FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Całoroczna gospodarka pasieczna
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=17&t=4480
Strona 1 z 1

Autor:  hwafel [ 01 kwietnia 2011, 10:16 - pt ]
Tytuł:  Całoroczna gospodarka pasieczna

Czynności wykonywane w pasiece miesiąc po miesiącu:

Styczeń
Wykonujemy gruntowny przegląd miodarki. Naprawiamy, sprawdzamy, regulujemy. Wiadomo, miodarka nie może nas zawieść w sezonie.

Luty
Trzymamy miodarkę w pogotowiu. Podczas odwilży można odebrać pszczołom niezjedzony miód z nawłoci i rdestów i odwirować. Oczywiście nie odwirowujemy komórek z syropem z cukru, które przed wirowaniem zaklejamy taśmą.

Marzec
Miodarka umyta i gotowa do pracy, ponieważ marzec, tradycyjnie w polskim pszczelarstwie, jest miesiącem odbierania miodu ze sztachet.

Kwiecień
Pobudzamy rodziny do rozwoju. W tym celu wirujemy miód z wierzb i klonów, tym samym skłaniamy pszczoły do intensywniejszej pracy i pszczoły się rozwijają.

Maj
W maju w niektórych rodzinach może wystąpić nastrój rojowy, który zwalczamy odwirowując (profilaktycznie z całej pasieki) miód z mniszka i z rzepaku. Pszczoły nie myślą wtedy o rójce tylko co by tu zjeść.

Czerwiec
Rójki w czerwcu mogą być zmorą dla pszczelarza. Pszczelarz postępowy nie ma z tym kłopotów, ponieważ regularnie odwirowuje pszczołom miód z akacji, maliny i kruszyny. Pszczoły nie roją się bo nie mają czego nabrać do wola.

Lipiec
Musimy, choć jest trudno, znaleźć czas na założenie do miodarki łożysk wysokoobrotowych. Należy również zaopatrzyć się w duże ilości smaru wysokotemperaturowego, po czym przystępujemy do wirowania lip, ostów, chabrów itp.

Sierpień
W sierpniu matki powinny intensywnie czerwić. Przede wszystkim powinny mieć dużo miejsca na składanie jaj. W celu uwolnienia komórek, wirujemy miód z nawłoci, chwastów i spadzi. Każdy szanujący się pszczelarz nie wiruje czerwiu, więc te komórki zaklejamy taśmą.

Wrzesień
Karmienie zimowe. Pamiętamy o udostępnieniu miejsca na składowanie syropu. Należy dokładnie odwirować miód z nawłoci i wrzosów, zapewni to pszczołom komfort w rozłożeniu zapasów.

Październik
Kto nie zdążył z karmieniem we wrześniu, uzupełnia zapasy. Można również przystąpić do odbierania miodu z rdestu.

Listopad
Kończą się prace pasieczne., W ciepłe dni można skontrolować stan zapasów. Jeśli jest ich więcej niż potrzeba, oznacza to, że pszczoły doniosły jeszcze miodu i należy go odebrać ponieważ może to być miód ze spadzi i upadki wiosenne gotowe. Odbieramy techniką jak lutym.

Grudzień
Jedyną czynnością, którą należy wykonać jest konserwacja miodarki,niech służy w przyszłym sezonie, który już niedługo. Potem pszczelarz udaje się na zasłużony odpoczynek, spędza czas z rodziną (na drutowaniu ramek), przygotowuje się do Świąt (przystraja miodarkę bombkami) a w Wigilię...

A w Wigilię pszczelarz przemawia ludzkim głosem czyli ANI SŁOWA O PSZCZOŁACH

Autor:  Pogodny Piątek [ 01 kwietnia 2011, 13:16 - pt ]
Tytuł: 

Rewelacyjny tekst. Gratuluję inwencji :)

Autor:  miły_marian. [ 01 kwietnia 2011, 21:45 - pt ]
Tytuł: 

Bardzo dobry bo ima aprelisowy Pozdrawiam miły_marian

Autor:  mik [ 01 kwietnia 2011, 22:05 - pt ]
Tytuł: 

:brawo:

Autor:  Witamina [ 02 kwietnia 2011, 21:35 - sob ]
Tytuł: 

Kurcze a jaki kolor ma miód sztachetowy :leży_uśmiech: zapewne zależy to od koloru sztachet :leży_uśmiech: o smaku to już nie wspomnę :D hehe Te chińskie to są pewnie sztachetowe :leży_uśmiech:

Autor:  bo lubię [ 17 stycznia 2014, 20:05 - pt ]
Tytuł:  Re: Całoroczna gospodarka pasieczna

hwafel, perełka :haha: :haha: warto wydrukować i dla klienta wywiesić ,w widocznym miejscu,a co tam ,może się skusi na sztachetowy :haha: :haha: :haha:

Autor:  goral_mlody [ 17 stycznia 2014, 20:59 - pt ]
Tytuł:  Re: Całoroczna gospodarka pasieczna

Zaklejamy taśmą, ale jaką- czy wystarczy taka biurowa? Mam też izolacyjną i malarską, ale nie wiem która lepsza, żeby klej nie zafałszował miodu, a później nie zerwać jej z odsklepem na komórkach czerwiu. Może użyć tej malarskiej- papier zgryzą i wyniosą z ula... :haha:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/