FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lipca 2009, 12:22 - sob 
Czy może mi ktoś przybliżyć tą linię? Jak sprawdziła się w waszych pasiekach?
Z pszczelarskim pozdrowieniem
bartnik123


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2009, 15:22 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Od kilku lat bazuję na tej pszczole. Nabyłem ją od Jacka Jaronia. Sprawdza się na wczesnych jak i póżnych pożytkach. Pszczoły spokojne, mało rojliwe. Polecam.
Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2009, 20:19 - sob 
A jak u niej z rozwojem wiosennym? Chodzi mi głownie o pożytek rzepakowy.
Pozdrawiam
bartnik123


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2009, 07:27 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przed rzepakiem mam już miód z wierzb i klonów . Jest tylko jeden warunek , nie licząc warunków pogodowych - należy zazimować maksymalnie silne rodziny.
Pozdrawiam - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2009, 08:17 - ndz 

Rejestracja: 25 lipca 2009, 11:44 - sob
Posty: 27
Lokalizacja: małopolska
Jak uzyskac takie silne rodziny przed wiosną? Czy trzeba je łączyć na zime z odkladami? A jak wykorzystują spadź? słyszałem że na spadzi pszczoły strasznie słabną i trzeba je połączyć z wcześniej utworzonymi odkładami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2009, 12:32 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Po rzepaku , lub w pierwszej połowie czerwca z każdej rodziny produkcyjnej robię odkład , poddając do niego nieunasiennioną matkę , lub matecznik na wygryzieniu.Ule stoją parami.
Po lipowym miodobraniu , ul produkcyjny ze starą matką odstawiam do tyłu , obracając go o 180 stopni , na jego miejsce ustawiam w pełni rozwinięty odkład , aby do niego zleciała się wszystka pszczoła lotna. Po ustawieniu na nim miodni , kładę na nią szczelną przegrodę z otworem wylotowym / w środku przegrody znajduje się z obydwu stron osiatkowany otwór , co umożliwia wyrównanie zapachów i po zlikwidowaniu starej matki - łatwe łączenie/i stawiam na niej gniazdo ze starą matką. Starą matkę wykorzystuję do przeróbki syropu cukrowego na pokarm zimowy i dodatkowego czerwienia. W połowie września po jej zlikwidowaniu usuwam przegrodę , łącząc jej potomstwo z odkładem. W ten sposób zazimowana rodzina pochodzi od 2 matek , jest bardzo silna i wiosną ma pod dostatkiem pszczoły lotnej do przyniesienia każdego wczesnego pożytku.
Pozdrawiam
Ps. Można ten proces modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb i warunków pożytkowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2009, 13:06 - ndz 
pszczola_k pisze:
Jak uzyskac takie silne rodziny przed wiosną? Czy trzeba je łączyć na zime z odkladami? A jak wykorzystują spadź? słyszałem że na spadzi pszczoły strasznie słabną i trzeba je połączyć z wcześniej utworzonymi odkładami...


O siłę rodziny na wiosnę trzeba zadbać teraz sierpień /wrzesień tak gospodarować aby uzyskać jak naj większą ilość czerwiu z którego po wygryzieniu się pszczoły będą tworzyć kłąb zimowy i rozwijać się na wiosnę
Można tak jak robi to Janusz lecz nie każdy tak da radę
jest to uwarunkowane na ilu pszczelarz zimuje korpusach (zmieszczenie przerobionego syropu przez rodzinę z starą matką i dołączenie palstrów do głównej rodziny gdzie jest kilka ramek czerwiu , a przecież w rodzinie która przerabia cukier też jest czerw nie jest możliwe na jednym korpusie w moim przypadku Dadanta czy Wielkopolskim
A by uzyskać dużą siłę zimowanych pszczół nawet przy spadzi należy udostępnić matce miejsce do czerwienia (każdy pożytek stymuluje i pobudza do składania jaj )
Czy pszczoły się wypracowują tak ale one i tak by wyginęły nim zima nastanie przerobienie syropu to ubytek ok 5 tyś pszczół lecz jedno solidnie zaczerwione ramko np Wielkopolskie to 5 -6 tyś pszczół dadanowskie 7-9 tyś
po za tym nie należy przeciągać karmienia prawidłowy termin na spadzi do 15 -20 września powinno być już wszystko zrobione za zicher
Jest takie przysłowie
" Jak się nie najadłeś to się nie na liżesz " " A chytry traci dwa razy "
Zawsze się tego trzymam i na wiosnę mam to co chcę
Łączenie odkładów z macierzakami przed pożytkiem daje tylko zwiększenie zbiorów
co innego na wiosnę daje szybszy rozwój rodziny i też większe zbiory


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2009, 19:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Moje pytanie wstawiam tu bo pewnie się wiąże z tematem. Mianowicie. Zakupiłem z refundacji dwie matki. Jako, że w temacie pszczół moja wiedza to zero zdałem sie na fakt,że koło sprowadzało matki jednakowe dla wszystkich. Dostałem matki i jedyne co o nich wiem to symbol na pudełku N+T. Żadnego papierka. Może ktoś z kolegów pomoże mi rozszyfrować co to znaczy i czego mogę się spodziewać po tych pszczołach. Przyjęta została jedna i dość długo trwało zanim rozczerwiła się porządnie.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2009, 20:13 - czw 
Na pudelku /Klateczce to można se napisać nawet KJN -co po mojemu brzmi Królowa Jednej Nocy
:mrgreen:
Warzna jest Karta Pochodzenia Matki/ek otrzymując matki od p Marii mam papir A4 tam pisze
Adres Hodowcy .......................................
Rok ............................... ,
Data Urodzenia Matki ...............................
Matka ,Rasa , Linia ..............................................................
w przypadku matki unasienionej naturalnie
Data zniesienia jaja .................
szt unasiennionej
Trutnie Rasa Linia ........................................
Data inseminacji ......................................
inseminator podpis .............................
Data zniesienia jaja ..............................................
czytelny podpis Hodowcy .................
to jest tak zwany Paszport :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji