FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:33 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: car Celle
Post: 07 sierpnia 2021, 16:23 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Nie znalazłem tematu o tej linii więc pozwolę sobie takowy temat założyć.
Ostatnio ta linia stała się popularna. Ja ją mam pierwszy raz u siebie od tego sezonu. Z 6 zamówionych matek zostały 4, niby niewiele ale starczy na początek. Linia jest u mnie krótko, ale już widzę różnicę w porównaniu do innych krainek. Jedna z matek ma większość robotnic żółtych i sama jest troszkę jaśniejsza od pozostałych.

Co możecie powiedzieć o tej linii? Jak się sprawdza u was?

https://www.youtube.com/watch?v=_xeJgp37l4U


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 27 sierpnia 2021, 15:37 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Poprawka. Po wczorajszym, przeglądzie dwie z czterech rodzinek z linią Celle sa żółte, a dwie ciemne.Matki od dwóch kolegów z forum. Na razie zapowiadają się bardzo dobre pszczoły. Co pokarzą zobaczę jak przezimują. Ciekawe co spowodowało żółty kolor w dwóch rodzinach, bo żółte trutnie miałem tylko w jednym ulu. Chociaż może to po nich :D
Ktoś coś napisze jak te pszczoły sprawdzają się u niego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 27 sierpnia 2021, 15:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
BARciak pisze:
Ktoś coś napisze jak te pszczoły sprawdzają się u niego?


Planuje zainteresować się tą linią mocniej od następnego roku, więc również chętnie podepnę się pod prośbę BARciak.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 27 sierpnia 2021, 15:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 368
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak pisze:
Ciekawe co spowodowało żółty kolor w dwóch rodzinach, bo żółte trutnie miałem tylko w jednym ulu. Chociaż może to po nich


Z tego co wiem, matka do unasiennienia szuka punktów kongregacji możliwie daleko od swojego ula.
Więc zakładając że masz jakiekolwiek pasieki w promieniu ~5-10km to najpewniej bzykneła się m.in. z trutniem z takowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 27 sierpnia 2021, 21:37 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
Poprawka. Po wczorajszym, przeglądzie dwie z czterech rodzinek z linią Celle sa żółte, a dwie ciemne.Matki od dwóch kolegów z forum. Na razie zapowiadają się bardzo dobre pszczoły. Co pokarzą zobaczę jak przezimują. Ciekawe co spowodowało żółty kolor w dwóch rodzinach, bo żółte trutnie miałem tylko w jednym ulu. Chociaż może to po nich :D
Ktoś coś napisze jak te pszczoły sprawdzają się u niego?

Od reproduktorek , wszystkie pszczoły wychodzą szare a matki prawie czarne , typowe krainki , pewnie u Ciebie wychodzi , to wieloletnie nasycanie terenu. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 27 sierpnia 2021, 22:10 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
Od reproduktorek , wszystkie pszczoły wychodzą szare a matki prawie czarne

Matki nie są prawie czarne lecz mają przebarwienia. Ale widziałem krainki o wiele jaśniejsze i to po reproduktorkach więc w kwestii koloru matki Celle które mam są jak najbardziej ok.
Hieronim pisze:
pewnie u Ciebie wychodzi , to wieloletnie nasycanie terenu.

Mam za mało rodzin żeby te tzw "żółtki" dały rade zmienić kolor pszczół w okolicy. Poza tym pszczelarze w okolicy zmieniają matki na takie po reproduktorkach, więc tym bardziej ciężko by było o matki Fx po moich żółtych trutniach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 29 sierpnia 2021, 14:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Celle to nic nowego - krainka linii Troisek tyle że z Instytutu w Celle... Kolor - matki są jak krainki czarne /brązowe... Często lekko paskowane - mowa o reprodukcyjnych i użytkowych... Kolor robotnicy u reprodukcyjnych typowo szary... Zoltki u reprodukcyjnych nieliczne - tj. jak już naleciale z uli obok.. Uzytkowe - zależy czym matka się unasienni i nie ma co pitolic że to reproduktorka nie taka... Bo i celle się żółte trafiają u mnie jak i Nieski... Mowa o pogłowiu po użytkowych... Te Żółte budują silniejsze rodziny... Pewnie dlatego że żółte ronotnice mają skłonność do większej produkcji mleczka jak i efekt heterozji to powinien też powodować... Łagodność celle - nie narzekam...tą Pszczole mam od 2016r i póki co mi się b podoba... Jest bdb już na wczesne pozytki... Rojliwosc - łatwo zapanować.. Plennosc bdb, miodnodc bdb... Na minus - lotnosc przy miodobraniu choć pszczola dobrze się trzyma plastra..raz sporadycznie potrafi trafić się wredniejsza rodzina... Przy braku pożytku i jednoczesnym skromnym zapasie - nawet te łagodne nie są miłe..... Aaa i zimotrwalosc też bdb... Celle to nic nowego - ale la mnie bdb pszczola.. Ale są też osoby co im nie przypasowała... I np wolą Nieske... W tym roku obie te pszczoły się bdb u mnie spisaly a Nieske okazała się chyba ciut lagodmiejsza i miodniejsza... W każdym razie Celle na rzepaku radzi sobie rewelacyjnie i to opinia kilku osób... Do tego jest "ekonomiczna" Nie potrzebuje dużego zapasu ma zimę w stosunku do tego co potem potrafi pokazać na wczesnych pozytkach... Dodam też że ok polowa matek Jakie się u mnie sprzedają to są właśnie Celle... A cała pozostała część przypada na resztę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 29 sierpnia 2021, 20:47 - ndz 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 155
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
U mnie nierówno budują plastry.Przy górnej i dolnej beleczce ramki wchodzą na drewno i mostkują Środek plastra równy Taka mała wada . :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 29 sierpnia 2021, 21:06 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
ma.rek pisze:
U mnie nierówno budują plastry.Przy górnej i dolnej beleczce ramki wchodzą na drewno i mostkują Środek plastra równy Taka mała wada . :)

Na razie tego nie zauważyłem, ale mam je krótko. Jak na tak krótki czas jak je mam to zapowiadają się całkiem nieźle. Na pewno lepiej wypadają niż inne krainki po takim samym okresie od poddania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 29 sierpnia 2021, 22:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Agresywność tych matek mnie zaskakuje.
Już po poddaniu matek "reprodukcyjnych" rodzina zmienia charakter.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 30 sierpnia 2021, 10:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mendalinho pisze:
Agresywność tych matek mnie zaskakuje.
Już po poddaniu matek "reprodukcyjnych" rodzina zmienia charakter.
Pozdrawiam

bazuje na tej pszczole od kilku lat, kupuje jako unasieniane na wyspe i na chwile obecną cieżko jest się do czego doczepić, w tamtym roku ,mnie olali z zamówieniem a w tym 4 doszły tydzień temu z groszami... więc jesli jużto uwagi mam do obsługi zamówień i raczej będę szukał w innych miejscach matek skoro moda zrobiła się akurat na te.... z modą spada jakość i obsługa klienta, jak będzie to się okaże

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 30 sierpnia 2021, 10:41 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
mendalinho pisze:
Agresywność tych matek mnie zaskakuje.


Akurat do tego nie mam zastrzeżeń. Są bardzo łagodne. Może źle trafiłeś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 16 września 2021, 10:33 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Obrazek

Matka czysta liniowo Celle , ciekawy opalitek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 16 września 2021, 16:50 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Hieronim pisze:
Obrazek

Matka czysta liniowo Celle , ciekawy opalitek.

kolega Tomasz ma takie opalitki,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 20 września 2021, 14:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Hieronim pisze:
Matka czysta liniowo Celle , ciekawy opalitek

Mi w tym roku przyszły z trojkatem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 20 września 2021, 18:43 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
mendalinho pisze:
Agresywność tych matek mnie zaskakuje.
Już po poddaniu matek "reprodukcyjnych" rodzina zmienia charakter.
Pozdrawiam

mendalinho pisze:
Mi w tym roku przyszły z trojkatem

Czyli coś w niej jest , jak kusi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 21 września 2021, 09:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
moje tegoroczne Cellki UN na wyspie mają takie gwiazdki jak Hieronima... UN w górach zwykły biały opalitek z nr-kiem

natomiast Hieronim - wg mnie Cellki nie są "czytso-liniowe" - popatrz tam w rodowody - np. babcia i dziadek.. wg mnie nie ma tam samych Cellek - tj. w papierach są tam czasem też m.in. pszczoły z instytutu w Mayen… a nie wiem jaką oni tam mają linię... ale podejrzewam że nie musi to być tam też Troisek…

Ty się strasznie lubujesz w tej czysto-liniowości jakby to był jakiś św. Graal i jedyna słuszna droga - nie mówię że to źle... ale ja tam wolę jak pszczoła jest dobra - tj. dla mnie nie musi być czysto-liniowa - bo wszystko co za mocno czysto-liniowe wg mnie jest gorsze jeżeli chodzi o podatność na choroby etc -patrz zdrowie psa "kundla" co to nie wie kto to weterynarz a np. pies rasowy często go ogląda... także nie ma też co przeginać nadmiernie u pszczół z tą czystością rasy... natomiast wielki + za to że te matki z Celle są UN naturalnie - bo tu jest chociaż selekcja naturalna tj. nie ma sytuacji że byle jaka matka i byle jaki truteń i się spotkają jak może mieć to miejsce przy UN sztucznym - w efekcie czego człowiek dokonuje nienaturalnej selekcji negatywnych genów "dla dobra gatunku"...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 21 września 2021, 11:08 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
tomi007 pisze:
Ty się strasznie lubujesz w tej czysto-liniowości jakby to był jakiś św. Graal i jedyna słuszna droga - nie mówię że to źle... ale ja tam wolę jak pszczoła jest dobra

Aby uzyskać dobre pszczoły , ponoć potrzeba ścisłej hodowli w co najmniej siedmiu pokoleniach , w tym dwa w hodowli wsobnej , być może są to fanaberie naukowców ,ale coś musi być na rzeczy , bo pszczoły uzyskane z takiej hodowli nie tracą ,cennych dla nas pozytywnych cech , po wymieszaniu się z miejscową egzotyką co , u mnie charakteryzowało matki sprowadzone z hodowli krzyżowniczych , dlatego sprowadzając matki czysto liniowe mam , moim zdaniem jedno pokolenie zapasu. Ale to tylko moje zdanie i kolega może mieć swoje racje . Pszczoły mają cechy trwałe i mniej trwałe . Miodność jest cechą najmniej trwałą , co naukowo udowodniono, a ja lubię pszczoły , które , nawet w moich skromnych warunkach , przynoszą sporo miodu , wiem , że od tego cierpi kręgosłup . Gdyby tak było , że najlepsze są pszczoły najbardziej wymieszane , to nikt , o zdrowych zmysłach , nie prowadził by kosztownych hodowli , bo i po co a wspomniany przez kolegę kundelki , są do wszystkiego i do niczego.
Co do linii w Celle , to w wolnym czasie wyślę zapytanie do instytutu , zobaczymy , co odpowiedzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 21 września 2021, 11:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hieronim,

sam mam w zdecydowanej większości niby "czysto-liniowe" reproduktorki... ale nie mam na ich punkcie "hopla" - jak mi jakaś F2 czy sporadycznie F3 się uchowa a jest po dobrej rodzinie to niech sobie jest...- poza tym diabli wiedzą czy te reproduktorki to one faktycznie czysto-liniowe ? - w końcu papier wszystko przyjmuje a sprawdzić tego nie ma jak... bo jakoś jak poczyta się opisy tych czytso-liniowych to kurcze każda idealna... każda nosi beczki miodu... każda łagodna nierojliwa… dobrze zimująca... o szybkim rozwoju wiosennym... to nie rozumiem po co tyle tych czystych linii - skoro mamy taka super technikę i starczy tylko 7 pokoleń już dawno powinna powstać ta jedna "super-super" - a tymczasem tych "super" linii jest jak "mrówków" - bo "każda pliszka swój ogonek chwali" a to wszystko podobne - żadna pszczoła z pustyni pożytkowej miodu nie nosi... a cała "fanaberia w wyborze" w zasadzie może być sprowadzona do tego czy dana pszczoła potrafi się ograniczyć w czerwieniu co przy stacjonarnej pasiece ma + a przy wędrownej już niekoniecznie będzie zaletą... zresztą jak to fajnie zauważył jeden z forumowiczów... oceny terenowe najlepiej pokazują która pszczoła jest najlepsza - tylko jakoś ciężko ją z nich wybrać - bo nie widać tam jednoznacznie takiej....

a wracając do temu Cellek - zajrzałaś w ich rodowód - są tam same "czyste linie" tj. tylko pszczoły z instytutu w Celle ? bo jak nie to znaczy że Instytut w Celle nie ma całkowitej kontroli nad tymi "komponentami" z zewnątrz, a jak nie ma takiej kontroli to i nie jest w stanie zagwarantować czytsoliniowości... - przy okazji mało kto taki rodowód przesyła jak z Celle - tj "do dziadków" - ale to tak tylko 2 pokolenia z 7 pokoleń o jakich wspominasz - widzisz teraz jak to jest z tą "czysto-liniowością"... Ty uważasz je za czytso-liniowe a chyba niekoniecznie takie jednak są - i co teraz do kasacji pójdą ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 21 września 2021, 11:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
tomi007 pisze:
Ty się strasznie lubujesz w tej czysto-liniowości jakby to był jakiś św. Graal i jedyna słuszna droga - nie mówię że to źle... ale ja tam wolę jak pszczoła jest dobra - tj. dla mnie nie musi być czysto-liniowa


Krzyżowanie pszczół w obrębie rasy jest procesem naturalnym , dlatego występuje wielokrotne zapłodnienie..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 28 września 2021, 11:04 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
emka24 pisze:

Krzyżowanie pszczół w obrębie rasy jest procesem naturalnym , dlatego występuje wielokrotne zapłodnienie..

Tak jest w naturze , ale nie zawsze wyniki tych mieszańców odpowiadają naszym oczekiwaniom , dlatego na forach tyle lamentu na liche pożytki , pogodę i inne "plagi egipskie" a nie widzimy własnego udziału w tym dziele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 22 listopada 2021, 21:09 - pn 

Rejestracja: 19 lipca 2013, 15:03 - pt
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: wlk
tomi007 pisze:
Hieronim,

sam mam w zdecydowanej większości niby "czysto-liniowe" reproduktorki... ale nie mam na ich punkcie "hopla" - jak mi jakaś F2 czy sporadycznie F3 się uchowa a jest po dobrej rodzinie to niech sobie jest...- poza tym diabli wiedzą czy te reproduktorki to one faktycznie czysto-liniowe ? - w końcu papier wszystko przyjmuje a sprawdzić tego nie ma jak...


Właśnie dostałem mejla z Instytutu z informacją , że 1 ul na 12, które mają mieć rasowe trutnie do zapładniania w 2021r. na wyspie Neuwerk był "niewłaściwy" niestety.
Mam taką matkę ale nic z niej nie robiłem bo przyszła późnym latem.
A mam doświadczenie sprzed lat i nigdy nie miałem innej jak wyłącznie ciemnej maści mateczki F1.
Pewnie tegoroczni klienci już też dostali podobną informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: car Celle
Post: 26 października 2022, 13:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
zrafal pisze:
Właśnie dostałem mejla z Instytutu z informacją , że 1 ul na 12, które mają mieć rasowe trutnie do zapładniania w 2021r. na wyspie Neuwerk był "niewłaściwy" niestety.


Paradoksalnie, po takim kojarzeniu mogą być lepsze matki.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji