FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 22:04 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 lipca 2007, 20:03 - pn 
Jak zapewne wiesz miód odbiera się dojrzały czyli gdy zawartość wody nie przekracza 20pr norma na miody podaje dopuszczalną normę powyżej ale to są miody przemysłowo piekarnicze .Choć w tym roku spotkałem się z czymś takim że miód zasklepiony (poszyty ) miał większą zawartość wody od nie sklepionego .Pozyskany miód powinno się przechowywać w pomieszczeniu gdzie nie ma obcych zapachów i jest sucho z racji że miód jest higroskopijny pochłania z otoczenia w postaci wilgoci jaką posiada powietrze zapachy więc pomieszczenie w którym przechowujemy miody powinno być wentylowane mechanicznie bądź naturalnie .Prawdziwy mód ulega krystalizacji ,a z racji że nasi większość naszych klientów przyzwyczaiło się do miodów płynnych jakie stoją miesiącami na półkach w handlu trzeba mieć płynny i skrystalizowany .
W celu Dekrystalizacji zrobiłem proste urządzenie ; Z starej lodówki wywaliłem zamrażalnik na dole lodówki zainstalowałem dwie żarówki o mocy 75W połączone z termoregulatorem z piekarnika .u góry lodówki wstawiony jest termometr a regulator ustawiony na 40stC do lodówki na półki wkładam słoiki z miodem i po 10h są płynne , wyciągając półki wstawiam wiadro 20l i w 24h też jest miodek płynny .Lodówka ta również służy do suszenia pyłku z tym że na dole nad żarówkami wkładam wentylator u góry lodówki odsuwam zasuwkę odprowadzająca parę wodną z pyłku

pozd
:D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2007, 20:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
i uzyskujesz odpowiednią wilgotność pyłku żadnych uchybień??
A jak wygląda sprawa czasu suszenia 1 kg lub partii pyłku?? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2007, 21:44 - sob 
entrion pisze:
i uzyskujesz odpowiednią wilgotność pyłku żadnych uchybień??
A jak wygląda sprawa czasu suszenia 1 kg lub partii pyłku?? :?


Tak , Sprawa czasowa jest taka że zależy ile nasypiesz na sitka czym mniej to szybciej ale zazwyczaj trzymam 24--48 godzin , Ale nie warto sypać więcej jak to kilo na jedno sitko


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2007, 21:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
rozumie ale można zawsze udoskonalić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2007, 14:04 - ndz 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Dodałbym że proces prawidłowego suszenia pyłku pszczelego wymaga spełnienia bezwzględnie pewnych warunków.Wymienię chociaż kilka: Max temp 40 st C,docelowa wilgotnosc pyłku 3%-6%,ilosc suszonego pyłku przy jednym napełnieniu suszarki,/wydajnosc z pasieki jednodniowa/ wydajnosc wentylatorów odprowadzających wilgotne powietrze na zewnątrz pracowni,/zawartosc wody w 1 m3 przy temp 40 st C,okresla długosc suszenia /, wilgotnosc powietrza zasysanego do suszarki/ jest bardzo zmienna w zależnosci od pogody wpływa na długosc suszenia / Sama wewnętrzna budowa suszarki powinna zapewniac maksymalne wykorzystanie energi do odebrania wody z pyłku czyli maksymalnego nasycenia dostarczoneo 1m3 powietrza Jak z powyzszego wynika suszenie np 10 kg pyłku daje około 2.5 kg wody do odprowadzenia i jesli tą wodę zatrzymamy w pomieszczeniu w którym stoi suszarka to nie wysuszymy pyłku prawidłowo, dlatego potrzebne są wentylatory odprowadzające wilgotne powietrze na zewnatrz o odpowiedniej wydajnosci . napewno nie te ktore mieszaja powietrze na półkach./mozna obliczyc wydajnosc wentylatora biorąc pod uwagę mozliwe nasycenie wodą zależne od budowy wewnętrznej suszarki i wilgotnosci powietrza dochodzącego do suszarki, wtedy wyjdzie ile powietrza potrzeba do odprowadzenia 2.5kg wody z 10 kg pyłku/ Wiekszosc suszarek znajdujących się w sprzedazy nie spełnia prawidłowych warunków suszenia pyłku pszczelego. Pozdrawiam Andrzej Garwol.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2007, 14:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
Ewentualnie można by spróbować jakiś pochłaniaczy wilgoci na wejściu powietrza ale to daje konieczność większych ilości urządzeń i miejsca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2007, 20:33 - pn 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Masz rację Entrion że zastosowanie osuszacza powietrza na wlocie do suszarki byłoby super ale to pewnie jest możliwe przy większym poziomie produkcji pyłku np ponad 2 tony ze wzlędu na koszt /5-15tys zł o odpowiedniej wydajnosci do skali produkcji/ W mojej suszarce mam problem uzyskac wilgotnosc pyłku 3-6% w dniach bardzo parnych i jednoczesnie wilgotnych ale takich dni jest niewiele w sezonie.Suszenie 150 kg pyłku odbywa się w czasie 48 godz i następny załadunek.Dzieje się tak dzięki specjalnej budowie suszarki wewnątrz oraz odpowiedniemu sterowaniu procesem suszenia. Ale wydaje mi się że w tym temacie trzeba by jeszcze wiele zmienic od niedopracowanych suszarek w handlu do poglądów że suszarka to skrzynka wentylatorek i grzałka plus opinię że wszystko gra. Dobre pomysły mają przyszłosc. Pozdrawiam Andrzej Garwol.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2007, 21:03 - pn 
Mimo że nie suszę tak duzych ilości pyłku , bo więcej mrorze do ciasta na wiosnę ale spodkałem się z takim osuszaniem powietrza przed wlotem stosują go lakiernicy samochodowi jest to dośc proste do zrobienia ; jest to pojemnik kwadrat) dośc duży ok 50na 50 cm z dwoma bocznymi wylotami (jak w chłodnicy samochodowaj ) wypełniony
Krylamitem -- są to kuleczki gliny palonej jak na cegłę w króre wsiąka para wodna z otoczenia może coś takiego zdało by egzamin


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2007, 21:35 - pn 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Postaram się o sprawdzenie przydatnosci sposobu osuszania powietrza z substancją absorbcyjną /krylamit/ i jak będę miał wynik to podam. Pozdrawiam. A.G.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2007, 07:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tak można coś pokombinować są jeszcze inne środki pchłaniające używane w przemyśle spożywczym


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2007, 22:42 - wt 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Słyszałem że pyłek wyciągnięty z poławiacza należy zamrozić w temp. pow. 25*C. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2007, 07:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
to jest jedna z możliwość ale na własne potrzeby klient szuka pyłku w dostępnej formie lodówki nosić nie będziemy przecież
gdzieś na forach są informacje albo na zagajniku albo na wędrownej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2007, 21:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
wiadomo ze miód >40*C traci swoje właściwości a co jest w drugą stronę- gdy jest poddawany mrozowi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2007, 21:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
oj nie będę się wymądrzał ale myślę że raczej nic bo zimno ma to do siebie że żę nie wyzwala reakcji a je spowalnia żeby ci tylko nie rozsadził pojemnika a tu chodzi o temperaturę w okolicy 2*C


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 12:52 - sob 
Pawel_T pisze:
wiadomo ze miód >40*C traci swoje właściwości a co jest w drugą stronę- gdy jest poddawany mrozowi?


Paweł gdzieś czytałem że wstawienie miodu do lodni (zamrażarki ) powoduje nie tylko że nie traci nic na właściwościach leczniczo -smakowo-zapachowych a nie powoduje krystalizacji
Ale wytłumacz klientowi na wiosnę podając mu miód np Wielokwiatowy -że on nie był podgrzewany do upłynnienia z krupca tylko mrożony :mrgreen: zaś nowość nie do przejścia zbyt szybko bo w niczym Mediach tego nie wyczyta :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 13:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
jak długo mozna przechowywać miód na etykietach jest to okres 2 lat a czy potym okresie się zepsuje, co sie stanie z miodem trzymanym np 5 lat?

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 20:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
a masz taki żeby miał nawet 2 lata bo ja takiego jeszcze nie miałem

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 21:31 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Ja kiedyś miałem miód kilkuletni i był bardzo dobry.Znam pszczelarza co ma miód jeszcze z przed czarnobyla.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 21:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
pawel anczakows pisze:
Ja kiedyś miałem miód kilkuletni i był bardzo dobry.Znam pszczelarza co ma miód jeszcze z przed czarnobyla.


hehe ale miód jest spożywania, a nie do kolekcjonowania i to jeszcze trzymać go 20 lat

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2008, 10:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
SKapiko pisze:
a masz taki żeby miał nawet 2 lata bo ja takiego jeszcze nie miałem

mam taki znalazłem pół słoika z 2004 roku chyba mi dzieci wyjadły i go gdzieś wrzuciły.

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 12:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jam mam taki który ma z 20 lat w dwóch słoikach 4 litowych, i zastanawiam się co znim zrobić. Rodzice przy przeprowadzce znaleźli gdzieś schowany w komórce.

Czy podać go pszczołom ? Czy lepiej wyrzucić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 12:39 - czw 

Rejestracja: 17 czerwca 2008, 13:53 - wt
Posty: 108
Lokalizacja: Wieluń okolice
Niedawno czytałem że na terenie morza Środziemnego znaleziono statek pochodzący z czasów starożytnych a w nim były naczynia z miodem. Były oczywiście szczelnie zamknięte. Po sprawdzeniu miodu okazało się że nadawał się do jedzenia. To jeżeli twój miód był przechowywany prawidłowo to nie powinno z nim się nic dziać

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 18:14 - czw 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Ja to biorę na logikę przecież miód to cukier a cukier stosowany jest do konserwowania przetworów ,słodsze wina są trwalsze itd... Jeżeli tylko miód jest dojrzały i ma niską zawartość wody to nie sfermentuje i będzie długo zdatny do spożycia oczywiście musimy go przechowywać w odpowiednich warunkach
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 19:15 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Dzisiaj obejrzałem fragment filmu na National Geographic o pszczołach i było "Miód jest bakteriobójczy dlatego się nie psuje"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 00:15 - pt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
swiwojtek pisze:
Dzisiaj obejrzałem fragment filmu na National Geographic o pszczołach i było "Miód jest bakteriobójczy dlatego się nie psuje"

Oczywiście zgodzę się z tobą ale muszą być spełnione pewne warunki ,spróbuj odebrać pszczołom niedojrzały miód o dużej zawartości wody zobaczysz czy Ci nie sfermentuje.
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 00:21 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Tak o tym wiem ale my tu mówimy o miodzie w słoikach a doświadczony pszczelarz wie co może wybrać a czego nie może... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 10:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Ale czy ten stary miód podać do rozwoju np. odkładom czy dla silnych rodzin do przerobienia ? Czy ? jak się wymiesza ze świeżym miodem, to norma na miód bedzie O.K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 11:30 - pt 
krzysglo pisze:
Jam mam taki który ma z 20 lat w dwóch słoikach 4 litowych, i zastanawiam się co znim zrobić. Rodzice przy przeprowadzce znaleźli gdzieś schowany w komórce.

Czy podać go pszczołom ? Czy lepiej wyrzucić ?


Oglądałem kiedyś film o Piramidach w jednej znaleziono Duży Dzban miodu po przebadaniu w jakimś tam laboratorium nie stwierdzono znacznych zmian organoleptycznych i smakowych
nawet stwierdzono z jakich kwiatów pochodził wiesz ile on musiał mieć lat ? ok 4 tyś
Zastanawiałem się tylko po tym czy te kwiaty z których owy miód pochodził są jeszcze w Egipcie bo jak ich nie ma to jak ??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 listopada 2008, 21:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ze względu na miód gryczany nasi uczeni stwierdzili że przydatność miodu do spożycia upływa po 3 latach a to dlatego że po upływie tego terminu w miodzie zaczyna tworzyć aldehyd 5hydroksymetylofurfural tzw HMF czy coś w tym rodzaju, w miodzie gryczanym najwcześniej się zaczyna tworzyć i dlatego posłużył on za bazę do określenia tego terminu.
Sądzę że ten miód z czasów faraona może tylko posłużyć jako eksponat w muzeum.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 16:57 - śr 

Rejestracja: 03 stycznia 2010, 20:39 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: z Wojsławia
hej mam małe pytanko a zarazem prośbę nie wiecie gdzie można sprzedać miód albo kto skupuje będę bardzo wdzięczny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 17:02 - śr 
Tomasz, Miód możesz sprzedawać polecając znajomym, sąsiadom, przejezdnym koło pasieki na targu na rożnych imprezach np: dożynki, a do skupu to szkoda oddawać miód po za śmieszne pieniądze :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 21:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Tomek nie sprzedawaj do skupu bo nie warto, rozdaj sąsiadom po słoiku, daj dzieciakom do szkoły, daj kilku kolegom z pracy po 0,5l miodku. Stwórz sobie klientów, po smakują i wrócą po więcej. Ja w tamtym roku szwagrowi sprzedawałem miodek u mnie w pracy a na poniedziałek mam już 10 słoików do przywiezienia bo chłopaki nie mogą się doczekać.
Powodzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji