FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 13:07 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 kwietnia 2014, 19:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
asan pisze:
Nie słyszałem by ktoś chciał robić pomniejszoną komórkę.
No chyba że ktoś da 4.9 do krainki, wtedy mu źle odbuduja.
Globalnie to przy 12 ramkach wlkp masz sporo wolnych komórek za pierzgę czy miód.
A co ma być z wirowaniem miodu?


A ile ile tego miejsca wolnego jest ? żeby się nie okazało że w wlkp-12 zamiast do nadstawki pchają w gniazdo , no chyba że damy za twory i zrobimy wlkp-10 ? :shock:


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
wiesiek33 pisze:
Kamyk pisze:
A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek ? :mrgreen:
Kolejny niewypał ! a kto hoduje matulki w pszczelich komórkach ?


A Kolega już sprawdził , jakie mateczniki budują pomiejszone pszczoły na komórce 4,9 ? :shock:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys (czyli tyle ile teraz na 2 korpusach wlkp. 180). Co oznacza kolejną rewolucję w konstrukcjach uli :) i powrót ze 180 do wielkopolskich standardowych. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
górski_pszczelarz pisze:
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.



Nie nadążam za kolegi poprawkami , ale to był by faktycznie + na rzecz wielkopola. :roll:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kamyk pisze:
górski_pszczelarz pisze:
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.



Na którym korpusie 10 cz 12 ? :roll:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na 11, przyjmując, że w standardowym korpusie mieści się 10 ramek to w takim korpusie z małą komórką wchodzi 11 ramek przy zachowaniu odpowiednich odstępów (+7850), a do tego jeszcze dodatkowa powierzchnia robi się z małej komórki (+13870) i nagle taki korpus robi się o 25% bardziej pojemny dla matki co automatycznie o 25% zwiększa siłę rodzin.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 19:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
górski_pszczelarz pisze:
Kamyk pisze:
górski_pszczelarz pisze:
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.



Na którym korpusie 10 cz 12 ? :roll:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na 11, przyjmując, że w standardowym korpusie mieści się 10 ramek to w takim korpusie z małą komórką wchodzi 11 ramek przy zachowaniu odpowiednich odstępów, a do tego jeszcze dodatkowa powierzchnia robi się z małej komórki i nagle taki korpus robi się o 25% bardziej pojemny dla matki co automatycznie o 25% zwiększa siłę rodzin.


Faktycznie było by nieźle . :D zwłaszcza że w wielkopolu i tak idą nadstawki 1/2 chyba że ktoś gospodaruje na pełnych korpusach , wtedy będzie miał Sajgon . :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:00 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Kamyk pisze:
A ile ile tego miejsca wolnego jest ?


Za mało :-D
Na robienie odkładu za wcześnie bo nie mam matek, w gnieździe miejsca na zapas już prawie nie ma (BF). Zabrałem jedną ramkę czerwiu zasklepionego do innej rodziny.
Drugi korpus 12r to by była przesada (24 ramki). Mniejsza komórka by się przydała.
Albo większy korpus...

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
górski_pszczelarz pisze:
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys (czyli tyle ile teraz na 2 korpusach wlkp. 180). Co oznacza kolejną rewolucję w konstrukcjach uli :) i powrót ze 180 do wielkopolskich standardowych. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.


Żeby nam tylko życia starczyło by przez to wszystko przejść . :D


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:21 - pn 
Kamyk pisze:
A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek ?

Miałem mieć zamknięty pysk na forum ale jak to przeczytałem to mi się scyzoryk sam w kieszeni otworzył.
"Wytrawny" pszczelarzu o nicku "Kamyk" ???
Od kiedy to matki pszczele lęgną się w komórkach pszczelich ?????


Na górę
  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:27 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kolopik pisze:
Od kiedy to matki pszczele lęgną się w komórkach pszczelich ?????


W zeszłym roku dostałem takie dwie że dałbyś sobie paznokcie uciąć że tfu hodowca je z komórki pszczelej wyjął ;)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:30 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja tak powiem zeby nie ta gagryna waroza to by nik nie negował komurki 5,4. Ale jak juz pisałem niema idelnych srodków i koncerny musza zyc i dawac nam szajs ktury nie do konca niszczy warozę. A w komurce pomniejszonej czerw się wygryza dobe wczesniej i waroza nie zapładnia się oczywiscie młoda. Ale gagryna zyje pół roku i kaleczy pszczołe ale nie doczeka sie potomstwa bo jest neounuchem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kamyk pisze:
górski_pszczelarz pisze:
przy małej komórce w korpusie wielkopolskim przy zwężonym układzie ramek masz nie 65 tys komórek pszczelich, a 86 tys (czyli tyle ile teraz na 2 korpusach wlkp. 180). Co oznacza kolejną rewolucję w konstrukcjach uli :) i powrót ze 180 do wielkopolskich standardowych. Więcej miejsca do czerwienia, co przy prowadzeniu rodziny na jednym korpusie zwiększa znacząco siłę pszczół i opóźnia chęć do rójki.


Żeby nam tylko życia starczyło by przez to wszystko przejść . :D


Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Nam może nie starczy, ale pokolenie które nas zastąpi będzie miało dzięki temu nowe pole do popisu. A za 100 lat będzie powrót do naturalnej komórki 5,4 mm :D i historia zatoczy koło.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Na początku:
Kamyk pisze:
Ja do tego tematu podchodzę sceptycznie , o ile nie pojawia się udokumentowane i potwierdzone materiały na temat badań nad
komórką 4,9-5,1 będzie to nadal tylko TEORIA.


później:
Kamyk pisze:
Lansowanie teorii o wyższości pomniejszonej komórki 4,9 musi być oparte na solidnych badaniach , a nie na urojeniach , szamanizmie , domniemaniach i przypuszczeniach .


za chwilkę:
Kamyk pisze:
Przecież wyniki badań są jednoznaczne, niema różnicy po między rodzinami zimowanymi na komórce 4,9 a 5,4 czyli rodziny rozwijają się tak samo.


Poproszę te badania na jakie się powołujesz!

quote="Kamyk"]A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek [/quote]

Drugie kolego to już całkiem brakiem pszczelej wiedzy się popisałeś i nieznajomością forum - była już ta kwestia poruszana

quote="Kamyk"]A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek [/quote]

Że Wy macie siłę z takim Kamykiem pisać.. ja sobie odpuściłem, zero argumentów, zero wiedzy, zero dyskusji... porażka. Tylko czysta ekonomia.. jak sądzę, producenta węzy 5,4.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 21:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Kamyk pisze:
Przecież wyniki badań są jednoznaczne, niema różnicy po między rodzinami
zimowanymi na komórce 4,9 a 5,4 czyli rodziny rozwijają się tak samo.

A możesz podać źródło tych badań ?
To bardzo ciekawe - w sumie na podstawie konkretnych badań można wyrobić sobie pogląd :cwaniaczek:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 23:20 - pn 

Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 12:16 - pt
Posty: 612
Lokalizacja: koszalin
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
górski_pszczelarz pisze:
trzciny pisze:
Z ciekawości poszedłem pomierzyć przeczerwione, zeszłoroczne dzikie plasterki (pociągnęły w wysokiej dennicy) Jakby nie mierzyć, w lewo, prawo, z góry na dół po skosie, wychodzi 5.4, czasami 5.3.
Coś te moje pczółki nie są trędy.
Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, sądziłem że określenie naturalna komórka jest zarezerwowane do mniejszych wymiarów.


Aby pszczoły mogły budować z powrotem plastry wielkości 5,1 mm lub mniejsze musi zajść regresja. Pokrótce chodzi o to, że pszczoły wyhodowane na dużej komórce (5,4) nie są w stanie budować mniejszych komórek. Dopiero po zmuszeniu ich poprzez poddawanie węzy nowe pokolenie, które wygryzie się z małej komórki będzie z dużym prawdopodobieństwem budować plastry o mniejszej komórce.

Osobiście do małej komórki podchodzę dość optymistycznie. Oczywiście doświadczenia nie mam, dopiero w tym roku zaczynam. Jest to nowy trend na świecie, który w zasadzie do Polski dopiero dociera między innymi dzięki Leszkowi, który zaraził rzeszę pszczelarzy tym pomysłem. Czas zweryfikuje czy było warto w to brnąć czy nie. W każdym razie lepiej spróbować niż nic nie robić. Jeśli wpływa ona pozytywnie na zdrowotność to pomoże w jakiś sposób naszym pszczołą, a jeśli nie to przynajmniej na własnej skórze się przekonam i z czystym sumieniem będę mógł za kilka lat ją krytykować tak jak teraz co niektórzy.

Z tymi moimi pszczołami było tak, że to była rójka która do mnie przyszła i one były takie jakieś mniejsze od moich. Sądziłem, że musiały wyjść ze starych , wielokrotnie przeczerwionych plastrów i dlatego były takie małe. Dlatego sądziłem że plasterki które pociągnęły na bank będą mniejsze od 5.4. Muszę jednak dodać, że były zasilane z moich i ramkę suszu też dostały, więc w tej dziczyźnie może i nowe pokolenie maczało paluszki? Jeszcze jedno co zauważyłem to to że plastry były ciaśniej niż co 35mm.

_________________
Jak to dobrze że pszczoły nie porafią czytać i nie mają internetu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2014, 09:09 - wt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Kamyk pisze:
Niema żadnych przekonujących dowodów aby popierać teorię , powtarzamTeorie o wyższości małej komórki 4,9-5,1 nad komórką standardową 5,4w ręcz przeciwnie . Ja do tego tematu podchodzę sceptycznie , o ile nie pojawia się udokumentowane i potwierdzone materiały na temat badań nad komórką 4,9-5,1 będzie to nadal tylko TEORIA.


Są badania robione w kraju. Zapoznaj się z nimi,to nie takie trudne.
http://www.opisik.pulawy.pl/?q=node/23
Znajdż tematy o malej komórce z konferencji w roku 2010.Sa tam opisane 3 letnie doświadczenia.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2014, 14:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Szczupak pisze:
A ja w niedziele byłem na szkoleniu w Głogowie i zadałem pytanie Panu Chorobińskiemu ,
Czy jeśli chemia jest taka szkodliwa dla pszczół i prodóków pszczelich to czy mała komórka może być alternatywą w zwalczaniu warozy ?
Odpowiedź była negatywna i poparta nawet praktycznymi badaniami przeprowadzonymi w Siejniku
( chyba -nie pamiętam dokładnie ).
I tera z mam mentlik w głowie - jak to faktycznie jest ???

Odpytałem mailowo Pana Profesora na jakie badania się powołuję.
Odpowiedział mi tak:
"Proszę szukać prac dr hab. Krzysztofa Olszewskiego z Lublina"

Pozdrawiam
Krzyżak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2014, 14:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc Czyli wstawiam w rodnie weze 4,9mm rodzi się larwa z tej komórki ........komorka po wylegnieciu się zwieksza czy jeszcze bardziej zmiejsza..poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2014, 15:45 - śr 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Krzyżak pisze:
Odpytałem mailowo Pana Profesora na jakie badania się powołuję. Odpowiedział mi tak:"Proszę szukać prac dr hab. Krzysztofa Olszewskiego z Lublina"

Żródło tych badań podałem wyżej. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 10:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 marca 2014, 07:31 - wt
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: LN
Miejscowość z jakiej piszesz: Zachodniopomorskie
kolopik pisze:
Kamyk pisze:
A jak tam nasze matulki z pomniejszonych komórek , będą śmigać
przez kratę czy nie , bo jak tak to następny wydatek ?

Miałem mieć zamknięty pysk na forum ale jak to przeczytałem to mi się scyzoryk sam w kieszeni otworzył.
"Wytrawny" pszczelarzu o nicku "Kamyk" ???
Od kiedy to matki pszczele lęgną się w komórkach pszczelich ?????


Wytrawny pszczelarzu Klopik przeinaczasz fakty, albo nie ogarniasz ,chodzi o to że z komórki 4,9 wygryza się mała pszczoła , jakiej więc wielkości będą matki po tych pokoleniach ???? :mrgreen:

Ps. Nic osobistego . Kamyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 13:38 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Na 51 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej 11-13 marca b.r.zespół w składzieKrzysztof Olszewski, Grzegorz Borsuk,Jerzy Paleolog, Aneta Strachecka opublikował wyniki badań nad pszczołami wychodowanymi w małej komórce.Fragmenty wyników zamieściłem poniżej.
Szerokość komórek plastrów MK [mała komorka 4,9]była mniejsza o
niemal 11,3% od komórek plastrów SK [standardowa komórka 5,4], natomiast zakres zmian cech morfometrycznych pszczół nie przekraczał
3%, a wartość współczynnika wypełnienia komórek przez poczwarki w plastrze MK wzrosła o 9,6% w stosunku do plastra SK.
Wskazuje to na względnie stałą wielkość ciała pszczoły, przy mniejszym niż dotychczas zakładano wpływie na nią szerokości komórek plastra.
To sprawia, że przy wychowie pszczół w plastrach MK maleje wolna przestrzeń między poczwarką a ścianami komórki, czyli komórka jest szczelniej wypełniana,co może ograniczać reprodukcję V. destructor. Mechanizm ten został zaobserwowany u naturalnie budujących plastry o małych komórkach pszczół afrykanizowanych i pszczół A. m. capensis. Ponadto samice V. destructor chętniej porażają czerw wychowywany w
szerszych komórkach.Szerokość komórek plastrów MK była mniejsza o niemal 11,3% od komórek plastrówSK, natomiast masa całego ciała pszczół wychowanych w plastrze MK była mniejsza oblisko 17% a odwłoka o 27%, natomiast masa głowy spadła zaledwie o nieco ponad 1% a tułowia o 2%. Wydaje się, że tak znaczny spadek masy odwłoka, a co za tym idzie także całych pszczół nie był jednak konsekwencją zmniejszenia rozmiarów odwłoka na skutek wychowu w plastrach MK, lecz stopnia wypełnienia wola. Wnioskowanie to potwierdza wynoszący zaledwie nieco ponad 2% spadek sumy szerokości 3. i 4. tergitu odwłokowego pszczół wychowanych w plastrach MK względem tych z plastrów SK . Duże
wahania masy odwłoka w porównaniu do innych części ciała wskazują,
że masa całych pszczół nie jest dobrą miarą rozmiarów ich ciała. Lepszą miarą jest masa tułowia. Niewielka zmiana masy tułowia pszczół wychowanych w plastrach MK względem tych wychowanych plastrach SK, podobnie jak wymiarów tułowia mierzonych liniowo (patrz Część I - Cechy morfometryczne robotnic i wypełnienie komórek przez poczwarki) wskazuje na względnie stałą wielkość ciała pszczoły, przy mniejszym
niż dotychczas zakładano wpływie na nią szerokości komórek plastra.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 18:22 - czw 
No nie. Muszę wrócić na forum bo młodzież po takich "naukach" od "uczył Morcin, Morcina itd., daleko nie zajedzie.
Tylko niektórzy Mode mają się trzymać ode mnie na trzy albo cztery te w bok.
Lepiej niech podsłuchują i czerpią niż swoje fanaberie wstawiają.
Za młodzi i za (.) jeszcze jesteście aby innych uczyć.
Wytrawnym niektórym też z czasem braki w wiedzy wytknę. I będą jajka bo między innymi wybranym przez Was jednemu z "Pszczelarzy Roku".


Na górę
  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 18:41 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Kolopik, jesteś jak sól której gdy brakuje to treści są mdłe. Bądż niezłomny bo niejednemu już ręce opadły i nie tylko.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 21:23 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pszczoła czy z duzej komurki czy z małej komurki buduje takie same mateczniki i wielkoscia nie ruznia się. Takie mateczniki budowały przed 120 latamy i takie same buduja teraz. Filozofja polega na tym ze w małej komurce larwa i potem poczwarka wypełnia szczelniej komurkie i waroza niema miejsca baraszkowania po poczwarce pszczelej. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2014, 22:42 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
miły_marian. pisze:
filozofja polega na tym ze w małej komurce larwa i potem poczwarka wypełnia szczelniej komurkie i waroza niema miejsca baraszkowania po poczwarce pszczelej.

Czy to jest "pobożne życzenie" czy fakt poparty dowodami ?
Czy pszczołom hodowanym na komórce 4,9 mm pozwolono ciągnąć dziką zabudowę i jakiej wielkości ona była , to by mnie ciekawiło .
I ile warozy spadło po kontrolnym odymianiu , po całym sezonie czy dwóch "nie leczenia"

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2014, 19:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Wiem, że temat był już wałkowany.
Ale proszę o polecenie dobrego i rzetelnego producenta węzy 5,1.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2014, 21:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
sangbleu pisze:
Wiem, że temat był już wałkowany.
Ale proszę o polecenie dobrego i rzetelnego producenta węzy 5,1.

Miód Podkarpacki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2014, 23:24 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zadzwon pod ten numer o małej komurce 506 568 167 drugi tel, 505 574 365. Ten pan robi komurkie 5,1 ale trzeba posłać wosk. baru0 Najlepiej samemu to sprawdzić. a w tamtym roku przeszedłem na mniejszą komurkie5,1 i w tym roku kontynuje tez z mniejsząną. I w tym roku nie widziałem ani jednej warozy, chociasz stosuje rameczki z trutową woszczyzną.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2014, 23:30 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2014, 23:19 - pt
Posty: 241
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Toruń
miły_marian. pisze:
Zadzwon pod ten numer o małej komurce 506 568 167 drugi tel, 505 574 365.

Ja mam od p. Labuddy.
Kupowałem bez własnego wosku. Wosk jest ok, węza trzyma wymiar 5.1
Porównania z innymi dostawcami nie mam

_________________
To musiało nastąpić! Zakładam pasiekę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2014, 00:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
miły_marian. pisze:
I w tym roku nie widziałem ani jednej warozy, chociasz stosuje rameczki z trutową woszczyzną.Pozdrawiam miły_marian
miły_marianie., Nie widziałeś bo Twoje pszczółki są dopieszczone ,a swoja drogą chciałem Ci podziękować za Twoje wpisy,te w historii jak i obecne, bardzo konkretne i rzeczowe ,podparte wiedzą a nie komercją,myślę że następna setka nowicjuszy się pod tym podpisze

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2014, 10:54 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
bo lubię. Serdeczne dzieki. Ty i ja kochamy pszczółki, bo one daja nie tylko miód i inne pozyteczne zdowe produkty ale dają zdrowie pszczelarzowi i jego rodzinie. Bo nawet powierze i chodzenie 5m od ula leczy astme oskrzelowa, i wiele innych dolegliwosci człowieka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2014, 15:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Kamyk pisze:
albo nie ogarniasz ,chodzi o to że z komórki 4,9 wygryza się mała pszczoła , jakiej więc wielkości będą matki po tych pokoleniach ????
Jakim cudem matki mamy po robotnicach ? jak już matka ma córkę nie wnuczkę. A do tego matki z założenia kupujemy od hodowcy który podaje sztuczne miseczki i na tym wymiarze są hodowane pszczoły.

Dołączam się do podziękowań dla Miłego Mariana za wkład jaki wnosi w pszczelarstwo i to forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2014, 04:07 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Ul japoński usytuowany w miejscu, które wybrały sobie pszczoły., dzika zabudowa.
Wylotki w korpusach skierowane na południowy zachód.
Plastry idealnie odbudowane prostopadle do ściany czołowej ula.
Patrząc od północnego zachodu we wszystkich plastrach widzimy Y-ki.
Patrząc od południowego wschodu rzecz jasna widzimy mercedesy, czy Y-ki do góry nogami.
Nie ma odbicia lustrzanego plastrów.
Nie ma również tego opisywanego pierwszego plastra w którym widać z obydwu stron odwrócone Y-ki.
Pszczoła Macedońska w pierwszym pokoleniu.
Komórki u dołu plastrów 4,7 mm.

W tym przypadku, wszystkie spostrzeżenia światowe odnośnie budowy dzikich plastrów wzięły w łeb.

Co tutaj zadziałało?

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2014, 06:42 - śr 

Rejestracja: 20 lipca 2012, 06:37 - pt
Posty: 37
Lokalizacja: koło Sandomierza
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: koło Sandomierza
witam,
grzebień do ustawiania szybko ramek na komórce 4,9mm

https://www.youtube.com/watch?v=Rg6k7d2AroQ

pozdrawiam
bzyki.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2014, 22:50 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2014, 23:19 - pt
Posty: 241
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Toruń
Bardzo ładny grzebień, ale nieprzydatny.
Ramki zapropolisowane, zawoskowane, zmostkowane nie poddadzą się tak łatwo.

_________________
To musiało nastąpić! Zakładam pasiekę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2014, 23:32 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Pszczoła nie ta.

Poza tym nie możemy być za dokładni. Mniej więcej około 7 mm pomiędzy plastrami.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 14:29 - pn 

Rejestracja: 09 marca 2010, 21:31 - wt
Posty: 198
Lokalizacja: Siedlce
No i nie wytrzymalem, musiałem się zalogować. Zaznaczam że nie mialem ( swiadomie ) malej komórki w swoich ulach. Nic więc sensownego na ten temat nie powiem. Ale widziałem filmik Polbarta jak robi węze o malych komórkach na swoich praskach. Nie sądzę żeby stateczny człowiek wydał kawał grosza na zabawkę. I ten fakt do mnie przemawia. No chyba że chęć zrobienia kawalu była tak silna, że chłopina nie wytrzymał, wyciągnął z skarpety ostatnie, skryte przed rodziną, grosze i kupił praski na normalną, znaczy się dużą komórkę, tak dla jaj, dla kawału, dla ogólnej wesołości a wszystkim wmawia że to mała komórka. Szczerze mówiąc, Polbart ma swoiste poczucie humoru, nie sądzę że łgałby aż tak. Jak mawia moja teściowa, zbyt dobrze jemu z oczu patrzy.

Jerzy K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 15:26 - pn 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Jerzy K pisze:
No i nie wytrzymalem, musiałem się zalogować. Zaznaczam że nie mialem ( swiadomie ) malej komórki w swoich ulach. Nic więc sensownego na ten temat nie powiem. Ale widziałem filmik Polbarta jak robi węze o malych komórkach na swoich praskach. Nie sądzę żeby stateczny człowiek wydał kawał grosza na zabawkę. I ten fakt do mnie przemawia. No chyba że chęć zrobienia kawalu była tak silna, że chłopina nie wytrzymał, wyciągnął z skarpety ostatnie, skryte przed rodziną, grosze i kupił praski na normalną, znaczy się dużą komórkę, tak dla jaj, dla kawału, dla ogólnej wesołości a wszystkim wmawia że to mała komórka. Szczerze mówiąc, Polbart ma swoiste poczucie humoru, nie sądzę że łgałby aż tak. Jak mawia moja teściowa, zbyt dobrze jemu z oczu patrzy.

Jerzy K.


Obejrzyj dokładnie film który nakręciłem w Bałtowie z Leszkiem w roli głównej, w pewnym momencie zobaczysz porównanie węzy-komórki pszczelej o różnych rozmiarach. Na filmie jest to mało widoczne no ale coś tam widać a na pewno słychać co mówi na jej temat.

PS: daruj sobie takie wypociny na przyszłość

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 23:46 - pn 
No Qqqqqq-a. Jak daleko jest z Siedlec do Polbarta ? Dwa razy tyle co ode mnie. Jak stwierdziłem brak matki to dupa w samochód i jestem u Leszka.
I praski mi pokazał i jak się to robi. Ostatecznie nie pojechałem do Leszka aby tylko paliwo spalić, opony zedrzeć i jedną B-5 UN przywieźć (za friko zresztą).
Więc Kolego (wątpliwy)Jerzy K, nie nazywaj kogoś o kim pojęcia nie masz "chłopiną"
Polacy o takich jak Ty wymawiają "słówko" też zaczynające się na miękką zgłoskę.


Na górę
  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 16:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
a ja tak sie temu przyglądam i mysle zeby leszek zrobił figurki ze swoja podobizną widze ze przydało by sie co niektórym
:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 18:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Koledzy każdy ciekawy temat rozwalacie :do bani: masa zjadliwej teorii i własnych przemyśleń a zero konkretów i wychodzi tasiemiec o Du..e Maryni -
jest o małej komórce - to nich będzie o małej komórce
Nie macie własnych doświadczeń w temacie to przemilczcie i pozwólcie pisać tym którzy mają coś do powiedzenia :załamka:

Bez większego entuzjazmu zastosowałem mniejszą węze tylko dlatego że niektóre moje minesotki taką budowę odrabiały w dzikiej zabudowie i na ramkach pracy oraz w ulikach weselnych po podaniu paseczka normalnej węzy .
Nie mam jeszcze wniosków jeśli chodzi o waroze, ale już widzę jeden PLUS
mała pszczoła śmiga miedzy kratą odgrodową jak burza
bez żadnych oporów i nawet włosków nie wyciera
kolejny plus z tym związany - młoda pszczoła która nie musi nie siedzi w gnieździe tylko chętnie przechodzi poza kratę do nadstawek lub bocznych miodni
to daje mniejszą temperaturę w gniazdach i przyczynia się pośrednio do rozładowania lub niewystąpienia nastroju rojowego .
Już choćby dla tych dwóch argumentów warto popróbować na grupie kontrolnej

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 20:22 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Szczupak, w tym roku jedna pasieke przełozylem na weze 5,1 i wszystko pieknie odbudowaly ale rok do kitu wiec jak z kratami jest to nie mam pojecia zakladalem pol nadstawki lecz matki tam nie smialo wchodzily na komurce 5,1 mam minesote ,ambrozyjke ,primorska ,crainke oraz moje cudaki z uk wszystkie odbudowuja super te weze niektorym powkladalem nawet 4,95 i tez daja rade a jak z warroza to w tej pasiece jak na razie to nie zauwazylem ani jednej na pszczolkach i na wkladkach tez nie a na duzej komorce w innej pasiece widzialem na pszczole


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 21:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja mam 5,1 i warrozę widziałem. W ten weekend zaczynam leczyć także zobaczymy ile jej będzie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 22:40 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2014, 23:19 - pt
Posty: 241
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Toruń
górski_pszczelarz pisze:
ja mam 5,1 i warrozę widziałem.

Ja mam 5.1, warrozę w osypie po BVHC, ale na pszczołach nie widziałem. Czy masz możliwość sprawdzenia obecności warrozy w osypie przed leczeniem, czyli naturalnego?
U mnie bez BVHC było max 2 sztuki. Badałem wyrywkowo od początku lipca.
Pozdrawiam,
Piotr

_________________
To musiało nastąpić! Zakładam pasiekę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 22:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
piko pisze:
górski_pszczelarz pisze:
ja mam 5,1 i warrozę widziałem.

Ja mam 5.1, warrozę w osypie po BVHC, ale na pszczołach nie widziałem. Czy masz możliwość sprawdzenia obecności warrozy w osypie przed leczeniem, czyli naturalnego?
U mnie bez BVHC było max 2 sztuki. Badałem wyrywkowo od początku lipca.
Pozdrawiam,
Piotr


nie sprawdzę tylko osyp całkowity po leczeniu w wybranych rodzinach.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 22:49 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2014, 23:19 - pt
Posty: 241
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Toruń
górski_pszczelarz pisze:
nie sprawdzę tylko osyp całkowity

Dzięki, szkoda

_________________
To musiało nastąpić! Zakładam pasiekę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 23:24 - wt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
W sezonie przeszedłem z musu od razu na 4,95 zamiast na planowane 5,1 (znana wtopa Roztoczańskiego Związku Pszczelarskiego, który rozsyłał nie taką jak trzeba węzę).
Wnioski:
1. Małą komórkę najlepiej budowały f-16 i macedonki, dużo gorzej rasowe krainki. Gruzinki też dawały radę.
2. Część rodzin, która nie dała sobie za dobrze rady, nawaliła pełno pierzgi w te plastry.
3. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się o różnicach w zachowaniu rodzin i wpływie na cokolwiek, - kiepski ze mnie obserwator, bardziej prosty pszczelarski robol nastawiony na minimum roboty a maksimum zysku (nie oznacza to, że nie mam pasji do pszczół).
4. Niestety nie zwężałem odstępów między plastrami - brak czasu. A bardzo żałuję - bez tego pomniejszanie komórek ma ograniczony sens.
5. Z 8 spośród 50 moich uli naukowiec z UWM pobrała próbki do badań na wszystko co się da. Na wyniki czekam, ale wyniki warozy były od razu: stwierdziła, że moja pasieka wypadła najlepiej z tych, które do tej pory odwiedziła.

Z czego jestem niezmiernie dumny, ale nie potrafię dowieść, że to zasługa małej komórki.
Jedyny zabieg to leczę apiwarolem: 2 dymienia teraz (sierpień)-choć właściwie starczałoby pewnie jedno, ale na wszelki wypadek daję te dwa, i koniecznie +1 w okresie bezczerwiowym (przełom październik/listopad).

_________________
-----------------------
www.pasiekawilka.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sierpnia 2014, 15:21 - śr 

Rejestracja: 09 marca 2010, 21:31 - wt
Posty: 198
Lokalizacja: Siedlce
Pisząc mój post w dniu 18-08-20014r o godz. 13:29 nie miałem zamiaru nikogo obrazić ani dokuczyć a wręcz przeciwnie, powołałem się na Polbarta dlatego że jest osobą znaną na forum w sensie pozytywnym. Dla mnie jest autorytetem. W dalszej części postu użyłem słowa "chłopina" aby wnieść trochę wesołości a nie miałem zamiaru nikogo obrażać ani ubliżać. Jeśli ktokolwiek czuje się znieważony moimi słowami to bardzo jego przepraszam. Dziwne że nie zareagował Polbart, najbardziej zainteresowany mymi "obelgami". I poco było mnie się logować, bez logowania spokojnie można sobie czytać co sęśniejsze informacje o pszczołach. Jeszcze raz przepraszam wszystkich urażonych.Jednak długo nie będę się logował.

Jerzy K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2014, 18:25 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Przecież ja chłopina a nie babina...

Panowie, nie rozstrajajcie się na razie.
Przyjdzie na to czas jak pszczoły pójdą spać :haha:
Chyba, że to była tylko próba mikrofonów :roll:

Pozdrawiam Chórek,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 16:43 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mam pytanie do kolegów mocno siedzacych w temacie małej komórki co powiecie na to , cytuje Na szybkosc rozwoju inwazji V.destruktor ma też wplyw wielkość komórek plastra i rozmiar czerwiu.Wykazano że pasozyty chetniej wnikaja do komórek krótszych niz do sztucznie wydłuzonych .Ale nie wysokośc komórki jest najistotniejsza .Występuje tu prosta zależność im ciasniej ma larwa w swojej komórce tym hentniej jest atakowana przez pasożyty.Prawidłowość tapotwierdza sie w silniejszym porażeniu czerwiu rozwijajacego sie wielokrotnie zaczerwionych w porownaniu z komórkami zaczerwionymi pierwszy raz .koniec cytatu.czyli na moje myślenie to pomniejszona komórka nic nie daje i jak i mniejszy odstep miedzy ramkami .wiec prosze o wyjasnienie tego tematu.

cytat z ksiazki Pokonaj warroze wydanie drugie str.15-16


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji