca przyczynia się do rozwoju
kiły kapuścianej,bardzo grożnej choroby zwłaszcza dla rzepaku.Kiła kapuściana potrafi zniszczyć plantacje rzepaku niemal w 100 procentach.Dlatego rolnicy odchodzą od siewu poplonów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 19:32 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Odchodzą od siewu poplonów bo to czasochłonne i energochłonne, a efekty nie powalają. Poplonem czy przedplonem nie może być roślina z tej samej rodziny. Czyli Rzepak i gorczyca się wykluczają.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 23:47 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Maciu pisze:
Podstawa to gorczyca to najprostszy i najpewniejszy poplon

Po pierwsze jak napisał asan ona wyklucza się z rzepakiem, a po drugie strasznie wysusza glebę dlatego przy obecnym braku wody w glebie lepiej jej zaniechać jeśli sieje się po niej oziminy.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji