FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kortówka
Post: 21 listopada 2009, 19:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam. Jeśli juz piszecie o naukowcach którzy nie pracuja nad rozwojem hodowli i selekcji matek pszczeli, to makumba napisał ze w olsztynie nic w tym kierunku sie nie robi i nie robiło .a przepraszam bardzo a kortówka to wynik działań jakis zagranicznych naukowców.To wynik wieloletniej cieżkiem pracy prof.Wilde i całej katedry pszczelnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim a jeśli chodzi o wiek pracowników katedry to zapewniam ze nie jest on duży. Myślę ze wiek nigdy nie powinien byc wyznacznikiem umiejetnościi doświadczenia. To prawda nigdy nie powinno sie osiadac na laurach, ale nie wolno tez deprecjonowac kogos pracy czy osiągnieć.. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2009, 19:10 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Witam pytanie do mendalinho czy kortówka to takie cudo wydaje mi sie ze nie mialem te pszczoly nic niezwykłego a wdrugim pokoleniu byly złosliwe wiec zadne cudo wiec niebardzo sie wysilaja



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2009, 19:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam.wiadomo każdy będzie chwalił swoje u mnie spisuje się bardzo dobrze.Nie zauważyłem też zeby w drugim pokoleniu były bardziej złośliwe niz inne rasy.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2009, 22:18 - sob 
mendalinho pisze:
Witam. Jeśli juz piszecie o naukowcach którzy nie pracuja nad rozwojem hodowli i selekcji matek pszczeli, to makumba napisał ze w olsztynie nic w tym kierunku sie nie robi i nie robiło .a przepraszam bardzo a kortówka to wynik działań jakis zagranicznych naukowców.To wynik wieloletniej cieżkiem pracy prof.Wilde i całej katedry pszczelnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim a jeśli chodzi o wiek pracowników katedry to zapewniam ze nie jest on duży. Myślę ze wiek nigdy nie powinien byc wyznacznikiem umiejetnościi doświadczenia. To prawda nigdy nie powinno sie osiadac na laurach, ale nie wolno tez deprecjonowac kogos pracy czy osiągnieć.. Pozdrawiam

Nie chcę Cię zwalać z nóg .Bo widać że jesteś z Olsztyna , a ja bym się tak bardzo nie podniecał takimi osiągnięciami jak napisałeś .
Nikt ją w Olsztynie nie stworzył z żebra Adama tylko została przywieziona z Niemiec a w Katedrze coś tam „ mogmyrali „ genetycznie , albo i nie i Ty uważasz to za wielki sukces .
Pisać to zawsze coś można , a teraz spójrz na jej charakterystykę :

Pszczoły są duże, jasno ubarwione, wybitnie łagodne, mało ruchliwe, bardzo dobrze trzymające się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Mają tendencję do cichej wymiany, w ulu często czerwią dwie matki. Zimują bardzo dobrze.

Nie będę się bawił w antropologa i udowadniał jajko czy kura , ale te pszczoły są już u nas wcześniej jak Kortówka zwana Berlinką , Niemką oraz Primą , NiSką w systemie krzyżowniczym .
Dodam skromnie ze swej strony , do jakich celów została poprawiona i promowana przez kogo i gdzie a teraz kto zajmuje się jej hodowlą . Pewnie powiesz że to cacy , ja natomiast mówię be .

Linia Kortówka pochodzi ze Schwarzwaldu (Południowe Niemcy), od bardzo dobrego pszczelarza i hodowcy Willy Strauba, który selekcjonował ją na bardzo wczesny rozwój w celu maksymalnego wykorzystania wczesnych pożytków z mniszka lekarskiego oraz występującej późno spadzi. Ze względu na swoje wybitnie pozytywne właściwości została sprowadzona do Instytutu Pszczelnictwa w Oberursel w Niemczech, gdzie udoskonalano jej genotyp, stosując sztuczne unasienianie.
W Polsce jest selekcjonowana już od ponad 10 lat, gdzie szybko i znakomicie przystosowała się do warunków klimatyczno-pożytkowych kraju. Pszczoły są duże, jasno ubarwione, wybitnie łagodne, mało ruchliwe, bardzo dobrze trzymające się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Mają tendencję do cichej wymiany, w ulu często czerwią dwie matki. Zimują bardzo dobrze. Charakteryzują się wyjątkowo dużą dynamiką rozwoju co powoduje że już na pożytki wczesnowiosenne uzyskują bardzo dużą siłę, mimo iż wiosną późno podejmują czerwienie. Jest to najbardziej plenna populacja pszczół w naszej pasiece. Nadają się szczególnie do pasiek intensywnie prowadzonych, wykorzystujących co najmniej kilka pożytków w sezonie.
Bardzo dobre cechy tej pszczoły najlepiej wykorzystać można w ulach stojakach. Łatwiej w nich bowiem kierować intensywnym rozwojem rodzin. Wyróżniającą cechą tej populacji jest utrzymywanie dużej aktywności lotnej pszczół przez cały dzień. Jest wybitna także pod względem dużej produkcji pyłku. Od selekcjonowanych rodzin na tę cechę pozyskiwaliśmy nawet powyżej 15 kg obnóży pyłkowych w sezonie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 14:11 - ndz 
Makumba
Wytłumacz mi proszę jedną sprawę
Wiele spotkałem wiadomość i i mnie to też spotkało mając Kortówkę a miałem ją z wielu źródeł i to w czystej Linii i unasiennione naturalnie
Czemu nie toleruje krat ?? winidurowych
w 2007 rok był udany pszczoły tej linii zalewały i ograniczały matkę w czerwieniu nie chętnie przechodząc do nadstawki (miodni ) siły rodziny były ogrome na wieczór po zlocie brody wisiały prawie po ziemię lub siadały na całej ścianie ula
kiedy w nadstawce było ich mało i było dużo wolnego miejsca jak i do składania miodu idla pszczół ,,, Po wyjęciu krat w ciągu doby ruch za dnia się zwiększył i przynoszony nektar był składowany już w miodni brody zniknęły i było wszystko jak w innych rodzinach z innymi matkami
rozmawiając z kilkoma ludźmi przypadki ich były identyczne jednym z wytłumaczeń jakie padło to to że ta pszczoła jest większa ( a przede wszystkim ma większy odwłok i wol ) co sprawia podobno trudność w przeciskaniu się przez kraty winidurowe , zastosowałem beleczki metalowe i kraty metalowe z racji okrągłego drutu problem znikł przy unasiennionych naturalnie lecz tylko nieznacznie zmniejszył się przy czystej linii (sztucznie unasiennianej )
rozmawiając z hodowcami niby temat nie jest im obcy lecz nikt nie wypowiedział konkretnie o co w tym chodzi
pszczoła jest idealna na każdy pożytek lecz do miodni zalecane są 35 ramki :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 14:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Makumba
Wytłumacz mi proszę jedną sprawę
Wiele spotkałem wiadomość i i mnie to też spotkało mając Kortówkę a miałem ją z wielu źródeł i to w czystej Linii i unasiennione naturalnie
Czemu nie toleruje krat ?? winidurowych
w 2007 rok był udany pszczoły tej linii zalewały i ograniczały matkę w czerwieniu nie chętnie przechodząc do nadstawki (miodni ) siły rodziny były ogrome na wieczór po zlocie brody wisiały prawie po ziemię lub siadały na całej ścianie ula
kiedy w nadstawce było ich mało i było dużo wolnego miejsca jak i do składania miodu idla pszczół ,,, Po wyjęciu krat w ciągu doby ruch za dnia się zwiększył i przynoszony nektar był składowany już w miodni brody zniknęły i było wszystko jak w innych rodzinach z innymi matkami
rozmawiając z kilkoma ludźmi przypadki ich były identyczne jednym z wytłumaczeń jakie padło to to że ta pszczoła jest większa ( a przede wszystkim ma większy odwłok i wol ) co sprawia podobno trudność w przeciskaniu się przez kraty winidurowe , zastosowałem beleczki metalowe i kraty metalowe z racji okrągłego drutu problem znikł przy unasiennionych naturalnie lecz tylko nieznacznie zmniejszył się przy czystej linii (sztucznie unasiennianej )
rozmawiając z hodowcami niby temat nie jest im obcy lecz nikt nie wypowiedział konkretnie o co w tym chodzi
pszczoła jest idealna na każdy pożytek lecz do miodni zalecane są 35 ramki


Ja kupiłem w sierpniu matulke urzytkową unaienionom na pasieczysku niewiedziałem o tym ale jak zaobserwuję taki obryt sprawy,może będzie taki sezonw 2010 roku, to muszę zapamiętać;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 14:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam.Makumba zapewnim ze nie zwalisz mnie z nóg a z olsztyna nie jestem tylko tu mieszkam i pracuje.Z katedrą pszczelarstwa nie mam nic wspólnego.Zgadzam sie ze linia została sprowadzona z Niemiec ale która nie jest Napisałes ze cos tam z nią nagmyrali. Podejrzewam ze te nagmyranie trwało kilka lat i kosztowało kilka osób dużo pracy.Co do nieprzechodzenia przez krate to nie mam porównania z innymi .liniami. Jedynie z neska ale nie zauważyłem róznicy .Muszę na to zwrócic uwage w nastepnym sezonie.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 19:33 - ndz 
mendalinho pisze:
Witam.Makumba zapewnim ze nie zwalisz mnie z nóg a z olsztyna nie jestem tylko tu mieszkam i pracuje.Z katedrą pszczelarstwa nie mam nic wspólnego.Zgadzam sie ze linia została sprowadzona z Niemiec ale która nie jest Napisałes ze cos tam z nią nagmyrali. Podejrzewam ze te nagmyranie trwało kilka lat i kosztowało kilka osób dużo pracy.Co do nieprzechodzenia przez krate to nie mam porównania z innymi .liniami. Jedynie z neska ale nie zauważyłem róznicy .Muszę na to zwrócic uwage w nastepnym sezonie.Pozdrawiam

Masz szczęście że tego większego na kołach podkurzacza nie użyłem przeciwko Twoim początkowym argumentom , a po drugie że w twój region dociera internet bo byś dalej żył w swojej nieświadomości co to jest Kortówka . Piszesz że to „ gmeranie „ coś tam kosztowało , kosztowało i to wiele pieniędzy podatników . Sam ostatnio szukam jakiegoś „ wuja „ co by mi jakąś linie w katedrze lub na uniwersytecie wyhodował i potem oddał do Centrum Makumby gratis .
Jak się czyta drogi kolego opis tych linii które wymieniłem pochodzące z Oberlusen to czym one się różnią te opisy , przeważnie kolejnością zdań . Co można było domieszać przez te 10 lat nazwijmy to pracą nad nią w warunkach północno-wschodniej Polski , ja bym postawił pszczołę miejscową i nie koniecznie krainkę , może nawet środkowo europejską .
Co do tych możliwości zbierania 15 kg pyłku , to ja dziękuje . Każde tyle przyniosą gdy na 1-rodzinę przypada po 100 ha rzepaku na tym terenie . Bo już myślałem że w tej Katedrze przez tak długi okres wyhodowaną pszczołę z czwartą porą nóg do zbierania obnóży pyłkowych .

Bociank , gdybyś używał krat winidurowych i metalowych w swojej pasiece to po pewnych obserwacjach widać że pszczoły może nie chętniej ale łatwiej przechodzą przez nie .Brak ostrych krawędzi ten sposób i ruch w przechodzeniu przez metalowe jest bardziej płynny .
Pszczoły pochodzące z Oberlusen są naprawdę większe od pozostałych krainek . Jak również Hodowca , Niemka czy też Kortówka nie będą takie same .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 19:43 - ndz 
Makumba pisze:
Bociank , gdybyś używał krat winidurowych i metalowych w swojej pasiece to po pewnych obserwacjach widać że pszczoły może nie chętniej ale łatwiej przechodzą przez nie .Brak ostrych krawędzi ten sposób i ruch w przechodzeniu przez metalowe jest bardziej płynny .
Pszczoły pochodzące z Oberlusen są naprawdę większe od pozostałych krainek . Jak również Hodowca , Niemka czy też Kortówka nie będą takie same .


He Makumba za uwarzyłem to dlatego preferuję Węgierskie kraty 1mm bo one nie mają kantów ale
Używam też zwykłych ale tylko właśnie Kortówce się nie podobają
krat używam praktycznie tylko w maju w czerwcu matki stabilizują czerwienie bardzo żadko się zdarza by poszła wyżej
Jedynie BFi Włoszki trza pilnować


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 21:28 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przez wiele sezonów bazowałem na Kortówce od Wildego. Swojej hodowli nie prowadziłem , matki wymieniałem regularnie , co 2 lata. W początkowym okresie byłem z nich bardzo zadowolony. Jednak z upływem nowych sezonów , hodowla Kortówki poszła w masówkę i nabywany materiał był coraz gorszy , więc z niej zrezygnowałem na rzecz innych "Niemek".Ostatnią jaką jeszcze posiadam,jest reprodukcyjna Germanka od J.J., która o głowę bije pod względem łagodności i miodności Kortówki. Już dawno przekonałem się , że pszczoły nie znoszą krat winidurowych z powodu trudności z ich pokonaniem i zamieniłem je na metalowe . Skąpstwo nie popłaca , a pszczółki za to odwdzięczą się pszczelarzowi lepszą wydajnością z ula.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 22:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam. Zapewniam makumba ze internet jest ogólnodostepny i wyobraź sobie ze nawet w Olsztynie jak rozumie dla Ciebie jest to niepojęte.. Dokładnie wiem co to jest kortówka i jakie sa cechy tej pszczoły. Zamiast szukac dobrego wujka co by Ci jakąs dobra linie wychodował proponuje samemu sie wziąć do pracy i spróbowac sił. Moze wtedy docenisz ile pracy i pieniędzy jak dobrze zauważyłes to kosztuje.A nóż widelec uda sie wychodować pszczołe z 5 parami nóg. u siebie mam głównie kraty metalowe może dlatego nie zauważyłem tych problemów z przechodzeniem.pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 23:58 - ndz 
mendalinho pisze:
Witam. Zapewniam makumba ze internet jest ogólnodostepny i wyobraź sobie ze nawet w Olsztynie jak rozumie dla Ciebie jest to niepojęte.. Dokładnie wiem co to jest kortówka i jakie sa cechy tej pszczoły. Zamiast szukac dobrego wujka co by Ci jakąs dobra linie wychodował proponuje samemu sie wziąć do pracy i spróbowac sił. Moze wtedy docenisz ile pracy i pieniędzy jak dobrze zauważyłes to kosztuje.A nóż widelec uda sie wychodować pszczołe z 5 parami nóg. u siebie mam głównie kraty metalowe może dlatego nie zauważyłem tych problemów z przechodzeniem.pozdrawiam

Wygląda na to że pomarańcz wiesz ile pracy kosztowała Kortówka , więcej Ci nie mogę powiedzieć bo się zobowiązałem do pewnej tajemnicy . Kończę w ten sposób jakiekolwiek z Tobą dyskusję .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 08:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Pozdrawiam Ciebie serdecznie :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 10:40 - pn 
Tak wygląda Kortówka (Niemka)wyselekcjonowana na miodność w Olsztynie .


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 12:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Ponawiam pozdrowienia dla Makumby :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 23 grudnia 2011, 14:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Małe co nieco na temat tej pszczoły - 10 lat temu. Czy obecnie jest to samo?
http://www.uwm.edu.pl/pszczoly/biul18_12.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 23 grudnia 2011, 19:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
proszę przyjechać do Gryżlin pod Olsztynem popatrzeć na gospodarstwo pani Marii porozmawiać i pózniej oceniać naprawde kawał dobrej roboty hodowlanej jest tam robionej sa warunki i wiedza mam kortówke w swojej pasiece i to jest dobra pszczola może dlatego że pasieka oddalona tylko50 km od miejsca gdzie pszczoła jest hodowana więc dostosowana do istniejących warunków
witam makumbe ponownie na forum nie wiem na jak długo :D

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 23 grudnia 2011, 21:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Pare lat temu na naszym ziowym szkoleniu w Hermanicach byl wyklad na temat hodowli matek. Wyklad mial ktoś z Olsztyna. Wykladowca bardzo zachwalal właśnie Kortówke. Wedlug niego to Kortówka była lepsza pod względem miodności od innych aż 10 krotnie. Od tego czasu przestałem wierzyć wszystkim reklamom na temat matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:19 - pn 

Rejestracja: 06 kwietnia 2014, 09:58 - ndz
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Dwa zdania od amatora.

Mam Kortówkę od 5 dni. Dzisiaj zaglądałem do uli bez kapelusza i rękawic, nawet się mną nie interesowały (a muszę dodać, że przy ulach jestem 5 raz w życiu :roll: )

Na węzie wosk ciągną jak szalone. W jednym, pomimo, że w dniu osadzania odkładu dałem po dwie węzy, dzisiaj dodałem kolejną, bo już prawie obrobione. Jak dla początkujących, chyba mogę polecić. Zobaczymy jak będzie dalej, gdy wejdą większe pożytki do akcji (malina, lipa, gryka)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:22 - pn 
serpico pisze:
Mam Kortówkę od 5 dni. Dzisiaj zaglądałem do uli bez kapelusza i rękawic, nawet się mną nie interesowały (a muszę dodać, że przy ulach jestem 5 raz w życiu :roll: )
Nie masz jeszcze pszczół po tej matce więc oceniasz spokój pszczół po poprzedniej. Jedna rodzina to tez nie podstawa do oceny matki.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:43 - pn 

Rejestracja: 06 kwietnia 2014, 09:58 - ndz
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Adwokat Diabła pisze:
serpico pisze:
Mam Kortówkę od 5 dni. Dzisiaj zaglądałem do uli bez kapelusza i rękawic, nawet się mną nie interesowały (a muszę dodać, że przy ulach jestem 5 raz w życiu :roll: )
Nie masz jeszcze pszczół po tej matce więc oceniasz spokój pszczół po poprzedniej. Jedna rodzina to tez nie podstawa do oceny matki.


Oceniasz nie znając szczegółów. Pszczoły są po tej matce, bo matka jest z 2013 roku. To raz. Dwa: mam dwie rodziny, nie jedną. Obydwie uwagi chybione, mocno chybione...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:46 - pn 
serpico pisze:
Mam Kortówkę od 5 dni.
Sam napisałeś że masz ją od pięciu dni, jak więc możesz ją mieć od 2013 roku?, poza tym po pięciu dniach nie masz nawet jednego pokolenia po tej matce chyba że kupiłeś rodzinę z kortówką ale tego nie dało się wyczytać z twojego postu. Dwie rodziny to też nie ocena matek, 10 - 20 rodzin może tak.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:54 - pn 

Rejestracja: 21 czerwca 2013, 15:47 - pt
Posty: 306
Lokalizacja: SZCZECIN
Ule na jakich gospodaruję: dadant
serpico pisze:
Dwa zdania od amatora.

Mam Kortówkę od 5 dni. Dzisiaj zaglądałem do uli bez kapelusza i rękawic, nawet się mną nie interesowały (a muszę dodać, że przy ulach jestem 5 raz w życiu :roll: )

Na węzie wosk ciągną jak szalone. W jednym, pomimo, że w dniu osadzania odkładu dałem po dwie węzy, dzisiaj dodałem kolejną, bo już prawie obrobione. Jak dla początkujących, chyba mogę polecić. Zobaczymy jak będzie dalej, gdy wejdą większe pożytki do akcji (malina, lipa, gryka)


poczekaj troche ,ja w tamtym roku kupiłam jeden odkład właśnie z kortówką dla odmiany też były łagodne w w tym roku :twisted: :twisted: :twisted: masakra to mało powiedziane i matka tez z 2013 roku ale już jest w klatce i czeka na wymiane bo to co ta rodzinka wyprawia to szok inne rodzinki baranki :D a te to w całym stroju i żądłami dostaje :twisted: :twisted: jeden hodowca mi mówił że kortówka taka jest :pala: ale w moim przypatku to wiecej kortówki napewno nie kupie :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 19 maja 2014, 23:54 - pn 

Rejestracja: 06 kwietnia 2014, 09:58 - ndz
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Adwokat Diabła pisze:
serpico pisze:
Mam Kortówkę od 5 dni.
Sam napisałeś że masz ją od pięciu dni, jak więc możesz ją mieć od 2013 roku?, poza tym po pięciu dniach nie masz nawet jednego pokolenia po tej matce chyba że kupiłeś rodzinę z kortówką ale tego nie dało się wyczytać z twojego postu. Dwie rodziny to też nie ocena matek, 10 - 20 rodzin może tak.


Wczesny odkład z matką z 2013 roku. Wszystkie pszczoły w pniu są po TEJ MATCE. Plis!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 06:36 - wt 

Rejestracja: 05 stycznia 2014, 20:32 - ndz
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: stojak wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bartoszyce
gabriela pisze:
Dzisiaj zaglądałem do uli bez kapelusza i rękawic, nawet się mną nie interesowały

Też kupiłem te odkłady i zgadzam się z kolegą w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 06:40 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Miałem kortowke nascie lat temu spoko pszczoła ale miała problem z przejsciem do nadstawki miałem tez problem z matkami reproduktorkami zadna nie przezimowala tylko uzytkowe dawaly rede u mnie



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 08:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
U mnie jedna sztuka drugi rok, rodzina zawsze średnia ale miodna jak duża, żądełkiem poczęstuje chętnie . Ta jedna do oceny to jakie to ma znaczenie ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 09:41 - wt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Ja miałem kortówki i mieszane uczucia jak pogoda ładna to jeszcze w miarę.Ogólnie nie tęsknie za nią.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 10:14 - wt 
Ja ją mam od 2013. To co zauważyłem to:
- pszczoły łagodne ale czasami jakaś tam się przyczepi
- ciężko im było przejść do nadstawki, musiałem usunąć kratę
- stworzyła rodzinę silną (łącznie 1,5 korpusu Dadanta na czarno)
- mimo tego iż dałem im tyle do odbudowania i to dość wcześnie to wpadły w nastrój rojowy
- dobrze pracuje, miód nosi choć rewelacji nie ma, chyba Hinderchof ma nad nią w tej kwestii przewagę (jak i w kwestii łagodności)


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 20 maja 2014, 23:56 - wt 
Ciężko się czyta wasze posty ,jedna z lepszych pszczół jakie posiadam i wszystkim polecam


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 21 maja 2014, 06:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
juljan pisze:
juljan
argumenty!! Bo ja kupiłem 3 takie.. do nadstawek ni cholery nie chcą włazić i zamierzam je skasować..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 21 maja 2014, 09:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku pisze:
juljan pisze:
juljan
argumenty!! Bo ja kupiłem 3 takie.. do nadstawek ni cholery nie chcą włazić i zamierzam je skasować..


jedna z lepszych pszczół w pasiece. Jak nie chcą Ci wchodzić do nadstawek to najwidoczniej nie umiesz ich poprowadzić odpowiednio do rozwoju.

U mnie rozwijają się dynamicznie noszą masę miodu i pyłku. Tworzą bardzo silne rodziny i do tego są dość łagodne. A przetestowałem już ich w pasiece koło 20 i córki po nich.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 29 maja 2014, 22:31 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
górski_pszczelarz, widać różnice w ilościach zbieranego pyłku przy kortówce czy to takie bajanie marketingowe? Mam na ten przykład AŻ 3 rodzinki (blizej nieokreślonego pochodzenia) co nosza zawsze pyłku 2x tyle co inne na tym samym pasieczysku i chyba po nich cos pociagne. Niemniej ciekawi mnie czy odczuwalna jest różnica - miałem zamówione 2 reproduktorki i niedawno zrezygnowałem i nie wiem czy jednak nie zamówić ponownie. Na razie mam 4 jednodniówki do sprawdzenia.

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 29 maja 2014, 22:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 29 maja 2014, 23:10 - czw 
kudlaty pisze:
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???


z grzybicą to jest tak że przychodzi nie wiadomo skąd i odchodzi nie wiadomo gdzie . Taki klimat co teraz panuje to sprzyja właśnie grzybicy


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 30 maja 2014, 14:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
juljan pisze:
kudlaty pisze:
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???


z grzybicą to jest tak że przychodzi nie wiadomo skąd i odchodzi nie wiadomo gdzie . Taki klimat co teraz panuje to sprzyja właśnie grzybicy

przychodzi najczesciej z matkami... znajomy kupił dwie matki reprodukcyjne z pewnej pasieki zarodowej i jedna miała własnie grzybice

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 30 maja 2014, 22:57 - pt 
kudlaty pisze:
przychodzi najczesciej z matkami... znajomy kupił dwie matki reprodukcyjne z pewnej pasieki zarodowej i jedna miała własnie grzybice


nie koniecznie z matkami, najczęściej przychodzi z taką pogodą jak mamy do tej pory czyli bardzo wilgotną i nie ma reguły czy to jest Kortówka Niemka czy Marynka


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 30 maja 2014, 23:50 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
kudlaty pisze:
słyszałem i spotkałem się z tym iż kortówka posiada skłonności do grzybicy, problem dotyczył trzech pszczelarzy o którzy bazowali na tej pszczole, czy ktoś ma podobne informacje???


Wszystko zależy czym się unasienni. Mam więcej niż dziesięć kortówek i kortówek po cichej, w żadnej nie było problemu z grzybicą, więcej, w żadnej z moich rodzin z jakimikolwiek matkami od najmniej czterech lat nie widziałem grzyba. W zeszłym roku zrobiłem mały eksperyment, żeby pokazać coś znajomemu pszczelarzowi. Kupiłem dwie kortówki nu, po jednej reproduktorce i z jednego wychowu. Na oko nie widać było między nimi różnicy wielkości. Zrobiłem dwa małe odkłady, o bardzo zbliżonej sile. Jedną z matek unasienniłem u siebie, jedną u niego. Po unasiennieniu odkłady stały obok siebie, w identyczny sposób zostały podkarmione, poszerzane węzą. Po pewnym czasie unasienniany u mnie był wyraźnie silniejszy od drugiego. Z matki unasiennionej u mnie został osłabiony o ramkę czerwiu jesienią i kolejną wiosną, mimo to doszedł do 3 korpusów wlkp i dał korpus + 1/2 miodu, unasienniany u kolegi doszedł do dwóch korpusów i jeszcze nie kręciłem miodu. Poza tym takie różnice, że te po trutniach kolegi minimalnie łagodniejsze i minimalnie więcej pyłku gromadzą, a poza tym mają ogromne ilości grzybicy. Podobną sytuację miałem kiedyś u innych matek od niego. Wniosek taki, że połowa zależy od matki druga połowa od trutnia czyli ojca. W tym wypadku wina nie jest kortówka. Dla ciekawostki, dałem ze trzy dni temu ramkę czerwiu krytego z tej rodziny do maleńkiego roju, widziałem tam kilka komórek z grzybicą, ale to co wyniosły pszczoły z te rodzinki następnego dnia to mnie przeraziło. Ta matka pójdzie do egzekucji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Kortówka
Post: 31 maja 2014, 09:14 - sob 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Bartkowiak, co do pyłku prawda nosi go więcej niż inne.W sezonie odbierałem im ramki załadowane pierzgą żeby dać matce miejsce do czerwienia.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji