FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 09:37 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Carf alpejka
Post: 22 listopada 2009, 18:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Czytałem ,że alpejka jest pszczołą bardzo rojowliwą czy to prawda?

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 22:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Jak nie będziesz prowadził odpowiedniej gospodarki to każda jedna jest rojliwa. :P

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2009, 22:46 - ndz 
Marcinluter pisze:
Czytałem ,że alpejka jest pszczołą bardzo rojowliwą czy to prawda?

A kto Ci tak powiedział ???


Na górę
  
 
Post: 23 listopada 2009, 10:04 - pn 
Marcinluter pisze:
Czytałem ,że alpejka jest pszczołą bardzo rojowliwą czy to prawda?

Szkoda czasu i atłasu na wałkowanie ponowne tego tematu który był przerabiany kilkakrotnie .
Ja ich wyciągnąłem Marcin z jednego worka „ to się nazywa trzy w jednym ” ty ich z powrotem zapakuj i wyślij do diabła .

Linia car: Alpejka
Linia ta wywodzi się z populacji pszczół sprowadzanych z Alp austriackich. Pszczoły o wyrównanym pokroju, o wyraźnie zaznaczonych pierścieniach filcowych na tergitach. Ubarwienie oskórka jasne, szare lub beżowe. W miodności linia jest wyspecjalizowana w pożytkach średnio wczesnych i późnych, zwłaszcza spadzi. Zimuje bardzo dobrze, odznacza się wczesnością i dobrą dynamiką rozwoju. Tworzy rodziny silne i bardzo silne. Rzadko wchodzi w nastrój rojowy, który jest łatwy do zwalczania. Pszczoły są łagodne, dobrze trzymają się plastrów, choć są dość ruchliwe. Na wiosnę nie wykazuje tendencji ograniczania matki w czerwieniu, co może nastąpić dopiero przy pożytkach intensywnych i późnych.

Linia car: PA
Linię wyprowadzono na bazie importów z Austrii. Pszczoły tej linii cechuje dobre wykorzystanie zarówno wczesnych jak i późnych pożytków (wrzos). Tworzą silne rodziny . Pszczoły te wykazują dobrą dynamikę i wczesność rozwoju z niewielką skłonnością do ograniczania matek w czerwieniu przy silnych pożytkach. Bardzo dobrze zimują. Są bardzo łagodne. Dobrze trzymają się plastra, choć są dość ruchliwe.

Linia car: Gema
Pszczoły odznaczają się dobrą miodnością, szczególnie dobrze wykorzystując pożytki średnio wczesne i późne.
Linia o dobrej dynamice rozwoju wiosennego, tworzy silne i bardzo silne rodziny. Ograniczanie matek w czerwieniu występuje przy pożytkach intensywnych i późnych. Nastrój rojowy, w który wchodzi rzadko, jest łatwy do zwalczania. Pszczoły łagodne, dość ruchliwe ale dobrze trzymają się plastrów. Bardzo dobrze zimują.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 20:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
A kto Ci tak powiedział ???


powiedził mi znajomy ,że dostał od prezesa swojego koła to troiniak był \ alpejki a reszta uli z 20 się nie wyroiła...
Myślałem o alpeice ale troszku się boję..... początkujący to wiadomo ,że chce pilnować ale błędy może popełnić i później po drzewach biegać :D :mrgreen:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 22:02 - pn 
Marcinluter pisze:
powiedził mi znajomy ,że dostał od prezesa swojego koła to troiniak był \ alpejki a reszta uli z 20 się nie wyroiła...
Myślałem o alpeice ale troszku się boję..... początkujący to wiadomo ,że chce pilnować ale błędy może popełnić i później po drzewach biegać :D :mrgreen:

Wiem , że ten Marcin Luter żyjący w XVI w reformował i wprowadzał nowinki . Czy Ty sam obecny Marcin D. nie wprowadzasz do tego tematu nowinek pisząc „ carf „ miałeś na myśli pszczoły czy ryby . Wiem że zbliżają się Święta i „ carp „ musi byś na naszych stołach , ale zejdź na ziemię i wróćmy do pszczół .

Czy Ty to rozumiesz i wiesz o co pytasz , jeśli tak to przedstawiłem Ci charakterystykę alpejki o którą pytałeś a nawet więcej w trzech opisach .
Czy widzisz coś , gdzie pisze o jej rojliwości . Co to znaczy np : że dostał od prezesa swojego koła to troiniak był .
Mam rozómieć że jesteś znów mnichem i wprowadzasz jakieś nowinki .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 22:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Makumba pisze:
Marcinluter pisze:
powiedził mi znajomy ,że dostał od prezesa swojego koła to troiniak był \ alpejki a reszta uli z 20 się nie wyroiła...
Myślałem o alpeice ale troszku się boję..... początkujący to wiadomo ,że chce pilnować ale błędy może popełnić i później po drzewach biegać :D :mrgreen:

Wiem , że ten Marcin Luter żyjący w XVI w reformował i wprowadzał nowinki . Czy Ty sam obecny Marcin D. nie wprowadzasz do tego tematu nowinek pisząc „ carf „ miałeś na myśli pszczoły czy ryby . Wiem że zbliżają się Święta i „ carp „ musi byś na naszych stołach , ale zejdź na ziemię i wróćmy do pszczół .

Czy Ty to rozumiesz i wiesz o co pytasz , jeśli tak to przedstawiłem Ci charakterystykę alpejki o którą pytałeś a nawet więcej w trzech opisach .
Czy widzisz coś , gdzie pisze o jej rojliwości . Co to znaczy np : że dostał od prezesa swojego koła to troiniak był .
Mam rozómieć że jesteś znów mnichem i wprowadzasz jakieś nowinki .



wierz mi, że zapytał ale świadomy swojego pytania to on nie jest, tak samo jak jeszcze daleku mu do poważnej dyskusji na temat pszczelarstwa :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 10:27 - wt 
Marcin Już dość długo się zajmuje pszczołami i nie spotkałem takiej coby się nie wyroiła to że w opisach się pisze nie rojliwa lub ma bardzo małe skłonności do rojenia nie świadczy o tym że nigdy
jedynie odpowiednie prowadzenie rodziny minimalizuje to zjawisko
a najlepiej nie słuchać zbytnio tego co się usłyszy tylko samemu sprawdzić dane walory użytkowania danej linii do prawidłowej gospodarki potrzebna jest prawidłowa pojemność ula
odpowiednie prowadzenie przy odpowiednich pożytkach a każdy ma je inne lub tylko podobne
A nastrój rojowy to naturalny pęd do podziału rozmnożenia się rodziny lub nieprawidłowa gospodarka (ciasnota ,głód ,choroby, przegrzanie ,zła wentylacja )
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 15:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ale wiadomo ,że negatywy czasem w plotkach to już linia/rase "be" a miałem na myśli pszczoły nie karpia .

Dziękli bocianek ,czyli to są plotki poczęści z alpejką więc dla młodego,niezbyt dosiadczonego adepta pszczelarstwa jast rasa z ,którą powinien sobie poradzić bez nadzwyczajnych poczynań?

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 17:14 - wt 
Marcinluter pisze:
ale wiadomo ,że negatywy czasem w plotkach to już linia/rase "be" a miałem na myśli pszczoły nie karpia .

Uprzejmie Ci dziękuje Marcina za wyjaśnienie , że to chodzi o pszczoły rasy carnika linii alpejka a nie o żadną rybę „carp”.
Ale kol. nie wyjaśniłeś nam tej drugiej tajemnicy , co to za troiniak od prezesa był .
Myślę że nie ma to nic wspólnego z córką Zeusa i koniem trojańskim w którym to siedziały szerszenie i prezes obdarował kogoś z kolegów w waszym kole .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 17:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Ale kol. nie wyjaśniłeś nam tej drugiej tajemnicy , co to za troiniak od prezesa był .
Myślę że nie ma to nic wspólnego z córką Zeusa i koniem trojańskim w którym to siedziały szerszenie i prezes obdarował kogoś z kolegów w waszym kole .


JA jestem wolnym strzelecem w prowadzeniu pasieki i nie wiąże sie by płacić składki do pzp dla "darmo....." więc ten "troiniak" to troszke źle napisałem, albo i więcej niż troszke tzn, że 3 roje wyszły w sezonie z tym ,że dwa na raz 28-30 maj a trzeci a zarazem ostatni w pierwszych dniach lipca..... więc to mnie przeraziło zwłaszcza że młoda matka nie powinna się wyroić tzn. tegoroczna. prawda?

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 20:27 - wt 
Marcinluter pisze:
JA jestem wolnym strzelecem w prowadzeniu pasieki .

Marcin , to tak samo jak ja , wolnym i początkującym strzelcem w swojej pasiece .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 21:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Marcin , to tak samo jak ja , wolnym i początkującym strzelcem w swojej pasiece .



Jak czytam wypowiedzi oraz słucham w internecie p Sabaty to jestem pod wrażeniem i myslę czego przczelarze chcą od biedaka prezeciez tak pięknie mówi ale jak dotą decyzjie podięte to sa ale ekolodzy się powinni odezwać " oszczędzaj papier bo szkoda drzew" ale do toalety w sam raz:D

Wiedzę chcę poszeżać i dementować moje wieści z zakresu lini/ras pszczółek bo czasem bywa u starszych przczelarzy ,że wymieni raz i se chwali ale to zjawisko normalne a tu na forum to uczę sie i powiem ,że jesli tak moge powiedziec brne przez moje początki z forum oraz jego uczestnikami i "moim" mistrzem Bociankiem i Makumbą
Ale wszyscy są moimi nauczycielami Smile pozdrawiam Kszysztofa K. Stanisława Z. bzzy i innych to dzięki wam pokochałem i nauczyłem się tak wiele.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2009, 22:04 - wt 
Nie wiem dlaczego dopisałeś mnie do swojej listy , ja to się znam więcej na biedronkach a mniej na pszczołach .

Czytam zawzięcie wszystko co napiszecie , czytam nawet wtedy jak już nic nie jest

napisane i dalej czytam i czytam .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 17:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Makumba, Bocianek od strony praktycznej a ty od humaru :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 18:45 - śr 
Masz rację Marcin , praktyk ze mnie marny i niech każdy robi co mu wychodzi najlepiej. Ale jak będę czytał to co piszesz a jak nawet nie będziesz pisał to ja będę i tak dalej to czytał . Wiesz do jakiego humoru mnie doprowadzisz a ja to wszystko spróbuje przenieść na forum .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2009, 19:06 - śr 
Makumba pisze:
. Wiesz do jakiego humoru mnie doprowadzisz a ja to wszystko spróbuje przenieść na forum .

TY lepiej nie przelewaj z próżnego w próżne tylko pisz z sensem bo masz o czym pisać
Humor jest na dole
tam też możesz pisać od czasu do czasu
ja i inni by woleli jednak o pszczołach żebyś nawijał i praktycznej tego stronie Medalu :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 08:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59 - wt
Posty: 262
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie-poszerzane
Zamówiłem w tym roku alpejkę reprodukcyjną u Loca , przez związek> nie wiecie przypadkiem kiedy realizacja zamówień?

_________________
moje pasieki viewtopic.php?f=21&t=5781


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 12:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
nusiu, ja od Loca dostalem w zeszlym tyg Nieski, sztucznie inseminowane

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 15:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
sądząc po aktualnej pogodzie i doświadczenie lat wcześniejszych - czerwiec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 15:52 - ndz 
nusiu pisze:
Zamówiłem w tym roku alpejkę reprodukcyjną u Loca , przez związek> nie wiecie przypadkiem kiedy realizacja zamówień?

Też zamówiłem i wczoraj rozmawiałem z Miła panią i umówiłem się na odbiór Czerwiącej pod koniec Czerwca :wink:
Mam Właśnie Alpejki od kolegi co ma Reprodukcyjna od Loca i są SUPER :wink: :wink: :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 15:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
Planuje wprowadzic do swojej pasieki nowy material genetyczny jak chodzi o linie pszczół ... wybieram z pszczół ktore raczej dobrze wykorzystują wczesne porzytki, sklaniam sie ku gemma , pa i sklenar ...
Kierowałem sie dwoma czynnikami przede wszystkim miodności sklonność do rójek ...

moze macie koledzy lepsze propozyjce ...

i czy od razu mozecie podac konkretne pasieki i hodowców sprawdzonych jak chodzi o dany materiał ...

nie chcialbym frycowego płacić ...

Dzięki za odpowiedzi:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 16:24 - ndz 
Karlik pisze:
P
i czy od razu mozecie podac konkretne pasieki i hodowców sprawdzonych jak chodzi o dany materiał ...

nie chcialbym frycowego płacić ...


Kolego od Lat mam w pasiece matki
Primę ,Gemmę od P Marii Gembala
Sklenara ,.Troisek , Alpejki od Stanisława Ceremugi
Wszystkich znajdziesz w mapce Hodowców u Góry forum
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 18:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
Dzieki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 11:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59 - wt
Posty: 262
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie-poszerzane
info dla zainteresowanych!
dzwoniłem do Loca, real. zam. alpejki ma być po 10.06 , można dzwonić 09,06 kiedy dokładnie bedzie real.

_________________
moje pasieki viewtopic.php?f=21&t=5781


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 11:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59 - wt
Posty: 262
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie-poszerzane
info dla zainteresowanych!
dzwoniłem do Loca, real. zam. alpejki ma być po 10.06 , można dzwonić 09,06 kiedy dokładnie bedzie real.

_________________
moje pasieki viewtopic.php?f=21&t=5781


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji