FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:54 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Propolis
Post: 08 grudnia 2010, 22:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2008, 13:46 - czw
Posty: 155
Lokalizacja: Bochnia-Grobla
Czy pszczelarz może sprzedawać gotowy roztwór propolisowy, czy raczej tylko kit do zrobienia w własnym zakresie nalewki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 19:12 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Tak ale jak kupujacy bierze na właną odpowiedzialnosć. Lekarze nie daja recept do pszczelarzy zeby u nich kupić propolis albo kit pszczeli. A ze jest skuteczny i leczy nawet wrzody żołondka. Miałem takie zdazenie kolega chorował na wrzody żąłondka już się rozlweały leczyli go swoimy metodamy. Poszedł do inego lekarza w podeszłym wieku i przedstawił wyniki bardzo złe. Ten mu powiedział zeby poszukał dobrego pszczelarza co ma kit i propolis bo musi brać setkie propolisu rano nadczo i wieczorem przed spaniem. Przyszedł do mnie i po 3miesiącach poszedł do prowadzoncego jego chorobe zeby go zbadał i pyta sie go co on brał ze niema wrzodów on krótko PROPOLIS. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 19:45 - czw 
Spirytusowy roztwór propolisu można stosować na wrzody żołądka 3 razy dziennie po max 15 kropli, a nie 2 razy po 100g codziennie przez 3 miesiące dlatego, że można popaść w nałóg.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 21:14 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak się chce wyleczyć z wrzodów to się nie pada w naug tylko się mysli o wyleczeniu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 22:01 - czw 
Marian, 200 g spirytusu to pół litra gorzały codziennie przez trzy miesiące... wrzody wyleczysz ale zejdziesz na marskość wątroby :zeby:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 23:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
PszczeliPark pisze:
Marian, 200 g spirytusu to pół litra gorzały codziennie przez trzy miesiące... wrzody wyleczysz ale zejdziesz na marskość wątroby :zeby:


A czy nie robi się proporcji - na 50 g kitu 350 ml spityrusu i 150 ml wody? Wtedy ta setka mikstury rano i setka wieczorem słabsza niż sam spirytus ale i tak prowadząca do marskości;))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Propolis
Post: 09 grudnia 2010, 23:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Kolega pisze ze chce sie tylko wyleczyc z wrzodow ,w Ksiazce Pszczoly i ludzie sa tam przepisy jak spozadzic dany lek z propolisu zastosowan jest sporo. JEDEN ZKOLEGOW PISZE ze go marskosc watroby zniszczy niema obawy bo propolis na spirytusie uzywa sie na odliczeniu kropli . jakby to byly kieliszki to moze ale nie sadze przy tej miksturze niema obaw. pozdrawim pawel . :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 23:51 - czw 
PszczeliPark pisze:
Marian, 200 g spirytusu to pół litra gorzały codziennie przez trzy miesiące... wrzody wyleczysz ale zejdziesz na marskość wątroby :zeby:

Hee raz na imprezie byliśmy już cut na.......... pomyliłem butelki wszyscy pili tylko nie którzy rano się ciut dziwili czemu pachną jakby świerkowych igieł pojedli :rolf:
ale kaca nikt nie miał a poszło ich trochę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 09:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2010, 17:46 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Mazowieckie
Ja mam taki przepis Ukraińskiego Doktora który zaleca dawki 2,5 ml -3 razy dziennie 10% wyciągu propolisowego na takie schorzenia jak wrzody czy zakażenia grzybicze organizmu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 10:33 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Mam przyjaciela pszczelarza , który kiedyś nadużywał alkohol. Teraz już nie pije , "zażywa" tylko wyciąg alkoholowy z propolisu. Gdy go ktoś pyta na co bierze ten lek , odpowiada: "Na marskość wątroby kolego - już nie długo będzie jak nowa".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 16:11 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
No nie mówcie że po wypiciu większej ilości roztworu propolisu nie czuje się na drugi dzień.
Kiedyś z teściem po dobrym miodobraniu zasiedliśmy do połówczyny, ale to było za mało i wypiliśmy jeszcze ćwiartke(250 ml) propolisu.Trzy dni miałem zapach propolisu w ustach, ale kaca faktycznie nie było. :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 19:32 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pszczeli Park Kolega miał już rozlane te wrzody i niechciał isc pod nóż bo by mu wycieli pół zołonka i by musiał z 10 razy jesć zeby głód zaspokoić. Zeczywiscie miał troche w czubie rano ale po 10 dniach miał przerwe niewiem ile dni i znowu brał propolis i przerwa ale wyleczył wrzody i teraz niema pociągu do alkocholu żyje normalnie jest biznesmenem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 22:09 - pt 
Uwielbiam zapach i smak propolisu, pije wieczorem pół łyżeczki. Na razie pomaga na humor i rozgrzewa. Zrobiłem maść z propolisu, wyleczyła odleżyny i zachęciła inną osobę do zastosowania. Pies wyzdrowiał od tej maści i inne zwierzęta też korzystają. Najważniejsze że to działa i to jest dla mnie największą korzyścią. Koledze od stosowania nalewki z propolisu wzrok się poprawił [ tak mi mówił] Pozdrawia autentyczny miodożerca


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 17:13 - czw 
Ja biore propolis jak czuje że mnie coś chce rozłożyć i pomaga tak samo żona i nie wiem kiedy chorowaliśmy.Ale jak my nie chorujemy to nasz 4 letni syn nie wiem kiedy był zdrowy ciągle antybiotyki i inne dziadostwo łyka chociaż ostatnio lekarz polecił nam siostre zakonną która postawiła mu bańki i jakieś 2,5tyg był spokój ale znów ma jakiś katar i chyba będe miał przerwe w klepaniu ramek.I tu mam do was pytanie czy ma ktoś z was doświadczenie z podawaniem propolisu u małych dzieci chodzi mi o wiek,dawka itp pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 18:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
można kupić preparaty gdzie propolis można dozować kropelkami a jest nie na spirytusie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 20:32 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
konradziu pisze:
jak czuje że mnie coś chce rozłożyć i pomaga tak samo żona


Mnie żona nawet bardziej pomaga :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 20:41 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dzieciakowi co ma 4lata mozna dac ze 3do4 krople propolisu do łyżeczki z herbatą. 3 krople z herbatą to nie dojdzie do nałogu i po tygodniu mozna na 4 dni przerwać i ponownie dawac. Moim zdaniem powinno pomuc. Propolis jest bardzo bakterobuiczym lekarstwem. Jak dziecko bendzie bardzo grymasic to mozna na cukier dac 3 krople propolisu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 21:12 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
tak można podać dziecku tylko najpierw sprawdź na przedramieniu wetrzyj 2 krople i sprawdź czy nie jest uczulone na propolis (pojawi się zaczerwienienie) bo podanie doustne może się źle skończyć ale jako lekarstwo jest super jak nie jesteś uczulony. Sam piję od czasu do czasu po 50ml czystego ze spirytusem :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 21:19 - czw 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Podawanie propolisu dzieciom-jedna kropla na rok życia dziecka. Ale UWAGA przed podaniem z 1 godzinę wczesniej propolisem posmarowac delikatne przedramienie dziecka i sprawdzić czy się nie zaczerwieniło. Jeśli się zaczerwieniło to dziecko jest uczulone na propolis i bez konsultacji z lekarzem ja bym nie ryzykował. Na cukier chyba najlepiej.
Dałem znajomemu, to jak się zaczął kurować (do spania - kielich) to dostał niestrawności żołądka. Ja biorę dużą łyżkę przed spaniem. Kuracja z jeden tydzień na jesieni i na wiosnę.
Garść kitu na 0.5 spirytusu. Mieszam w butelce po pysiu ma szeroki wlew. Smacznego i zdrowia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 21:37 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Mozna jeszcze jak ktos nie lubi propolisu to zrobic inchalacje z propolisu. Nalac na talerzyk propolisu i wdychac jego opary mozna troche podgrzać zeby lepiej parował. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 23:45 - czw 
Prawdziwe i naturalne to jest lekarstwo, a ja się już ciesze że wiosna idzie i już dziś mi się moje pszczoły śniły,ha,ha :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 00:42 - pt 
dzięki za rady.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 13:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Szanowni koledzy a co z recepturą na maść z propolisu, jakiś czas temu na forum ktoś umieścił skan z książki (był słabej jakości), ale zależy mi osobiście, na przetestowanym przepisie. Będę wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 13:46 - pt 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Cytuj:
można kupić preparaty gdzie propolis można dozować kropelkami a jest nie na spirytusie.
_________________


Tu można; Laboratorium Bio-Farmaceutyczne 30-950 Kraków, ul Balicka 100, tel; 12 637 97 50 prof.Czarnecki (propolis 10% bezalkoholowy)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 14:48 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Można dziecku mój kuzyn ciągle chorowity zaczął brać w wieku 4 lat od tego czasu jak ręką odjął oczywiście przerywa kurację na lato bo nie potrzebuje i w środku zimy też czasem przerywa generalnie dostaje łyżkę stołową do herbaty

ps on uczulony nie jest inni to nie wiem

i jeszcze jedno nie wierzcie w pastylki propolisowe one mojemu kuzynowi nie pomogły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 15:28 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pastylki propolisowe to chałtura. To tylko wydatek. Niema jak to propolis. Działa na wrzody żołondka na oparzenia i spalenia na katar zapalenia gardła po prostu na wszystko nawet i na grype na ktura ja jeszcze nie chorowałem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 20:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jeden z monch klientów, kupując kit powiedział mi że bierze go cała rodzina (kit na spirytusie), daje go także swojemu rocznemu synowi, po dwie, trzy krople na łyżeczce z cukrem

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 12:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
lelo1i5 pisze:
Szanowni koledzy a co z recepturą na maść z propolisu, jakiś czas temu na forum ktoś umieścił skan z książki (był słabej jakości), ale zależy mi osobiście, na przetestowanym przepisie. Będę wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


Najprostszy przepis to: kupić czystą wazeline, którą podgrzewamy dodawając propolis i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
Stężenie może być różne w zależności od potrzeb.

Jeśli cię to interesuje to poczytaj trochę tu:

http://www.czytelniamedyczna.pl/2407,le ... troje.html

Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 14:19 - sob 
lelo1i5 pisze:
Szanowni koledzy a co z recepturą na maść z propolisu, jakiś czas temu na forum ktoś umieścił skan z książki (był słabej jakości), ale zależy mi osobiście, na przetestowanym przepisie. Będę wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.



Zrobiłem maść z propolisu; Słonina z własnej świni naturalnej, cytryna, oliwa z oliwek, miód gryczany,wosk, zagotować w podwójnym garnku. Pomogło na odleżyny i na moją nogę pomaga, nawet psy zajadły i kury wypiły i pomaga. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 14:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
A kurą na co pomoglo? :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 15:50 - sob 
makak pisze:
A kurą na co pomoglo? :oczko:

\
:brawo: :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 16:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cytuj:
A kurą na co pomoglo?

na jaja :oczko: znaczy żeby znosiły :leży_uśmiech:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 16:47 - sob 
makak pisze:
A kurą na co pomoglo? :oczko:


Ogólnie wzmocniło, nie chorują, a u ptaków często się zdarzają upadki, a u mnie nie ma. I jaj swoją drogą też znoszą i Amen. :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 18:22 - sob 
Miodożerca pisze:
makak pisze:
A kurą na co pomoglo? :oczko:


Ogólnie wzmocniło, nie chorują, a u ptaków często się zdarzają upadki, a u mnie nie ma. I jaj swoją drogą też znoszą i Amen. :uśmiech:


racja... :oczko: ptak musi stać


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 18:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Koledzy serdecznie dziękuję za przepisy na maść propolisową i oby nam się nie przydała zbyt szybko.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 19:19 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja masć robie tak. Jak już mam propolis zrobiony 75%. To biore kulkie kitu tak z 5dkg. Albo 10 deka zalezy pd potrzeb bardzo ten kit rozdrabniam (prubowałem w młymku od kawy ale się za pycha). Taki bardzo rozdrobniony kit zalwam propolisem ale tylko zalwa jest jeden milimetr nad kitem. Taki słoiczek z tym kitem i propolisem 3 razy na dobe przewracam mieszam oczywiscie zakrencona, I po 14 dobach juz mozna nakładac na nie gojace sie rany oparzenia spalone rany. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 23:03 - sob 
PszczeliPark pisze:
Miodożerca pisze:
makak pisze:
A kurą na co pomoglo? :oczko:


Ogólnie wzmocniło, nie chorują, a u ptaków często się zdarzają upadki, a u mnie nie ma. I jaj swoją drogą też znoszą i Amen. :uśmiech:


racja... :oczko: ptak musi stać


Pisałem o Kurach co znoszą jajka, a ptaki latają, a nie stoją :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 23:28 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Moi kochani nie róbcie z propolisu ktury jest dobrym lekarstwem drwin. Na kury jest i wszelkie pctactwo tez jest idealnym lekarstwem. Ale tu chodzi onas ludzi my mamy choroby i chcemy się z nich uwolnic troche powagi na tak dobre lekarstwo jakie nam daje nasza ukochana pszczoła. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 23:43 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
my wiemy co dobre a ci wszyscy biedni konsumenci ostatni widziałem reklamę SAGI herbata z miodem i cytryną ciekawe jak miód tam umieścili może jakieś saszetki czy co? a na placu raz widziałem gościa co sprzedawał kulki z wosku jako propolis a zwykły śmiertelnik pójdzie kupi rozpuści w spirytusie no i cudowny lek na wszystko jak go się spytałem czemu sprzedaje wosk zamiast propolisu powiedział to nie twoja sprawa s,,,,,,,,,aj stad za tydzień już go nie było tak to jest gdzie kasa tam i oszuści :nonono:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 14:10 - ndz 
miły_marian pisze:
Moi kochani nie róbcie z propolisu ktury jest dobrym lekarstwem drwin. Na kury jest i wszelkie pctactwo tez jest idealnym lekarstwem. Ale tu chodzi onas ludzi my mamy choroby i chcemy się z nich uwolnic troche powagi na tak dobre lekarstwo jakie nam daje nasza ukochana pszczoła. Pozdrawiam miły_marian



Poważnie to można tylko umrzeć. Faktem jest że nie tylko ludziom pomaga gdyż jeśli dam Kurą i będą zdrowe to ja będę zdrowy, bo zjem jajko lub kurę. I też jestem człowiekiem. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2011, 11:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Zauważyłem, że niektórzy użytkowcni forum zaczęli poławiać już pyłek. Chciałbym dopytać także o propolis. W tym roku zakupiłem kraty do poławiania propolisu, jednak nigdy tego nie robiłem wcześniej. W moim przypadku pierwszy poważniejszy wziątek to wiśnia, więc chciałbym chyba zacząć stosować je już wkrótce. W związku z tym chciałbym się dopytać praktyków o kilka spraw:

1. Czytałem, że intensywna produkcja odbija się na jakości propolisu. Na jak długo można wsadzić kratę na ramki?
2. Jak wiele razy można stosować kratę w jednej rodzine?
3. Czy między ramki a poławiacz należy położyć beleczki tak, żeby w powstałej przestrzeni mogły przemieszczać się pszczoły, czy kratę sytuuje się bezpośrednio na ramki po wyjęciu beleczek? (Nie stosuję powałki)
4. Czy zamrażanie kraty w zwykłej zamrażarce nie spowoduje, że propolis nabierze obcego zapachu, np. mięsa? Zdaje sobię sprawę, że on sam jest bardzo aromatyczny, ale czy potrzebna jest oddzielna zamrażarka?
5. Czy odbieranie kitu odbija się jakoś ujemnie na produkcji miodu jak w przypadku odbierania pyłku? Albo na wytwarzaniu wosku do obudowy węzy?

Przepraszam tych, którzy pomyślą, że te pytania są infantylne, że zaśmiecam wątek. Jednak w literaturze to zagadnienie jest marginalizowane, więc stąd moje pytania kieruję tu na forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 14 kwietnia 2014, 14:51 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Nie będę zakładał nowego tematu więc piszę tu w starym. Muszę to co zauważyłem przy sobotnim przeglądzie moich uli pokazać kolegą. Chodzi o czarny propolis (czytałem już kiedyś że pszczoły mogą brać smołę z asfaltu ale nie bardzo w to wierzyłem), aż sam doświadczyłem na moim ulu.Ostatnio przeglądając ten ul nic takiego nie miało miejsca, bo zauważyłbym natychmiast ponieważ powałka była też przyklejona na czarno. Oto zdjęcia:


Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 14 kwietnia 2014, 23:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ale czy to na pewno smoła...?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 15 kwietnia 2014, 08:40 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
`A no właśnie tego to nie jestem pewien bo nie próbowałem jaki to ma smak. Chętnie dowiedziałbym się czy to smoła,czy czysty propolis tylko z dodatkiem jakiegoś czarnego składnika. Myślałem że może któryś z kolegów pszczelarzy ma prosty sposób sprawdzenia czy jest tam smoła?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 15 kwietnia 2014, 09:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Spal kawałek i po zapachu rozpoznasz.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 25 kwietnia 2014, 18:05 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Nie musiałem palić żeby się przekonać że to na pewno smoła a raczej mazidło do reperacji pokryć dachowych.Dzisiaj byłem na pasiece prawie cały dzień i zauważyłem skąd one noszą ten czarny " propolis". Muszę jeszcze dodać że na 15 uli które posiadam i dzisiaj przejrzałem tylko w tym jednym używają tego czarnego mazidła do kitowania wszystkiego co się w ulu znajduje, nawet pajączki w powałce już zakitowane na czarno.

Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 12 czerwca 2014, 23:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
wymieniłbym tą matkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 30 marca 2016, 22:54 - śr 

Rejestracja: 07 lipca 2014, 20:10 - pn
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Mam zrobioną nalewkę propolisową chyba trzyletnią, jaka była ilość kitu rozpuszczonego w spirytusie nie pamiętam. Nalewka została przepuszczona przez gazę i teraz w butelce jest to idealnie sklarowany ciemny płyn. Pić się tego bezpośrednio nie da, bo pali w przełyku. Problem mam taki, że jak dolewam do nalewki wodę, to momentalnie robi się białe mleko i jednocześnie wytrąca się (czy jak to nazwać?) propolis, tzn. tworzy się maź z propolisu, która przykleja się do szklanki. W czym tkwi problem i jak z tym sobie poradzić?


























0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 31 marca 2016, 06:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Bobok pisze:
Mam zrobioną nalewkę propolisową chyba trzyletnią, jaka była ilość kitu rozpuszczonego w spirytusie nie pamiętam. Nalewka została przepuszczona przez gazę i teraz w butelce jest to idealnie sklarowany ciemny płyn. Pić się tego bezpośrednio nie da, bo pali w przełyku. Problem mam taki, że jak dolewam do nalewki wodę, to momentalnie robi się białe mleko i jednocześnie wytrąca się (czy jak to nazwać?) propolis, tzn. tworzy się maź z propolisu, która przykleja się do szklanki. W czym tkwi problem i jak z tym sobie poradzić?


























0


Spirytusem na waciku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Propolis
Post: 31 marca 2016, 07:44 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Bobok pisze:
jak dolewam do nalewki wodę, to momentalnie robi się białe mleko i jednocześnie wytrąca się (czy jak to nazwać?) propolis, tzn. tworzy się maź z propolisu, która przykleja się do szklanki. W czym tkwi problem i jak z tym sobie poradzić?


Tak jest zawsze i tak będzie, czyli pełna norma.Używaj kubka jednorazowego użytku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji