FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:37 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 lipca 2022, 11:16 - pn 

Rejestracja: 27 stycznia 2018, 22:48 - sob
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Wysokie Mazowieckie
W po złapaniu silnej rójki nad ramki postawiłem pusty polkorpus. Ule mam w zabudowie na zimno.
Czy z tego co pszczoły wybudowały w nadstawce można odczytać jaka to zabudowa?
Można tego typu "wyczynami" się sugerować wybierając typ zabudowy?
Dodam że otwór korka był ustawiony w stronę wylotka z dennicy.
Pozdrawiam.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2022, 20:01 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Bardziej ciepła jak zimna. ;) Super zdjęcie.
Ja sobie już nie wyobrażam zimnej zabudowy.
Stajesz za ulem elegancko, prosta robota, a" przegrzewanie " brak czerwiu czy zapasów
na pierwszej ramce to bajki, no chyba że w tych jedno ściennych 2,5 cm.
Ja mam styrodury i styropiany i od pierwszej ramki czerw albo zapasy, nawet na, tych upałach ,

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2022, 22:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
Bardziej ciepła jak zimna. ;) Super zdjęcie.
Ja sobie już nie wyobrażam zimnej zabudowy.
Stajesz za ulem elegancko, prosta robota, a" przegrzewanie " brak czerwiu czy zapasów
na pierwszej ramce to bajki, no chyba że w tych jedno ściennych 2,5 cm.
Ja mam styrodury i styropiany i od pierwszej ramki czerw albo zapasy, nawet na, tych upałach ,


Pierwsze słyszę o przegrzewaniu się uli przy ciepłej zabudowie :roll: raczej o tym że lubią zima paść z głodu będąc na ramkach od strony wylkotkami zostawiając żarcie za, sobą. Już nie raz wiosna wyciągałem suche ramki obsiadane na czarno zaraz po oblocie. Gdybym nie przełożył z tyłu do przodu to mogły by paść z głodu po Nawrocie zimy które są częste. Obecnie mam tylko zimna zabudowę i w odkładach i rodzinach. Podobnie sprawa ma się do dziurawienia plastrów od strony wylotka

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2022, 20:01 - wt 

Rejestracja: 27 stycznia 2018, 22:48 - sob
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Wysokie Mazowieckie
Zabudowa ciepła wygodniejsza jest w pracy, dla tych którzy ule mają w szeregu (jak ja).
Ramki w czasie zimowli przekładam co roku na zabudowie zimnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2022, 21:13 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty pisze:
raczej o tym że lubią zima paść z głodu będąc na ramkach od strony wylkotkami zostawiając żarcie za, sobą

Czyżby następny mit ;) nie miałem takiej sytuacji.
Ale faktem jest że około 75% układa się przy wylotku ale 10% przy przeciwległej ścianie albo przy zatworze,reszta pośrodku ułożonego gniazda

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2022, 10:06 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Różnica w zabudowie ma znaczenie tylko w przypadku uli z pełną dennicą .Wtedy jest zalecany układ ramek "na zimno" , sprzyja on lepszej wentylacji gniazda . Przy dennicy osiatkowanej pszczółkom ten układ jest obojętny . Pszczelarz dla wygody woli stać przy przeglądzie z tyłu ula , a więc wybierze dla siebie "zabudowę ciepłą"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2022, 15:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
kudlaty pisze:
raczej o tym że lubią zima paść z głodu będąc na ramkach od strony wylkotkami zostawiając żarcie za, sobą

Czyżby następny mit ;) nie miałem takiej sytuacji.
Ale faktem jest że około 75% układa się przy wylotku ale 10% przy przeciwległej ścianie albo przy zatworze,reszta pośrodku ułożonego gniazda


Widocznie jestem mitomanem :haha: miałem na ciepło i zimno obecnie tylko na zimno. Zimowalem też na 1 i 2 korpusach obecnie tylko na 1 i z zabudową zimna :mrgreen: kiedyś robiłem stojaki na 4 rodziny teraz na 2.
Miałem już okazję widzieć w praktyce gospodarkę z ramkami w gnieździe na krzyż. Jak jest pożytek od wiosny do jesieni to ludzie mają silniejsze odkłady majowe niż my w Małopolsce zimujemy produkcyjne rodziny :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2022, 01:13 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty pisze:
Widocznie jestem mitomanem :haha: miałem na ciepło i zimno obecnie tylko na zimno.

Pewnie jesteś ,miałem na zimną początku , mam tylko na ciepło ,zimuję i cały rok tak trzymam.
Nie cuduję ,obserwuję pszczoły i to jak chcą się układać .
.
paraglider pisze:
Różnica w zabudowie ma znaczenie tylko w przypadku uli z pełną dennicą .Wtedy jest zalecany układ ramek "na zimno" , sprzyja on lepszej wentylacji gniazda . Przy dennicy osiatkowanej pszczółkom ten układ jest obojętny .

Następny mit . Chłopie mam ponad setkę na pełnych dennicach a na osiatkowanych zamkniętych resztę, powtarzasz bajki z gazet. Trzeba wcześniej coś sprawdzić na grupie kontrolnej większej jak 10-20 uli i później ostrożnie opowiadać o wnioskach ;) .
Dlaczego piszę mało ? i "na pewniaka" bo mam świadomość że taki jak powyższy tekst i wiele innych mogą się mijać z rzeczywistością. A rzeczywistość pszczelarska jest inna nawet w jednym powiecie a co dopiero w województwie .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2022, 12:06 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
"Pszczoły rozpoznają kierunki, kierując się m.in. polem magnetycznym Ziemi. Wskutek tego budują plastry , zachowując taki sam kąt względem linii pola , jak w gnieździe w którym wyrosły." Wolfgang Ritter
W dziuplach przeważa kierunek 5-ciu plastrów Pn - Pd , prostopadły do wylotu . Czasami budują też szósty plaster równolegle przed wlotem , jakby chciały przysłonić bezpośredni wpływ powietrza do gniazda . Najlepsze obserwacje o kierunkach budowanych plastrów przez pszczoły można poczynić w ulu japońskim , dając im całkowitą dowolność zakładania gniazda . Pszczoły w zależności od ustawiania ula do kierunku magnetycznego Ziemi , będą również zmieniały układ swojej zabudowy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2022, 11:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Ciekawe czy pan Ritter jak to pisał, już wiedział że pole magnetyczne ziemi ulega zmianie [rok rocznie] zarówno w położeniu i natężeniu?

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2022, 14:15 - pt 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
paraglider pisze:
"Pszczoły rozpoznają kierunki, kierując się m.in. polem magnetycznym Ziemi. Wskutek tego budują plastry , zachowując taki sam kąt względem linii pola , jak w gnieździe w którym wyrosły." Wolfgang Ritter
W dziuplach przeważa kierunek 5-ciu plastrów Pn - Pd , prostopadły do wylotu . Czasami budują też szósty plaster równolegle przed wlotem , jakby chciały przysłonić bezpośredni wpływ powietrza do gniazda . Najlepsze obserwacje o kierunkach budowanych plastrów przez pszczoły można poczynić w ulu japońskim , dając im całkowitą dowolność zakładania gniazda . Pszczoły w zależności od ustawiania ula do kierunku magnetycznego Ziemi , będą również zmieniały układ swojej zabudowy .

Kol. Paraglider/Lotniarza zapraszam do przeczytania ksiazki - Thomas D. Seeley - "The lives of bees - the untold story of the honey bee in the wild".
2019.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2022, 20:48 - pt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
licho pisze:
Ciekawe czy pan Ritter jak to pisał, już wiedział że pole magnetyczne ziemi ulega zmianie [rok rocznie] zarówno w położeniu i natężeniu?


A jakie ma znaczenie przesunięcie bieguna bieguna magnetycznego o 1° rocznie (dla południowego Bałtyku o ile dobrze pamiętam)?
Ciekawie będzie jak się polaryzacja zmieni.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2022, 21:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
paraglider pisze:
"Pszczoły rozpoznają kierunki, kierując się m.in. polem magnetycznym Ziemi. Wskutek tego budują plastry , zachowując taki sam kąt względem linii pola , jak w gnieździe w którym wyrosły." Wolfgang Ritter
W dziuplach przeważa kierunek 5-ciu plastrów Pn - Pd , prostopadły do wylotu . Czasami budują też szósty plaster równolegle przed wlotem , jakby chciały przysłonić bezpośredni wpływ powietrza do gniazda . Najlepsze obserwacje o kierunkach budowanych plastrów przez pszczoły można poczynić w ulu japońskim , dając im całkowitą dowolność zakładania gniazda . Pszczoły w zależności od ustawiania ula do kierunku magnetycznego Ziemi , będą również zmieniały układ swojej zabudowy .
Zapomniałeś odnieść się do Słońca jaki ma wpływ ,na pszczoły ,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 00:42 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A propos wentylacji ,dziś wieczorem 32st a pszczoły głupie zatykają wylotek (otwarty na całą szerokość)zatykają korek w górnym korpusie ,robią tylko własnymi ciałami "wąskie gardła" dla wentylacji .
Że też one nie czytają literatury jak to otwarta siatka w dennicy ułatwiła by im życie :załamka:
Gdybym widział że stoją całą szerokością wylotka i wentylują może bym odsunął wkładkę a tak ??? :bezradny: . skoro wylotek za szeroki ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 14:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
A propos wentylacji ,dziś wieczorem 32st a pszczoły głupie zatykają wylotek (otwarty na całą szerokość)zatykają korek w górnym korpusie ,robią tylko własnymi ciałami "wąskie gardła" dla wentylacji .
Że też one nie czytają literatury jak to otwarta siatka w dennicy ułatwiła by im życie :załamka:
Gdybym widział że stoją całą szerokością wylotka i wentylują może bym odsunął wkładkę a tak ??? :bezradny: . skoro wylotek za szeroki ?


zamiast bajać postaw paletę na ziemi daj na nią dwa ule z osiatkowsnymi dennicami i obserwuj co się będzie działo podpowiem Ci ze grunt pod ulem jest chłodniejszy i działa jak klimatyzacja To że miałeś 1 dennice na próbę i niekoniecznie wiedziałeś jak się z tym czymś obchodzić świadczy tylko o tym że niekoniecznie wiedziałeś o co w tym chodzi. Ja stawiam ule i bezpośrednio w trawie bajek nie pisze ani nie czytam. Pszczelarstwo w naszym kraju opiera się na mitach i zabobonach, poziom wiedzy 90% pszczelarzy w naszym kraju jest na żenująco niskim poziomie jeśli takowy wgl jest. Ludzie mają po 20 lat pszczoły matki nie potrafią wymienić czy wgl nie wiedzą jak wygląda matecznik. Trzeba takiemu jednemu z drugim mówić że to taki kokon :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 15:02 - sob 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
kudlaty pisze:
zamiast bajać postaw paletę na ziemi daj na nią dwa ule z osiatkowsnymi dennicami i obserwuj co się będzie działo podpowiem Ci ze grunt pod ulem jest chłodniejszy i działa jak klimatyzacja
czy moglbym poprosic o opis co sie bedzie dzialo? temat wentylacji bardzo mnie ciekawi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 15:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
StefanS pisze:
kudlaty pisze:
zamiast bajać postaw paletę na ziemi daj na nią dwa ule z osiatkowsnymi dennicami i obserwuj co się będzie działo podpowiem Ci ze grunt pod ulem jest chłodniejszy i działa jak klimatyzacja
czy moglbym poprosic o opis co sie bedzie dzialo? temat wentylacji bardzo mnie ciekawi.


Im ule są bliżej gruntu tym lepiej dla nich No chyba że stawiamy na betonie albo asfalcie :? W pozostałych przypadkach grunt działa jak klimatyzacja i chroni przed przegrzewaniem. Jeśli ule stoją na wysokich stojakach to tak jak już przedmówca stwierdził pszczoły przy osiatkowanej dennicy wiszą pod ramkami i blokują dostęp dla rozgrzanego powietrza które się dostaje od spodu ula przez siatkę czy wylotek. Kładę ule bezpośrednio na gruncie albo na paletach samodzielnie zrobionych i pszczoły zachowują się normalnie mimo upałów

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 20:06 - sob 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Dziekuje. Tzn - i tak osiatkowane dennice i otwarte na maxa? do tego wylotek i jakies korki. pajaczki tez otwarte? A ule? (styrodurowe, czy podwojna scianka czy pojedyncza deska?)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 20:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
StefanS pisze:
Dziekuje. Tzn - i tak osiatkowane dennice i otwarte na maxa? do tego wylotek i jakies korki. pajaczki tez otwarte? A ule? (styrodurowe, czy podwojna scianka czy pojedyncza deska?)


Mam aktualnie dwa rodzaje dennic, siatka na całości z wyjątkiem od strony wylotka jest drewno ok 7cm tak aby nie musiały pszczoły chodzić po siatce lub drugi model dennic tj 1/4 dennicy jest osistkowana a reszta drewno grubość 2.5cm.
Najbardziej do gustu przypadły mi te ostatnie. Ule mam zarówno jednoscienne z sosny wejmutki bezfelcowe jak i styropianowe z felcami bo jedne z drugimi są kompatybilne w moim przypadku.
Przy wersji osiatkowanej 1/4 siatka jedt odsłonięta praktycznie cały rok natomiast w wersji gdzie siatka jest na całości mam kilka wariantów. Jeśli ule są na stojakach wysoko od gruntu to zastosowanie dennicy osiatkowanej niewiele daje bo zima pchaja się ptaki a latem pszczoły muszą blokować dostęp powietrza do ula dlatego są wtedy tylko uchylone. Ogólnie fajny bajer do przewozów ale w codziennej eksploatacji wystarczy mi siatka w dennicy o powierzchni 1/4 całości i życie staje się prostsze

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2022, 22:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
licho pisze:
Ciekawe czy pan Ritter jak to pisał, już wiedział że pole magnetyczne ziemi ulega zmianie [rok rocznie] zarówno w położeniu i natężeniu?


Dlatego te plastry w dzikiej zabudowie takie pokręcone :) :) :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lipca 2022, 09:23 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty pisze:
zamiast bajać postaw paletę na ziemi daj na nią dwa ule z osiatkowsnymi dennicami i obserwuj co się będzie działo

I co będę klęczał przy przeglądzie ?
kudlaty pisze:
grunt pod ulem jest chłodniejszy i działa jak klimatyzacja

O tym każdy wiem i nie kosze trawy przed upałami .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lipca 2022, 11:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
kudlaty pisze:
zamiast bajać postaw paletę na ziemi daj na nią dwa ule z osiatkowsnymi dennicami i obserwuj co się będzie działo

I co będę klęczał przy przeglądzie ?
kudlaty pisze:
grunt pod ulem jest chłodniejszy i działa jak klimatyzacja

O tym każdy wiem i nie kosze trawy przed upałami .

A jak idziesz na 2 to ja robisz na stojąco? Ja przeglądy robię siedząc albo jak niedziela to i przyklękne tak czy inaczej kontakt z matką ziemia posiadam. Powalka jest gdzieś na wysokości 42cm od gleby przy 3 korpusach wysokość ula jest poniżej metra. Przy domu mam ule w sadzie i za wysoko bo dwa bloczki betonowe+ Przy 3 korpusach są problemy a jak zakładam przegonki to się dopiero robi ciekawie.

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lipca 2022, 14:53 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pozdrawiam z wysokości 189 ;) 3 korpusu nie przeglądam, tylko gniazda przy 1, 1/2 gniazda trzeba dołożyć jeszcze dla mnie z 40cm wtedy jest lux
. Kręgosłup ma w tym przypadku decydujące zdanie ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2022, 17:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
StefanS pisze:
Kol. Paraglider/Lotniarza zapraszam do przeczytania ksiazki - Thomas D. Seeley - "The lives of bees - the untold story of the honey bee in the wild".
2019.


Ten pan od książki, mógłby wiele się nauczyć od kolegi Janusza, zwłaszcza o pszczołach.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji