FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 10:49 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 czerwca 2010, 20:33 - sob 
jestem poczatkujacy i chcialbym sie dowiedziec jak wykonac polawiacz do propolisu za pomoca siatki lub kraty. mam rowniez jedne dosc agresywne pszczoly co robic?? moze jakies ziola do podkurzacza?? stosowal ktos proszek do usypiania pszczul??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 21:09 - sob 
ale co ci da proszek do usypiania? obudza sie i beda jeszcze bardziej wsciekłe , matkw wymien jezeli to nie pomoze to innej trzeba szukac przyczyny , a moze ich byc wiele, co do propolisu to moze odpowiedza ci te osoby ktore go zbieraja


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 21:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
znajdź matulę ( na innych postach było opisywane ) zniszcz ją ,zapodaj nową rasową .najlepiej unasienioną.,propolis skrobię z ramek przy niskiej temp. ( nie lepi :D )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 21:48 - sob 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Raczej niema lepszego sposobu od wymiany matki. Co do propolisu to stosuje się podwójnie siatkę o drobnych oczkack lub winidurową kratę którą daje się na przemian. A propolis odzyskuje się z tego poprzez przemrożenie.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 23:41 - sob 
A w jaki sposób umieszcza sie to kratę lub siatke i gdzie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 01:43 - ndz 

Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 00:12 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Chludekr jak masz czas się pobawić to mam patent. Przez przypadek znalazłem sposób na propolis. Podczas odwiedzin u znajomego zobaczyłem dziwne ramki. Pod górną beleczką była mniejsza ramka w środku. Starszy pszczelarz wyjaśnił mi że to do podkradania pszczołom miodu z klonów i wierzby. Jak wiadomo te pierwsze pożytki są trudne do osiągnięcia wiosną. Odliczyłem 10 cm. pod beleczką ramki i wstawiłem drugą.
W powstałe okienko dorobiłem rameczkę z węzą mniejszą o 1 cm. Dla ułatwienie przywiązałem ją wewnątrz ramki Warszawskiej i zaklinowałem z czterech stron klinikami do glazury i wstawiłem do ula..Wyszła mi przerwa po 5 mm. z każdej strony pomiędzy ramkami. Specjalnie pozostawiłem taki odstęp do zakitowania aby ramka się nie przesuwała przez przypadek podczas przeglądu. Kliny to tylko kliny i nie wiadomo jak się zachowają. Wielkie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem ramki przyspawane do siebie propolisem . Sądziłem że pszczoły użyją wosku.
No i łatwo taką rameczkę wyjąć. Wystarczy nożykiem odciąć od ramki . To co pozostanie na małej rameczce po odwirowaniu miodu zeskrobujemy i po ptakach.
Gospodaruję na ramkach warszawskich więc jednorazowo do wirówki wkładam 4-y takie małe rameczki
Z pozdrowieniami...

_________________
mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 07:59 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Kratę lub siatkę kładziesz bezpośrednio na ramki i cierpliwie czekasz, bo jak za często będziesz podbierał to będzie na tym poławiaczu więcej wosku niż propolisu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 12:01 - ndz 
A jak tą siatke lub kratę należy umieścic??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 12:07 - ndz 
Sory przez pomyłkę napisałem to samo. aw jaki sposób te pszczoły maja tam się dostać mam ule warszawskie zwykłe bez nadstawek. wypytuje ponieważ nan zamiar roić nowe ule które oczywiście chce unowocześnić.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 12:08 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Proste, niedajesz odstępników.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 16:21 - ndz 
alex tylko ze ule warszawskie zamiast beleczek maja górne listewki poszerzane tak ze stykają się ze sobą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 16:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
nie wszystkie, zalezy jakie sobie zrobisz, ja mam warszawiaki i mam beleczki bo wstawiam nadstawki.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 16:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
birkut pisze:
alex tylko ze ule warszawskie zamiast beleczek maja górne listewki poszerzane tak ze stykają się ze sobą


Niekoniecznie, tak bywa przewaznie w tych ulach, ktore nie maja nadstawek, a to dawny przezytek i duza utrata mozliwosci tego typu ula.
Zdecydowana wiekszosc tych uli ma nadstawki i pszczelarze gospodarujacych w tych ulach, robia gorna beleczke ramek gniazdowych podfrezowana na 0,5 cm z obu stron, przez co przy ich zsunieciu tworzy sie szczelina 10 mm na przejscie pszczol z dolu do nadstawki. I jezeli on tak ma, to moze wykorzystac te mozliwosc. Pozostaje pytanie: czy to oznacza, ze w zamian za miod z nadstawki, woli pozyskiwac propolis?
Mysle wiec, ze w tym ulu i w kazdym innym, taka zamiana efektow pozysku nie bylaby zbyt rozsadna.
Wystarczajaca ilosc propolisu da sie pozyskac stosujac raczej grube plotno powalkowe na ramki dolne, czy na nadstawke, jak juz znajdzie sie w ulu.
Bardzo dobra do tego jest tez tkanina, ktora tu na Forum prezentowal Bogdan, wystarczy znalezc te posty.
Te tkaniny sa na tyle 'rzadkie', ze pszczoly je zawsze kituja. Wystarczy przemrozic, aby propolis skruszal i tylko tak go pozyskac. Mozna tez zeskrobywac go np. z ramek i ze scianek ula, ma czesto zmienny kolor - zalezy z czego jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 17:09 - ndz 
zgoda panowie ale on napisał ze nie ma nadstawek dlatego podałem jakie ramki się w nich stosuje


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 17:48 - ndz 
Ok Panowie. pytam bo mam górne listewki troszke szersze od bocznych w ramkach. pytam bo jestem poczatkujacy a ule i pszczoły kupiłem od Starszego Gościa. wiec to konieczność nowych uli i matek oczywiscie. ale nadchodzi zima to bede robił nowe.


Na górę
  
 
Post: 07 czerwca 2010, 21:17 - pn 
chludekr pisze:
jestem poczatkujacy i chcialbym sie dowiedziec jak wykonac polawiacz do propolisu za pomoca siatki lub kraty. mam rowniez jedne dosc agresywne pszczoly co robic?? moze jakies ziola do podkurzacza?? stosowal ktos proszek do usypiania pszczul??


Siatkę tą rozpina się na ramie i kładzie na ramkach 5-10mm nad ostatnią kondygnacją ula lub w przypadku leżaka na ramkach 2 razy do roku (najładniejszy kit jest w okresie sierpnia wtedy pszczoły kitują każdą szparkę przed jesienią )
Do podkurzacza wrzuć kawałek starego czarnego suszu to pomaga ale najlepiej wymień matki :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2010, 22:25 - czw 
Panowie wosk pomógł. Dięki. ale pszczoły zaczynają spieprzać częśc jednego ula już poszła. w drugim są już mateczniki co robić????


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2010, 10:50 - pt 
Mam jeszcze jedno pytanko o propolis. Ile cm treba odsunąć ranke od ramki?? i czy jesli mam odstępniki to czy nie bedą dobudowywane plastry pomiędzy ramkami??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2010, 11:47 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Może mi ktoś powiedzieć od czego zależy, że pszczoły są agresywne i atakują, co ma na to największy wpływ, czego trzeba unikać na co zwrócić uwagę???

Nie mówię już o tym jak się z nimi coś robi i się przestawia im ramki ale o tym jak ule sobie grzecznie stoją w pasiece a w odległości ok. 8m pszczoły żądlą.

Nie mam takiej sytuacji ale u znajomego gość został zaatakowany przez pszczołę po wyjściu z domu w odległości ok 5m od uli praktycznie bez powodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji