FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 czerwca 2022, 17:43 - sob 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Witam. Od jakiegoś czasu prężnie powiększam swoją hodowlę matek oraz pasiekę . Nigdy bardziej się nie zagłębiałem w ten temat niestety aż do dziś. Obecnie bazuję na pszczołę buckfast . Ale zamieżam w przyszłym sezonie zrobić duży zakup matek reprodukcyjnych. I mam takie pytanie potrzebuję 2 rodzaje pszczoły. Pierwsza o jak największych zdolnośćach produkcji miodu i pyłku ,druga to jak największa zdolność produkcji kitu pszczelego oraz jak największej zdolności produkcji mleczka pszczelego. Chodzi mi tutaj o rasę i linię pszczoły.
. I mam jeszcze pytanie czy rasa i linia pszczoły odpowiada też za ilość produkowanego wosku ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2022, 06:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Na pyłek - dobre plenne buckfasty- te żółte chyba najlepsze na pyłek... - podobnie na mleczko choć tu lepsze będą wloszki...

Na kit - kaukazy lub jakieś takie "kaukazie" Krainki..

Na wosk - tu buckfast lepszy od krainki bo chętniej szybciej ładniej i rowniej buduje plastry

Co do ostatniego pytania o ten wosk - tu zasada wygląda tak że im dana pszczoła buduje silniejszą rodzinę tym jest w stanie odbudować więcej plastrów...


Co do miodu tu różnie bywa zależy też czy ktoś wedruje czy nie jakie ma pozytki oczekiwania etc... I jednoznacznie nie idzie stwierdzic czy krainkaeczy buckfast...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2022, 18:35 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Trafiła do mnie CJ10, kituje jak głupia, pierzgą ma zawalone 2-3 ramki bez względu na to czy poławiacz jest założony czy nie.
Pogadaj z użytkownikami tej linii, bo nie mogę być pewny że to nie wybryk jedynej sztuki którą posiadam ;-)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2022, 20:26 - wt 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
asan pisze:
Trafiła do mnie CJ10, kituje jak głupia, pierzgą ma zawalone 2-3 ramki bez względu na to czy poławiacz jest założony czy nie.
Pogadaj z użytkownikami tej linii, bo nie mogę być pewny że to nie wybryk jedynej sztuki którą posiadam

Miałem repr CJ10, ale jakoś potomstwo nie wyróżniało się szczególnie cechami o których piszesz, ale np Alsin (mam obecnie) z tej samej hodowli jest niesamowity w odbudowie węzy, ale też nie mam porównania z backfastem z którego wyleczyłem się jakiś czas temu.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2022, 20:48 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
O widzisz, dzięki za informację. Czyli może po mieczu takie mi się trafiły.
Kiedyś miałem buckfasta i o tyle szybciej odbudowywał węzę że go było więcej. Co ma plusy dodatnie i plusy ujemne w innych kwestiach ;-)
Jak rodziny były podobne to nie widziałem przewagi (ale nie pytajcie który bf, nie pamietam...)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2022, 08:13 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
asan pisze:
O widzisz, dzięki za informację. Czyli może po mieczu takie mi się trafiły.

Miałem parę razy reproduktorkę , oceniam pozytywnie .Dynamiczny rozwój , łagodna i lubi ,, na drzewo"

Jeszcze jedno , źródło zaopatrzenia , którę podejrzewam było dobre dawniej Teraz to historia w/g mnie , ct może się nie różnić od alsina :oczko: .
Miałem rep. ALSIN , CJ, CT10, CT46


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2022, 22:09 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
lalux5 pisze:
Dynamiczny rozwój , łagodna i lubi ,, na drzewo"

Parafrazując,ja zawsze to tak odczytuję,przy opisach matek
Dynamiczny rozwój , = rojliwa :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2022, 22:42 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Jak się nie przypilnuje na wiosnę , to się goni z drabiną :oczko:
Wina matek , albo pszczelarza - do uzgodnienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2022, 00:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To ze pszczoły są na drzewie to z reguły wina pszczelarza :( :lol: :idea: :wink: Nie przewidział problemów na lini :
-pożytki
- linia /charakterystyka
- typ ula
- gospodarka

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2022, 06:22 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
baru0 pisze:
Parafrazując,ja zawsze to tak odczytuję,przy opisach matek
Dynamiczny rozwój , = rojliwa :wink:


Mając późne pożytki [Beskidy], można sobie pozwolić na pszczoły o wolnym rozwoju , ale u nas szybki , wiosenny rozwój , to konieczność , aby z tych pszczół coś było a co do rojliwośći , to wystarczy nie bazować na matkach rojowych a problemu praktycznie nie ma , bo nigdy nie wiemy , czy nastrój rojowy jest spowodowany błędami pszczelarza , czy cechami genetycznymi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2022, 18:30 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
A jeszcze trochę odbiegnie od tematu czy według was jest sens hodowli matek na niskiej ramce (1/2 DADANT) czy lepiej pełny Dadant1/1. I jeszcze chciałem zapytać gdzie mogę znaleźć pełny spis rad i linii wraz z harakterystyką ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2022, 22:01 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim,
Ja nigdzie nie pisałem że chcę wolny rozwój ,ja chcę i klienci też chcą wczesno wiosenny miód. :D
Ja chcę pszczołę która potrafi na koniec kwietnia zapełnić 2,5 korpusa wielkopolskiego.
Ale też taką która potrafi wyhamować„ jak bida po mniszku.
Ogólnie taka jazda w pasiece stacjonarnej jest ciężka do opanowania ,ale da się .
Z Niską jest to łatwiejsze.
Trafiłem na nią przez przypadek ,dzięki Tomkowi .
Ciekawe ile odpali mi Pan Loc z reklamę ,żartowałem , po prostu jestem z niej zadowolony ,a "testowałem "kilkanaście innych :wink: :D

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2022, 12:38 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
baru0 pisze:
Ja chcę pszczołę która potrafi na koniec kwietnia zapełnić 2,5 korpusa wielkopolskiego.
Ale też taką która potrafi wyhamować„ jak bida po mniszku.
Ogólnie taka jazda w pasiece stacjonarnej jest ciężka do opanowania ,ale da się .
Z Niską jest to łatwiejsze.

Rozumiem, że piszesz o Niesce, a w charakterystyce linii piszą o dość ostrożnym starcie wiosną. Kilka lat już Nieski nie miałem, ale w tym roku nabyłem reproduktorkę od Pana Loca, po niedzieli będą się pierwsze wygryzać i do ulików. Zobaczymy. Ocena będzie po zimie.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2022, 08:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Marekp57 pisze:
charakterystyce linii piszą o dość ostrożnym starcie wiosną.


i to moge potwierdzić.. - wolniej startują - ja bym nie koniecznie ją polecał przez to na mniszek bo startują 1-2 tyg pózniej niże celle co ma wg mnie znaczenie dla mniszka - choć to zależy od przygotowania siły do zimy... i pasieki bo tez na jednej potrafią ładnie mniszek przynieśc - przy czym tu nie warto robić z nimi późnych odkładów bo się nie zdążą rozwinąć jak trzeba na mniszek (a np pozne S113 da rade...) - za to na rzepak NIeska juz sie nadaje - nawet taka "poźńiej robiona" - b. ładnie go noszą i dużo.. - pszczoły nie musi być nie wiadomo ile a by miodu było sporo - Nieska jest to b. miodna i b. łagodna pszczoła - fajna bo b. oszczędna w zimie - przez co na wiosne nie trzeba się martwić o zapas - jest tez dość łatwa w "obsłudze"... czesto lubi mieć wianki w rodni - co czasami moze prowadzić do powstania nastroju rojowego... natomiast jest to pszczoła którą daję wszytkim początkującym jak się pytają co im polecam... bo powinni łatwo sobie z nią poradzić - i zgodzę się że tempo czerwienia w jej przypadku dośc silnie jest skorelowane z dopływem pożytku - nawet na etapie "maja" gdzie większość innych pszczół wtedy specjalnie się nie ogranicza... mam jej 2 reproduktorki - 2020 i 2021 - obie ładnie rokują do kolejnej zimy... za to kukaz od Loca z 2021 - tu niestety od 3 tyg zakładają mateczniki i czerwienie na max 3 ramkach - przy czym mowa o 1 ramce jaj.. i 1 larw + 1 krytego - "matka wypierdek" chyba ze to "norma u kaukazów
" - ale jej córki czerwią do 6 max 7 ramek.. więc raczej to nie "norma"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2022, 10:39 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
tomi007 pisze:
za to kukaz od Loca z 2021 - tu niestety od 3 tyg zakładają mateczniki i czerwienie na max 3 ramkach - przy czym mowa o 1 ramce jaj.. i 1 larw + 1 krytego - "matka wypierdek" chyba ze to "norma u kaukazów

Pszczoły kaukaskie zawsze były najmniejszymi pszczółkami w pasiekach - za to ich języczki są dłuższe od języczków innych pszczół , a to już nie bagatela . Mimo utrzymywania średniej siły rodzin , miodu noszą najwięcej . U mnie wykorzystują teraz nektar z czerwonej koniczyny , na której innych pszczół nie uświadczysz . Nie znoszą krat odgrodowych . Przez nie niechętnie przechodzą do nadstawek . Składają wtedy miód w gnieździe , obok czerwiu i z powodu ciasnoty budują mateczniki . Gospodarka z kaukazem musi być nieco inna - bardziej przemyślana , wtedy te maleństwa lubią się odwdzięczyć . Moja jedyna rodzinka kaukaska , którą posiadam nie wybudowała od wiosny ani jednego matecznika , za to przyniosła do tej pory najwięcej miodu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2022, 12:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
paraglider,

dzięki za rady - tylko że moja reproduktorka na 10 ramek w gnieździe ma 5 ramek wolnych do czerwienia - by chciała to by tam wlazła - a jej "gniazdo" to 5 ostatnich ramek - węzy to moze 1 ramkę odbudwały do tej pory.. co do miodu u kaukaza - cos tam przyniosły do tej siły to całkiem nawet tego sporo... ale - ta pszczoła wygląda dla mnie b. "leniwie" - samo tempo lotu jest takie "że ma czas" - krainki czy buckfasty zupełnie inaczej pracują - mają "pracę we krwi" - na intensywnym pożytku latają jak "glupie" - są 2x szybsze od tego "czytoliniowego" kaukaza... - za to kaukaz b. fajny bo czarna - "piękny pod tym względem" - bo coś innego - użytkowe zapewne fajne pewnie bedą bo widze ze ładnie odkłady się z nimi rozwijają - ale w czystej linii i po takiej matce reproducyjnej co zaczerwia 1 ramkę na tydzień... to za dużo się nie można spodziewać.. bubel i tyle taki sztucznie unasienniony wypierdek chyba mi się trafił... bo gdyby to była 4 lataka... a to matka z 2021r...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji