FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:50 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 września 2023, 19:34 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Szukam informacji na temat produkcji i sprzedaży miodów z dodatkami np. owocami. Chodzi mi o wszelkie informacje od przygotowania produktu do jego sprzedaży - jak zrobić, jak sprzedać, jakie wymogi odnośnie etykiety i możliwości sprzedaży przez pszczelarza ( przepisy prawa). Wydaje mi się że temat był przerabiany ale nie mogę znaleźć. Dochodzą mnie informacje że pszczelarze sprzedający takie produkty dostają dosyć wysokie mandaty za różne nieprawidłowości związane z wytwarzaniem i sprzedażą.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2023, 23:17 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Wykłady prof. Dżugan i jej zespołu z Rzeszowa , było na konferencji ,chyba " Zielony Parasol" też o przepisach. Tutaj szukaj , chyba też w Pszczelarstwie było o przepisach i etykietach,nie pamietam dokładnie .
Teraz mam ciężki tydz. jak nie znajdziesz to zadzwoń spróbuje poszukać może coś mam nagrane.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2023, 06:58 - śr 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
z tego co wiem, to nie można nazwać "Miodem z maliną" czy jakimkolwiek innym owocem zazwyczaj liofilizowanym dodawanym do miodu, gdyż niby wtedy produkt taki nie spełnia definicji miodu (ciecz jednorodna itd...). Musi być wtedy napisane np Mieszanina miodu z maliną, lub miks czy cuś w tym stylu. Musi też być wykaz składników np. miód 95%, liofilizowana malina w proszku 5%. Co innego gdy np dodajesz orzechy włoskie, migdały, w całości lub kawałkach, wtedy może to być miód z orzechami, bo można oddzielić jedno od drugiego. Wykaz składników też musi być.

O przepisy nie pytaj. To tak z naszego kółka pszczelarskiego luźne wiadomości...

Pozdrawiam literalnie Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2023, 10:14 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 maja 2021, 10:01 - czw
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: BRZOZA
Kolega trochę dodał od siebie:) Miód z kawałkami malin lub całymi malinami tez można oddzielić i co wtedy ???? Samo oddzielenie produktu od produktu i warunkowanie tego nazwą jest nie trafione. Dziś jest taka technologia, że z olejów przepracowanych robi się nowe oleje syntetyki więc jak by się ktoś uparł to proszek też oddzieli. Co do etykiet powinny spełniać wymagania prawa i to tyle. Jeśli można napisać miód z migdałami to dlaczego nie możńa napisac miód z owocami??? itd.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2023, 20:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Generalnie SB i RHD nie umożliwiają sprzedaży miodu z dodatkami. Podobnie ziołomiodów. Spotkałem się z informacją że niektóre PIW'y pozwalają. Nie dotarłem do jednoznacznych przepisów. Z reguły sprzedaż takich produktów to partyzantka i liczenie na to że jakoś to będzie. Nie jestem pewien ale jeśli sprzedajemy coś wg naszej receptury np miód z owocami to taki produkt powinien przejść badania i "legalizację" niefortunne słowo ale jakoś musiałem to nazwać. Prawie na 100% obije się to o SANEPID. Procedura może być podobna jak wprowadzenie na rynek dowolnego innego przetworzonego produktu spożywczego. Bardzo trudny temat ale wszystko da się przejść tylko czy warto. Raczej próbowałbym stworzyć własną sieć detaliczną by zatrzymać większą część marży przy sprzedaży miodu, bo sprzedaż hurtowa jest całkowicie nieopłacalna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2023, 09:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Tak na szybko znalazłem poradnik na stronach rządowych. To jest to od czego należy rozpocząć wprowadzanie swojego przetworzonego produktu spożywczego na rynek.
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00145


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2023, 22:49 - śr 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Żywność złożona , gotowe posiłki (potrawy) , zawierające jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego( miód z dodatkami) pochodzącymi z gospodarstwa zlokalizowanego w............
Taki mam wpis na decyzji PIWet, zostałem wpisany do rejestru zakładów prowadzących rolniczy handel detaliczny i nadano mi RHD.
Ruszam z miodami z dodatkami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2023, 09:25 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 maja 2021, 10:01 - czw
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: BRZOZA
Kolega dobrze napisał PIW wydaje decyzje w oparciu o obowiązujące przepisy na sprzedaż miodu z dodatkiem roślinnym w ramach RHD. Mam taka decyzje również, więc nie róbmy tzw. gów..... Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji