FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 09:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 12 września 2021, 09:03 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
baru0 pisze:
henry650 pisze:
skoro u jednego kolegi jedne pszczoły dały sporo inne o połowe mniej to co?

Zawsze się boję że rabusie ,tego się[najbardziej boję .

henry650 pisze:
jeden nawet się chwalił ze dały mu ponad 50l z ula miodu spadziowego z jodły u mnie mniej bo była tylko modrzewiowa.

W tym roku ? To daj namiary bo ludzie się pytają o spadź ,polecę kolegę .

Wracając do tematu ,mam trzy linie , i tylko rabusie przynoszą więcej .
"Rabusie "pszczoły które są nadpobudliwe ,szukają"dziury w całym" żeby wejść do ula .
Przeglądasz 20 rodzin spokój nagle przy 21 szum i towarzystwo .
W tamtym roku ,dzięki produkcji ziołomiodu aroniowego ,zlokalizowałem 3 rodziny złodziejki w pasiece .
Na 50 rodzin na pasieczysku te 3 rodziny rabowały ,bez widocznych efektów ,czyli walka po wylotkach itp:.
Najlepsze pszczoły bym powiedział w innej sytuacji .
Jakieś mam uprzedzenie :D


Jak jest pożytek to nie ma rabunków więc spoko.
A jeśli chodzi o miód to już wypsprzedany właśnie dzwoniłem i pytałem .

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2021, 09:06 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Hieronim pisze:
henry650 pisze:

U mnie hinderhofen się sprawdza ale poleciłbym kolegom swój wynalazek kilka egzemplazy jest już u moich kolegów jeden nawet się chwalil ze dały mu ponad 50l z ula miodu spadziowego z jodły u mnie mniej bo była tylko modrzewiowa.

Ciekawe , czy jacyś uczeni badali jak to jest z tą spadzią , bo z pożytkami nektarowymi wiadomo , jest dużo kwiatów , odpowiednia pogoda [ciepło i wilgotno] , pszczoły z cechą miodności , to prawie zawsze nanoszą i dotyczy to dużego obszaru , natomiast , jak piszą koledzy , na stosunkowo niewielkim obszarze , o niemal identycznych warunkach , w jednym miejscu jest pożytek spadziowy a w innym nie. :thank:


Jeśli chodzi o spadż to chyba nie wie nikt bo to co czytałem w książkach to nie sprawdza się w życiu mam pasieki jedna od drugiej w odległosci od 300-500m jedynie róznica w wysokości duża i miody spadzioweteż w tym roku w jednej spadż modrzewiowo jodłowa a w drugiej modrzewiowa.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 17:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Pytanie do spadziowców.
Czy sprawdza się obiegowa opinia, że buckfast boi się lasu?
Czy występuje praktyczna różnica pomiędzy car a bcf na spadzi?

Offtop
Czy warto pozyskiwać spadz modrzewiową?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 22:08 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
sangbleu pisze:
Pytanie do spadziowców.
Czy sprawdza się obiegowa opinia, że buckfast boi się lasu?




A co do mojej pasieki to u mnie jak kilka lat temu wystąpiła spadź to czysta była tylko w jednej rodzinie i właśnie to był BF ale nie Fx tylko F1. A reszta miała nektarowo-spadziowy niezależnie od rasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2021, 07:28 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
sangbleu pisze:
Pytanie do spadziowców.
Czy sprawdza się obiegowa opinia, że buckfast boi się lasu?
Czy występuje praktyczna różnica pomiędzy car a bcf na spadzi?

Offtop
Czy warto pozyskiwać spadz modrzewiową?


BF nie boi się lasu ale w moim terenie mam takie pożytki jak mam więc przy stacjonarnej pasiece w moim terenie sprawdza się krainka ,kaukaz,i środkowo europejska.A różnica międzi bf a crainka jest taka ze w moim terenie crainka dsje rade bez karmienia w sezonie a bf trzeba dokarmiać i wtedy jest miód mieszany z cukrem .A fo tego tak jak pisałem w innym temacie żółtki na spadzi źle zimują a zwłaszcza jak jest dodatek modrzewia a ostatnie lata właśnie spadz jako dodatek na zime.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2021, 10:25 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
A reszta miała nektarowo-spadziowy niezależnie od rasy.

Jak to rozróżnić , to czarne i to czarne , dałeś do zbadania? Jakoś nie chce mi się wierzyć , że z każdego ula odbierasz miód osobno.
Masz konduktometr?

Obrazek
U mnie widać różnice na poszczególnych pasiekach , ale nie w poszczególnych ulach , być może dlatego , że staram się nie trzymać rabujących pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2021, 11:45 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
Jak to rozróżnić , to czarne i to czarne , dałeś do zbadania?

Była różnica w kolorze. Spadź czarna jak smoła, a nektarowo-spadziowy jak mocna herbata. Ciut ciemniejszy jak widać na pierwszym planie zdjęcia, które dodałeś.
Hieronim pisze:
Jakoś nie chce mi się wierzyć , że z każdego ula odbierasz miód osobno.

Mam na tyle mało uli i blisko do miodarki, że mogę sobie na to pozwolić.
Hieronim pisze:
U mnie widać różnice na poszczególnych pasiekach , ale nie w poszczególnych ulach , być może dlatego , że staram się nie trzymać rabujących pszczół.

U mnie widać różnicę w poszczególnych ulach, szczególnie jak są różne rasy i linie. W tym roku nawet miałem tak, że w 3 rodzinach górna połowa każdej ramki miała jaśniejszy miód, a druga dolna połowa ciemniejszy :haha: To taka wada dużej ramki na słabych pożytkach.
Rabowanie pszczół tu nie ma nic do rzeczy, a i też takich pszczół nie posiadam. Jedną krainkę podejrzewam o skłonność do rabunków ale z racji wieku została tam wymieniona matka więc powinny się uspokoić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2021, 16:23 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
Była różnica w kolorze. Spadź czarna jak smoła, a nektarowo-spadziowy jak mocna herbata. Ciut ciemniejszy jak widać na pierwszym planie zdjęcia, które dodałeś.

U mnie widać różnicę w poszczególnych ulach, szczególnie jak są różne rasy i linie.

Pewnie masz bogatszą bazę pożytkową i dlatego pszczoły mają do wyboru ,jaki miód chcą nosić , u mnie jest w tym samym czasie jest w zasadzie jedno źródło pożytkowe i dlatego nie mają wyboru , albo noszą to co jest , albo głodują. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2021, 23:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
mam Elgona.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2021, 17:20 - wt 
sangbleu pisze:
Pytanie do spadziowców.
Czy sprawdza się obiegowa opinia, że buckfast boi się lasu?
Czy występuje praktyczna różnica pomiędzy car a bcf na spadzi?

Offtop
Czy warto pozyskiwać spadz modrzewiową?


Nie jest prawdą że bf (ale bf a nie popłuczyny). Boi się lasu.
Czy występuje różnica między car a bf na spadzi , nie wiem.

Czy warto pozyskiwać spadz modrzewiową ? Jak ktoś ma takie pożytki to warto. Mi się zdarzyła w tym sezonie raz pierwszy. A wcześniej pewnie nie zauważyłem . Choć szybką krystalizację miodu raczej bym nie przegapił. Może jakaś drobna domieszka , bez znaczenia.


Na górę
  
 
Post: 28 września 2021, 17:29 - wt 
Elgon to nie bf. W mym terenie ta pszczoła się do niczego nie nadaje.
Jak w 2014 roku była obfita spadź jodłowa miałem pół elgonów , pół bf.
Rano o godz 5 wydawało się że Elgony to był właściwy wybór. Ale tylko to. Srednia z ula wskazała że coś o nazwie Elgon już nigdy w mej pasiecie mieć miejsca nie zazna. Bf dochodziły do 80 kilka słoików z ula Elgon osiągną max 14 owych słoików. A miałem z kilku miejsc. Od Polbarta 80 % ale i po matkach bezpośrednio z Szwecji. To jest kicha.[b] W mym terenie.[/b]


Na górę
  
 
Post: 28 września 2021, 21:41 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
robertf, Elgon to BF na afrykańskiej czarnej pszczole apis mellifera monticola z góry Elgon.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2021, 15:16 - śr 
BARciak pisze:
robertf, Elgon to BF na afrykańskiej czarnej pszczole apis mellifera monticola z góry Elgon.

No nie jest tak do końca. Erik Osteriiaich przywiózł tą pszczołę za Błogosławieństwem Brata Adama , który był już wówczas schorowany. I że tak powiem pod patronatem Brata i hodowców buckfast się wyreklamował.
Znacie te zdjęcia z naszego Pszczelarstwa tak zwane słynne wieże na 2,5 metra ?
Następnie porzucił świat i stowarzyszenie pszczelarzy buckfast i na fali osiągniętego już sukcesu medialnego , tylko i wyłącznie , istnieje do dziś. Część hodowców buckfast do swojego programu hodowlanego wprowadziła elgony. Ale od kilku dobrych lat, elgon nie ma nic wspólnego z buckfastem.
Wiem że inni hodowcy też sprowadzili tą pszczołę i próbują hodowli. Ale na dziś Elgon to Erik Osteriiaich i to nie jest pszczoła buckfast.


Na górę
  
 
Post: 29 września 2021, 15:37 - śr 
Poczytajcie sobie na jego blogu.
Jak mu padły rodziny znalazł dzikie roje , stwierdził że to muszą być jego elgony i rozpoczął hodowlę na nich.

W latach 2009 do 2013 wydałem tak dużo kasy na ten chłam że ostrzegam kolegów.


Na górę
  
 
Post: 29 września 2021, 21:38 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
robertf, jak kupujesz Elgony od hodowców innych niż Erik Osterlund (nie słyszałem żeby ktoś w PL miał reproduktorki od niego) np od Kollera to jest to któreś tam pokolenie ELxBFxBFxBF... itd więc jest to Buckfast.
robertf pisze:
No nie jest tak do końca. Erik Osteriiaich przywiózł tą pszczołę za Błogosławieństwem Brata Adama , który był już wówczas schorowany. I że tak powiem pod patronatem Brata i hodowców buckfast się wyreklamował.

I ta pszczoła powstała z krzyżówki Monticola x BF a przynajmniej tak wszędzie jest napisane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2021, 11:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak pisze:
od Kollera to jest to któreś tam pokolenie ELxBFxBFxBF... itd więc jest to Buckfast.


rodowody mają b. ładne napisane te matki od Kollera….ale potem wszystkie te jego Buckfasty / Elgony /Primorskie jakie sprzedaje w kategorii "kontrolowanego unasienniania/trutowiska" są unasienniane naturalnie tym samym materiałem na trutowisku w Rhon - przy czym z tego co widzę na rodzinę ojcowską w 2021 została wybrana linia B1452.11 (LS) tj. Buckfast od Stefan Luff (LS) - ale z tego co widzę zawiera w sobie ona UN sztucznie matki VT i 1-2 trutni VT (varroa tolerance) od Kollera i Stefan Luff -- więc można uznać, że w sumie to dobry krok...

Elgon14 od KK (Kollera) jaki przyszedł do mnie w tym roku (konkretnie EL.20.3.14) z tego co widzę w rodowodzie ma "matki" Elgon od Kollera a trutnie którymi te matki były unasiennione to BCF od PP i FF czyli w uproszczeniu - EL*BCF X EL*BCF - no i dalej matka jak z tgo wyszła dla mnie... została UN na trutowisku górskim w Rohn tym co napisałem wyżej tj B1452.11 (LS) - także ciężko powiedzieć ile tu Elgona w Elgonie rozumianego jako dużej ilości genów - apis mellifera monticola - ale chyba śmiało można stwierdzić, że zdecydowanie ich mniej niż więcej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2021, 12:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
dodam jeszcze...

natomiast... patrząc w rodowód Buckfasta B47 - to widzę tam 1 trutnia jako stronę ojcowską linii ojcowskiej - 1 truteń EL131 od hodowcy (EO) - przy czym... nie wiem kto to bo nie znalazłem takich inicjałów tutaj - https://perso.unamur.be/~jvandyck/homag ... tml#paysSE - ale EO - to zapewen Erik Österlund - tak więc paradoksalnie w B47 może być więcej Elgona niż w EL14... o ile EO faktycznie ma jeszcze pszczoły zawierające geny apis mellifera monticola…


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2021, 16:12 - czw 
Panowie macie rację. Ja jako amator opisuję swoje doświadczenie i w pewnym momencie "zachwyt" Elgonem, ulegając marketingowi. Przed czym ostrzegam.
W Polsce było wielu pszczelarzy co zakupiło matki bezpośrednio w Szwecji, ale skoro publicznie się nie wypowiadają ,to nie mam prawa ujawniać. Opinie są podobne do moich.

W historii internetu można wyłuskać i ewentualne skonsultować:
http://www.apiflora.pl/jupgrade/index.p ... kupi-matki


Na górę
  
 
Post: 30 października 2022, 19:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
W tym sezonie, na moim terenie, cellki od kolegi tomi007, najlepsze. Choć jeżeli o komfort pracy KB i saharyjki lepsze.
Dzięki tomi007, :pl:

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2022, 22:02 - ndz 
Również mam matki od Tomi007. Najlepiej sprawdzają się saharyjki.


Na górę
  
 
Post: 23 stycznia 2023, 12:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Odświeżę trochę temat. Co do buckfasta się nie wypowiadam bo go nie mam i nie miałem. Obecnie mam w pasiece 3 linie krainek, Celle, Nieskę i Sklenara H47. Jak u mnie miodowo najsłabiej wypadła Celle. Sklenar i Nieska na podobnym poziomie. Nieska ma opinię pszczoły później startującej z rozwojem wiosennym, ale odpowiednio poprowadzona ładnie nosi już na mniszku. Sklenar fajnie wyszukuje pożytki nawet te niewielkie i na nich pracuje. Mam pasiekę w lesie więc dla mnie to ma znaczenie. Lekki zawód na Celle ale tragedii nie ma. Może na lepszych pożytkach towarowych była by wydajniejsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji