FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:36 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 marca 2018, 16:36 - sob 
Witam chcę się coś dowiedzieć o tej pszczole jak się sprawuje proszę tylko wypowiedzi tych kolegów co tą pszczołę posiadają lub posiadali.Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 31 marca 2018, 17:44 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
zdzisławp pisze:
Witam chcę się coś dowiedzieć o tej pszczole jak się sprawuje proszę tylko wypowiedzi tych kolegów co tą pszczołę posiadają lub posiadali.Pozdrawiam.

Mam pierwszy sezon . Z uwagi na późny termin przysłania reproduktorek od p.Naruszewicz , mam tylko kilka odkładów na tych matkach . Wszystkie odkłady przeżyły w dobrej kondycji , przy niewielkim zużyciu pokarmu . Jaki będzie rozwój wiosenny , to dopiero zobaczymy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2018, 23:05 - sob 

Rejestracja: 05 stycznia 2014, 20:32 - ndz
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: stojak wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bartoszyce
Mam te matki od zeszłego sezonu.Wszystkie przezimowały w dobrej kondycji.Zużyły mało pokarmu, są bardzo łagodne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2020, 21:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Hieronim, możesz już coś więcej napisać o tej pszczole. Wiem że masz repro. i odchowane matki po niej. Planuję zakup reproduktorki i zastanawiam się nad Kortówką lub Wandą, z tym że do p.Naruszewicz mam nie tak daleko i wybrałbym się osobiście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 11:32 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
mardrak pisze:
Hieronim, możesz już coś więcej napisać o tej pszczole. Wiem że masz repro. i odchowane matki po niej. Planuję zakup reproduktorki i zastanawiam się nad Kortówką lub Wandą, z tym że do p.Naruszewicz mam nie tak daleko i wybrałbym się osobiście.

Mam w tej chwili trzy reproduktorki Wandy od p. Naruszewicz i są to matki bardzo dobrej jakości , rodziny zachowują się jak produkcyjne . Pszczoły są dosyć łagodne , tworzą bardzo duże rodziny i praktycznie cały sezon muszą być na dwóch korpusach , szczególnie jest to ważne przy F1 , bo potrafią się wyroić , powodem pewnie jest domieszka pszczoły środkowoeuropejskiej . Pszczoły są bardzo miodne i przy dość odszernym gnieździe, praktycznie bezobsługowe. Wanda jest godna polecenia i z polskich krainek , jedna z najlepszych . problemem u p. Naruszewicz jest to , że reproduktorki przysyła końcem lipca lub początkiem sierpnia , oczywiście te czerwiące i nie można pociągnąć jakiejś serii sprawdzającej jakoś matek w F1 i w następnym roku hodujemy trochę w ciemno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 14:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Hieronim, dzięki za opisik, zadzwonię do p. Naruszewicz i się umówię na możliwie wczesny termin


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2021, 22:52 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
mardrak, jak tam? Udało się coś ustalić?
Ja próbowałem w tamtym roku to był problem z osobą zajmująca się inseminacja i nie udało mi się kupić reproduktorki.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2021, 23:32 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Jarek pisze:
mardrak, jak tam? Udało się coś ustalić?
Ja próbowałem w tamtym roku to był problem z osobą zajmująca się inseminacja i nie udało mi się kupić reproduktorki.
Jarek, post mardraka jest z tamtego roku, ja dzwoniłem dzisiaj, zapisałem się, ale warunek taki jak w ubiegłym roku, jak nie będzie problemu z inseminatorką. Też próbowałem w ub r i też nici, może w tym się uda.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2021, 10:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Jarek pisze:
mardrak, jak tam? Udało się coś ustalić?
Ja próbowałem w tamtym roku to był problem z osobą zajmująca się inseminacja i nie udało mi się kupić reproduktorki.


Niestety, nie udało mi się dogadać zakupu u pani Naruszewicz i zakupiłem reproduktorki gdzie indziej. Troisecka od p. Grzegorza Kłosa i Willi od Hieronima naszego kolegi z forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 12:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Marekp57 pisze:
Jarek, post mardraka jest z tamtego roku, ja dzwoniłem dzisiaj, zapisałem się, ale warunek taki jak w ubiegłym roku, jak nie będzie problemu z inseminatorką. Też próbowałem w ub r i też nici, może w tym się uda.


Pod koniec grudnia wykonałem kilkanaście telefonów do różnych hodowców aby rozeznać się w sytuacji jeśli chodzi o matki pszczele. Pani Naruszewicz była pierwszą którą wykreśliłem z listy. Pani bardzo miła i wydaje się fachowa ale organizacja pracy w jej hodowli jaka się zarysował po dłuższej rozmowie skutecznie mnie zniechęciła. Żadnej pewności co do terminów i dostępności matek moim zdaniem dyskwalifikuje hodowcę. Dodam tylko że chodziło o matki produkcyjne więc z reproduktorkami może być jeszcze większy kłopot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 13:42 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
B-52 pisze:
Pod koniec grudnia wykonałem kilkanaście telefonów do różnych hodowców aby rozeznać się w sytuacji jeśli chodzi o matki pszczele. Pani Naruszewicz była pierwszą którą wykreśliłem z listy. Pani bardzo miła i wydaje się fachowa ale organizacja pracy w jej hodowli jaka się zarysował po dłuższej rozmowie skutecznie mnie zniechęciła. Żadnej pewności co do terminów i dostępności matek moim zdaniem dyskwalifikuje hodowcę. Dodam tylko że chodziło o matki produkcyjne więc z reproduktorkami może być jeszcze większy kłopot.

Do tej pory , jako koło zaopatrywaliśmy się w matki u p. Naruszewicz , w zeszłym roku pierwszy raz, z wiadomych przyczyn , nie było matek reprodukcyjnych , pozostałe matki tj. jednodniówki i zapłodnione naturalnie , były dostarczone w odpowiednim czasie i odpowiedniej jakości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 14:50 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
B-52 pisze:
Żadnej pewności co do terminów i dostępności matek moim zdaniem dyskwalifikuje hodowcę.

Tak szczególnie jeżeli chodzi o te pierwsze. :wink:
Przyjdzie dwa tygodnie pluchy w maju i po ptokach, połowa serii przyjęta,
Moim zdaniem jeżeli to dotyczy wszystkich klientów to tak, masz racje ,
ale jeżeli tych z końca kolejki to norma.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 13:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
baru0 pisze:
Moim zdaniem jeżeli to dotyczy wszystkich klientów to tak, masz racje ,
ale jeżeli tych z końca kolejki to norma.


Jeśli w grudniu pani Naruszewicz nie może mi powiedzieć czy dostanę u niej matki to raczej lipa, no ale ja chciałem tylko kilkanaście sztuk, być może pani Naruszewicz czeka na lepszego klienta. Jej biznes jej sprawa jak go prowadzi, zamówiłem matki gdzie indziej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 13:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
widzisz są ludzie którzy z sufitu potrafią sypać termnami z dokładnością do 1 dnia przy czymś tak złożonym jak hodowla matek a są też tacy co wiedzą ze to nie jest piekarnia i wolą posługiwać się realnymi terminami licząc na zrozumienie człowieka po fachu, a człowiek po fachu powinien wiedzieć że to nie takie hop siup na krowę i ciele gotowe :roll:
podobnie jest z odkładami ludzie w ogłoszeniach deklarują odbiór odkładów z młodymi czerwiącymi matkami końcem maja gdzie z własnego doświadczenia wiem że to bajka dla kupującego nic więcej... jak człowiek przedstawi sprawy jak się mają faktycznie to i tak zamówią tam gdzie obiecanki na papierze bo będą mieli wcześniej a nawet to samo i lepiej :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 13:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
kudlaty, Jeśli ktoś mi mówi że będzie mieć matki do końca czerwca ale już w grudniu nie wie czy będzie mieć dla mnie matki to na co mam czekać? Moja wyrozumiałość w odróżnieniu od twojej ma swoje granice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 14:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
są hodowcy co nie patrzą na nic, śnieg deszcz nie robi problemu tylko jadą z koksem z jednodniówkami, bo ich wali co sobie z nimi zrobisz i jakie będą i matki mają od 20 kwietnia
a że tak kolorowo nie ma z czerwiącymi to pojawia się zawsze element niespodzianki a w większych ilościach dostępne są od połowy czerwca...
nie pisze tu o matkach które dzisiaj zaczęły składać jaja a jutro trafiają do wysyłki...
w tamtym roku o ile udało się gładko unasiennić pierwszą serie z początku maja tak od połowy maja był dramat bo pojawiło się załamanie pogody, ok 30% matek podjęło czerwienie, ja nie przyjmuje zamówień na pół roku do przodu bo wiem jak jest a tłumaczyć się komuś kto nie rozumie tego nie mam zamiaru, dlatego albo sprzedaje na bieżąco albo przyjmuje zamówienia na miesiąc do przodu max, dlatego ci co nabrali zamówień pół roku do przodu ich nie realizowali z przyczyn technicznych a mi wszystko szło gładko, nasłuchałem się tylko od klientów kto kogo w konia zrobił nic wiecej

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 14:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
kudlaty, dobrze powiedziane. Oprócz charakterystyki danych linii, wpływ środowiskowy jest również ważny i to nie koniecznie jedynie dla imago. Czemu niebywale zbyt wczesna pora nie służy. Amen.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 15:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
licho pisze:
kudlaty, dobrze powiedziane. Oprócz charakterystyki danych linii, wpływ środowiskowy jest również ważny i to nie koniecznie jedynie dla imago. Czemu niebywale zbyt wczesna pora nie służy. Amen.


Nigdzie nie napisałem że chciałem zamówić 1-no dniówki na początek maja, więc proszę nie dorabiać swojej ideologii do moich słów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 16:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
B-52, w moim wypadku nie miało mieć to ukierunkowanego w Twoją stronę wydźwięku, lecz ocenę pewnego trendu który się obserwuje. Przepraszam, że nie wyraziłem się jasno.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 17:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 289
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
licho, O.K. :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 17:39 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
widzisz są ludzie którzy z sufitu potrafią sypać termnami z dokładnością do 1 dnia przy czymś tak złożonym jak hodowla matek a są też tacy co wiedzą ze to nie jest piekarnia i wolą posługiwać się realnymi terminami licząc na zrozumienie człowieka po fachu, a człowiek po fachu powinien wiedzieć że to nie takie hop siup na krowę i ciele gotowe :roll:
podobnie jest z odkładami ludzie w ogłoszeniach deklarują odbiór odkładów z młodymi czerwiącymi matkami końcem maja gdzie z własnego doświadczenia wiem że to bajka dla kupującego nic więcej... jak człowiek przedstawi sprawy jak się mają faktycznie to i tak zamówią tam gdzie obiecanki na papierze bo będą mieli wcześniej a nawet to samo i lepiej :haha:

Czyżbyś zapomniał , jak "przodujący " hodowcy , pisali o hodowli trutni w lutym a zapładnianiu naturalnym około 20 kwietnia. Wszyscy byli zachwyceni , jaka to nowoczesność wkracza do naszego pszczelarstwa. :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 22:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Hieronim , było coś ? a co mi umknęło

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji