FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 sierpnia 2009, 18:12 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam
Pracując przy pszczołach, oprócz zasad bezpieczeństwa związanych ze stanem pogody, warto uwzględniać też rytmikę księżycową. Generalnie lepiej pielęgnować pszczoły w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu - szczególnie w trzeciej kwadrze, czyli kwadrze uprawy oznaczonej łopatką - z wyłączeniem samej pełni, kiedy owady bywają bardziej pobudzone, niespokojne, i nowiu, który z kolei stanowi okres swego rodzaju regeneracji sił pszczół.
Wszelkie zabgiegi lecznicze w ulu przeprowadzać w czasie ubywającego Księżyca, najlepiej po pełni. Z kolei dokarmianie pszczół korzystniejsze jest przy przybywającym Księżycu. Pracy przy ulach trzeba unikać także w czasie perygeum Księżyca. Najlepiej całkowicie pozostawić w spokoju pszczoły w pierwszym tygodniu po nowiu, czyli kwadrze liścia. Owady są bowiem wtedy szczególnie ożywione, pełne energi, ochoty do pracy.

HEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 19:58 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Trzymałem się kiedyś kalendarza biodynamicznego i byłem święcie przekonany że tylko dzięki niemu mam pszczelarskie i ogrodnicze sukcesy. W końcu lenistwo przeważyło , o kalendarzu zapomniałem i oddałem ogródek żonie . O dziwo , w pszczelarstwie nic się nie zmieniło , a ogródek "biodynamiczny" podupadł. Żona twierdzi że specjalnie coś z datami pomieszałem.
Hej!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: kalendarz
Post: 13 sierpnia 2009, 20:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lipca 2007, 22:18 - czw
Posty: 92
Lokalizacja: k/Limanowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja stosuje kalendarz biodynamiczny "Dni Siewu" autorstwa Marii Thun w ogrodnictwie. Miałem mozliwość porównać uprawę zgodnie z nim oraz bez jego zastosowania. W drugim przypadku efekty były mizerne. Przy pszczołach wystrzegam sie tzw "złych dni" ale narazie nie zaobserwowałem pozytywnych/negatywnych skutków. Naewno wszystko podpożądkowane jest rytmom przyrody, tylko pytanie na ile je człowiek poznał. Bo rytmy przyrody to szerokie zagadnienie księzyc to tylko element tej układanki.

_________________
"Stwórca chcial aby czlowiek obcowal z przyroda jako jej rozumny i szlachetny pan i stróz, a nie jako bezwzgledny eksploatator"
JAN PAWEL II
Parownikiem kwasu szczawiowego w warroze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 22:04 - wt 
paraglider pisze:
Trzymałem się kiedyś kalendarza biodynamicznego i byłem święcie przekonany że tylko dzięki niemu mam pszczelarskie i ogrodnicze sukcesy. W końcu lenistwo przeważyło , o kalendarzu zapomniałem i oddałem ogródek żonie . O dziwo , w pszczelarstwie nic się nie zmieniło , a ogródek "biodynamiczny" podupadł. Żona twierdzi że specjalnie coś z datami pomieszałem.
Hej!


Nie zadbałeś a nie daty są winne ! i czasami nie ma czasu patrzyć na fazy księżyca jak robota nagła lub pilna :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 22:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
ja w te kalendarzowe bzdury nie wierzę, czasami zerkam do niego i widzę że kolor jest zielony to czas by coś zrobić przy pszczołach a tu deszcz leje jak z cebra na drugi dzień robotę zrobiłem nie bacząc na to że w kalendarzu jest znaczek czerwony, gdybym tej roboty nie zrobił opóźniłbym rodziny w rozwoju

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji