FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:30 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 listopada 2007, 22:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 lipca 2007, 16:51 - wt
Posty: 44
Lokalizacja: Czarnów
Obiecałem, że napiszę na ten temat. Nie mogę jednak w pełni się wywiązać z tej obietnicy, ponieważ nie mogę znaleźć artykułu, w którym był zaprezentowany w szczegółach koszt założenia i prowadzenia pasieki, na bazie którego miałem to zrobić. Jednak znalazłem inny i chociaż będę mógł zwrócić uwagę na główną rzecz z tym związaną. W tym przypadku proszę nie bierzcie tych wyliczeń tak bardzo ściśle. Dają one tylko pewien obraz rzeczywistości.

Załącznik - "Artykuł"

Weźmy dla przykładu gospodarkę niskotowarową. Koszt produkcji na jedną rodzinę pszczelą wyniósł 195 zł.
W PN ule będą ze słomy (trwałość od 50 do 100 lat) dlatego jeśli chodzi o amortyzację uli to zakładam 5 zł, więc o 20 zł mniej. Odchodzi koszt cukru, węzy, matek pszczelich, leków (własne zioła), paliwa nie liczę w moim przypadku, czas pracy w moim przypadku to ok. 1 godz. czyli w sumie o 160 zł mniej.
Koszt produkcji w PN wyniósł więc 35 zł.
Jeśli w gospodarstwie niskotowarowej przyjęto 20 kg miodu, to po sprzedaniu dla przykładu po 18 zł będzie 360 zł, a po odjęciu kosztów produkcji (195) daje 165 zł zysku.
Teraz w PN aby otrzymać taki sam zysk to wystarczy odebrać 11 kg miodu (11 x 18 - 35 = 163 zł)
Ten sam rezultat o wiele mniejszym kosztem. Oczywiście nie jest wykluczony większy zbiór miodu


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Dobrze Ci życzący Raghu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 listopada 2007, 18:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2007, 09:08 - wt
Posty: 106
Lokalizacja: Ropczyce
Ty to jesteś szczęściarz ,sprzedać kilogram miodu po 18 zł - no no.
W moich okolicach nie ma sklepów ze zdrową żywnością a do Warszawy czy
Krakowa nie pogonię.
I ekologia mi się nie opłaci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 23:09 - sob 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
panowie, skala zainteresowania tematem szeroko rozumianej i dobrze pojętej ekonomii wskazuje, jak bardzo zapòźnieni jesteśmy w myśleniu.

A może się ,mylę i uda się rozwinać taki watek? każda czynność w pasiece i cała gospodarka pasieczna powinna dażyć do maksymalizacji efektywności (min. nakładòw, maks. efektòw).
uważam, że temat ekonomii/efektywności w pasiece zasługuje na swoje miejsce na stronie głòwnej (do administratoròw).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 00:02 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja z żoną mamy pszczoły z przyjemnosci i one nam dają zdrowie i za to je bardzo kochamy. A miód i pyłek i propolis a w lato mleczko to samo zdrowie. Ja jeszcze nie chorowałem na grype i niewiem co to jest grypa. Bo kocham pszczoły a one mnie daja zdrowie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 05:07 - ndz 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
miły_marian pisze:
Ja z żoną mamy pszczoły z przyjemnosci i one nam dają zdrowie i za to je bardzo kochamy. A miód i pyłek i propolis a w lato mleczko to samo zdrowie. Ja jeszcze nie chorowałem na grype i niewiem co to jest grypa. Bo kocham pszczoły a one mnie daja zdrowie. Pozdrawiam miły_marian

Z tą miłością to różnie bywa, mam znajomego który powiada" żonę to kocham! a obce pier...ole" :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 11:24 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Miało być o ekonomi a zkończyło sie na sexie



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 20:32 - ndz 
czasami jedno z drugim ma ma bardzo dużo wspólnego :leży_uśmiech: :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2011, 10:32 - wt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
stachu pisze:
czasami jedno z drugim ma ma bardzo dużo wspólnego :leży_uśmiech: :oczko:

:leży_uśmiech:

Miły Marian, z tych samych względów (ale nie tylko) mam pszczoły. A ekonomia w prowadzeniu pasieki dosięgnie każdego, nawet tego, co robi to tylko i wyłącznie dla zdrowia i przyjemności. Nikt chyba nie chce do pszczół dopłacać, a przynajmniej nie za dużo ;)
Poza tym ekonomia to nie tylko wymiar finansowy. Ekonomia to całe ludzkie działanie, powtarzam, min. nakładów (pieniędzy, ale czasu i pracy, zdrowia-kręgosłup itd.!) maksymalizacja efektu (miodu, pyłku, mleczka, propolisu, pierzgi, wosku, pszczół, zdrowia itd.)

Tak więc każdą czynność (czy raczej działalność) możemy wykonywać w sposób bardziej lub mniej ekonomiczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji