FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:44 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilka pytań
Post: 27 listopada 2016, 20:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Po skończonym sezonie nasuwa mi się kilka pytań.. Czy zauważyliście negatywny wpływ kwasu octowego,na akceptację suszu w sezonie? Ponieważ w jesienią w tamtym roku zauważyłem motylicę na plastrach zastosowałem kwas octowy i potem w sezonie pszczółki nie chciały nawet miodu składać w niektórych korpusach..Pytanie 2: Próbował ktoś przy rozwoju wiosennym w ulu z rodnia na 2korpusach położyć korpusy na krzyż? Przez przypadek w 2 ulach zamiast o 180' obróciłem korpusy o 90' przy następnym przeglądzie efekt w porównaniu z innymi rodzinami był hmm zadziwiający.Pytanie 3: Czy możliwe jest przegrzanie miodu w korpusach w samochodzie? Pytanie 4: Jak radzicie sobie z rabunkami w okresie bez pozytkowym? Przy układaniu gniazd na zimę miałem duży problem z masowym rabunkiem, jak nigdy dotąd.Zakrywałem gniazda mokrą szmatą przy przeglądach,przerywałem prace na kilka godzin ale i tak była masakra. Pozdrawiam i proszę o wasze opinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2016, 20:07 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
1,2,3-nie wiem
4-staram się robić zawsze pod wieczór,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2016, 21:16 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
3.jak masz w aucie 50 st. to przegrzejesz ale do puki plastry nie popłyną to raczej nie .
4.bardzo szybko ale też delikatnie trzeba robić przegląd bez dymu ,skrzynia na ramki odkładane szczelna i przykryta szmatą mokra ,można pokropić jakimś olejkiem .A jak poczują to przerwa ,zanim wystąpi ruch w pasiece .Z rana i wieczorem ,lepiej z rana .
Ogólnie w tym roku dużo osób miało z tym problem ,

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2016, 00:18 - pn 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
kkdt pisze:
Po skończonym sezonie nasuwa mi się kilka pytań.. Czy zauważyliście negatywny wpływ kwasu octowego,na akceptację suszu w sezonie? Ponieważ w jesienią w tamtym roku zauważyłem motylicę na plastrach zastosowałem kwas octowy i potem w sezonie pszczółki nie chciały nawet miodu składać w niektórych korpusach..Pytanie 2: Próbował ktoś przy rozwoju wiosennym w ulu z rodnia na 2korpusach położyć korpusy na krzyż? Przez przypadek w 2 ulach zamiast o 180' obróciłem korpusy o 90' przy następnym przeglądzie efekt w porównaniu z innymi rodzinami był hmm zadziwiający.Pytanie 3: Czy możliwe jest przegrzanie miodu w korpusach w samochodzie? Pytanie 4: Jak radzicie sobie z rabunkami w okresie bez pozytkowym? Przy układaniu gniazd na zimę miałem duży problem z masowym rabunkiem, jak nigdy dotąd.Zakrywałem gniazda mokrą szmatą przy przeglądach,przerywałem prace na kilka godzin ale i tak była masakra. Pozdrawiam i proszę o wasze opinie.


Octu nie stosuje, ale może po prostu było go czuć .
Spróbuj zrobić wietrzenie ramek na wiosnę i powinno pomóc .
Jeżeli chodzi o rabunki , to najlepiej w tym okresie przeglądy robić pod wieczór ,
wtedy pszczoły są najmniej aktywne .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2016, 13:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kkdt, odnośnie Twoich pytań:

1.kwas octowy lodowaty jest bardzo dobrym środkiem dezynfekującym ale pozostawia charakterystyczną woń ,plastry wietrzymy [długo] a jeszcze lepiej przemrażamy na wolnym powietrzu pozbywając się jego pozostałości.

2.krzyżowe ustawienie korpusów to stary sposób polecany na wczesnowiosenne powiększanie gniazda -ponoć ułatwia zagospodarowanie nowej przestrzeni z tego powodu ze zakłóca/ogranicza dehermetyzacje części gniazdowej .

3 .przegrzanie miodu może nastapić np.w busie na pace lub przez szybe jakiegokolwiek innego pojazdu ,w extremalnych przypadkach może wypłynąć samoczynnie niezasklepiony miód lub następuje deformacja plastrów [oberwanie] topienie wosku to juz extremum co do HMF miodów nie powinno sie wystawiać na temp.wyższe jak 35-40 st.

4.rabunki problem stary jak sama hodowla pszczół ,są linie pszczół mniej lub bardziej do nich skłonne tak samo jak i linie z większym lub mniejszym instynktem obronnym ,rabunki widoczne nie sa tak grozne [poprzez widoczne objawy jak ciche rabunki] ograniczyć ich przebieg można poprzez nieotwieranie uli w okresie bezpozytkowym występujacym zaraz po obfitych pozytkach ,ograniczanie czasowe przeglądu oraz przeglady tylko kilku uli po zauważeniu "podniecenia" pszczół :wink: :lol: zakończyc ,do tego wszystkie uwagi jakie juz padły w tym temacie.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji