FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Co zrobić z syropem po wytopieniu ramek?
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=13&t=23257
Strona 1 z 1

Autor:  Beeskit [ 09 kwietnia 2020, 11:28 - czw ]
Tytuł:  Co zrobić z syropem po wytopieniu ramek?

Ktoś niedawno tu pytał co zrobić z syropem z pokarmem zimowym, pozostałym po wytopie starych ramek, przy okazji wiosennego zwężania gniazda. Nie umiem znaleźć wątku, zatem zakładam nowy. Otóż, podobno dając go do konsumpcji pszczołom czynimy więcej szkody niż pożytku, chociaż ja dawałem do twista z wodą do ula, gdzieś 25%, żeby pszczołom trochę wodę posłodzić i żadnych złych skutków nie zauważyłem. Może czysty syrop to rzeczywiście toksyczny zajzajer, ale w ilościach przyprawowych chyba szkody nie czyni.
Niestety w tym roku z racji powiększania się pasieki miałem tyle syropu, że w powyższy sposób utylizować się tego nie dało. Przetrzymywać plastry z pokarmem do odkładów za bardzo mi nie wychodziło, bo do maja albo zapleśniały albo zabezpieczyła je motylica. No i buszując po internecie napotkałem się na filmik, w którym ukraiński pszczelarz zalewa ten syrop po wytopie wodą, dodaje drożdzy i jabcok (miodcok?) za parę tygodni zrobiony. Ma to nawet swoją nazwę, ale mi umknęłą. Podobno na Ukrainie to powszechna praktyka.
W tym roku zrobiłem podobnie - syrop przecedziłem, wcześniej przygotowałem matkę drożdzową, dodałem wody i czekałem. Wszystko na oko, ale oczywiście czyściutko i higienicznie.
Dziś nadejszła wiekopomna chwila... zlałem miodcaka znad osadu. Nalałem szklanicę i... mniut w gębie! Alkoholu naciągnęło to może z 5-7%, fermentacja już spokojna ale trwa nadal, więc jest i cukier resztkowy który nadaje miodcakowi ślachetności. W język przyjemnie szczypią bąbelki. Nie wygląda zbyt pięknie, bo klarowne to to nie jest, ale z kostkami lodu smakuje wybornie w te upalne dni...


Pozdrawiam Beeskit

Autor:  kudlaty [ 09 kwietnia 2020, 12:38 - czw ]
Tytuł:  Re: Co zrobić z syropem po wytopieniu ramek?

łooo pieronie!n a jo wszystko zawsze do oczyszczalni wysyłałem przez portal czasu w łazience :roll: i znowu zek stratny jes :oops: ale jak to takie dobre że mniam mniam to może i się zużyje. sam pic nie będę gości napoje i będę patrzył na efekty :mrgreen: jak dobre to może i sam skosztuje :wink: :haha: :haha: :haha:

Autor:  Beeskit [ 09 kwietnia 2020, 13:10 - czw ]
Tytuł:  Re: Co zrobić z syropem po wytopieniu ramek?

Cuż.... Château Cheval to to nie jest, ale na pewno lepiej to przepuścić przez własny przewód niż łazienkowy

Pozdrawiam Beeskit

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/