FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 23:32 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 lipca 2021, 22:55 - wt 

Rejestracja: 19 marca 2020, 22:03 - czw
Posty: 46
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Proszę o opinię tej linii z własnej praktyki, może więcej będzie wpisów jak pracuje się z tą pszczoła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 11:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Pracuje na Alpejkach od K. Loc, oraz miałem jeszcze matki od M. Kolek z pasieki Imago. Te drugie były bardziej agresywne i beżowe. Możliwe, ze to był przypadek. Średnio posiadam 30 takich rodzin, od kilku lat jedynie na terenach podgórskich, gdzie u mnie lepiej się sprawdzają.

Ogólnie małe pszczoły, małe matki o dynamicznym rozwoju po ustabilizowaniu się pogodny. W porównaniu do Sklenara na wiosnę wychodzą z zimowli jako słabe lub bardzo słabe. Dlatego też, do zakwitnięcia akacji Alejki dostają jedynie susz. Do siły dochodzą na akacje i przynoszą jej średnio o 10-15% więcej niż Sklenar na tych samych pasieczyskach. Kochają wszystko mostkować, tworzyć dziwaczne połączenia między ramkowe i dennicowe, lecz ramki ładnie i szybko odbudowują. Nie gromadzą jakiś szczególnych zapasów pyłku i wbrew powszechnej opinii o nierojliwości, nie potrzeba im zbyt wiele aby wejść w nastrój rojowy szczególnie przy załamaniach pogodowych, jednak do opanowania. Są bardzo oszczędne i potrafią przynieś nektar z drobnych pożytków. Dzięki temu nie ograniczają matki w czerwieniu jak Sklenar, zachowując pełną siłę rodziny na pożytki późne.

Obserwuje to szczególnie w okresie przestoju pożytku, ponieważ większość rodzin stoi i leniwie lata czekając na lepsze czasy, a rodziny Alpejskie cały czas intensywnie latają i coś donoszą. I nie jest to syrop z odkładów sąsiada. :wink:


U mnie, dużo lepiej sprawdzają mi się na Pogórzu, przynoszą średnio więcej miodu szczególnie w słabe lata, niż na innych stanowiskach gdzie są pożytki towarowe, ponieważ wypadają gorzej na pożytkach wczesnych. Natomiast zdecydowanie podobnie na akacji czy lipie, z tą różnica, że niewielkie załamanie pogody i już słabo trzymają się ula. Te od K. Loc nie są szczególnie agresywne. Nie są też szczególnie higieniczne. W porównaniu z innymi matkami, to są raczej brudasy dennicowe, co mnie najbardziej w nich denerwuje.

Dlatego też, od następnego roku mocniej zaangażuje się w ocenę innych matek. Szukam pszczoły na pożytki mieszane, nietowarowe o większym zachowaniu higieny ula niż Alpejka. Planuje sprawdzić Celle.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 14:59 - czw 
Celle ostatnio ma złą markę.


Na górę
  
 
Post: 08 lipca 2021, 15:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
robertf pisze:
Celle ostatnio ma złą markę.
zbierz 10 ludzi aktywnych na YT i FB i każdej linii wyrobią złą albo dobrą markę w jeden sezon, niestety.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 15:43 - czw 
CYNIG pisze:
robertf pisze:
Celle ostatnio ma złą markę.
zbierz 10 ludzi aktywnych na YT i FB i każdej linii wyrobią złą albo dobrą markę w jeden sezon, niestety.


To, prawda. To tylko porównania moich znajomych z Hinderhofer do Celle. Znajomych nie tylko z forum. Choć sam mam tylko Hinderhofer i tez mnie nie zachwyca w porównaniu do szrona . Celle nigdy nie miałem. Więc moje zdanie się nie liczy.


Na górę
  
 
Post: 08 lipca 2021, 15:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
licho pisze:
Szukam pszczoły na pożytki mieszane, nietowarowe o większym zachowaniu higieny ula niż Alpejka. Planuje sprawdzić Celle.


Jak już jest mały offtop, to pozwolę sobie zapytać.
Na takie warunki jak opisał licho, czy macie doświadczenie z krzyżówkami Car x Cau?
Czytam że to mogłoby być teoretycznie ciekawe połączenie, akurat mam hodowcę który sprzedaje inseminowane takie matki użytkowe.

Co sądzicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 15:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Wszystko trzeba sprawdzić samemu.

Dużo zależy od terenu i sposobu gospodarowania. Natomiast warto dzielić się opiniami. Sam staram się możliwie dokładnie opisywać, może komuś będzie to pomocne na podobnym terenie.

Celle nigdy nie próbowałem.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 16:08 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Miałem Alpejkę i jednak to nie to, choć z początku wydawała się bardzo dobra. Miałem ją z 2 źródeł. W tym roku zrobiłem drugie podejście do Celle o ile cokolwiek można powiedzieć mając 4 matki (jeśli 2 poddane dzisiaj się przyjmą i unasiennią, z 4 poddanych wcześniej unasienniły się 2). Jest to żadna ilość te 4 sztuki jeśli chodzi o ocenę ale obecnie nie mam na tyle dużej pasieki żeby zamawiać po 15 matek na raz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 21:48 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
maq123 pisze:
licho pisze:
Szukam pszczoły na pożytki mieszane, nietowarowe o większym zachowaniu higieny ula niż Alpejka. Planuje sprawdzić Celle.


Jak już jest mały offtop, to pozwolę sobie zapytać.
Na takie warunki jak opisał licho, czy macie doświadczenie z krzyżówkami Car x Cau?
Czytam że to mogłoby być teoretycznie ciekawe połączenie, akurat mam hodowcę który sprzedaje inseminowane takie matki użytkowe.

Co sądzicie?


Miałem przez 3 sezony Car Prima x Cau WG od Pani Gembala. Od tego czasu zaczęła się moja przygoda z Cau. Teraz inna linia, ponieważ repki Pani... szybko odchodzą :mrgreen:

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2021, 13:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
tomaszgenda pisze:
maq123 pisze:
licho pisze:
Szukam pszczoły na pożytki mieszane, nietowarowe o większym zachowaniu higieny ula niż Alpejka. Planuje sprawdzić Celle.


Jak już jest mały offtop, to pozwolę sobie zapytać.
Na takie warunki jak opisał licho, czy macie doświadczenie z krzyżówkami Car x Cau?
Czytam że to mogłoby być teoretycznie ciekawe połączenie, akurat mam hodowcę który sprzedaje inseminowane takie matki użytkowe.

Co sądzicie?


Miałem przez 3 sezony Car Prima x Cau WG od Pani Gembala. Od tego czasu zaczęła się moja przygoda z Cau. Teraz inna linia, ponieważ repki Pani... szybko odchodzą :mrgreen:



Jakie plusy takiej pszczoły z Twojej perspektywy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji