FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:40 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Powitanie.
Post: 26 września 2016, 08:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Witam Wszystkich.
Chciałbym się przywitać i prosić o przyjęcie do braci pszczelarskiej.
Mam na imię Wojciech. Mieszkam w Białymstoku, ale moja pasieka położona będzie na południu woj.podlaskiego, powiat siemiatycki. Planuję tak od 5 do 10 uli, nie więcej. Pszczelarstwo kusiło mnie od dawna, ale w praktyce zaczęło się w ubiegłym tygodniu, kiedy to przywiozłem pierwsze dwie rodziny na moje siedlisko. Wszystko to było poprzedzone sporą ilością teorii…książki, poradniki, filmiki, e-kursy.
Przywiozłem dwie rodziny na ulach warszawskich poszerzanych. Pewien Pan po śmierci swojego ojca chciał się ich pozbyć, więc okazyjnie kupiłem od niego cztery ule, w tym dwa zasiedlone. Jedna rodzina na 5, druga na 6 ramkach. Nie jest to siła, a i linia pszczół nieznana. Ponieważ nie zajmował się nimi przez ostatni rok, roje robiły sobie co i jak chciały w tych ulach. Zajrzawszy tam zobaczyć można niemały bałagan, ale cóż… pierwsze wyzwanie przede mną. Efekt jest taki, że pszczoły pozaklejały i nabudowały co i gdzie się da, że ciężko ramkę wyjąć. Na dodatek gostek włożył jedną ramkę nadstawkową, to sobie pszczółki dobudowały resztę plastra do samego dna :) . Z tego co udało mi się wczoraj wyjąć o zobaczyć, to widać…jest trochę czerwiu, ale poza tym wszystko dokumentnie zalane zasklepionym miodem.
I teraz moje pytanie: robić z tym porządek teraz? Odrywać te plastry teraz i wklejać do ramek czy zostawić na zimę? Działania lecznicze podejmować już teraz?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i porady.

Pozdrawiam
Wojciech


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 26 września 2016, 08:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Lecz jak najszybciej, gniazdo pewnie zmniejszysz, więc nadbudowaną ramkę wysuń za zatwór, niech zniosą żarcie do gniazda. Ustaw tyle, aby pszczoły obsiadały na czarno, odłóż wszelkie ramki bez pszczół, jak trzeba, połącz.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 26 września 2016, 17:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Witaj. Ciężko Ci radzić, tak bez zdjęć. Nieraz można większego bałaganu narobić ruszając, jak jest miód. Na pewno trzeba usunąć dziką zabudowę bez miodu z boku.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 27 września 2016, 17:09 - wt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Witam kolegę :D
Ja bym poradził
podlecz i jak maja zapas to zostaw do wiosny, bo wtedy na manewry i praktyczną naukę masz cały sezon, a teraz już po sezonie,
ani plastrów nie odbudują, z matki w razie w też może być problem.

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 28 września 2016, 12:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
W jednym z tych dwóch uli jest również dziwnej budowy nadstawka, o czym nie wspomniałem wcześniej. 5 czy 6 ramek. "na wagę" biorąc są chyba pełne, bo strasznie ciężkie. Ten "urobek" zabrać im czy zostawić przenosząc na dół, żeby sobie przeniosły do gniazda?
W kwestii leczenia: apivarolu to raczej nie dostanę tak na szybko teraz. Sprawdzałem w naszym sklepie jest coś takiego jak "Bee Vital Hive Clean". Zaaplikować ten środek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 28 września 2016, 13:19 - śr 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Jak maja zapas w gnieździe to nadstawkę możesz zabrać i wirować.

Ja nie stosowałem tego środka, ale lepsze cos niż nic.
Ja w pierwszym sezonie leczyłem apiwarolem, z tego względu ze nic nie wiedziałam na temat innych środków. W sklepie pszczelarskim powinieneś dostać. Jak nie ma to pogadaj ze sprzedawcą to pewnie też pszczelarz albo zna okolicznych, na 2 ule chcąc dymić jak piszą 4x co 4 dni potrzebujesz 8 tabletek, może jakiś pszczelarz ci odsprzeda.

Jak nie to podkurzacz z mieszanką wrotycz, mieta, pokrzywa, piołun i dmuchasz w wylotek tak żeby górą wylatywał dym, i zamknąć na chwilę wylotek

varobin domowej roboty - olejki tymiankowy, eukaliptusowy, mentolowy, kamforowy i goździkowy 1:1:1:1:1:1 i po 20-40 kroplik na tekturkę na ramki, ponadto olejki pichtiowy, czy fenkułowy

Z kwasów używałem tylko mlekowego 15% do pryskania, ale trzeba wyciągać wszystkie ramki i pryskać, ale nie przemoczyć i powinno być ciepło, i mieszanina też ciepła

Jak jest możliwość to przed zabiegiem na dno kartka A4 pomalowana olejem - i sprawdzenie np. po 24h będzie wiadomo jak silnie są porażone rodziny

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Powitanie.
Post: 28 września 2016, 22:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Jakbyś miał trudności z dostaniem apiwarolu, to mnie zostanie z połowę opakowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji