FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2011, 13:50 - pn 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Właśnie wczoraj polewałem 3,2% roztworem kwasu szczawiowego ,można polewać powyżej 0 stopni ale optymalna około 10
Zalecane 5-8 ml na uliczkę
20-30 ml słaba rodzina
30-40 ml średnia rodzina
40-50 ml silna rodzina
polewać najlepiej raz w roku w okresie bezczerwiowym

Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2011, 13:57 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Preparaty roślinne w zwalczaniu warozy.
1/; Położyć na gnieździe gazę , umieścić na niej liście pomidorów z 2-3 łyżki posiekanego czosnku – przykryć folią / procedurę powtórzyć po 4-5 dniach./
2/. Okresowo umieszczać na ramkach gniazda pokrzywę , tymianek , bagno zwyczajne , nagietek , liście orzecha włoskiego , konopi – przykryte folią.
3/. Szczypior , liście stokrotki owinąć w szmatkę położoną na ramkach – przykryć folią.
4/. Najlepsi pszczelarze Syberyjscy używali Jaskółczego Ziela do leczenia pszczół i przyśpieszania ich rozwoju używali go w tym celu jako świeżego jak i suszonego
Leczyli Nim ; Grzybicę otorbielakową ,Nosemoze ,Kislice (zgnilec łagodny europejski ) Zgnilec złośliwy (amerykański ) oraz Warrozę
20dkg świeżego pociętego/po pół centymetra/ jaskółczego ziela/zalać gorąca /nie wrzątkiem/ woda w ilości 2l- pozostawić na noc .Rano odcedzić i Zlać do pojemnika . Dodać alkohol aby uzyskać 30% stężenie .Tym płynem opryskiwać plastry z obsiadającymi pszczołami oraz wnętrze ula.
To samo Jaskółcze Ziele działa na Varoozę .
5/. Sok z cebuli /25ml/ lub czosnku , dodać do 1l syropu cukrowego /1:1/ - do karmienia .
6/. Wyciąg alkoholowy z tymianku – nasączyć gaziki i kłaść na ramki.
7/. 1 kg bagna zwyczajnego, 0,8kg świeżej pokrzywy , 3 gałązki krwawnika – gotować 30 min / na wolnym ogniu / - lub w/w rośliny zalać 10l wrzącej wody i zostawić na 3 dni , potem do 3l wyciągu dodać 300 gram cukru . /Spryskiwać pszczoły 2 razy w miesiącu od czerwca /.
8/. Obrane ziemniaki zetrzeć na tarce , odcedzić – sok / 40-50 ml /dodać do 1l syropu / 1:1/
17-20 ml/ul kropić w uliczki , 3 razy co 3 dni.
Starte ziemniaki w woreczkach foliowych / otworami w dół / kłaść na gniazdo – od czasu do czasu wymieniać.
9/. 250g świeżej pokrzywy rozdrobnić, zalać wodą do zakrycia – gotować 5 min i odstawić na 4h. Przefiltrowany wyciąg rozcieńczyć w 1l syropu cukrowego , podawać po 250- 300ml - 3 razy co 3 dni
10/. 40-50g drobno pokrojonej papryki zalać1l wrzątku – trzymać w termosie 10 – 20 h . Spryskiwać pszczoły na ramkach 3-4 razy w temperaturze po niżej 15*C , co 3-6 dni wiosną a latem po miodobraniu.
10g sparzyć w 1l wody i gotować przez 5min. Wlać do termosu na 24h – wywar przesączyć , zmieszać z 1l syropu /1:1/ - dać po 200ml na ul do skarmienia.
11/. Posiekać 2 główki czosnku , zalać 1l wody na 10h . Do 1l syropu cukrowego / 1:1 /, dodać 2 łyżki wyciągu ./ Stosować wiosną lub po miodobraniu
12/. 1ml olejku lawendowego na 250ml alkoholu etanolowego – nasączyć płytę miękką / 5cm na 10cm / umieszczoną w woreczku foliowym , otworami w dół na ramkach /2-4 razy w sezonie/ .
13/. 500g suszonego piołunu na 10l wrzącej wody , do odstania na 2 dni – do 1l syropu cukr. Dodajemy 100ml wywaru . Jedną rodzinę zakarmiamy 6l w/w syropu.
14/. Tymol – wyciąg z tymianku. 10g w torebce foliowej umieścić na gnieździe / wykluczyć na 2 tygodnie przed miodobraniem /.
15/. Odymianie w fazie bez czerwiowej / 3 * 7 dni /:
Huba brzozowa , liście tytoniu , pieprzu , jaskółcze ziele , wrotycz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2011, 14:10 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Paraglaider wszytkiego próbowałeś :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2011, 15:30 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Podałem zaledwie kilkanaście przepisów wypróbowanych w pszczelarstwie ekologicznym , jako alternatywę dla ciężkiej chemii i nie tylko. Sam mam opracowany własny schemat walki z warozą , który do tej pory mnie nie zawodzi . Przyznasz że warto poszerzać swoją wiedzę i sprawdzać ją potem w praktyce by umieć wyłowić z niej dla siebie to , co jest najbardziej przydatne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2011, 21:04 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Paraglaider tak zgodzę się, że trochu za dużo tej ciężkiej chemi w ulach, sam stosuje niektóre sposoby które wymieniłeś :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 12:18 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mam pytanie do doswiadzczonych w tym temacie jakiej proporcji zastosowac kwas szczaiowy w dyfuzorze a jak do polewania ,kupiłem kwas 6% wiec interesuje mnie co mam z tym zrobic wczesniej nie stosowałem tego srodka



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 15:40 - ndz 

Rejestracja: 22 stycznia 2008, 21:06 - wt
Posty: 91
Lokalizacja: Wrocław
henry650 pisze:
Mam pytanie do doswiadzczonych w tym temacie jakiej proporcji zastosowac kwas szczaiowy w dyfuzorze a jak do polewania ,kupiłem kwas 6% wiec interesuje mnie co mam z tym zrobic wczesniej nie stosowałem tego srodka
W dwóch poprzednich latach polewałem 3,2% mieszaniną kwasu szczawiowego z syropem cukrowym 1:1.Przy rozrabianiu mieszaniny stosowałem maseczkę gdyż wdychanie żrących mikro kryształków kwasu jest bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego.Roztwór 6% kwasu szczawiowego nie powinien być tak żrący(więc jest bezpieczniejszy).Dyfuzora nie mam więc trudno mi radzić.Dwa lata temu próbowałem odparowywać po 2 g z parownika podgrzewanego świecą samochodową ale zrezygnowałem z tego bo pary są niezwykle żrące i moim zdaniem zabieg taki jest niebezpieczny dla pszczelarza.Stanisław S


henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 15:43 - ndz 

Rejestracja: 22 stycznia 2008, 21:06 - wt
Posty: 91
Lokalizacja: Wrocław
[quote="henry650"]Mam pytanie do doswiadzczonych w tym temacie jakiej proporcji zastosowac kwas szczaiowy w dyfuzorze a jak do polewania ,kupiłem kwas 6% wiec interesuje mnie co mam z tym zrobic wczesniej nie stosowałem tego srodka


W dwóch poprzednich latach polewałem 3,2% mieszaniną kwasu szczawiowego z syropem cukrowym 1:1.Przy rozrabianiu mieszaniny stosowałem maseczkę gdyż wdychanie żrących mikro kryształków kwasu jest bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego.Roztwór 6% kwasu szczawiowego nie powinien być tak żrący(więc jest bezpieczniejszy).Dyfuzora nie mam więc trudno mi radzić.Dwa lata temu próbowałem odparowywać po 2 g z parownika podgrzewanego świecą samochodową ale zrezygnowałem z tego bo pary są niezwykle żrące i moim zdaniem zabieg taki jest niebezpieczny dla pszczelarza.Stanisław S


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji