FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 20:22 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
Post: 18 kwietnia 2014, 21:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 września 2013, 13:37 - czw
Posty: 17
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
wykopane z internetu - niestety po angielsku - zimowanie pszczół na Alasce i mała komórka :cold:

http://www.anchoragepress.com/news/snow-queens-breeding-bees-to-survive-alaska-winter/article_0c96914a-ddd9-11e1-b84e-001a4bcf887a.html

_________________
warszawa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2014, 21:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Kamyk pisze:
Niema żadnych przekonujących dowodów aby popierać teorię , powtarzam
Teorie o wyższości małej komórki 4,9-5,1 nad komórką standardową 5,4
w ręcz przeciwnie . Ja do tego tematu podchodzę sceptycznie , o ile nie pojawia się udokumentowane i potwierdzone materiały na temat badań nad
komórką 4,9-5,1 będzie to nadal tylko TEORIA.

PS. Nic osobistego. Kamyk
A jakie są wyższości dużej komórki nad małą? W takim razie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2014, 21:35 - pt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
W drugą stronę to widzę więcej komórek na dm^2.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2014, 21:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Ramki można by było trzaskać z deski calówki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 05:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
robert-a pisze:
A jakie są wyższości dużej komórki nad małą? W takim razie?


Prawdopodobnie różnica jest taka sama jak pomiędzy Świętami Wielkanocnymi a Świętami Bożego Narodzenia , czyli oprócz zwiększonych kosztów i pracochłonności żadna. Już ktoś kiedyś na tym forum napisał że " Myślenie nie boli", pozostaje mi jedynie dołączyć się do tej opinii .

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 06:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
robert-a pisze:
wyższości dużej komórki nad małą?
Kamyk pisze:
czyli oprócz zwiększonych kosztów i pracochłonności żadna.


Widzę, ze monotonnie, bez czytania i zrozumienia negujesz wszystko..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 07:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
adamjaku pisze:
Widzę, ze monotonnie, bez czytania i zrozumienia negujesz wszystko..


Ciekawe koto ma problemy ze zrozumieniem . Lansowanie teorii o wyższości pomniejszonej komórki 4,9 musi być oparte na solidnych badaniach , a nie na urojeniach , szamanizmie , domniemaniach i przypuszczeniach . Jeżeli jakaś firma planuje wymienić taśmę produkcyjną , co wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi i dezorganizacją pracy , to musi mieć w tym jakiś cel.
Najczęściej jest to zwiększenie dochodowości i zmniejszenie nakładu pracy,
czyli poprawienia rentowności danej firmy. Wszelkie inne działania w tym zakresie mogą być uznane za sabotaż czyli świadome działanie na szkodę danej firmy.

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 07:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego (posiadaczu linii technologicznej do produkcji węzy o powiększonej komórce??) tutaj dyskutują pszczelarze o tym co lepsze dla pszczół.. a Twoją monotonność opieram na fakcie, iż odpowiedziałeś tak samo na pytanie o wyższości dużej komórki nad małą.. Znaczy, nie czytasz tylko piszesz swoje. Fakt, zauważalna jest ostatnio znacznie większa podaż walców na powiększonej komórce. Zacznij promować swoją węzę jako węzę do miodni - tam ma być większa. Jednak fakt, tylko pasjonaci będę dzielili małą do rodni, dużą do miodni.. reszta uzna to za nieekonomiczne podejście.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 07:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
adamjaku pisze:
Widzę, ze monotonnie, bez czytania i zrozumienia negujesz wszystko..
Adam nikomu łopatą nie nałożysz.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 07:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
wiesiek33 pisze:
adamjaku pisze:
Widzę, ze monotonnie, bez czytania i zrozumienia negujesz wszystko..
Adam nikomu łopatą nie nałożysz.



Mogę jedynie powtórzyć to co już zostało napisane.
Lansowanie teorii o wyższości pomniejszonej komórki 4,9 musi być oparte na solidnych badaniach , a nie na urojeniach , szamanizmie , domniemaniach , przypuszczeniach , gdybaniach i fantazjach.
Takie badania były przeprowadzone na świecie jak i u nas w kraju,
jednoznacznie stwierdzają że różnic pomiędzy komórką 4,9 a 5,4 nie ma , oprócz istotnych problemów z wirowaniem z pomniejszonej komórki 4,9 .

W związku z tym co powyżej , ciekawe komu trzeba w takiej sytuacji łopatą nakładać do głowy :lol:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 08:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kamyk pisze:
Ja do tego tematu podchodzę sceptycznie , o ile nie pojawia się udokumentowane i potwierdzone materiały na temat badań nad
komórką 4,9-5,1 będzie to nadal tylko TEORIA.


Kamyk pisze:
Takie badania były przeprowadzone na świecie jak i u nas w kraju,
jednoznacznie stwierdzają że różnic pomiędzy komórką 4,9 a 5,4 nie ma


Kamyk, z dnia na dzień zmieniasz zdanie.. ja rozumiem, jak polityk, w zależności od potrzeb, w kolejnej kadencji.. ale tak szybko jak Ty, to jeszcze zmian nie było.. jeden dzień..

Co gorsza, brak Ci już argumentów, teraz będziemy stosowali zasadę CTRL+C i za chwilkę CTRL+V..??

Gdybyś nie poleciał o tych liniach technologicznych, miałbym Cię za pszczelarza.. i trochę podyskutował.. a tak, spaliłeś się w jedynych 8 postach na forum.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 08:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kamyk pisze:
wiesiek33 pisze:
adamjaku pisze:
Widzę, ze monotonnie, bez czytania i zrozumienia negujesz wszystko..
Adam nikomu łopatą nie nałożysz.



Mogę jedynie powtórzyć to co już zostało napisane.
Lansowanie teorii o wyższości pomniejszonej komórki 4,9 musi być oparte na solidnych badaniach , a nie na urojeniach , szamanizmie , domniemaniach , przypuszczeniach , gdybaniach i fantazjach.
Takie badania były przeprowadzone na świecie jak i u nas w kraju,
jednoznacznie stwierdzają że różnic pomiędzy komórką 4,9 a 5,4 nie ma , oprócz istotnych problemów z wirowaniem z pomniejszonej komórki 4,9 .

W związku z tym co powyżej , ciekawe komu trzeba w takiej sytuacji łopatą nakładać do głowy :lol:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Napisz do Lusbich w USA i im to powiedz.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 09:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
:lol: :lol: :lol:

Czyżby z tą wątpliwą teorią na temat sztucznie pomniejszonej komórki było coś nie tak ??
Bo to mi zaczyna troszeczkę podchodzić pod sekciarstwo.

Kolego Adamjaku chodzi o opracowania które by potwierdziły słuszność
przechodzenia na sztucznie pomniejszoną komórkę , a nie o badaniach które utwierdzają w przekonaniu że jest to bez różnicy.

A może uraziłem czyjeś wybujałe ego ??? :lol: :lol:

Kolego Górski_pszczelarz, pisałem już że szamanizmem się nie zajmuję.


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 10:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kamyk.. jak zwykle Ci co nie lizali, najwięcej o smaku opowiadają.. mi opracowania nie są potrzebne.. ja widzę, co dzieje się w ulach.. Ty jasno piszesz, ze nie stosowałeś. Odpowiedz proszę, po co tutaj coś piszesz, skoro nie masz o tym najmniejszego pojęcia?

Co do wielkości komórki naturalnej:
http://www.miodpodkarpacki.pl/produkty/ ... rtykol.php
Pierwsza wygooglowana strona w sieci. Pisze o tym producent węzy.. on potrafi, Ty nie? Zacytować, czy będziesz umiał w tekście znaleźć, jaka komórka jest naturalna, jaka powiększona? Dalej się będziesz pogrążał, czy w końcu przyznasz rację?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 10:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
To nie ja muszę udowadniać że nie jestem wielbłądem :lol:

Bo ja nie twierdzę że po przejściu na sztucznie pomniejszoną komórkę
będzie już tak dobrze że miód sam będzie się lał do ula, szatany
będą łagodne jak baranki , a rodziny tak silne że takich to jeszcze świat nie widział . Że będzie:" och , ach , oj, a jak nie wierzysz to sam spróbuj "
Takie lukrowanie , czarowanie , słodzenie i wchodzenie w d.....ę, bez prawa
do krytyki ,przerabialiśmy w poprzednim systemie , i wszyscy wiedzą jak to się skończyło. :lol:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 10:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Bardzo to dziwne - np 2002 rok i koniec informacji co się działo dalej. W tej postaci to tylko zlepki . Ale odnalezienie informacji że od wtedy do dziś u tych wymienionych ludzi pszczoły maja się świetnie bez leczenia to by było to.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 10:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Panowie, jedna zasadnicza rzecz.. nie traktujcie małej komórki jako leku na warrozę.. bo tak nie jest.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 10:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
Najdziwniejsze jest że ludzie brną w ślepą uliczkę ,
i nie dopuszczają żadnych faktów przeciw niesprawdzonej teorii.
A tych co odważą się pisać inaczej najchętniej
spalili by na stosie albo pozamykali w obozach .

Historia lubi się powtarzać. :lol:



Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 12:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku pisze:
Panowie, jedna zasadnicza rzecz.. nie traktujcie małej komórki jako leku na warrozę.. bo tak nie jest.


Widze że dużo piszesz o małej komórce i bronisz jej zaciekle jak osy swojego gniazda.
Mam tylko jedno pytanie od jak dawna posiadasz u siebie pszczoły na węzie 4,9 mm i ile lat wcześniej miałeś pszczoły na standardowej węzie aby mieć jakiekolwiek porównanie ??? Ew czy masz jakąś grupe kontrolną ze standardową komórką? Każdy sezon jest inny i porównywać można tylko w czasie teraźnijeszym pszczoły podobnej siły, na tym samym stanowisku.
Interesują mnie zawsze tylko kogoś własne doświadczenia a nie zasłyszane poglądy niepoparte własnym doświadczeniem w tej kwestii.
Wypowiadasz się niczym wyrocznia w tonie który sugeruje Twój długoletni staż z tą komórką :mrgreen: Nikt z tu piszących nie ma nawet 3 letniej praktyki z tą komórką więc trudno jest tu mowić o czymś pewnym a temat stał się "modny" na forum dopiero w 2012r... Jeśli ktoś sobie wmówi że coś jest dobre będzie wyciągał tylko strony na "+" zapominając o reszcie. A mnie interesuje obiektywna opinia PSZCZELARZA poparta doświadczeniem bo napisać można wszystko w zależności od tego kto jest sponsorem publikacji czy badania

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 13:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Nie mam komórki 4,9 tylko 5,1.. bo to jest naturalna komórka dla Krainki. W miodniach mam komórkę powiększoną 5,3-5,4. To drugi sezon dla mnie i dla moich pszczół.. pół sezonu wcześniej kupiłem pszczoły, więc jak nigdzie nie ukrywam, jestem z pszczołami świeżutki. Od początku nastawiłem się na komórkę 5,1, czyli naturalną komórkę według literatury. Pszczelarze to jednak już wiekowi ludzie z masą doświadczenia. Dla nich komórka 5,4 jest znakomita, całe życie się sprawdzała, efekty są super, pszczoły miodne. Tylko ja od początku szukam rozwiązań nietuzinkowych. Czy to produkcja węzy (2 lata temu nie do pomyślenia, aby samemu zrobić, wysterylizować wosk itp) Czy drutowanie ramek. Ilu z Was się śmiało, ze zbędną kasę wydaje na jakieś maszyny. Zarówno praska jak i maszynka do drutowania ramek jakoś pojawiły się w ofertach innych. Miało być gorzej, dłużej. Tylko dlaczego pszczelarze u mnie pytają, co robisz, ze masz tak ładnie odbudowaną węzę. Bo druty sztywne, czy może węza gruba. To też mit, ze gruba węza szybciej jest odbudowywana. Zbyt dużo czasu poświęcam na rozwój pasieki, więc nie będę robił "badań" czy lepsza, czy szybciej. Jak ktoś je zrobi i tak będziecie wszystko negować. Wracając do drutowania - ilu z Was się chwaliło, że zadrutuje rameczkę szybciej. Wielu. Był u mnie pszczelarz z 30 letnim doświadczeniem. Zadrutował ramkę. Luźno.. ja zadrutowałem 2. Zdziwił się i więcej nie krytykował. U mnie pszczoły przesiadły się na nowe ramki rok temu. W tej chwili mam odbudowane 150/250 ramek w magazynie i siedzą w większości na 2 pełnych korpusach. Dziwne masz pszczoły co odbudowują 30-40 ramek w sezonie. No, dziwne. Świeżak co w pierwszym roku pszczelarzenia uzyskał około 45 kg średnio z ula. No dziwne, zazwyczaj piszecie, że jak się liźnie, to będzie dobrze. I długo jeszcze wymieniać.

Czy ja bronię komórki.. nie sądzę, wskazuję tylko jeśli ktoś pisze bzdury, nie mając do czynienia z taką komórką. Że niby miodobranie trudne, ze pracochłonne, że jednego dnia nie ma badań, a kolejnego że badania nic wskazują.

kudlaty pisze:
Wypowiadasz się niczym wyrocznia w tonie który sugeruje Twój długoletni staż z tą komórką


gdzie??? w którym zdaniu?

Kamyczku kochany, czemu mi wymyślasz od faszystów??

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 14:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Tak się odnośnie warrozy wypowiem, nie wiem jak u was ale po zeszłorocznym złym roku dla pasożyta i normalnym leczeniu jesienią na komórce 5,3 Dzisiaj wyciąłem cały plaster dwukrotnie przeczernionej zabudowy trutowej (mój błąd że się tam znalazła) i nie widziałem tam ani jednego pasożyta...

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 17:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego.. robię 5,1 i 5,3 czyli normalną i powiększoną... więc nie trafiłeś :)

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 19:38 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Co do mniejszej komurki to ja juz w tamtym roku przeszedłem na 5,1 ale w ciogu sezonu nie idzie przejsć i wyeleminować całkowiecie trzeba ze 3 sezony podawać wezę o pomniejszonej komurce. A co do badań ze jest mniej warozy to koncerny kture produkują lekarstwa to by zbankrutowały. Ale darmowe wczasy na hawajach ze mniejsza komurka nie niszczy warozy, i trzeba mieć wezę5,4 i trzeba stosować zabiegi przeciw warozie bo koncrny muszą istnieć i zarabiać na biednych hobistach pszczelarzy. Ale zauwazyłem ze jest mniej warozy. Teraz na wiosne wytargałem czerw trutowy i nie znalazłem ani jednego pasorzyta. Wiec dalej bende kontynułować podawanie wezy o mniejszej komurce 5,1, Bo widze pozytywne rezultaty. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2014, 20:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
miły_marian. pisze:
Co do mniejszej komurki to ja juz w tamtym roku przeszedłem na 5,1 ale w ciogu sezonu nie idzie przejsć i wyeleminować całkowiecie trzeba ze 3 sezony podawać wezę o pomniejszonej komurce. A co do badań ze jest mniej warozy to koncerny kture produkują lekarstwa to by zbankrutowały. Ale darmowe wczasy na hawajach ze mniejsza komurka nie niszczy warozy, i trzeba mieć wezę5,4 i trzeba stosować zabiegi przeciw warozie bo koncrny muszą istnieć i zarabiać na biednych hobistach pszczelarzy. Ale zauwazyłem ze jest mniej warozy. Teraz na wiosne wytargałem czerw trutowy i nie znalazłem ani jednego pasorzyta. Wiec dalej bende kontynułować podawanie wezy o mniejszej komurce 5,1, Bo widze pozytywne rezultaty. Pozdrawiam miły_marian


w ubiegłym roku było mało warrozy ponieważ była długa zima, nie czerwiły matki a co za tym idzie "wypadło" kilka pokoleń warrozy a częśc pewno padła ze starości nie doczekując pierwszego czerwiu który pojawił się u mnie początkiem kwietnia,
pod koniec tego sezonu myśle że problem warrozy będzie znaczący z uwagi na brak zimy ale to tylko moje gdybanie

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 11:44 - ndz 

Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 12:16 - pt
Posty: 612
Lokalizacja: koszalin
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Z ciekawości poszedłem pomierzyć przeczerwione, zeszłoroczne dzikie plasterki (pociągnęły w wysokiej dennicy) Jakby nie mierzyć, w lewo, prawo, z góry na dół po skosie, wychodzi 5.4, czasami 5.3.
Coś te moje pczółki nie są trędy.
Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, sądziłem że określenie naturalna komórka jest zarezerwowane do mniejszych wymiarów.

_________________
Jak to dobrze że pszczoły nie porafią czytać i nie mają internetu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 13:50 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pszczoła nienaturalnie wielka. U mnie wszystkie plasterki pod ramkami są trutowe.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 15:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
Na wszystko potrzeba czasu, czas zweryfikuje nawet najdziksze teorie.
Jak to mówią nasi Słowiańscy bracia " pożyjemy zobaczymy".
Wesołych świąt .

Ps. Nic osobistego. Kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 16:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
trzciny pisze:
Z ciekawości poszedłem pomierzyć przeczerwione, zeszłoroczne dzikie plasterki (pociągnęły w wysokiej dennicy) Jakby nie mierzyć, w lewo, prawo, z góry na dół po skosie, wychodzi 5.4, czasami 5.3.
Coś te moje pczółki nie są trędy.
Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, sądziłem że określenie naturalna komórka jest zarezerwowane do mniejszych wymiarów.


Aby pszczoły mogły budować z powrotem plastry wielkości 5,1 mm lub mniejsze musi zajść regresja. Pokrótce chodzi o to, że pszczoły wyhodowane na dużej komórce (5,4) nie są w stanie budować mniejszych komórek. Dopiero po zmuszeniu ich poprzez poddawanie węzy nowe pokolenie, które wygryzie się z małej komórki będzie z dużym prawdopodobieństwem budować plastry o mniejszej komórce.

Osobiście do małej komórki podchodzę dość optymistycznie. Oczywiście doświadczenia nie mam, dopiero w tym roku zaczynam. Jest to nowy trend na świecie, który w zasadzie do Polski dopiero dociera między innymi dzięki Leszkowi, który zaraził rzeszę pszczelarzy tym pomysłem. Czas zweryfikuje czy było warto w to brnąć czy nie. W każdym razie lepiej spróbować niż nic nie robić. Jeśli wpływa ona pozytywnie na zdrowotność to pomoże w jakiś sposób naszym pszczołą, a jeśli nie to przynajmniej na własnej skórze się przekonam i z czystym sumieniem będę mógł za kilka lat ją krytykować tak jak teraz co niektórzy.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
górski_pszczelarz pisze:
Osobiście do małej komórki podchodzę dość optymistycznie. Oczywiście doświadczenia nie mam, dopiero w tym roku zaczynam. Jest to nowy trend na świecie, który w zasadzie do Polski dopiero dociera między innymi dzięki Leszkowi, który zaraził rzeszę pszczelarzy tym pomysłem. Czas zweryfikuje czy było warto w to brnąć czy nie. W każdym razie lepiej spróbować niż nic nie robić. Jeśli wpływa ona pozytywnie na zdrowotność to pomoże w jakiś sposób naszym pszczołą, a jeśli nie to przynajmniej na własnej skórze się przekonam i z czystym sumieniem będę mógł za kilka lat ją krytykować tak jak teraz co niektórzy.


jak zdobęde węze na 5,1 spróbuje a dlaczego nie, dyskusja w temacie jest jak najbardziej zasadna pod warunkiem że opieramy sie na własnych doświadczeniach a nie zasłyszanych opiniach które się komuś usilnie sprzedaje jako pewnik,
z tego co wiem 5,1 jest w stanie odbudować każda pszczoła i widoczna jest już poprawa jeszcze nie wiem jak to ma wyglądać w praktyce, bo nie wiem czym objawia się owa poprawa :|
mam jeszcze jedną wątpliwość a mianowicie z jednej strony dążymy aby zminimalizować nakład czasu poświęcony na jednostkową rodzine, na operacjach pełnymi korpusami, jednym rozmiarem ramek w pasiece a z drugiej strony:
- inny rozmiar komórki w gniezdzie i miodni co powoduje koniecznośc zakupu 2 rodzajów węzy i troche zamieszania przy powiększaniu kubatury rodzin
- inna szerokośc ramek w gniezdzie (32mm w osi) inna w miodni preferowana standardowe 35mm w osi lub takie jak w gniezdzie tylko bardziej rozsunięte
ideałem w takiej sytuacji są 2 wysokości ramki inna dla gniazda a inna dla miodni bo wtedy na bank niczego nie pomieszamy

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Kamyk pisze:
Prawdopodobnie różnica jest taka sama jak pomiędzy Świętami Wielkanocnymi a Świętami Bożego Narodzenia , czyli oprócz zwiększonych kosztów i pracochłonności żadna.
Jak nie ma różnicy to po co tyle energii wydajesz na negowanie czegoś co sam masz skoro takie samo ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:17 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
kudlaty, tak wlasnie mam inna do gniazda a inna do ramek kilka dni temu dalem rodzinom w zaleznosci od potrzeb weze 5,1 po 3 dniach sprawdzilem mimo zimna i zlej pogody staraly sie odbudowac weze i poszlo im nawet spoko ale jeszcze nie zaczerwione sprawdzilem wczoraj jak tylko matka zaczerwi i podleja larwy to te ramki z odbudowane ramki beda przełozone do nowych uli i poddana weza nadal 5,1 ale jak sie wygryzie pszczola to poddam zwze 4,95 i zobaczymy co bedzie dalej


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
kudlaty pisze:
- inny rozmiar komórki w gnieździe i miodni co powoduje konieczność zakupu 2 rodzajów węzy i trochę zamieszania przy powiększaniu kubatury rodzin
A wcześniej kupowałeś 2 rodzaje węzy ;)

przejdź na 5,1 a stare 5,4 używaj narazie do miodni a potem zobaczysz co dalej ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650 pisze:
kudlaty, tak wlasnie mam inna do gniazda a inna do ramek kilka dni temu dalem rodzinom w zaleznosci od potrzeb weze 5,1 po 3 dniach sprawdzilem mimo zimna i zlej pogody staraly sie odbudowac weze i poszlo im nawet spoko ale jeszcze nie zaczerwione sprawdzilem wczoraj jak tylko matka zaczerwi i podleja larwy to te ramki z odbudowane ramki beda przełozone do nowych uli i poddana weza nadal 5,1 ale jak sie wygryzie pszczola to poddam zwze 4,95 i zobaczymy co bedzie dalej


henry


u mniej już wygryzają się pierwsze pszczoły z komórek 5,1 mm, z węzy poddanej pod koniec marca do najsilniejszych rodzin. W pozostałych ulach już sporo ramek 5,1 zaczerwionych (średnio po 2-4 w ulu). Co zauważyłem do tej pory? W niektórych rodzinach pszczoły część węzy przebudowują na trutową, co przy standardowym rozmiarze rzadko się zdarzało. No i każde pofałdowanie sprzyja przebudowie komórek, oczywiście też tylko w niektórych rodzinach. Także już powoli widać, że nie dla wszystkich pszczół 5,1 jest optymalne. Ciekawe co będzie z 4,9mm (5 kg węzy czeka w zanadrzu). Natomiast problemu z zaczerwianiem nie zauważyłem. Ramki odbudowywane są też nad kratą.
Za tydzień już powinno być więcej pszczół z małej komórki, będzie można wizualnie ocenić czy widać różnicę w wielkości, choć myślę, że będzie ona na tyle niewielka, że praktycznie niezauważalna.
ps. do tej pory żadna mateczka się niezaklinowana ;). Mam zamiar testować rameczkę 5,1 też w miodni. Ktoś może szerzej napisać jakie problemy mogą się z tego powodu pojawić, bo nie znalazłem nigdzie publikacji na ten temat.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Potwierdzam wnioski miłego-mariana, też w zeszłym roku przeszłam na małą komórkę, podobne wnioski wyciągnęłam.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 21:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
robert-a pisze:
kudlaty pisze:
- inny rozmiar komórki w gnieździe i miodni co powoduje konieczność zakupu 2 rodzajów węzy i trochę zamieszania przy powiększaniu kubatury rodzin
A wcześniej kupowałeś 2 rodzaje węzy ;)

przejdź na 5,1 a stare 5,4 używaj narazie do miodni a potem zobaczysz co dalej ;)


mam ponad 70kg standardowej węzy i wykorzystam ją a w trakcie sezonu dokupie 5.1 i osadze na niej pakiety zobacze czy gra jest warta świeczki,
slusznie zauważyłes w tej chwili mam dwa typy uli i gdybym wszedł w mniejszą komórke wiąze sie to z 4.... typami węzy co wg mnie jest totalnym nieporozumieniem dlatego nie chce sobie utrudniać życia na siłe

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2014, 22:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Na nowej ramce kropka i po sprawie. Stare jasne do nadstawki na miód. Wszystko się przyda. Tak było w tym roku u mnie. I dziewicze 5,4 jeszcze w nadstawce popracują kilka lat.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 14:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Komórka 4,9 jest wielkością jaką znaleziono na plastrach zdziczałych pszczół. komórkę 5,4 powiększył człowiek! Pszczoła sama w naturalnych zmniejsza wielkość komórki.

Czyżby z tą wątpliwą teorią na temat sztucznie powiększonej komórki było coś nie tak ??

Najdziwniejsze jest że ludzie brną w ślepą uliczkę, i nie dopuszczają żadnych faktów przeciw niesprawdzonej teorii zwiększania komórki nie wspominając o próbach krzyżowania z pszczołą olbrzymką.
A tych co odważą się pisać inaczej najchętniej spalili by na stosie albo pozamykali w obozach .

Zamiana komórki na większe jest ingerowanie w naturę co często wychodzi bokiem.

To nie ja muszę udowadniać że nie jestem wielbłądem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 16:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
Kolego robert-a ,widzę że kolega dla poparcia swoich poglądów, mówiąc oględnie , zaczyna mijać się z prawdą. Komórka 4,9 występuje ale tylko w samym centrum plastra dzikiej zabudowy tj. około 10% i eliptycznie rozchodzi się na zewnątrz dochodzi do wymiaru 5,6 .
Kamyk pisze:

Prawdopodobnie różnica jest taka sama jak pomiędzy Świętami Wielkanocnymi a Świętami Bożego Narodzenia , czyli oprócz zwiększonych kosztów i pracochłonności żadna. Już ktoś kiedyś na tym forum napisał że " Myślenie nie boli", pozostaje mi jedynie dołączyć się do tej opinii .

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


A więc gdzie jest sens przechodzenia na komórkę 4,9 :lol:


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 17:27 - pn 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: poczytajcie literaturę sprzed 80-90 lat i tam dowiecie się jak i dlaczego wprowadzono komórkę 5,4 :?: Bardziej dociekliwi mogą poszukać badań i doświadczeń z tamtych lat które dowodzą wyższości komórki 5,4 nie znajdą ich.
Spory które tu wiedziecie to żadna nowość.
Nowością nie jest również wieczorne unasiennianie które w 1927 w swej książce opisał ks.Margoński
Unasiennianie wielu matek w jednym korpusie które stosuje Polbart opisał w swej książce Leonard Weber w 1919.
:arrow: teraz ponownie odkrywamy metody znane przed laty, nie mnie sądzić czy są dobre czy złe ale chwała takim jak Polbart którzy poświęcają czas i wielką wiedzę by zweryfikować zapomniane metody i dzielą się efektami doświadczeń.
Dowodów na wyższość małej komórki jest niewiele, ale śmiem twierdzić że dowodów na wyższość komórki 5,4 jest jeszcze mniej

A TERAZ MOŻECIE JECHAĆ PO ZACOFANYM OSZOŁOMIE KTÓRYM BEZ WĄTPIENIA JESTEM :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

:pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 17:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Kamyk pisze:
Komórka 4,9 występuje ale tylko w samym centrum plastra dzikiej zabudowy tj. około 10% i eliptycznie rozchodzi się na zewnątrz dochodzi do wymiaru 5,6
I dlatego robi się węzę 4,9 - 5,1 i oczywiście zostaje 5,4 Wiec dlaczego kolega rękę a może nawet głowę by dał sobie odrąbać upierając się przy 5,4 to trochę dziwne. A jak masz zapasy węzy 5,4 na parę lat to spokojnie sobie jej używaj nie musisz ścigać osób chcących odmiany. Chyba ze niedawno kupiłeś walce 5,4 i teraz strach Ci spogląda w oczy. w innych przypadkach jak nie interesuje Cię węza 4,9 i 5,1 to po co drążysz temat i wogle o tym czytasz ? Mamy wolny kraj Ty używaj sobie 5,4 my pomniejszona a ze sobie o tym pogadamy to Co Ci to przeszkadza nikt nie zamierza Ciebie przekonywać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 18:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
No i tu jest właśnie sedno całej sprawy :lol: :lol: .. bo miarodajne badania mówią nam że niema żadnej różnicy pomiędzy komórką 4,9 a 5,4 .
Cała reszta to tylko domysły ,gdybania i fantazje :lol: :lol:
Dalej nie rozumiem skąd ten nacjonalizm , ja się chciałem dowiedzieć gdzie widzicie sens przechodzenia na pomniejszoną komórkę .
Jak do tej pory nie otrzymałem rozsądnej odpowiedzi ,tylko ciągle jestem atakowany :mrgreen: :mrgreen:


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 18:49 - pn 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: jeśli nie było powodu aby przechodzić na powiększoną :!: komórkę 5,4 to dlaczego nie wrócić do komórki o bardziej naturalnej wielkości :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 18:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
wojciechmoro pisze:
:arrow: jeśli nie było powodu aby przechodzić na powiększoną :!: komórkę 5,4 to dlaczego nie wrócić do komórki o bardziej naturalnej wielkości :?:


A w jakim to niby celu ?


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:03 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Żeby więcej pszczół się lęgło na plastrze.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
asan pisze:
Żeby więcej pszczół się lęgło na plastrze.


No nieźle , z jednego plastra pewnie tak ale globalnie to czerwienie
pewnie na tym samym poziomie ? :roll:
A co z wirowaniem miodu z pomniejszonej komórki. :mrgreen: :mrgreen:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
asan pisze:
Żeby więcej pszczół się lęgło na plastrze.

Żeby czerw był lepiej ogrzany, zwłaszcza wiosną .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:27 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie słyszałem by ktoś chciał robić pomniejszoną komórkę.
No chyba że ktoś da 4.9 do krainki, wtedy mu źle odbuduja.
Globalnie to przy 12 ramkach wlkp masz sporo wolnych komórek za pierzgę czy miód.
A co ma być z wirowaniem miodu?

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
wiesiek33 pisze:
asan pisze:
Żeby więcej pszczół się lęgło na plastrze.

Żeby czerw był lepiej ogrzany, zwłaszcza wiosną .


Przecież wyniki badań są jednoznaczne, niema różnicy po między rodzinami
zimowanymi na komórce 4,9 a 5,4 czyli rodziny rozwijają się tak samo.
Ten argument odpada ( pobożne życzenia hodowcy ) :mrgreen:
A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek ? :mrgreen:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:34 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
górski_pszczelarz, ja zalozylem weze 5,1 dopiero w zeszlym tygodniu poniewaz wrocilem 10 kwietnia a pogoda nie pozwolila wczesniej po 3 dniach jest odbudowana jak na ta pogode spoko ale jeszcze nie zaczerwiona nie byla w sobote wiec jutro sprawdze a w piatek plan na przekładke uli dalsze losy wezy 5,1 zobaczymy pozniej w tym tygodniu planuje tez wymienic czesc ramek na nowe z nowa weza kolo domu w ulach z matkami do reprodukcji czas wszystko pokaże jak na razie brak odbudowy trutowej na tej wezie


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Kamyk pisze:
A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek ? :mrgreen:
Kolejny niewypał ! a kto hoduje matulki w pszczelich komórkach ?

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji